Vlaams Parlement (samenstelling 2019-2024)
De samenstelling van het Vlaams Parlement voor de legislatuurperiode 2019-2024 is als volgt.
Deze volgde uit de Vlaamse verkiezingen van 26 mei 2019.
De installatievergadering van het Vlaams parlement vond plaats op dinsdag 18 juni 2019. Deze werd voorgezeten door het langstzetelende parlementslid, in casu Herman De Croo (Open Vld). Hij werd bijgestaan door de jongst verkozen parlementsleden, in casu Adeline Blancquaert (Vlaams Belang) en Filip Brusselmans (Vlaams Belang).
De eerste vergadering van de zitting 2019-2020 vond plaats op maandag 23 september 2019. Normaal gezien vindt dan de Septemberverklaring plaats, maar deze bleef uit aangezien er nog geen nieuwe Vlaamse Regering gevormd was.
Verkiezingen
Samenstelling
Begin legislatuur (2019) | Einde legislatuur (2024) | ||||
---|---|---|---|---|---|
Fractie | Zetels | Fractie | Zetels | ||
N-VA | 35 | ||||
Vlaams Belang | 23 | ||||
CD&V | 19 | ||||
Open Vld | 16 | ||||
Groen | 14 | ||||
sp.a | 13 | ||||
PVDA | 4 |
Zetelverdeling volgens kieskring
De zetelverdeling naar provinciale herkomst is als volgt.
Ant. | O-Vl. | Vl-B. | W-Vl. | Lim. | BHG | Totaal | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
N-VA | 12 | 6 | 6 | 5 | 4 | 2 | 35 |
Vlaams Belang | 6 | 6 | 3 | 5 | 3 | 0 | 23 |
CD&V | 4 | 4 | 3 | 5 | 3 | 0 | 19 |
Open Vld | 3 | 4 | 3 | 3 | 2 | 1 | 16 |
Groen | 4 | 3 | 3 | 1 | 1 | 2 | 14 |
sp.a | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 1 | 13 |
PVDA | 2 | 1 | - | - | 1 | - | 4 |
Totaal | 33 | 27 | 20 | 22 | 16 | 6 | 124 |
Lijst van volksvertegenwoordigers
Volksvertegenwoordiger | Fractie | Kieskring | Opmerkingen |
---|---|---|---|
Bart De Wever | N-VA | Antwerpen | |
Steven Vandeput | N-VA | Limburg | |
Bert Maertens | N-VA | West-Vlaanderen | |
Arnout Coel | N-VA | Vlaams-Brabant | Vervangt vanaf 4 oktober 2019 Ben Weyts, die minister in de Vlaamse Regering wordt. |
Joris Nachtergaele | N-VA | Oost-Vlaanderen | Vervangt vanaf 4 oktober 2019 Matthias Diependaele, die minister in de Vlaamse Regering wordt. |
Karl Vanlouwe | N-VA | Brussel-Hoofdstad | |
Liesbeth Homans | N-VA | Antwerpen | Parlementsvoorzitter vanaf 2 oktober 2019. |
Maaike De Vreese | N-VA | West-Vlaanderen | |
Karolien Grosemans | N-VA | Limburg | |
Sarah Smeyers | N-VA | Oost-Vlaanderen | |
Nadia Sminate | N-VA | Vlaams-Brabant | |
Annabel Tavernier | N-VA | Brussel-Hoofdstad | |
Kris Van Dijck | N-VA | Antwerpen | Parlementsvoorzitter van 18 juni tot 11 juli 2019. |
Axel Ronse | N-VA | West-Vlaanderen | |
Koen Daniëls | N-VA | Oost-Vlaanderen | |
Lorin Parys | N-VA | Vlaams-Brabant | |
Jos Lantmeeters | N-VA | Limburg | |
Annick De Ridder | N-VA | Antwerpen | |
Wilfried Vandaele | N-VA | West-Vlaanderen | Parlementsvoorzitter van 13 juli tot 2 oktober 2019. |
Elke Sleurs | N-VA | Oost-Vlaanderen | |
Piet De Bruyn | N-VA | Vlaams-Brabant | |
Katja Verheyen | N-VA | Limburg | Vervangt vanaf 18 juni 2019 Jan Peumans, die beslist om niet te zetelen. |
Sofie Joosen | N-VA | Antwerpen | |
Cathy Coudyser | N-VA | West-Vlaanderen | |
Marius Meremans | N-VA | Oost-Vlaanderen | |
Inez De Coninck | N-VA | Vlaams-Brabant | |
Paul Van Miert | N-VA | Antwerpen | |
Andries Gryffroy | N-VA | Oost-Vlaanderen | |
Allessia Claes | N-VA | Vlaams-Brabant | |
Freya Perdaens | N-VA | Antwerpen | |
Kathleen Krekels | N-VA | Antwerpen | |
Manuela Van Werde | N-VA | Antwerpen | |
Tine Van der Vloet | N-VA | Antwerpen | |
Maarten De Veuster | N-VA | Antwerpen | |
Philippe Muyters | N-VA | Antwerpen | |
Guy D'haeseleer | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Chris Janssens | Vlaams Belang | Limburg | |
Stefaan Sintobin | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | |
Filip Dewinter | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Klaas Slootmans | Vlaams Belang | Vlaams-Brabant | |
Adeline Blancquaert | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Roosmarijn Beckers | Vlaams Belang | Limburg | |
Immanuel De Reuse | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | Vervangt vanaf 18 juni 2019 Lut Deforche-Degroote, die beslist om niet te zetelen. |
Anke Van dermeersch | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Suzy Wouters | Vlaams Belang | Vlaams-Brabant | |
Kristof Slagmulder | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Leo Pieters | Vlaams Belang | Limburg | |
Yves Buysse | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | |
Bart Claes | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Jan Laeremans | Vlaams Belang | Vlaams-Brabant | |
Filip Brusselmans | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Frieda Verougstraete-Deschacht | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | |
Sam Van Rooy | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Johan Deckmyn | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Carmen Ryheul | Vlaams Belang | West-Vlaanderen | |
Wim Verheyden | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Ilse Malfroot | Vlaams Belang | Oost-Vlaanderen | |
Els Sterckx | Vlaams Belang | Antwerpen | |
Lode Ceyssens | CD&V | Limburg | |
Brecht Warnez | CD&V | West-Vlaanderen | Vervangt vanaf 4 oktober 2019 Hilde Crevits, die minister in de Vlaamse Regering wordt. |
Peter Van Rompuy | CD&V | Vlaams-Brabant | |
Joke Schauvliege | CD&V | Oost-Vlaanderen | |
Koen Van den Heuvel | CD&V | Antwerpen | |
Bart Dochy | CD&V | West-Vlaanderen | |
Robrecht Bothuyne | CD&V | Oost-Vlaanderen | |
Vera Jans | CD&V | Limburg | |
Karin Brouwers | CD&V | Vlaams-Brabant | |
Tinne Rombouts | CD&V | Antwerpen | |
Jo Brouns | CD&V | Limburg | Vervangt vanaf 18 juni 2019 Jo Vandeurzen, die beslist om niet te zetelen. |
Katrien Partyka | CD&V | Vlaams-Brabant | |
Martine Fournier | CD&V | West-Vlaanderen | |
Katrien Schryvers | CD&V | Antwerpen | |
Vincent Van Peteghem | CD&V | Oost-Vlaanderen | |
Loes Vandromme | CD&V | West-Vlaanderen | |
Orry Van de Wauwer | CD&V | Antwerpen | |
Maaike De Rudder | CD&V | Oost-Vlaanderen | |
Kurt Vanryckeghem | CD&V | West-Vlaanderen | |
Bart Tommelein | Open Vld | West-Vlaanderen | |
Els Ampe | Open Vld | Brussel-Hoofdstad | |
Tom Ongena | Open Vld | Antwerpen | Vervangt vanaf 4 oktober 2019 Bart Somers, die minister in de Vlaamse Regering wordt. |
Steven Coenegrachts | Open Vld | Limburg | Vervangt vanaf 4 oktober 2019 Lydia Peeters, die minister in de Vlaamse Regering wordt. |
Carina Van Cauter | Open Vld | Oost-Vlaanderen | |
Gwendolyn Rutten | Open Vld | Vlaams-Brabant | |
Marino Keulen | Open Vld | Limburg | |
Sihame El Kaouakibi | Open Vld | Antwerpen | |
Emmily Talpe | Open Vld | West-Vlaanderen | |
Maurits Vande Reyde | Open Vld | Vlaams-Brabant | |
Jean-Jacques De Gucht | Open Vld | Oost-Vlaanderen | |
Stephanie D'Hose | Open Vld | Oost-Vlaanderen | |
Willem-Frederik Schiltz | Open Vld | Antwerpen | |
Gwenny De Vroe | Open Vld | Vlaams-Brabant | |
Mercedes Van Volcem | Open Vld | West-Vlaanderen | |
Freya Saeys | Open Vld | Oost-Vlaanderen | Vervangt vanaf 13 juli 2019 Herman De Croo, die ontslag heeft genomen. |
Meyrem Almaci | Groen | Antwerpen | |
Jeremie Vaneeckhout | Groen | West-Vlaanderen | |
Johan Danen | Groen | Limburg | |
Björn Rzoska | Groen | Oost-Vlaanderen | |
An Moerenhout | Groen | Vlaams-Brabant | |
Stijn Bex | Groen | Brussel-Hoofdstad | |
Mieke Schauvliege | Groen | Oost-Vlaanderen | |
Chris Steenwegen | Groen | Vlaams-Brabant | |
Imade Annouri | Groen | Antwerpen | |
Celia Groothedde | Groen | Brussel-Hoofdstad | |
Elisabeth Meuleman | Groen | Oost-Vlaanderen | |
Ann De Martelaer | Groen | Vlaams-Brabant | |
Staf Pelckmans | Groen | Antwerpen | |
Tine Van den Brande | Groen | Antwerpen | |
Hannelore Goeman | sp.a | Brussel-Hoofdstad | Verkozen op de lijst sp.a-One.brussels. |
Bruno Tobback | sp.a | Vlaams-Brabant | |
Conner Rousseau | sp.a | Oost-Vlaanderen | |
Caroline Gennez | sp.a | Antwerpen | |
Annick Lambrecht | sp.a | West-Vlaanderen | |
Els Robeyns | sp.a | Limburg | |
Freya Van den Bossche | sp.a | Oost-Vlaanderen | |
Hannes Anaf | sp.a | Antwerpen | |
Steve Vandenberghe | sp.a | West-Vlaanderen | |
Katia Segers | sp.a | Vlaams-Brabant | |
Ludwig Vandenhove | sp.a | Limburg | |
Maxim Veys | sp.a | West-Vlaanderen | |
Kurt De Loor | sp.a | Oost-Vlaanderen | |
Jos D'Haese | PVDA | Antwerpen | |
Tom De Meester | PVDA | Oost-Vlaanderen | |
Kim De Witte | PVDA | Limburg | |
Lise Vandecasteele | PVDA | Antwerpen |
Bestuur
Het bestuur van het Vlaams parlement bestaat uit een voorzitter, een bureau en een uitgebreid bureau.
Het bureau bestaat uit de voorzitter, de ondervoorzitters en de secretarissen. In het uitgebreid bureau zetelen ook de fractievoorzitters.
Voorzitters
- Kris Van Dijck (N-VA), voorzitter, op 13 juli 2019 opgevolgd door Wilfried Vandaele (N-VA), op zijn beurt op 2 oktober 2019 opgevolgd door Liesbeth Homans (N-VA)
- Filip Dewinter (Vlaams Belang), eerste ondervoorzitter
- Joke Schauvliege (CD&V), tweede ondervoorzitter
- Nadia Sminate (N-VA), derde ondervoorzitter
- Bart Tommelein (Open Vld), vierde ondervoorzitter
Secretarissen
- Jeremie Vaneeckhout (Groen)
- Caroline Gennez (sp.a)
- Lorin Parys (N-VA)
Fractievoorzitters
- Matthias Diependaele (N-VA), op 4 oktober 2019 opgevolgd door Wilfried Vandaele (N-VA)
- Chris Janssens (Vlaams Belang)
- Peter Van Rompuy (CD&V)
- Bart Somers (Open Vld), op 2 oktober 2019 opgevolgd door Willem-Frederik Schiltz (Open Vld)
- Björn Rzoska (Groen)
- Conner Rousseau (sp.a), op 18 december 2019 opgevolgd door Hannelore Goeman (sp.a)
- Jos D'Haese (PVDA)
Commissie
Commissie | Voorzitter | Bevoegde minister(s) |
---|---|---|
Algemeen Beleid, Financiën, Begroting en Justitie | Jos Lantmeeters (N-VA) | Jan Jambon (N-VA) voor Algemeen Beleid; Matthias Diependaele (N-VA) voor Financiën en Begroting; Zuhal Demir (N-VA) voor Justitie |
Binnenlands Bestuur, Gelijke Kansen en Inburgering | Kris Van Dijck (N-VA) | Bart Somers (Open Vld) |
Brussel, Vlaamse Rand en Dierenwelzijn | Els Ampe (Open Vld) | Benjamin Dalle (CD&V) voor Brussel; Ben Weyts (N-VA) voor de Vlaamse Rand en Dierenwelzijn |
Buitenlands Beleid, Europese Aangelegenheden, Internationale Samenwerking en Toerisme | Cathy Coudyser (N-VA) | Jan Jambon (N-VA) voor Buitenlands Beleid; Zuhal Demir (N-VA) voor Toerisme |
Cultuur, Jeugd, Sport en Media | Elisabeth Meuleman (Groen) | Jan Jambon (N-VA) voor Cultuur; Benjamin Dalle (CD&V) voor Jeugd en Media; Ben Weyts (N-VA) voor Sport |
Economie, Werk, Sociale Economie, Wetenschap en Innovatie | Robrecht Bothuyne (CD&V) | Hilde Crevits (CD&V) |
Landbouw, Visserij en Plattelandsbeleid | Bart Dochy (CD&V) | Hilde Crevits (CD&V) voor Landbouw en Visserij; Zuhal Demir (N-VA) voor Plattelandsbeleid |
Leefmilieu, Natuur, Ruimtelijke Ordening en Energie | Carina Van Cauter (Open Vld) | Zuhal Demir (N-VA) |
Mobiliteit en Openbare Werken | Bart Claes (Vlaams Belang) | Lydia Peeters (Open Vld) |
Onderwijs | Karolien Grosemans (N-VA) | Ben Weyts (N-VA) |
Welzijn, Volksgezondheid, Gezin en Armoedebestrijding | Stefaan Sintobin (Vlaams Belang) | Wouter Beke (CD&V) |
Wonen en Onroerend Erfgoed | Kurt De Loor (sp.a) | Matthias Diependaele (N-VA) |