Top 100 Nederlandse monumenten 1940-1958
De Top 100 monumenten 1940-1958 was een in 2007 door toenmalig Nederlands minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Ronald Plasterk vastgestelde lijst met de 100 waardevolste bouwwerken, die te zijner tijd benoemd konden worden tot rijksmonument. De bouwwerken stammen voor een groot deel uit de Nederlandse Wederopbouwperiode.[1] Het grootste deel van deze bouwwerken werd vanaf 2009 daadwerkelijk een rijksmonument. De Top 100 is in 2013 opgevolgd door de 90 topmonumenten uit de periode 1959-1965.
De lijst
Hieronder de lijst met deze 100 monumenten, onderverdeeld in 10 categorieën,[2] te weten: Onderdak (15), Verzorgingsstaat (8), Economie (14), Productie (9), Techniek (9), Verkeer (6), Verzuiling (16), Vorming (Onderwijs) (12), Vrije tijd (6) en Herdenking (5). Uiteindelijk zijn 97 van de 100 objecten als rijksmonument gewaardeerd. Medio 2013 maakte minister Bussemaker bekend dat er drie objecten niet als rijksmonument gewaardeerd worden: nr. 46, Turmac te Zevenaar, nr. 55, de ertskranen in Vlaardingen (in 2019 gesloopt) en nr. 90, Roeivereniging De Hoop te Amsterdam.[3]
Object |
Plaats | Locatie |
Coördinaten | Bouwjaar |
Architect |
Categorie | Rijksmonumentnr.? |
Afbeelding |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Villa Looyen | Aerdenhout | Zwarteweg 5, 2111 AJ Aerdenhout | 1948 | B. Bijvoet, G.H.M. Holt | Onderdak | 530984 | ||
Frankendaal / Jeruzalem | Amsterdam-Oost | 1957 | C. van Eesteren, B. Merkelbach, P. Elling, A.E. van Eyck, M. Ruys | Onderdak | 528268 | |||
Westereindflat | Amsterdam Nieuw-West | Harry Koningsbergerstraat 94, 1063 AD Amsterdam (hoofdadres) | 1957 | J. Rietveld | Onderdak | 530911 | ||
Warnersblokken | Amsterdam-Zuid | Johannes Worpstraat Dirk Schäferstraat |
1957 | A. Warners, J. Ongenae | Onderdak | 530914 | ||
Huis Visser | Bergeijk | 1956 | G.Th. Rietveld | Onderdak | 530922 | |||
Huis op bunker, met tuin | Den Haag | Ruychrocklaan 221 | 1951 | R. Romke de Vries | Onderdak | 530871 | ||
Segbroeklaanflat | Den Haag | Segbroeklaan | 1957 | P. Zanstra | Onderdak | 530951 | ||
Kremlin (Sint-Jorisplein e.o.) | Gorinchem | 1956 | A. Evers, G.J.M. Sarlemijn | Onderdak | 530954 | |||
Wielewaalflat | Groningen | 1957 | F. Klein | Onderdak | 530836 | |||
Gemeenteflat, Koningsplein | Maastricht | 1950 | F. Dingemans | Onderdak | 530717 | |||
Huis Ypenhof | Rotterdam | 1952 | J.H. van den Broek | Onderdak | 530886 | |||
Lijnbaanhoven | Rotterdam | Lijnbaan | 1949-1953 | H.A. Maaskant, H.D. Bakker, A. Krijgsman | Onderdak | 30602 | ||
Huis Slegers | Velp | 1954 | G.Th. Rietveld | Onderdak | 530873 | |||
Zuidpleinflat | Rotterdam | 1949 | W. van Tijen, H.A. Maaskant | Onderdak | 530889 | |||
Gasthuishofje | Zandvoort | 1949 | B.J.J.M. Stevens | Onderdak | 530899 | |||
Belastingkantoor (nu Kohnstammhuis) | Amsterdam-Oost | 1958 | G. Friedhoff | Verzorgingsstaat | 530868 | |||
Provinciehuis (Gelderland) | Arnhem | 1955 | J.J.M. Vegter, H. Brouwer, T.T. Deurvorst | Verzorgingsstaat | 530828 | |||
Stationspostkantoor | Den Haag | 1949 | G.C. Bremer | Verzorgingsstaat | 530831 | |||
Sint-Jozefziekenhuis | Deventer | 1957 | J.A. van der Laan, J.B. Hermans, Th.M. van der Eerden | Verzorgingsstaat | 530735 | |||
Bejaardenflat Aldenhof | Maastricht | 1957 | J.H.A. Huysmans | Verzorgingsstaat | 530897 | |||
Bejaardenhof Jozefzorg | Tilburg | 1952 | Jos. Bedaux | Verzorgingsstaat | 530935 | |||
Sanatorium De Klokkenberg | Breda | 1953 | C.H. de Bever, C.M. van Moorsel | Verzorgingsstaat | 528717 | |||
Brandweerkazerne (nu museum Rondeel) | Rhenen | 1943 | J.J.M. Vegter | Verzorgingsstaat | 530875 | |||
Kantoor Van Leer’s Vatenfabriek | Amstelveen | 1958 | Marcel Breuer | Economie | 531203 | |||
Hoofdkantoor AKU (nu: De Grote Enk) | Arnhem | 1957 | H.T. Zwiers | Economie | 530921 | |||
kantoor Hoofdproductschap Akkerbouw | Den Haag | Stadhoudersplantsoen 12, 2517 JL Den Haag | 1955 | J.W.E. Buijs, J.B. Lürsen, W. Verschoor | Economie | 530833 | ||
KLM (in 1969 verkocht aan de overheid) | Den Haag | 1949 | D. Roosenburg, P. Verhave | Economie | 530887 | |||
Aegongebouw (nu Joegoslavië-tribunaal) | Den Haag | 1953 | Ad van der Steur | Economie | 530892 | |||
De Bijenkorf met sculptuur | Rotterdam | 1957 | Marcel Breuer, A. Elzas, Naum Gabo | Economie | 530847 | |||
Huf | Rotterdam | 1957 | Architectenbureau Van den Broek en Bakema | Economie | 530786 | |||
Citrusveiling | Rotterdam | 1955 | H.A. Maaskant | Economie | 530860 | |||
Groothandelsgebouw | Rotterdam | 1953 | W. van Tijen, H.A. Maaskant | Economie | 530940 | |||
Industriegebouw Goudsesingel | Rotterdam | 1951 | W. van Tijen, H.A. Maaskant | Economie | 530835 | |||
Voormalige Amsterdamse bank / Incassobank | Rotterdam | Blaak | 1950 | E.H.A. en H.M. Kraaijvanger | Economie | 530845 | ||
Vm. Nederlandse Handelsmaatschappij | Rotterdam | Blaak | 1950 | Kees Elffers | Economie | 530850 | ||
Vm. Twentsche Bank | Rotterdam | Blaak 28, 3011 TA Rotterdam | 1950 | Ad van der Steur, W.A.C. Herman de Groot, B. Hooykaas, B. van Veen | Economie | 530852 | ||
Vm. Rotterdamse bank | Rotterdam | Coolsingel 119, 3012 AG Rotterdam | 1949 | H.F. Mertens | Economie | 530919 | ||
Instituut voor Rassenonderzoek van Cultuurgewassen | Bennekom | 1954 | G. Friedhoff, M. Bolten | Productie | 531167 | |||
Weverij De Ploeg | Bergeijk | 1958 | G.Th. Rietveld | Productie | 531183 | |||
Hoofdkantoor Hoogovens | IJmuiden | 1951 | W.M. Dudok | Productie | 530948 | |||
Slaakhuys | Rotterdam | 1955 | J.J.M. Vegter | Productie | 530859 | |||
Bouwcentrum | Rotterdam | Kruisplein 15 | 1949 | J.W.C. Boks | Productie | 530939 | ||
Meelfabriek, Latenstein | Rotterdam | 1952 | J.J.M. Vegter | Productie | 530958 | |||
Tonnemafabriek | Sneek | 1954 | J.A. Boer | Productie | 530843 | |||
Modelboerderij Johannes Kerkhovenpolder | Woldendorp | 1952 | Nanno Jakob Kruizinga, Mien Ruys | Productie | 531060 | |||
Turmac | Zevenaar | 1952 | W.S. van de Erve, M. Zwaagstra | Productie | geen | |||
Transformatorhuis Benoordenhout (Van Diepenburchstraat) | Den Haag | 1942 | J.M. Luthmann; beeldhouwer: Dirk Bus | Techniek | 530861 | |||
Watertoren | Dokkum | Bij Mockamastrjitte 33, 9101 AP Dokkum | 1957 | J.J.M. Vegter | Techniek | 530878 | ||
Radiotelescoop | Dwingeloo | Bij Oude Hoogeveensedijk 4, 7991 PD Dwingeloo | 1956 | C.A. Muller (astronoom) | Techniek | 530829 | ||
Gemaal Lovink | Biddinghuizen (bij Harderhaven) | 8256 ZG Biddinghuizen | 1957 | D. Roosenburg | Techniek | 530837 | ||
Koning Willem-Alexander Gemaal | Katwijk | 1954 | B. Buurman en M.P. Schutte | Techniek | 530957 | |||
voormalig Dr. Neherlaboratorium | Leidschendam | Bij Sint Paulusstraat 9, 2264 XZ Leidschendam, | 1955 | S.J. van Embden | Techniek | 530851 | ||
Vuurtoren Westhoofd | Ouddorp | 3253 ZG Ouddorp | 1950 | G. Friedhoff | Techniek | 530826 | ||
Ja-knikker Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) | Schoonebeek | Bij De Pallert 30, 7761 BV Schoonebeek | 1950 | Fabrikant: Thomassen | Techniek | 532035 | ||
Ertskranen | Vlaardingen | 195X | ? | Techniek | geen | |||
NS-station | Eindhoven | Stationsplein 22, 5611 AC Eindhoven, | 1956 | K. van der Gaast | Verkeer | 530936 | ||
Pompstation Esso (nu Bim) | Groningen | 1954 | W.M. Dudok | Verkeer | 530857 | |||
NS-station | Vlissingen | 1950 | S. van Ravesteyn | Verkeer | 530882 | |||
NS-station | Zutphen | 1952 | H.G.J. Schelling | Verkeer | 530901 | |||
Aankomsthal Holland-Amerika Lijn Wilhelminapier | Rotterdam | 1949 | Architectenbureau Van den Broek en Bakema | Verkeer | 530949 | |||
Ventilatietorens Velsertunnel | Velsen | 1957 | D. Roosenburg | Verkeer | 530903 | |||
Adventkerk | Aerdenhout | 1958 | K.L. Sijmons | Verzuiling | 530839 | |||
Kruiskerk of Vredeskerk | Amstelveen | 1953 | M.F. Duintjer | Verzuiling | 530844 | |||
Opstandingskerk (Kolenkit) | Amsterdam-West | 1956 | M.F. Duintjer | Verzuiling | 530877 | |||
H. Jozefkerk | Amsterdam-West | 1953 | G.H.M. Holt, K.P. Tholens | Verzuiling | 530737 | |||
O.L.V. van Altijddurende Bijstand | Breda | 1952 | M.J. Granpré Molière | Verzuiling | 530866 | |||
Missiehuis | Cadier en Keer | 1955 | A. Swinkels | Verzuiling | 530923 | |||
H.H. Antonius en Lodewijkkerk (nu Emmauskerk) | Den Haag | 1958 | Dominicus Böhm (?), F.P.J. Peutz en W. Wouters | Verzuiling | 530913 | |||
Clarissenklooster Rapelenburg | Eindhoven | 1953 | C.H. de Bever | Verzuiling | 531179 | |||
Pinksterkerk | Heemstede | 1957 | Chr. Nielsen, J.H.C. Spruit, B. Hendriks | Verzuiling | 530880 | |||
Sint-Josephkerk | Heerlen | 1957 | J.J. Fanchamps | Verzuiling | 530863 | |||
H. Annakerk | Heerlen | 1953 | F.P.J. Peutz | Verzuiling | 530830 | |||
H. Martinuskerk | Luyksgestel | 1958 | E. Nijsten, J. Koldeweij | Verzuiling | 530925 | |||
Kerk van de Zoete Naam Jezus | Oeffelt | 1954 | N. van der Laan | Verzuiling | 530924 | |||
H.H. Theobaldus en Antonius | Overloon | 1956 | Jan Strik | Verzuiling | 530838 | |||
Onze-Lieve-Vrouw-Hemelvaartkerk | Philippine | 1954 | P.A.M Siebers, W. van Dael | Verzuiling | 530896 | |||
Paaskerk | Zaandam | 1958 | K.L. Sijmons, K. Appel | Verzuiling | 530856 | |||
Constantinianum | Amersfoort | 1954 | J.C.A. Schijvens | Vorming (Onderwijs) | 530855 | |||
Vrolikstraat 8 | Amsterdam-Oost | Vrolikstraat, Amsterdam | 1956 | Ben Ingwersen, Commer de Geus | Vorming (Onderwijs) | 530858 | ||
Technische Universiteit Delft, Werktuigbouwkunde | Delft | 1953 | Ad van der Steur en G. Drexhage | Vorming (Onderwijs) | 530937 | |||
Grotius Lyceum (Segbroek College) | Den Haag | 1955 | Sjoerd Schamhart | Vorming (Onderwijs) | 530834 | |||
Tweede VCL (Segbroek College) | Den Haag | 1956 | J.J.P. Oud, K. Appel | Vorming (Onderwijs) | 530907 | |||
Catharinalyceum (nu Pleincollege Van Maerlant) | Eindhoven | 1954 | T. Taen, T. Nix | Vorming (Onderwijs) | 530842 | |||
Jachinschool | Elspeet | 1954 | A. van der Linden | Vorming (Onderwijs) | 530874 | |||
Cluster van drie lagere scholen | Nagele | 1954-1956 | A.E. van Eyck, H.P.D. van Ginkel | Vorming (Onderwijs) | 530931 | |||
Luciaschool (nu in gebruik bij de SKVR) | Rotterdam | 1958 | L. de Jonge | Vorming (Onderwijs) | 530920 | |||
Groen van Prinstererlyceum | Vlaardingen | 1957 | Kees Elffers | Vorming (Onderwijs) | 530938 | |||
Wageningen, Vm. Faculteit voor Geodesie | Wageningen | 1953 | F.E. Röntgen | Vorming (Onderwijs) | 530912 | |||
Zeevaartschool / De Ruyterschool | Vlissingen | 1953 | A. Rothuizen | Vorming (Onderwijs) | 530840 | |||
Roeivereniging De Hoop | Amsterdam-Oost | 1952 | A. Komter | Vrije tijd | geen | |||
Openluchtzwembad De Papiermolen | Groningen | 1955 | J. Koolhaas | Vrije tijd | 531515 | |||
Lijnbaan-winkels | Rotterdam | 1956 | Architectenbureau Van den Broek en Bakema | Vrije tijd | 530602 | |||
Thalia (bioscoop) | Rotterdam | 1955 | J.P.L. Hendriks, W. van der Sluys, L.A. van den Bosch, C. Kneulman, J. van Keulen | Vrije tijd | 530841 | |||
Stadsschouwburg | Utrecht | 1941 | W.M. Dudok | Vrije tijd | 530827 | |||
De Lichtenberg, openluchttheater etc. | Weert | 1954-1961 | P.H. Weegels | Vrije tijd | 531187 | |||
Nationaal Monument | Amsterdam-Centrum | 1956 | J.J.P. Oud, J.A. Raedecker | Herdenking | 530906 | |||
John Frostbrug (hersteld) | Arnhem | 1950 | W.J.H. Harmsen, A.J. van der Steur | Herdenking | 529907 | |||
Erebegraafplaats Bloemendaal | Overveen | 1947 | A. Komter, G.H.M. Holt, J.T.P Bijhouwer | Herdenking | 531162 | |||
Herdenkingshof | Putten | 1947 | J.T.P. Bijhouwer | Herdenking | 530881 | |||
Monument De Verwoeste Stad | Rotterdam | 1953 | Ossip Zadkine | Herdenking | 530902 |
Bronnen, noten en/of referenties
|