Tournament |
Date |
City |
Country |
Surface |
Singles champions |
Doubles champions |
Germany F1 Futures |
January 11 |
Schwieberdingen[1] |
Germany |
Carpet (i) |
Jesse Huta Galung[2] |
Jesse Huta Galung / Miliaan Niesten |
Great Britain F1 Futures |
January 11 |
Glasgow |
United Kingdom |
Hard (i) |
Chris Eaton |
Chris Eaton / Dominic Inglot |
Spain F1 Futures |
January 11 |
Ciutadella |
Spain |
Clay |
Francesco Aldi |
José Antonio Sánchez-de Luna / Ignacio Coll-Riudavets |
USA F1 Futures |
January 11 |
Plantation |
United States |
Clay |
Benoît Paire |
Stefano Ianni / Deniss Pavlovs |
El Salvador F1 Futures |
January 18 |
Santa Tecla |
El Salvador |
Clay |
Borut Puc |
Emilio Gómez / Júlio César Campozano |
Germany F2 Futures |
January 18 |
Stuttgart |
Germany |
Hard (i) |
Bastian Knittel |
Kevin Deden / Bastian Knittel |
Great Britain F2 Futures |
January 18 |
Sheffield |
United Kingdom |
Hard (i) |
Stefano Galvani |
Oliver Charroin / Andis Juška |
Spain F2 Futures |
January 18 |
Cala Millor |
Spain |
Clay |
Attila Balázs |
José Antonio Sánchez-de Luna / Ignacio Coll-Riudavets |
USA F2 Futures |
January 18 |
Hollywood |
United States |
Clay |
Éric Prodon |
Matteo Viola / Stefano Ianni |
Argentina F1 Futures |
January 25 |
Dolores |
Argentina |
Clay |
Jonathan Gonzalia |
Diego Cristín / Andrés Molteni |
France F1 Futures |
January 25 |
Bagnoles-de-l'Orne |
France |
Clay (i) |
Grégoire Burquier |
Florian Reynet / Morgan Mannarino |
Germany F3 Futures |
January 25 |
Kaarst |
Germany |
Carpet (i) |
Sergei Bubka |
Mike Scheidweiler / Ludovic Walter |
Guatemala F1 Futures |
January 25 |
Guatemala City |
Guatemala |
Hard |
Marius Copil |
Marius Copil / Iván Endara |
Israel F1 Futures |
January 25 |
Eilat |
Israel |
Hard |
Andrej Martin |
Andrej Martin / Miloslav Mečíř, Jr. |
Morocco F1 Futures |
January 25 |
Casablanca |
Morocco |
Clay |
Martin Kližan |
Simone Vagnozzi / Alberto Brizzi |
Spain F3 Futures |
January 25 |
Murcia |
Spain |
Hard |
Roberto Bautista-Agut |
Fabrice Martin / Jérémy Blandin |
USA F3 Futures |
January 25 |
Tamarac |
United States |
Clay |
Éric Prodon |
Cătălin Gârd / Christian Guevara |
Argentina F2 Futures |
February 1 |
Tandil |
Argentina |
Clay |
Juan-Manuel Valverde |
Martín Alund / Daniel-Alejandro Lopez |
Egypt F1 Futures |
February 1 |
Giza |
Egypt |
Clay |
Jaroslav Pospíšil |
Gerard Granollers-Pujol / Denis Gremelmayr |
France F2 Futures |
February 1 |
Feucherolles |
France |
Hard (i) |
Charles-Antoine Brézac |
Oliver Charroin / Andis Juška |
Germany F4 Futures |
February 1 |
Nussloch |
Germany |
Carpet (i) |
Niels Desein |
Daniel Lustig / Roman Jebavý |
Israel F2 Futures |
February 1 |
Eilat |
Israel |
Hard |
Andrej Martin |
Cory Parr / Todd Paul |
Marocco F2 Futures |
February 1 |
Rabat |
Morocco |
Clay |
Lamine Ouahab |
Denis Zivkovic / David Savić |
Panama F1 Futures |
February 1 |
Panama City |
Panama |
Clay |
César Ramírez |
Eduardo Struvay / Juan Sebastián Cabal |
Spain F4 Futures |
February 1 |
Murcia |
Spain |
Clay |
Sergio Gutiérrez-Ferrol |
Walter Trusendi / Daniele Giorgini |
USA F4 Futures |
February 1 |
Palm Coast |
United States |
Clay |
Marco Mirnegg |
Benjamin Rogers / Taylor Fogleman |
Argentina F3 Futures |
February 8 |
Mar del Plata |
Argentina |
Clay |
Martín Alund |
Andrés Molteni / Diego Cristín |
Egypt F2 Futures |
February 8 |
Giza |
Egypt |
Clay |
Éric Prodon |
Sherif Sabry / Karim Maamoun |
France F3 Futures |
February 8 |
Bressuire |
France |
Hard (i) |
Andis Juška |
Jérémy Blandin / Fabrice Martin |
Israel F3 Futures |
February 8 |
Eilat |
Israel |
Hard |
Miloslav Mečíř, Jr. |
James Cluskey / Michael Venus |
Mexico F1 Futures |
February 8 |
Mexico City |
Mexico |
Hard |
Arnau Brugués-Davi |
Daniel Garza / Bruno Rodríguez |
Spain F5 Futures |
February 8 |
Murcia |
Spain |
Clay |
Pedro Clar-Rosselló |
Daniele Giorgini / Walter Trusendi |
Australia F1 Futures |
February 15 |
Mildura |
Australia |
Grass |
Daniel King-Turner |
Matthew Ebden / Samuel Groth |
Azerbaijan F1 Futures |
February 15 |
Baku |
Azerbaijan |
Hard (i) |
Ervin Eleskovic |
Petru-Alexandru Luncanu / Matwé Middelkoop |
B&H F1 Futures |
February 15 |
Sarajevo |
Bosnia |
Carpet (i) |
Dawid Olejniczak |
Philipp Oswald / Alexander Peya |
Egypt F3 Futures |
February 15 |
Giza |
Egypt |
Clay |
Karim Maamoun |
Guillermo Alcaide / Gerard Granollers-Pujol |
Spain F6 Futures |
February 15 |
Cartagena |
Spain |
Clay |
Gabriel Trujillo-Soler |
Conor Pollock / David Savić |
USA F5 Futures |
February 15 |
Brownsville |
United States |
Hard |
Víctor Estrella |
Arnau Brugués-Davi / Víctor Estrella |
Australia F2 Futures |
February 22 |
Berri |
Australia |
Grass |
John Millman |
Matthew Ebden / Samuel Groth |
Azerbaijan F2 Futures |
February 22 |
Baku |
Azerbaijan |
Hard (i) |
Jerzy Janowicz |
Matwé Middelkoop / Antal van der Duim |
B&H F2 Futures |
February 22 |
Sarajevo |
Bosnia |
Hard (i) |
Henri Kontinen |
Chris Eaton / Dominic Inglot |
USA F6 Futures |
February 22 |
Harlingen |
United States |
Hard |
Arnau Brugués-Davi |
Cătălin Gârd / Artem Sitak |
Canada F1 Futures |
March 1 |
Gatineau |
Canada |
Hard (i) |
Michael Ryderstedt |
Daniel Danilović / Michael Ryderstedt |
Portugal F1 Futures |
March 1 |
Faro |
Portugal |
Hard |
Benoît Paire |
Thomas Cazes-Carrère / Benoît Paire |
Spain F7 Futures |
March 1 |
Terrassa |
Spain |
Clay |
Gabriel Trujillo-Soler |
Carlos Rexach-Itoiz / Gabriel Trujillo-Soler |
Turkey F1 Futures |
March 1 |
Antalya |
Turkey |
Clay |
Jesse Huta Galung |
Marco Mirnegg / Herbert Wiltschnig |
USA F7 Futures |
March 1 |
McAllen |
United States |
Hard |
Chen Ti |
Nikoloz Basilashvili / Artem Sitak |
Canada F2 Futures |
March 8 |
Montreal |
Canada |
Hard (i) |
Adrien Bossel |
Cory Parr / Todd Paul |
France F4 Futures |
March 8 |
Lille |
France |
Hard (i) |
Ruben Bemelmans |
Ruben Bemelmans / Niels Desein |
Great Britain F3 Futures |
March 8 |
Tipton |
United Kingdom |
Hard (i) |
Roberto Bautista-Agut |
Kamil Čapkovič / Andrej Martin |
Portugal F2 Futures |
March 8 |
Lagos |
Portugal |
Hard |
Guillermo Alcaide |
Adrian Cruciat / Victor Ioniţă |
Spain F8 Futures |
March 8 |
Sabadell |
Spain |
Clay |
Gabriel Trujillo-Soler |
Ignacio Coll-Riudavets / Gerard Granollers-Pujol |
Switzerland F1 Futures |
March 8 |
Torricella-Taverne |
Switzerland |
Carpet (i) |
Luca Vanni |
Marcin Gawron / Dawid Olejniczak |
Turkey F2 Futures |
March 8 |
Antalya |
Turkey |
Clay |
Thomas Fabbiano |
Stanislav Poplavskyy / Artem Smirnov |
Canada F3 Futures |
March 15 |
Sherbrooke |
Canada |
Hard (i) |
Vasek Pospisil |
Cory Parr / Todd Paul |
China F1 Futures |
March 15 |
Kaiyuan City |
China |
Hard (i) |
Riccardo Ghedin |
Sadik Kadir / Purav Raja |
Croatia F1 Futures |
March 15 |
Poreč |
Croatia |
Clay |
Jaroslav Pospíšil |
Carles Poch-Gradin / Matteo Viola |
France F5 Futures |
March 15 |
Poitiers |
France |
Hard (i) |
Ruben Bemelmans |
Ruben Bemelmans / Yannick Mertens |
Great Britain F4 Futures |
March 15 |
Bath |
United Kingdom |
Hard (i) |
Andrej Martin |
Kamil Čapkovič / Andrej Martin |
India F1 Futures |
March 15 |
Kolkata |
India |
Clay |
Nathan Thompson |
Vivek Shokeen / Ashutosh Singh |
Italy F1 Futures |
March 15 |
Trento |
Italy |
Carpet (i) |
Johannes Ager |
Nikolai Fidirko / Nikolaus Moser |
Japan F1 Futures |
March 15 |
Tokyo |
Japan |
Hard |
Yuichi Ito |
Bumpei Sato / Yi Chu-huan |
Kazakhstan F1 Futures |
March 15 |
Astana |
Kazakhstan |
Hard (i) |
Alexandre Kudryavtsev |
Evgeny Kirillov / Alexandre Kudryavtsev |
Portugal F3 Futures |
March 15 |
Albufeira |
Portugal |
Hard |
Benoît Paire |
Diego Matos / André Miele |
Switzerland F2 Futures |
March 15 |
Wetzikon |
Switzerland |
Carpet (i) |
Matwé Middelkoop |
Kevin Krawietz / Marcel Zimmermann |
Spain F9 Futures |
March 15 |
Badalona |
Spain |
Clay |
Gabriel Trujillo-Soler |
Ignacio Coll-Riudavets / Gerard Granollers-Pujol |
Turkey F3 Futures |
March 15 |
Antalya |
Turkey |
Clay |
Pavol Červenák |
Tihomir Grozdanov / Ivaylo Traykov |
China F2 Futures |
March 22 |
Mengzi |
China |
Hard |
Zhang Ze |
Michael Leong / Sebastian Rieschick |
Croatia F2 Futures |
March 22 |
Rovinj |
Croatia |
Clay |
Attila Balázs |
Marin Draganja / Cedrik-Marcel Stebe |
India F2 Futures |
March 22 |
Chandigargh |
India |
Hard |
Karan Rastogi |
Ruben Gonzales / Nathan Thompson |
Italy F2 Futures |
March 22 |
Rome |
Italy |
Clay |
Andreas Haider-Maurer |
Francesco Aldi / Daniele Giorgini |
Japan F2 Futures |
March 22 |
Tokyo |
Japan |
Hard |
Go Soeda |
Tasuku Iwami / Hiroki Kondo |
Kazakhstan F2 Futures |
March 22 |
Almaty |
Kazakhstan |
Hard (i) |
Andrey Kuznetsov |
Alexandre Kudryavtsev / Evgeny Kirillov |
Spain F10 Futures |
March 22 |
Zaragoza |
Spain |
Clay (i) |
Daniel Muñoz-de la Nava |
Jordi Marse-Vidri / Óscar Sabaté-Bretos |
Switzerland F3 Futures |
March 22 |
Vaduz |
Liechtenstein |
Carpet (i) |
Ante Pavić |
Oliver Charroin / Andis Juška |
Turkey F4 Futures |
March 22 |
Antalya |
Turkey |
Clay |
Marco Mirnegg |
Karel Tříska / Radim Urbánek |
Croatia F3 Futures |
March 29 |
Rovinj |
Croatia |
Clay |
Herbert Wiltschnig |
Marin Draganja / Cedrik-Marcel Stebe |
India F3 Futures |
March 29 |
Vijayawada |
India |
Hard |
Rupesh Roy |
Divij Sharan / Vishnu Vardhan |
Italy F3 Futures |
March 29 |
Foggia |
Italy |
Clay |
Alessio di Mauro |
Alessio di Mauro / Simone Vagnozzi |
Japan F3 Futures |
March 29 |
Kofu |
Japan |
Hard |
Go Soeda |
Tasuku Iwami / Hiroki Kondo |
Turkey F5 Futures |
March 29 |
Antalya |
Turkey |
Clay |
Gianni Mina |
Ignacio Coll-Riudavets / Gerard Granollers-Pujol |
USA F8 Futures |
March 29 |
Mobile |
United States |
Hard |
Ivo Klec |
Brydan Klein / John Millman |
Brazil F1 Futures |
April 5 |
Santa Maria |
Brazil |
Clay |
Marcel Felder |
Gustavo Junqueira de Andrade / Thales Turini |
China F3 Futures |
April 5 |
Chongqing |
China |
Hard |
Wu Di |
Wu Di / Zhang Ze |
Japan F4 Futures |
April 5 |
Tsukuba |
Japan |
Hard |
Yasutaka Uchiyama |
Tasuku Iwami / Hiroki Moriya |
Korea F1 Futures |
April 5 |
Seogwipo |
South Korea |
Hard |
Harri Heliövaara |
An Jae-sung / Lee Chul-hee |
Spain F11 Futures |
April 5 |
Madrid |
Spain |
Hard |
Pablo Carreño-Busta |
Charles-Antoine Brézac / Vincent Stouff |
Turkey F6 Futures |
April 5 |
Antalya |
Turkey |
Clay |
Marco Mirnegg |
Hans Podlipnik-Castillo / Ricardo Urzúa-Rivera |
USA F9 Futures |
April 5 |
Little Rock |
United States |
Hard |
Brydan Klein |
Lester Cook / Brett Joelson |
Brazil F2 Futures |
April 12 |
Bauru |
Brazil |
Clay |
José Pereira |
Miguel Cicenia / Maximiliano Estévez |
China F4 Futures |
April 12 |
Guiyang |
China |
Hard |
Li Zhe |
Gong Mao-Xin / Li Zhe |
France F6 Futures |
April 12 |
Angers |
France |
Clay (i) |
Olivier Patience |
Charles-Antoine Brézac / Vincent Stouff |
Italy F4 Futures |
April 12 |
Vercelli |
Italy |
Clay |
Thomas Schoorel |
Ilya Belyaev / Andrey Kuznetsov |
Korea F2 Futures |
April 12 |
Daegu |
South Korea |
Hard |
Milos Raonic |
Adam Feeney / Harri Heliövaara |
Spain F12 Futures |
April 12 |
Madrid |
Spain |
Clay |
David Souto |
Óscar Burrieza / Javier Martí |
Turkey F7 Futures |
April 12 |
Adana |
Turkey |
Clay |
Jürgen Zopp |
Kevin Krawietz / Marcel Zimmermann |
Brazil F3 Futures |
April 19 |
Brasília |
Brazil |
Clay |
Jonathan Eysseric |
Víctor Maynard / Nicolás Santos |
France F7 Futures |
April 19 |
Grasse |
France |
Clay |
Olivier Patience |
Olivier Charroin / Vincent Stouff |
Italy F5 Futures |
April 19 |
Padova |
Italy |
Clay |
Cedrik-Marcel Stebe |
Frederik Nielsen / Federico Torresi |
Korea F3 Futures |
April 19 |
Changwon |
South Korea |
Hard |
Jordan Cox |
Nikolaus Moser / Max Raditschnigg |
Spain F13 Futures |
April 19 |
Reus |
Spain |
Clay |
Laurent Rochette |
Agustín Boje-Ordóñez / Pablo Martín-Adalia |
Turkey F8 Futures |
April 19 |
Tarsus |
Turkey |
Clay |
Jürgen Zopp |
Kevin Krawietz / Marcel Zimmermann |
Uzbekistan F1 Futures |
April 19 |
Andijan |
Uzbekistan |
Hard |
Michail Elgin |
Alexandre Kudryavtsev / Denys Molchanov |
Argentina F4 Futures |
April 26 |
Buenos Aires |
Argentina |
Clay |
Lionel Noviski |
Facundo Argüello / Agustín Velotti |
Australia F3 Futures |
April 26 |
Ipswich |
Australia |
Clay |
Brydan Klein |
Brydan Klein / Dane Propoggia |
Brazil F4 Futures |
April 26 |
Fortaleza |
Brazil |
Clay |
Marcel Felder |
Luis Díaz-Barriga / Miguel Ángel Reyes-Varela |
Great Britain F5 Futures |
April 26 |
Bournemouth |
United Kingdom |
Clay |
Éric Prodon |
Claudio Grassi / Matteo Marrai |
Italy F6 Futures |
April 26 |
Vicenza |
Italy |
Clay |
Ilya Belyaev |
Nicola Remedi / Andrea Stoppini |
Korea F4 Futures |
April 26 |
Gimcheon |
South Korea |
Hard |
Milos Raonic |
An Jae-sung / Lim Yong-kyu |
Mexico F2 Futures |
April 26 |
Córdoba |
Mexico |
Hard |
Santiago González |
Santiago González / Carlos Palencia |
Spain F14 Futures |
April 26 |
Vic |
Spain |
Clay |
Sergio Gutiérrez-Ferrol |
David Cañudas-Fernández / Pablo Martín-Adalia |
USA F10 Futures |
April 26 |
Vero Beach |
United States |
Clay |
Kārlis Lejnieks |
Gero Kretschmer / Alex Satschko |
Uzbekistan F2 Futures |
April 26 |
Namangan |
Uzbekistan |
Hard |
Alexandre Kudryavtsev |
Michail Elgin / Alexey Kedryuk |
Argentina F5 Futures |
May 3 |
Buenos Aires |
Argentina |
Clay |
Facundo Argüello |
Renzo Olivo / Diego Schwartzman |
Australia F4 Futures |
May 3 |
Bundaberg |
Australia |
Clay |
Brydan Klein |
Brydan Klein / Dane Propoggia |
B&H F3 Futures |
May 3 |
Bundaberg |
Bosnia |
Clay |
Michal Schmid |
Michael Linzer / Herbert Wiltschnig |
Brazil F5 Futures |
May 3 |
Teresina |
Brazil |
Clay |
Franco Ferreiro |
Luis Díaz-Barriga / Miguel Ángel Reyes-Varela |
Bulgaria F1 Futures |
May 3 |
Varna |
Bulgaria |
Clay |
Adrian Cruciat |
Óscar Burrieza / Javier Martí |
Czech Republic F1 Futures |
May 3 |
Teplice |
Czech Republic |
Clay |
Jürgen Zopp |
Jan Mertl / Grzegorz Panfil |
Great Britain F6 Futures |
May 3 |
Edinburgh |
United Kingdom |
Clay |
Alexander Slabinsky |
James Cluskey / Colin O'Brien |
India F4 Futures |
May 3 |
Kolkata |
India |
Hard |
Murad Inoyatov |
Vivek Shokeen / Ashutosh Singh |
Italy F7 Futures |
May 3 |
Viterbo |
Italy |
Clay |
Guillermo Hormazábal |
Guillermo Hormazábal / Walter Trusendi |
Mexico F3 Futures |
May 3 |
Mexico City |
Mexico |
Hard |
Miguel Gallardo-Valles |
César Ramírez / Nima Roshan |
Spain F15 Futures |
May 3 |
Balaguer |
Spain |
Clay |
Steven Diez |
Jordi Marse-Vidri / Pablo Martín-Adalia |
USA F11 Futures |
May 3 |
Orange Park |
United States |
Clay |
Matteo Viola |
Andrea Collarini / Denis Kudla |
Argentina F6 Futures |
May 10 |
Buenos Aires |
Argentina |
Clay |
Andrés Molteni |
Diego Cristín / Martín Cuevas |
B&H F4 Futures |
May 10 |
Sarajevo |
Bosnia |
Clay |
Michal Schmid |
Dušan Lajović / Miljan Zekić |
Brazil F6 Futures |
May 10 |
Caldas Novas |
Brazil |
Clay |
Marcelo Demoliner |
Franco Ferreiro / André Miele |
Bulgaria F2 Futures |
May 10 |
Varna |
Bulgaria |
Clay |
Javier Martí |
Adrian Cruciat / Alexandru Carpen |
Czech Republic F2 Futures |
May 10 |
Most |
Czech Republic |
Clay |
Dennis Blömke |
Roman Jebavý / Andrey Kumantsov |
Great Britain F7 Futures |
May 10 |
Newcastle |
United Kingdom |
Clay |
Éric Prodon |
Ignacio Coll-Riudavets / Gerard Granollers-Pujol |
India F5 Futures |
May 10 |
New Delhi |
India |
Hard |
Rik de Voest |
Yu Xin-Juan / Ranjeet Virali-Murugesan |
Italy F8 Futures |
May 10 |
Pozzuoli |
Italy |
Clay |
Alessio di Mauro |
Juan-Martín Aranguren / Alejandro Fabbri |
Mexico F4 Futures |
May 10 |
Celaya |
Mexico |
Hard |
Víctor Romero |
Ashwin Kumar / Conor Pollock |
Spain F16 Futures |
May 10 |
Lleida |
Spain |
Clay |
Iñigo Cervantes-Huegun |
Miguel Ángel López Jaén / Allen Perel |
USA F12 Futures |
May 10 |
Tampa |
United States |
Clay |
Augustin Gensse |
Denis Kudla / Junior A. Ore |
B&H F5 Futures |
May 17 |
Brčko |
Bosnia |
Clay |
Goran Tošić |
Ivan Bjelica / Miljan Zekić |
Brazil F7 Futures |
May 17 |
Marilia |
Brazil |
Clay |
Leonardo Kirche |
Marcelo Demoliner / Rodrigo Guidolin |
Bulgaria F3 Futures |
May 17 |
Plovdiv |
Bulgaria |
Clay |
Tihomir Grozdanov |
Tihomir Grozdanov / Ivaylo Traykov |
Czech Republic F3 Futures |
May 17 |
Jablonec nad Nisou |
Czech Republic |
Clay |
Jaroslav Pospíšil |
Jan Hradský / Jan Satral |
Italy F9 Futures |
May 17 |
Parma |
Italy |
Clay |
Daniele Giorgini |
Alberto Brizzi / Giuseppe Montenet |
Poland F1 Futures |
May 17 |
Katowice |
Poland |
Clay |
Alexander Flock |
Adrián García / Hans Podlipnik-Castillo |
Romania F1 Futures |
May 17 |
Bucharest |
Romania |
Clay |
Florian Reynet |
Sascha Heinemann / Marcel Zimmermann |
South Africa F1 Futures |
May 17 |
Durban |
South Africa |
Hard |
Andrew Anderson |
Nikolaus Moser / Max Raditschnigg |
Spain F17 Futures |
May 17 |
Valldoreix |
Spain |
Clay |
João Sousa |
David Cañudas-Fernández / Marc Fornell-Mestres |
B&H F6 Futures |
May 24 |
Prijedor |
Bosnia |
Clay |
Franko Škugor |
Toni Androić / Franko Škugor |
Brazil F8 Futures |
May 24 |
Juiz de Fora |
Brazil |
Clay |
Leonardo Kirche |
Luis Díaz-Barriga / Miguel Ángel Reyes-Varela |
Italy F10 Futures |
May 24 |
Cesena |
Italy |
Clay |
Frederik Nielsen |
Juan-Martín Aranguren / Alejandro Fabbri |
Poland F2 Futures |
May 24 |
Kraków |
Poland |
Clay |
Dušan Lojda |
Marcin Gawron / Andriej Kapaś |
Romania F2 Futures |
May 24 |
Ploieşti |
Romania |
Clay |
Adrian Cruciat |
Radu Albot / Andrei Ciumac |
Slovenia F1 Futures |
May 24 |
Kamnik |
Slovenia |
Clay |
Marcel Zimmermann |
Óscar Sabaté-Bretos / Ricardo Urzúa-Rivera |
South Africa F2 Futures |
May 24 |
Durban |
South Africa |
Hard |
Nikolaus Moser |
Raven Klaasen / Richard Ruckelshausen |
Spain F18 Futures |
May 24 |
Adeje |
Spain |
Hard |
João Sousa |
Georgi Rumenov Payakov / João Sousa |
Argentina F7 Futures |
May 31 |
Neuquén |
Argentina |
Clay |
Andrés Molteni |
Nicolás Jara-Lozano / Andrés Molteni |
B&H F7 Futures |
May 31 |
Kiseljak |
Bosnia |
Clay |
Mirza Bašić |
Miljan Zekić / Arsenije Zlatanović |
Brazil F9 Futures |
May 31 |
Araguari |
Brazil |
Clay |
Daniel Dutra da Silva |
Rodrigo Grilli / Mauricio Doria-Medina |
China F5 Futures |
May 31 |
Wuhan |
China |
Hard |
Harri Heliövaara |
Li Zhe / Gong Mao-Xin |
Guam F1 Futures |
May 31 |
Tumon |
Guam |
Hard |
Tatsuma Ito |
Tasuku Iwami / Toshihide Matsui |
Indonesia F1 Futures |
May 31 |
Bandung |
Indonesia |
Hard |
Kim Young-jun |
An Jae-sung / Kim Young-jun |
Italy F11 Futures |
May 31 |
Bergamo |
Italy |
Clay |
Pedro Clar-Rosselló |
Alessandro Giannessi / Frederik Nielsen |
Poland F3 Futures |
May 31 |
Koszalin |
Poland |
Clay |
Jerzy Janowicz |
Błażej Koniusz / Grzegorz Panfil |
Romania F3 Futures |
May 31 |
Bacău |
Romania |
Clay |
Florian Reynet |
Ivan Anikanov / Roman Tudoreanu |
Slovenia F2 Futures |
May 31 |
Rogaška Slatina |
Slovenia |
Clay |
Nikola Mektić |
Nikola Mektić / Ivan Zovko |
Spain F19 Futures |
May 31 |
Lanzarote |
Spain |
Hard |
João Sousa |
Georgi Rumenov Payakov / João Sousa |
Tunisia F1 Futures |
May 31 |
Tunis |
Tunisia |
Clay |
Sergio Gutiérrez-Ferrol |
Laurent Rochette / Mikhail Vasiliev |
Argentina F8 Futures |
June 7 |
Córdoba |
Argentina |
Clay |
Marco Trungelliti |
Lionel Noviski / Antonio Pastorino |
China F6 Futures |
June 7 |
Jiaxing |
China |
Hard |
Wu Di |
Li Zhe / Gong Mao-xin |
Indonesia F2 Futures |
June 7 |
Tarakan |
Indonesia |
Hard (i) |
Christopher Rungkat |
Weerapat Doakmaiklee / Kittipong Wachiramanowong |
Italy F12 Futures |
June 7 |
Mestre |
Italy |
Clay |
Matteo Viola |
Walter Trusendi / Matteo Viola |
Japan F5 Futures |
June 7 |
Karuizawa |
Japan |
Clay |
Mark Verryth |
Kwon Oh-hee / Lee Chul-hee |
Netherlands F1 Futures |
June 7 |
Apeldoorn |
Netherlands |
Clay |
Matwé Middelkoop |
Cătălin Gârd / André Ghem |
Poland F4 Futures |
June 7 |
Gliwice |
Poland |
Clay |
Dušan Lojda |
Błażej Koniusz / Grzegorz Panfil |
Romania F4 Futures |
June 7 |
Braşov |
Romania |
Clay |
Victor Anagnastopol |
Marcel-Ioan Miron / Paul-Mihai Puşcaşu |
Slovenia F3 Futures |
June 7 |
Maribor |
Slovenia |
Clay |
Blaž Rola |
Martin Rmus / Blaž Rola |
Spain F20 Futures |
June 7 |
Puerto de la Cruz |
Spain |
Carpet |
Ludovic Walter |
Georgi Rumenov Payakov / João Sousa |
Tunisia F2 Futures |
June 7 |
Sfax |
Tunisia |
Hard |
Malek Jaziri |
Claudio Grassi / Mikhail Vasiliev |
USA F13 Futures |
June 7 |
Loomis |
United States |
Hard |
Michael Venus |
Marcus Daniell / Michael Venus |
Venezuela F1 Futures |
June 7 |
Maracaibo |
Venezuela |
Hard |
Robert Farah |
Juan Sebastián Cabal / Robert Farah |
Argentina F9 Futures |
June 14 |
Posadas |
Argentina |
Clay |
Guillermo Rivera-Aranguiz |
Andrés Molteni / Diego Schwartzman |
France F8 Futures |
June 14 |
Blois |
France |
Clay |
Jonathan Eysseric |
Jonathan Eysseric / Jérôme Inzerillo |
Germany F5 Futures |
June 14 |
Cologne |
Germany |
Clay |
Jan-Lennard Struff |
Paris Gemouchidis / Hans Podlipnik-Castillo |
Indonesia F3 Futures |
June 14 |
Tegal |
Indonesia |
Hard |
Kim Young-jun |
Christopher Rungkat / Nathan Thompson |
Italy F13 Futures |
June 14 |
Padova |
Italy |
Clay |
Nikola Ćirić |
Alessandro Giannessi / Federico Torresi |
Japan F6 Futures |
June 14 |
Kusatsu |
Japan |
Carpet |
Tasuku Iwami |
Chen I-ta / Hsieh Cheng-peng |
Morocco F3 Futures |
June 14 |
Rabat |
Morocco |
Clay |
Augustin Gensse |
Marc Auradou / Gleb Sakharov |
Netherlands F2 Futures |
June 14 |
Alkmaar |
Netherlands |
Clay |
Timo Nieminen |
Matwé Middelkoop / Martijn van Haasteren |
Serbia F1 Futures |
June 14 |
Belgrade |
Serbia |
Clay |
Oleksandr Nedovyesov |
Vadim Alekseenko / Oleksandr Nedovyesov |
Spain F21 Futures |
June 14 |
La Palma |
Spain |
Hard |
Agustín Boje-Ordóñez |
Abraham González-Jiménez / Miguel Ángel López Jaén |
Tunisia F3 Futures |
June 14 |
Kelibia |
Tunisia |
Hard |
Laurent Rochette |
Laurent Rochette / Mikhail Vasiliev |
USA F14 Futures |
June 14 |
Davis |
United States |
Hard |
Fritz Wolmarans |
Brett Joelson / Nicholas Monroe |
Venezuela F2 Futures |
June 14 |
Coro |
Venezuela |
Hard |
Juan Sebastián Cabal |
Juan Sebastián Cabal / Robert Farah |
Argentina F10 Futures |
June 21 |
Posadas |
Argentina |
Clay |
Andrés Molteni |
Guillermo Durán / Agustín Picco |
France F9 Futures |
June 21 |
Toulon |
France |
Clay |
Augustin Gensse |
Philip Bester / Jonathan Eysseric |
Germany F6 Futures |
June 21 |
Wolfsburg |
Germany |
Clay |
James Lemke |
Siarhei Betau / Andrey Kumantsov |
Italy F14 Futures |
June 21 |
Aosta |
Italy |
Clay |
Matteo Marrai |
Morgan Phillips / Bertram Steinberger |
Japan F7 Futures |
June 21 |
Tokyo |
Japan |
Carpet |
Hiroki Kondo |
Tasuku Iwami / Hiroki Kondo |
Malaysia F1 Futures |
June 21 |
Kuala Lumpur |
Malaysia |
Hard |
Yang Tsung-hua |
Yang Tsung-hua / Yi Chu-huan |
Morocco F4 Futures |
June 21 |
Kenitra |
Morocco |
Clay |
Florian Reynet |
Carlos Boluda-Purkiss / Pedro Rico |
Netherlands F3 Futures |
June 21 |
Rotterdam |
Netherlands |
Clay |
Thomas Schoorel |
Frederik Nielsen / Alexandre Renard |
Norway F1 Futures |
June 21 |
Gausdal |
Norway |
Hard |
Igor Sijsling |
Harri Heliövaara / Juho Paukku |
Serbia F2 Futures |
June 21 |
Belgrade |
Serbia |
Clay |
Nikola Ćirić |
Vadim Alekseenko / Oleksandr Nedovyesov |
Spain F22 Futures |
June 21 |
Melilla |
Spain |
Hard |
Miguel Ángel López Jaén |
Abraham González-Jiménez / Carlos Gómez-Herrera |
USA F15 Futures |
June 21 |
Chico |
United States |
Hard |
Daniel Yoo |
Nima Roshan / Jose Statham |
Venezuela F3 Futures |
June 21 |
Barquisimeto |
Venezuela |
Hard |
Robert Farah |
Daniel Garza / Antonio Ruíz-Rosales |
Argentina F11 Futures |
June 28 |
Oberá |
Argentina |
Clay |
Pablo Galdón |
Andrés Molteni / Diego Schwartzman |
Brazil F13 Futures |
June 28 |
Araçatuba |
Brazil |
Clay |
Eládio Ribeiro Neto |
Rogério Dutra da Silva / Caio Zampieri |
France F10 Futures |
June 28 |
Montauban |
France |
Clay |
Laurent Rochette |
Philip Bester / Jonathan Eysseric |
Germany F7 Futures |
June 28 |
Kassel |
Germany |
Clay |
Farrukh Dustov |
Ivo Klec / Alex Satschko |
Great Britain F8 Futures |
June 28 |
Manchester |
United Kingdom |
Grass |
James Ward |
Divij Sharan / Vishnu Vardhan |
Italy F15 Futures |
June 28 |
Bologna |
Italy |
Clay |
Andrea Stoppini |
Massimo Capone / Marco Viola |
Japan F8 Futures |
June 28 |
Sapporo |
Japan |
Clay |
Hiroki Moriya |
Lee Hsin-han / Bumpei Sato |
Malaysia F2 Futures |
June 28 |
Kuala Lumpur |
Malaysia |
Hard |
Rohan Gajjar |
Kaden Hensel / Dane Propoggia |
Morocco F5 Futures |
June 28 |
Khemisset |
Morocco |
Clay |
Augustin Gensse |
Mehdi Benhammou / Anas Fattar |
Netherlands F4 Futures |
June 28 |
Breda |
Netherlands |
Clay |
Thomas Schoorel |
Matwé Middelkoop / Thomas Schoorel |
Norway F2 Futures |
June 28 |
Gausdal |
Norway |
Hard |
Alexander Sadecky |
Harri Heliövaara / Juho Paukku |
Romania F5 Futures |
June 28 |
Medias |
Romania |
Clay |
Victor Anagnastopol |
Adrian Cruciat / Victor Ioniţă |
Serbia F3 Futures |
June 28 |
Belgrade |
Serbia |
Clay |
Aldin Šetkić |
György Balázs / David Savić |
Spain F23 Futures |
June 28 |
Palma del Río |
Spain |
Hard |
Ruben Bemelmans |
Evgeny Kirillov / Alexandre Kudryavtsev |
USA F16 Futures |
June 28 |
Rochester |
United States |
Clay |
Daniel Yoo |
Cory Parr / Conor Pollock |
Argentina F12 Futures |
July 5 |
Resistencia |
Argentina |
Clay |
Pablo Galdón |
Rodrigo Albano / Marco Trungelliti |
Austria F1 Futures |
July 5 |
Telfs |
Austria |
Clay |
Nikola Ćirić |
Andrey Kumantsov / David Savić |
Brazil F12 Futures |
July 5 |
Sorocaba |
Brazil |
Clay |
Caio Zampieri |
Alexandre Bonatto / Rodrigo Guidolin |
France F11 Futures |
July 5 |
Bourg-en-Bresse |
France |
Clay |
Romain Jouan |
Jérôme Inzerillo / Romain Jouan |
Germany F8 Futures |
July 5 |
Römerberg |
Germany |
Clay |
David Goffin |
Marco Kirschner / Marko Lenz |
Great Britain F9 Futures |
July 5 |
Ilkley |
United Kingdom |
Grass |
Joshua Goodall |
Andrew Fitzpatrick / Joshua Goodall |
Italy F16 Futures |
July 5 |
Desenzano |
Italy |
Clay |
Mikhail Vasiliev |
Nicola Remedi / Andrea Stoppini |
Romania F6 Futures |
July 5 |
Cluj |
Romania |
Clay |
Javier Martí |
Federico Torresi / Giulio Torroni |
Spain F24 Futures |
July 5 |
Bakio |
Spain |
Hard |
Fabrice Martin |
Alexis Heugas / Alexis Musialek |
USA F17 Futures |
July 5 |
Pittsburgh |
United States |
Clay |
Adam El Mihdawy |
Tennys Sandgren / Rhyne Williams |
Argentina F13 Futures |
July 12 |
Corrientes |
Argentina |
Clay |
Pablo Galdón |
Pablo Galdón / Joaquín-Jésus Monteferrario |
Austria F2 Futures |
July 12 |
Kramsach |
Austria |
Clay |
Johannes Ager |
Petr Kovačka / Marek Michalička |
Brazil F15 Futures |
July 12 |
Guarulhos |
Brazil |
Clay |
Marcelo Demoliner |
Marcelo Demoliner / Rodrigo Guidolin |
Estonia F1 Futures |
July 12 |
Kuressaare |
Estonia |
Clay |
Pablo Santos |
Andis Juška / Deniss Pavlovs |
France F12 Futures |
July 12 |
Saint Gervais |
France |
Clay |
Philip Bester |
Jérôme Inzerillo / Romain Jouan |
Germany F9 Futures |
July 12 |
Trier |
Germany |
Clay |
Grigor Dimitrov |
Alexandre Folie / David Goffin |
Great Britain F10 Futures |
July 12 |
Frinton-on-Sea |
United Kingdom |
Grass |
Daniel Cox |
Timothy Bradshaw / James Ludlow |
Iran F1 Futures |
July 12 |
Tehran |
Iran |
Clay |
Attila Bálazs |
Pavel Katliarov / Stanislav Vovk |
Italy F17 Futures |
July 12 |
Fano |
Italy |
Clay |
Nikola Mektić |
Claudio Grassi / Stefano Ianni |
Romania F7 Futures |
July 12 |
Iași |
Romania |
Clay |
Maxime Teixeira |
Marin Draganja / Dino Marcan |
Spain F25 Futures |
July 12 |
Elche |
Spain |
Clay |
Marcelo Palacios-Siegenthale |
Carlos Calderón-Rodríguez / Marc Fornell-Mestres |
USA F18 Futures |
July 12 |
Peoria |
United States |
Clay |
Greg Ouellette |
Taylor Fogleman / Benjamin Rogers |
Argentina F14 Futures |
July 19 |
Rafaela |
Argentina |
Clay |
Andrés Molteni |
Andrés Molteni / Diego Schwartzman |
Brazil F16 Futures |
July 19 |
Jundiaí |
Brazil |
Clay |
Rogério Dutra da Silva |
Rogério Dutra da Silva / Júlio Silva |
Estonia F2 Futures |
July 19 |
Tallinn |
Estonia |
Clay |
Jürgen Zopp |
Harri Heliövaara / Juho Paukku |
Iran F2 Futures |
July 19 |
Tehran |
Iran |
Clay |
Attila Balázs |
Attila Balázs / György Balázs |
Ireland F1 Futures |
July 19 |
Dublin |
Ireland |
Carpet |
Daniel Cox |
James Cluskey / Colin O'Brien |
Italy F18 Futures |
July 19 |
Modena |
Italy |
Clay |
Matteo Viola |
Francesco Aldi / Walter Trusendi |
Romania F8 Futures |
July 19 |
Craiova |
Romania |
Clay |
Kristijan Mesaroš |
Andrei Mlendea / Mikhail Vasiliev |
Spain F26 Futures |
July 19 |
Gandia |
Spain |
Clay |
Marc Fornell-Mestres |
César Ferrer-Victoria / Pablo Martín-Adalia |
USA F19 Futures |
July 19 |
Joplin |
United States |
Hard |
Robbye Poole |
Jean Andersen / Joshua Zavala |
Brazil F17 Futures |
July 26 |
Uberlândia |
Brazil |
Clay |
Rafael Camilo |
Víctor Maynard / Nicolás Santos |
Germany F10 Futures |
July 26 |
Dortmund |
Germany |
Clay |
Grigor Dimitrov |
Alexander Blom / Wesley Koolhof |
Great Britain F11 Futures |
July 26 |
Chiswick |
United Kingdom |
Hard |
Miloslav Mečíř, Jr. |
Divij Sharan / Vishnu Vardhan |
Italy F19 Futures |
July 26 |
La Spezia |
Italy |
Clay |
Thomas Fabbiano |
Flavio Cipolla / Alessandro Giannessi |
Romania F9 Futures |
July 26 |
Arad |
Romania |
Clay |
Maxime Teixeira |
Alexandru Carpen / Alexandru Cătălin Marasin |
Spain F27 Futures |
July 26 |
Dénia |
Spain |
Clay |
Miguel Ángel López Jaén |
Carlos Calderón-Rodríguez / Marc Fornell-Mestres |
USA F20 Futures |
July 26 |
Godfrey |
United States |
Hard |
Robbye Poole |
Jordan Cox / Evan King |
Argentina F15 Futures |
August 2 |
Buenos Aires |
Argentina |
Clay |
Facundo Argüello |
Guillermo Bujniewicz / Guillermo Durán |
Germany F11 Futures |
August 2 |
Wetzlar |
Germany |
Clay |
Alexander Flock |
Diego Álvarez / Juan-Martín Aranguren |
Great Britain F12 Futures |
August 2 |
Roehampton |
United Kingdom |
Hard |
Joshua Milton |
Ashwin Kumar / Laurent Rochette |
Italy F20 Futures |
August 2 |
Avezzano |
Italy |
Clay |
Francesco Piccari |
Andrea Falgheri / Claudio Grassi |
Lithuania F1 Futures |
August 2 |
Vilnius |
Lithuania |
Clay |
Timo Nieminen |
Deniss Pavlovs / Mikhail Vasiliev |
Romania F10 Futures |
August 2 |
Bucharest |
Romania |
Clay |
Andrei Mlendea |
Gleb Alekseenko / Vadim Alekseenko |
Russia F3 Futures |
August 2 |
Moscow |
Russia |
Clay |
Ilya Belyaev |
Ilya Belyaev / Michail Elgin |
Serbia F4 Futures |
August 2 |
Novi Sad |
Serbia |
Clay |
Dušan Lajović |
Boris Čonkić / Ivan Đurđević |
Slovakia F1 Futures |
August 2 |
Piešťany |
Slovakia |
Clay |
Florian Reynet |
Michal Pažický / Adrian Sikora |
Spain F28 Futures |
August 2 |
Xàtiva |
Spain |
Clay |
Marc Fornell-Mestres |
Carlos Calderón-Rodríguez / Marc Fornell-Mestres |
Thailand F1 Futures |
August 2 |
Nonthaburi |
Thailand |
Hard |
Mohamed Safwat |
Abdullah Magdas / Sebastian Rieschick |
USA F21 Futures |
August 2 |
Decatur |
United States |
Hard |
Ryler DeHeart |
Jarmere Jenkins / Todd Paul |
Argentina F16 Futures |
August 9 |
Santiago del Estero |
Argentina |
Clay |
Pablo Galdón |
Guillermo Bujniewicz / Guillermo Durán |
Austria F3 Futures |
August 9 |
Bad Waltersdorf |
Austria |
Clay |
Blaž Rola |
Nicolas Reissig / Tristan Samuel Weissborn |
Belarus F1 Futures |
August 9 |
Minsk |
Belarus |
Clay |
Guillermo Olaso |
Guillermo Olaso / Michal Schmid |
Belgium F1 Futures |
August 9 |
Eupen |
Belgium |
Clay |
David Goffin |
Dominik Pfeiffer / Peter Torebko |
Finland F1 Futures |
August 9 |
Vierumäki |
Finland |
Clay |
Juho Paukku |
Harri Heliövaara / Juho Paukku |
Germany F12 Futures |
August 9 |
Friedberg |
Germany |
Clay |
Augustin Gensse |
Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Meister |
Italy F21 Futures |
August 9 |
Appiano |
Italy |
Clay |
Marco Crugnola |
Karim Maamoun / Sherif Sabry |
Russia F4 Futures |
August 9 |
Moscow |
Russia |
Clay |
Mikhail Vasiliev |
Ilya Belyaev / David Savić |
Serbia F5 Futures |
August 9 |
Novi Sad |
Serbia |
Clay |
Aldin Šetkić |
Dušan Lajović / Ilija Vučić |
Slovakia F2 Futures |
August 9 |
Piešťany |
Slovakia |
Clay |
Marcin Gawron |
Jérôme Inzerillo / Florian Reynet |
Spain F29 Futures |
August 9 |
Irún |
Spain |
Clay |
Grigor Dimitrov |
Agustín Boje-Ordóñez / Andoni Vivanco-Guzmán |
Thailand F2 Futures |
August 9 |
Phitsanulok |
Thailand |
Hard |
Sebastian Rieschick |
Hiroki Kondo / Ashutosh Singh |
Argentina F17 Futures |
August 16 |
Salta |
Argentina |
Clay |
Joaquín-Jésus Monteferrario |
Guillermo Bujniewicz / Cristóbal Saavedra-Corvalán |
Austria F4 Futures |
August 16 |
Sankt Pölten |
Austria |
Clay |
Daniel Lustig |
Colin Ebelthite / James Lemke |
Belgium F2 Futures |
August 16 |
Koksijde |
Belgium |
Clay |
Jonathan Eysseric |
Bart Brons / Tim van Terheijden |
Brazil F19 Futures |
August 16 |
São José dos Campos |
Brazil |
Clay |
André Miele |
Thiago Augusto Bitencourt Pinheiro / Idio Escobar |
Bulgaria F4 Futures |
August 16 |
Sofia |
Bulgaria |
Clay |
Diego Álvarez |
Pirmin Hänle / Óscar Sabaté-Bretos |
Colombia F1 Futures |
August 16 |
Bogotá |
Colombia |
Clay |
Sebastián Decoud |
Mauricio Echazú / Maciek Sykut |
Croatia F4 Futures |
August 16 |
Čakovec |
Croatia |
Clay |
Kristijan Mesaroš |
Marin Draganja / Dino Marcan |
Italy F22 Futures |
August 16 |
Padova |
Italy |
Clay |
Matteo Viola |
Marco Crugnola / Alessandro Motti |
Latvia F1 Futures |
August 16 |
Jūrmala |
Latvia |
Clay |
Augustin Gensse |
James Cluskey / Colin O'Brien |
Poland F5 Futures |
August 16 |
Olsztyn |
Poland |
Clay |
Alexander Flock |
Mateusz Kowalczyk / Grzegorz Panfil |
Russia F5 Futures |
August 16 |
Moscow |
Russia |
Clay |
Alexander Lobkov |
Richard Muzaev / Sergey Strelkov |
Serbia F6 Futures |
August 16 |
Sombor |
Serbia |
Clay |
Ivan Bjelica |
Ivan Bjelica / Miljan Zekić |
Slovakia F3 Futures |
August 16 |
Michalovce |
Slovakia |
Clay |
Michal Pažický |
Michal Pažický / Adrian Sikora |
Spain F30 Futures |
August 16 |
Vigo |
Spain |
Clay |
Pablo Santos |
Abraham González-Jiménez / Roberto Ortega-Olmedo |
Thailand F3 Futures |
August 16 |
Nakhorn Ratchasima |
Thailand |
Hard |
Sebastian Rieschick |
Sebastian Rieschick / Danai Udomchoke |
Austria F5 Futures |
August 23 |
Pörtschach |
Austria |
Clay |
Axel Michon |
Jan Blecha / Gibril Diarra |
Belgium F3 Futures |
August 23 |
Huy |
Belgium |
Clay |
Julien Obry |
Marco Dierckx / Mario Dierckx |
Brazil F21 Futures |
August 23 |
Campo Grande |
Brazil |
Clay |
Rogério Dutra da Silva |
Rafael Camilo / Marcel Felder |
Bulgaria F5 Futures |
August 23 |
Bourgas |
Bulgaria |
Clay |
Ádám Kellner |
Diego Álvarez / Federico Torresi |
Colombia F2 Futures |
August 23 |
Medellín |
Colombia |
Clay |
Sebastián Decoud |
Iván Endara / Guillermo Rivera-Aranguiz |
Croatia F5 Futures |
August 23 |
Vinkovci |
Croatia |
Clay |
Kristijan Mesaroš |
Mislav Hižak / Ante Pavić |
Germany F13 Futures |
August 23 |
Überlingen |
Germany |
Clay |
Dennis Blömke |
Florian Fallert / Jakob Sude |
Italy F23 Futures |
August 23 |
Piombino |
Italy |
Hard |
Claudio Grassi |
Daniel Danilović / Claudio Grassi |
Mexico F5 Futures |
August 23 |
Zacatecas |
Mexico |
Hard |
David Rice |
Juan-Manuel Elizondo / César Ramírez |
Netherlands F5 Futures |
August 23 |
Enschede |
Netherlands |
Clay |
Alexander Flock |
Clint Thomson / Boy Westerhof |
Poland F6 Futures |
August 23 |
Poznań |
Poland |
Clay |
Marcin Gawron |
Bartosz Sawicki / Maciej Smoła |
Russia F6 Futures |
August 23 |
Sochi |
Russia |
Clay |
Alexander Rumyantsev |
Ervand Gasparyan / Vadim Kutsenko |
Austria F6 Futures |
August 30 |
Wels |
Austria |
Clay |
Axel Michon |
Jeremy Jahn / Herbert Wiltschnig |
Brazil F22 Futures |
August 30 |
São José do Rio Preto |
Brazil |
Clay |
André Miele |
Rafael Camilo / Fabricio Neis |
Bulgaria F6 Futures |
August 30 |
Dobrich |
Austria |
Clay |
Philipp Oswald |
Levente Gödry / Ádám Kellner |
Colombia F3 Futures |
August 30 |
Manizales |
Colombia |
Clay |
Víctor Estrella |
Maciek Sykut / Denis Zivkovic |
Croatia F6 Futures |
August 30 |
Osijek |
Croatia |
Clay |
Kristijan Mesaroš |
Mislav Hižak / Ante Pavić |
Germany F14 Futures |
August 30 |
Kempten |
Germany |
Clay |
Marcel Zimmermann |
Marc Meigel / Richard Waite |
Italy F24 Futures |
August 30 |
Trieste |
Italy |
Clay |
Luca Vanni |
Luis Díaz-Barriga / Miguel Ángel Reyes-Varela |
Mexico F6 Futures |
August 30 |
León |
Mexico |
Hard |
Vasek Pospisil |
Juan-Manuel Elizondo / César Ramírez |
Netherlands F6 Futures |
August 30 |
Middelburg |
Netherlands |
Clay |
Matwé Middelkoop |
Timo Nieminen / Juho Paukku |
Poland F7 Futures |
August 30 |
Bydgoszcz |
Poland |
Clay |
Siarhei Betau |
Rafał Gozdur / Mateusz Szmigiel |
Russia F7 Futures |
August 30 |
Moscow |
Russia |
Clay |
Michail Elgin |
Michail Elgin / Deniss Pavlovs |
Spain F31 Futures |
August 30 |
Santander |
Spain |
Clay |
James Ward |
Miguel Ángel López Jaén / Pablo Santos |
Australia F5 Futures |
September 6 |
Cairns |
Australia |
Hard |
Dayne Kelly |
Colin Ebelthite / Adam Feeney |
Brazil F23 Futures |
September 6 |
Fortaleza |
Brazil |
Clay |
Júlio Silva |
Marcel Felder / Fernando Romboli |
Burundi F1 Futures |
September 6 |
Bujumbura |
Burundi |
Clay |
Gerald Melzer |
Marco Dierckx / Bart Govaerts |
Ecuador F1 Futures |
September 6 |
Guayaquil |
Ecuador |
Hard |
Júlio César Campozano |
Nicolás Barrientos / Sebastián Serrano |
France F13 Futures |
September 6 |
Bagnères-de-Bigorre |
France |
Hard |
Grégoire Burquier |
Riccardo Ghedin / Alexandre Penaud |
Germany F15 Futures |
September 6 |
Kenn |
Germany |
Clay |
Antony Dupuis |
Steven Moneke / Laslo Urrutia |
Great Britain F13 Futures |
September 6 |
Cumberland |
United Kingdom |
Clay |
Daniel Cox |
David Rice / Sean Thornley |
Italy F25 Futures |
September 6 |
Siena |
Italy |
Clay |
Luca Vanni |
Massimo Capone / Matteo Viola |
Mexico F7 Futures |
September 6 |
Guadalajara |
Mexico |
Hard |
Vasek Pospisil |
Haydn Lewis / Marvin Rolle |
Russia F8 Futures |
September 6 |
Vsevolozhsk |
Russia |
Clay |
Michail Elgin |
Ervand Gasparyan / Vadim Kutsenko |
Spain F32 Futures |
September 6 |
Oviedo |
Spain |
Hard |
Roberto Carballes |
Pablo Carreño-Busta / Andoni Vivanco-Guzmán |
Australia F6 Futures |
September 13 |
Darwin |
Australia |
Hard |
John Millman |
Colin Ebelthite / Adam Feeney |
Bolivia F1 Futures |
September 13 |
Tarija |
Bolivia |
Clay |
Adam El Mihdawy |
Mauricio Echazú / Sergio Galdos |
Brazil F24 Futures |
September 13 |
Recife |
Brazil |
Clay (i) |
Daniel Dutra da Silva |
Juan-Pablo Amado / Ricardo Siggia |
Ecuador F2 Futures |
September 13 |
Guayaquil |
Ecuador |
Hard |
Júlio César Campozano |
Duilio Beretta / Roberto Quiroz |
France F14 Futures |
September 13 |
Mulhouse |
France |
Hard (i) |
Clément Reix |
Olivier Charroin / Junn Mitsuhashi |
Great Britain F14 Futures |
September 13 |
Nottingham |
United Kingdom |
Hard |
Joshua Milton |
Lewis Burton / Daniel Evans |
Italy F26 Futures |
September 13 |
Porto Torres |
Italy |
Clay |
Claudio Grassi |
Claudio Grassi / Francesco Piccari |
Morocco F6 Futures |
September 13 |
Casablanca |
Morocco |
Clay |
Maxime Teixeira |
Florian Reynet / Maxime Teixeira |
Rwanda F1 Futures |
September 13 |
Kigali |
Rwanda |
Clay |
Gerald Melzer |
Alexei Filenkov / Stanislav Vovk |
Spain F33 Futures |
September 13 |
Móstoles |
Spain |
Hard |
Roberto Bautista-Agut |
Philip Bester / Kamil Pajkowski |
Sweden F1 Futures |
September 13 |
Danderyd |
Sweden |
Hard (i) |
Henri Kontinen |
Daniel Danilović / Michael Ryderstedt |
USA F23 Futures |
September 13 |
Claremont |
United States |
Hard |
Gary Sacks |
Taylor Fogleman / Chris Kearney |
Australia F7 Futures |
September 20 |
Alice Springs |
Australia |
Hard |
Colin Ebelthite |
Colin Ebelthite / Adam Feeney |
Bolivia F2 Futures |
September 20 |
La Paz |
Bolivia |
Clay |
Guillermo Carry |
Francisco Carbajal / Christopher Díaz-Figueroa |
Canada F4 Futures |
September 20 |
Toronto |
Canada |
Hard |
Nicholas Monroe |
Brett Joelson / Ashwin Kumar |
China F7 Futures |
September 20 |
Hangzhou |
China |
Hard |
Bai Yan |
Gao Peng / Gao Wan |
France F15 Futures |
September 20 |
Plaisir |
France |
Hard (i) |
Clément Reix |
Nicolas Grammare / Ashutosh Singh |
Great Britain F15 Futures |
September 20 |
Wrexham |
United Kingdom |
Hard |
Daniel Cox |
Lewis Burton / Daniel Evans |
Iran F3 Futures |
September 20 |
Tehran |
Iran |
Clay |
Alexander Rumyantsev |
Ivan Anikanov / Murad Inoyatov |
Italy F27 Futures |
September 20 |
Brusaporto |
Italy |
Hard (i) |
Filip Prpic |
Erik Crepaldi / Claudio Grassi |
Morocco F7 Futures |
September 20 |
Tanger |
Morocco |
Clay |
Sergio Gutiérrez-Ferrol |
Gerard Granollers-Pujol / Carles Poch-Gradin |
Spain F34 Futures |
September 20 |
Madrid |
Spain |
Hard |
Morgan Phillips |
Óscar Burrieza / Javier Martí |
Sweden F2 Futures |
September 20 |
Falun |
Sweden |
Hard (i) |
Henri Kontinen |
Carl Bergman / Markus Eriksson |
USA F24 Futures |
September 20 |
Costa Mesa |
United States |
Hard |
Fritz Wolmarans |
Daniel Garza / Fabrice Martin |
Uganda F1 Futures |
September 20 |
Kampala |
Uganda |
Clay |
Gerald Melzer |
James Feaver / Ruan Roelofse |
Bolivia F3 Futures |
September 27 |
Cochabamba |
Bolivia |
Clay |
Diego Schwartzman |
Mauricio Doria-Medina / Mauricio Estívariz |
Brazil F26 Futures |
September 27 |
Itu |
Brazil |
Clay |
Fernando Romboli |
Rodrigo Grilli / Fernando Romboli |
Canada F5 Futures |
September 27 |
Markham |
Canada |
Hard (i) |
Vasek Pospisil |
Chris Kwon / Conor Pollock |
China F8 Futures |
September 27 |
Shanghai |
China |
Hard |
Bai Yan |
Li Zhe / Gong Mao-xin |
France F16 Futures |
September 27 |
Sarreguemines |
France |
Carpet (i) |
Albano Olivetti |
Julien Obry / Albano Olivetti |
Germany F16 Futures |
September 27 |
Hambach |
France |
Carpet (i) |
Denis Matsukevich |
Kārlis Lejnieks / Denis Matsukevich |
Iran F4 Futures |
September 27 |
Tehran |
Iran |
Clay |
Alexander Lobkov |
Alexander Rumyantsev / Alexander Lobkov |
Italy F28 Futures |
September 27 |
Frascati |
Italy |
Clay |
Augustin Gensse |
Óscar Burrieza / Javier Martí |
Kazakhstan F3 Futures |
September 27 |
Astana |
Kazakhstan |
Hard (i) |
Richard Muzaev |
Vitali Reshetnikov / Andrei Vasilevski |
Portugal F4 Futures |
September 27 |
Porto |
Portugal |
Clay |
Laurent Rochette |
Sergio Gutiérrez-Ferrol / Carles Poch-Gradin |
Spain F35 Futures |
September 27 |
Martos |
Spain |
Hard |
Adrián Menéndez-Maceiras |
Divij Sharan / Vishnu Vardhan |
Turkey F9 Futures |
September 27 |
Antalya |
Turkey |
Hard |
Samuel Groth |
Daniel Danilović / Juho Paukku |
USA F25 Futures |
September 27 |
Irvine |
United States |
Hard |
Chris Guccione |
Nathaniel Gorham / Dennis Novikov |
Australia F8 Futures |
October 4 |
Port Pirie |
Australia |
Hard |
Colin Ebelthite |
Jared Easton / Joel Lindner |
Bolivia F4 Futures |
October 4 |
Santa Cruz |
Bolivia |
Clay |
Renzo Olivo |
Hugo Dellien / Federico Zeballos |
Brazil F27 Futures |
October 4 |
Salvador |
Brazil |
Hard |
Daniel Dutra da Silva |
Theodoros Angelinos / Diego Matos |
France F17 Futures |
October 4 |
Nevers |
France |
Hard (i) |
Grégoire Burquier |
Simon Cauvard / Grégoire Burquier |
Germany F17 Futures |
October 4 |
Leimen |
Germany |
Hard (i) |
Timo Nieminen |
Timo Nieminen / Michal Schmid |
Iran F5 Futures |
October 4 |
Tehran |
Iran |
Clay |
Alexander Lobkov |
Elbert Sie / Ranjeet Virali-Murugesan |
Italy F29 Futures |
October 4 |
Naples |
Italy |
Hard |
Claudio Grassi |
Erik Crepaldi / Claudio Grassi |
Kazakhstan F4 Futures |
October 4 |
Astana |
Kazakhstan |
Hard (i) |
Michail Elgin |
Michail Elgin / Andrei Vasilevski |
Portugal F5 Futures |
October 4 |
Espinho |
Portugal |
Clay |
Javier Martí |
Carlos Boluda-Purkiss / Pedro Rico |
Spain F36 Futures |
October 4 |
Córdoba |
Spain |
Hard |
Malek Jaziri |
João Sousa / Israel Vior-Díaz |
Turkey F10 Futures |
October 4 |
Antalya |
Turkey |
Hard |
Samuel Groth |
Artem Smirnov / Róbert Varga |
Australia F9 Futures |
October 11 |
Happy Valley |
Australia |
Hard |
Nick Lindahl |
Colin Ebelthite / Adam Feeney |
Belarus F3 Futures |
October 11 |
Minsk |
Belarus |
Hard (i) |
Jerzy Janowicz |
Siarhei Betau / Dzmitry Zhyrmont |
Brazil F28 Futures |
October 11 |
Fernandópolis |
Brazil |
Clay |
Christian Lindell |
Christian Lindell / Fabricio Neis |
France F18 Futures |
October 11 |
Saint-Dizier |
France |
Hard (i) |
David Goffin |
Julien Maes / Fabrice Martin |
Germany F18 Futures |
October 11 |
Isernhagen |
Germany |
Hard (i) |
Kārlis Lejnieks |
Nicolas Kiefer / Stefan Seifert |
Greece F1 Futures |
October 11 |
Kos |
Greece |
Hard |
Juho Paukku |
Andrea Falgheri / Claudio Grassi |
Italy F30 Futures |
October 11 |
Reggio di Calabria |
Italy |
Clay |
Alessio di Mauro |
Andrea Arnaboldi / Gianluca Naso |
Japan F9 Futures |
October 11 |
Kashiwa |
Japan |
Hard |
Danai Udomchoke |
Yuichi Ito / Yi Chu-huan |
Kazakhstan F5 Futures |
October 11 |
Almaty |
Kazakhstan |
Hard (i) |
Julien Dubail |
Sergei Krotiouk / Alexey Kedryuk |
Kuwait F1 Futures |
October 11 |
Mishref |
Kuwait |
Hard |
Sebastian Rieschick |
Roko Karanušić / Sebastian Rieschick |
Turkey F11 Futures |
October 11 |
Antalya |
Turkey |
Hard |
Radu Albot |
Kamil Čapkovič / Denys Molchanov |
USA F26 Futures |
October 11 |
Austin |
United States |
Hard |
Denis Kudla |
Chris Haggard / Conor Pollock |
Venezuela F4 Futures |
October 11 |
Caracas |
Venezuela |
Hard |
Greg Ouellette |
Greg Ouellette / Maciek Sykut |
Argentina F20 Futures |
October 18 |
La Rioja |
Argentina |
Clay |
Jonathan Gonzalia |
Patricio Heras / Agustín Picco |
Belarus F4 Futures |
October 18 |
Minsk |
Belarus |
Hard (i) |
Siarhei Betau |
Siarhei Betau / Dzmitry Zhyrmont |
Brazil F29 Futures |
October 18 |
São Leopoldo |
Brazil |
Clay |
Rafael Camilo |
Fernando Romboli / Nicolás Santos |
Chile F1 Futures |
October 18 |
Santiago |
Chile |
Clay |
Guillermo Rivera-Aranguiz |
Guillermo Hormazábal / Rodrigo Pérez |
Croatia F7 Futures |
October 18 |
Dubrovnik |
Croatia |
Clay |
Attila Balázs |
Andrea Arnaboldi / Morgan Phillips |
Egypt F4 Futures |
October 18 |
Cairo |
Egypt |
Clay |
Alexander Lobkov |
Dušan Lajović / Miljan Zekić |
France F19 Futures |
October 18 |
La Roche-sur-Yon |
France |
Hard (i) |
Clément Reix |
Jérémy Blandin / Alexandre Renard |
Great Britain F16 Futures |
October 18 |
Glasgow |
United Kingdom |
Hard (i) |
Matthew Ebden |
Lewis Burton / Daniel Evans |
Greece F2 Futures |
October 18 |
Paros |
Greece |
Carpet |
Ádám Kellner |
Kornél Bardóczky / Ádám Kellner |
Japan F10 Futures |
October 18 |
Nishitama |
Japan |
Hard |
Danai Udomchoke |
Tasuku Iwami / Hiroki Kondo |
Kuwait F2 Futures |
October 18 |
Mishref |
Kuwait |
Hard |
Martin Kližan |
Roko Karanušić / Sebastian Rieschick |
Nigeria F1 Futures |
October 18 |
Lagos |
Nigeria |
Hard |
Amir Weintraub |
Amir Weintraub / Boy Westerhof |
Paraguay F1 Futures |
October 18 |
Lambaré |
Paraguay |
Clay |
Juan-Pablo Amado |
Diego Galeano / Daniel-Alejandro López |
Spain F37 Futures |
October 18 |
Sabadell |
Spain |
Clay |
Sergio Gutiérrez-Ferrol |
Miguel Ángel López Jaén / Pablo Santos |
Turkey F12 Futures |
October 18 |
Adana |
Turkey |
Hard |
Adrian Cruciat |
Teodor-Dacian Crăciun / Adrian Cruciat |
USA F27 Futures |
October 18 |
Mansfield |
United States |
Hard |
Fritz Wolmarans |
Dimitar Kutrovsky / Joshua Zavala |
Venezuela F5 Futures |
October 18 |
Caracas |
Venezuela |
Hard |
Alejandro González |
Peter Aarts / Damon Gooch |
Argentina F21 Futures |
October 25 |
San Juan |
Argentina |
Clay |
Facundo Argüello |
Guillermo Carry / Diego Schwartzman |
Brazil F30 Futures |
October 25 |
Porto Alegre |
Brazil |
Clay |
Daniel Dutra da Silva |
Giorgio Portaluri / Juan-Pablo Villar |
Chile F2 Futures |
October 25 |
Santiago |
Chile |
Clay |
Guillermo Hormazábal |
Guillermo Rivera-Aranguiz / Cristóbal Saavedra-Corvalán |
Croatia F8 Futures |
October 25 |
Dubrovnik |
Croatia |
Clay |
Kristijan Mesaroš |
Tomislav Brkić / Damir Džumhur |
Egypt F5 Futures |
October 25 |
Cairo |
Egypt |
Clay |
Miljan Zekić |
Alexander Rumyantsev / Alexander Lobkov |
France F20 Futures |
October 25 |
Rodez |
France |
Hard (i) |
Grégoire Burquier |
Olivier Charroin / Vincent Stouff |
Great Britain F17 Futures |
October 25 |
Cardiff |
United Kingdom |
Hard (i) |
Jürgen Zopp |
Joshua Goodall / Dominic Inglot |
Greece F3 Futures |
October 25 |
Heraklion |
Greece |
Carpet |
Andrea Falgheri |
Daniel Glancy / Marcus Willis |
Nigeria F2 Futures |
October 25 |
Lagos |
Nigeria |
Hard |
Karan Rastogi |
Amir Weintraub / Boy Westerhof |
Paraguay F2 Futures |
October 25 |
Asunción |
Paraguay |
Clay |
Agustín Velotti |
Diego Galeano / Daniel-Alejandro López |
Spain F38 Futures |
October 25 |
Sant Cugat |
Spain |
Clay |
Guillermo Olaso |
Miguel Ángel López Jaén / Pablo Santos |
Turkey F13 Futures |
October 25 |
Antalya |
Turkey |
Clay |
Gero Kretschmer |
Patrik Brydolf / Micke Kontinen |
USA F28 Futures |
October 25 |
Birmingham |
United States |
Clay |
Philip Bester |
Philip Bester / Kamil Pajkowski |
Argentina F22 Futures |
November 1 |
Rosario |
Argentina |
Clay |
Andrés Molteni |
Diego Cristín / Pablo Galdón |
Australia F10 Futures |
November 1 |
Kalgoorlie |
Australia |
Hard |
Érik Chvojka |
Joel Lindner / Matt Reid |
Brazil F31 Futures |
November 1 |
Porto Alegre |
Brazil |
Clay |
André Ghem |
Nicolás Santos / Daniel Dutra da Silva |
Chile F3 Futures |
November 1 |
Santiago |
Chile |
Clay |
Cristóbal Saavedra-Corvalán |
Guillermo Hormazábal / Rodrigo Pérez |
Greece F4 Futures |
November 1 |
Heraklion |
Greece |
Hard |
Alexandros Jakupovic |
Sam Barry / Mikelis Lībietis |
Israel F4 Futures |
November 1 |
Ramat HaSharon |
Israel |
Hard |
Daniel Cox |
Sergei Krotiouk / Kevin Krawietz |
Laos F1 Futures |
November 1 |
Vientiane |
Laos |
Hard |
Kittipong Wachiramanowong |
Gao Peng / Gao Wan |
Mexico F8 Futures |
November 1 |
Guadalajara |
Mexico |
Clay |
Roman Borvanov |
Maciek Sykut / Denis Zivkovic |
Paraguay F3 Futures |
November 1 |
Encarnación |
Paraguay |
Clay |
Juan-Pablo Amado |
Diego Galeano / Daniel-Alejandro López |
Spain F39 Futures |
November 1 |
Vilafranca |
Spain |
Clay |
José Checa-Calvo |
Carlos Rexach-Itoiz / Gabriel Trujillo-Soler |
Turkey F14 Futures |
November 1 |
Antalya |
Turkey |
Clay |
Michael Linzer |
Tihomir Grozdanov / Alexander Lazov |
USA F29 Futures |
November 1 |
Niceville |
United States |
Clay |
Ádám Kellner |
Robbye Poole / Erling Tveit |
Australia F11 Futures |
November 8 |
Esperance |
Australia |
Hard |
Sebastian Rieschick |
Brydan Klein / Nima Roshan |
Brazil F32 Futures |
November 8 |
Barueri |
Brazil |
Hard |
Daniel Dutra da Silva |
Víctor Maynard / Nicolás Santos |
Chile F4 Futures |
November 8 |
Santiago |
Chile |
Clay |
Borut Puc |
Guillermo Rivera-Aranguiz / Cristóbal Saavedra-Corvalán |
Iran F6 Futures |
November 8 |
Kish Island |
Iran |
Clay |
Kristijan Mesaroš |
Enrico Burzi / Walter Trusendi |
Israel F5 Futures |
November 8 |
Tel Aviv |
Israel |
Hard |
Grégoire Burquier |
Rudy Coco / Fabrice Martin |
Mexico F9 Futures |
November 8 |
Durango |
Mexico |
Hard |
Roman Borvanov |
Roman Borvanov / Víctor Romero |
Peru F1 Futures |
November 8 |
Arequipa |
Peru |
Clay |
Sebastián Decoud |
Martín Cuevas / Juan-Manuel Romanazzi |
Thailand F4 Futures |
November 8 |
Khon Kaen |
Thailand |
Hard |
Yuichi Sugita |
Christopher Rungkat / Kirati Siributwong |
Turkey F15 Futures |
November 8 |
Antalya |
Turkey |
Clay |
Gianni Mina |
Ivan Bjelica / Patrik Brydolf |
USA F30 Futures |
November 8 |
Pensacola |
United States |
Clay |
Dennis Blömke |
Dimitar Kutrovsky / Jack Sock |
Brazil F33 Futures |
November 15 |
Belo Horizonte |
Brazil |
Clay |
Fernando Romboli |
Guilherme Clézar / André Ghem |
Chile F5 Futures |
November 15 |
Quillota |
Chile |
Clay |
Guillermo Rivera-Aranguiz |
Hans Podlipnik-Castillo / Ricardo Urzúa-Rivera |
Czech Republic F4 Futures |
November 15 |
Rožnov |
Czech Republic |
Carpet (i) |
Jan Mertl |
Marcin Gawron / Denis Matsukevich |
Iran F7 Futures |
November 15 |
Kish Island |
Iran |
Clay |
Artem Smirnov |
Gerald Melzer / Kristijan Mesaroš |
New Zealand F1 Futures |
November 15 |
Wellington |
New Zealand |
Hard |
Sebastian Rieschick |
Brydan Klein / Dane Propoggia |
Peru F2 Futures |
November 15 |
Lima |
Peru |
Clay |
Guido Andreozzi |
Juan-Pablo Amado / Martín Cuevas |
Spain F40 Futures |
November 15 |
Madrid |
Spain |
Clay |
Alessandro Giannessi |
Óscar Burrieza / Javier Martí |
Thailand F5 Futures |
November 15 |
Nonthaburi |
Thailand |
Hard |
Yuichi Sugita |
Vijayant Malik / Srirambalaji Narayanaswamy |
USA F31 Futures |
November 15 |
Amelia Island |
United States |
Clay |
Philip Bester |
Mislav Hižak / Robbye Poole |
Australia F12 Futures |
November 22 |
Traralgon |
Australia |
Hard |
Amir Weintraub |
Colin Ebelthite / Adam Feeney |
Brazil F34 Futures |
November 22 |
Foz do Iguaçu |
Brazil |
Clay |
Juan-Pablo Villar |
Guilherme Clézar / André Ghem |
Chile F6 Futures |
November 22 |
Rancagua |
Chile |
Clay |
Stefano Travaglia |
Guillermo Rivera-Aranguiz / Cristóbal Saavedra-Corvalán |
Czech Republic F5 Futures |
November 22 |
Opava |
Czech Republic |
Carpet (i) |
Jan Mertl |
Michal Konečný / Daniel Lustig |
Dominican Rep. F1 Futures |
November 22 |
Santo Domingo |
Dominican Rep. |
Hard |
Víctor Estrella |
Piero Luisi / Román Recarte |
Mexico F10 Futures |
November 22 |
Colima |
Mexico |
Hard |
James Ludlow |
Daniel Garza / Chris Kwon |
Peru F3 Futures |
November 22 |
Lima |
Peru |
Clay |
Juan-Pablo Amado |
Diego Matos / Renzo Olivo |
Sudan F1 Futures |
November 22 |
Khartoum |
Sudan |
Clay |
Ivo Klec |
Jordi Muñoz-Abreu / Ivan Nedelko |
Australia F13 Futures |
November 29 |
Bendigo |
Australia |
Hard |
Samuel Groth |
Colin Ebelthite / Adam Feeney |
Chile F7 Futures |
November 29 |
Talca |
Chile |
Clay |
Guillermo Hormazábal |
Guillermo Hormazábal / Hans Podlipnik-Castillo |
Dominican Rep. F2 Futures |
November 29 |
Santo Domingo |
Dominican Rep. |
Hard |
Víctor Estrella |
Pierre-Hugues Herbert / Kevin Krawietz |
Mexico F11 Futures |
November 29 |
Chiapas |
Mexico |
Hard |
Mark Verryth |
Adam El Mihdawy / Ty Trombetta |
Sudan F2 Futures |
November 29 |
Khartoum |
Sudan |
Clay |
Ivo Klec |
David Savić / Aldin Šetkić |
Brazil F36 Futures |
December 6 |
Araçatuba |
Brazil |
Clay |
Facundo Bagnis |
Marcelo Demoliner / Fernando Romboli |
Chile F8 Futures |
December 6 |
Concepción |
Chile |
Clay |
Borut Puc |
Guillermo Rivera-Aranguiz / Cristóbal Saavedra-Corvalán |
Dominican Rep. F3 Futures |
December 6 |
Santo Domingo |
Dominican Rep. |
Hard |
Víctor Estrella |
Pierre-Hugues Herbert / Romain Sichez |
Mexico F12 Futures |
December 6 |
Acapulco |
Mexico |
Clay |
Rainer Eitzinger |
Luis Díaz-Barriga / Miguel Ángel Reyes-Varela |
Brazil F37 Futures |
December 13 |
Guarulhos |
Brazil |
Clay |
Fernando Romboli |
Gabriel Dias / Leonardo Kirche |
Chile F9 Futures |
December 13 |
Concepción |
Chile |
Clay |
Cristóbal Saavedra-Corvalán |
Javier Muñoz / Juan Carlos Sáez |
Cuba F1 Futures |
December 13 |
Havana |
Cuba |
Hard |
Deniss Pavlovs |
Miles Bugby / Kamil Pajkowski |
Brazil F38 Futures |
December 20 |
Sorocaba |
Brazil |
Clay |
Fernando Romboli |
Tiago Slonik / Thales Turini |