2000–01 UEFA Cup first round
The first round of the 2000–01 UEFA Cup began on 14 September 2000. The round included 41 winners from the qualifying round, 16 losing teams from the Champions League 3rd qualifying round, 3 winners of the Intertoto Cup and 36 new entrants. This narrowed the clubs from 96, down to 48 teams in preparation for the second round.
Seeding
Matches
1 This match was played at Prater Stadium in Vienna instead of at Red Star's home ground in Belgrade because Leicester City club leadership managed to convince UEFA that playing in FR Yugoslavia posed a security risk to them due to the then political situation in the country. The UEFA's decision came on September 12, 2000 – only nine days before the game's originally scheduled date (September 21, 2000). UEFA's decision to not only move the tie to a neutral location, but to also postpone it for a week was a highly controversial precedent since no other team that was drawn to play Yugoslav teams that season (including F.C. Porto and Celta de Vigo among others) got similar treatment.
First leg
Zimbru Chişinău |
1–2 | |
---|---|---|
Epureanu |
Report | Preetz Daei |
Antalyaspor |
2–0 | |
---|---|---|
Gaudino Birlik |
Report |
Drnovice |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Lokomotiv Moscow |
4–2 | |
---|---|---|
Sarkisyan Tsymbalar Janashia Pimenov |
Report | Petrov Timnev |
IFK Norrköping |
2–2 | |
---|---|---|
Flodström Andersson |
Report | Lázzaro Nezmar |
Rapid Bucureşti |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Barmby |
Olimpija Ljubljana |
2–1 | |
---|---|---|
Jukic Rakovič |
Report | Gâlcă |
Vorskla Poltava |
1–2 | |
---|---|---|
Melaschenko |
Report | Couto Whelliton |
Ruch Chorzów |
0–3 | |
---|---|---|
Report | Seedorf Recoba Keane |
Lausanne |
3–2 | |
---|---|---|
Kuźba Mazzoni |
Report | Gashkin Litvinov |
Leicester City |
1–1 | |
---|---|---|
Taggart |
Report | Ačimovič |
Roda |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Németh Babnič |
PAOK |
3–1 | |
---|---|---|
Camps Cohen Nalitzis |
Report | Hamar |
Rapid Wien |
3–0 | |
---|---|---|
Wagner Savićević Ratajczyk |
Report |
Gent |
0–6 | |
---|---|---|
Report | Arveladze Knopper Grønkjær van der Vaart van der Gun |
Lillestrøm |
3–1 | |
---|---|---|
Kristinsson Kihlberg |
Report | Romaschenko |
Košice |
2–3 | |
---|---|---|
Zvara Jambor |
Report | Akwuegbu Standfest Pamić |
CSKA Sofia |
1–2 | |
---|---|---|
Yanev |
Report | Ferenczi Kuttor |
Alavés |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Tirol Innsbruck |
3–1 | |
---|---|---|
Gilewicz Baur |
Report | Mijatović |
Club Brugge |
2–0 | |
---|---|---|
Simons Mendoza |
Report |
CSKA Moscow |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Celtic |
2–0 | |
---|---|---|
Larsson |
Report |
Chelsea |
1–0 | |
---|---|---|
Panucci |
Report |
Molde FK |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Bolo |
HIT Gorica |
1–4 | |
---|---|---|
Žlogar |
Report | Delvecchio Samuel |
Vitesse Arnhem |
3–0 | |
---|---|---|
Martel Peeters Amoah |
Report |
Vasas |
2–2 | |
---|---|---|
Pető Komódi |
Report | Pető Nikolaidis |
Alania Vladikavkaz |
0–3 | |
---|---|---|
Report | Kryszałowicz Król Zieńczuk |
Halmstad |
2–1 | |
---|---|---|
Svensson Selaković |
Report | van Hooijdonk |
Polonia Warsaw |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Warley |
Napredak Kruševac |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Slovan Bratislava |
0–3 | |
---|---|---|
Report | Mujčin Cvitanović Pilipović |
Second leg
Hertha BSC |
2–0 | |
---|---|---|
Hartmann Daei |
Report |
Hertha BSC won 4–1 on aggregate.
Werder Bremen |
6–0 | |
---|---|---|
Report |
Werder Bremen won 6–2 on aggregate.
Kaiserslautern |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Crowe |
Kaiserslautern won 3–2 on aggregate.
Hearts |
3–2 | |
---|---|---|
Naysmith Petrić Cameron |
Report | Hosny Bordon |
3–3 on aggregate, Stuttgart win on away goals.
1860 München |
1–0 | |
---|---|---|
Kurz |
Report |
1860 München win 1–0 on aggregate.
Naftex Burgas |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Lokomotiv Moscow win 4–2 on aggregate.
Slovan Liberec |
2–1 | |
---|---|---|
Jun Nezmar |
Report | Bjurström |
Slovan Liberec win 4–3 on aggregate.
Liverpool won 1–0 on aggregate.
Genk won 4–1 on aggregate.
Espanyol won 3–2 on aggregate.
Boavista |
2–1 | |
---|---|---|
Sánchez Rogério |
Report | Onopko |
Boavista won 4–2 on aggregate.
Osijek won 2–1 on aggregate.
Internazionale |
4–1 | |
---|---|---|
Recoba Seedorf Colombo |
Report | Skwara |
Internazionale won 7–1 on aggregate.
Parma won 6–0 on aggregate.
Torpedo Moscow |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Kuźba Puce |
Lausanne won 5–2 on aggregate.
Rijeka |
0–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Report | Đorović |
Celta Vigo won 1–0 on aggregate.
Red Star Belgrade |
3–1 | |
---|---|---|
Drulić Gvozdenović |
Report | Izzet |
Red Star Belgrade won 4–2 on aggregate.
Inter Bratislava |
2–1 | |
---|---|---|
Németh Babnič |
Report | Tchoutang |
Inter Bratislava won 4–1 on aggregate.
Nantes |
5–0 | |
---|---|---|
Moldovan Da Rocha Gillet |
Report |
Nantes won 6–0 on aggregate.
Beitar Jerusalem |
3–3 | |
---|---|---|
Sivilia Abukasis Roso |
Report | Katsabis Nalitzis Konstantinidis |
PAOK won 6–4 on aggregate.
Slavia Prague won 5–0 on aggregate.
Rapid Wien won 4–1 on aggregate.
Ajax |
3–0 | |
---|---|---|
Van der Gun Van der Vaart |
Report |
Ajax won 9–0 on aggregate.
Dynamo Moscow |
2–1 | |
---|---|---|
Romaschenko Shtanyuk |
Report | Sundgot |
Lillestrøm won 4–3 on aggregate.
Grazer AK |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Grazer AK won 3–2 on aggregate.
MTK Budapest |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Mirchev |
2–2 on aggregate, MTK Budapest win on away goals.
Gaziantepspor |
3–4 | |
---|---|---|
Yiğit Polat Albayrak |
Report | Alonso Tomić Moreno |
Alavés won 4–3 on aggregate.
Fiorentina |
2–2 | |
---|---|---|
Mijatović Leandro Amaral |
Report | Mair Gilewicz |
Tirol Innsbruck won 5–3 on aggregate.
APOEL |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Mendoza |
Club Brugge won 3–0 on aggregate.
Viborg won 1–0 on aggregate.
HJK Helsinki |
2–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Roiha |
Report | Sutton |
Celtic won 3–2 on aggregate.
Iraklis |
1–0 | |
---|---|---|
Konstantinou |
Report |
Iraklis won 1–0 on aggregate.
St. Gallen won 2–1 on aggregate.
Wisła Kraków |
4–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Iheanacho Frankowski Moskal |
Report | Baszczyński |
Penalties | ||
Żurawski Zajac Głowacki Baszczyński Frankowski |
4-3 |
5–5 on aggregate after extra time, Wisła Kraków won 4-3 on penalties.
Rayo Vallecano |
1–1 | |
---|---|---|
Michel |
Report | Hulsker |
Rayo Vallecano won 2–1 on aggregate.
Roma |
7–0 | |
---|---|---|
Samuel Montella Delvecchio Totti Batistuta |
Report |
Roma won 11–1 on aggregate.
Herfølge won 2–1 on aggregate.
Maccabi Haifa |
2–1 | |
---|---|---|
Jano Atar |
Report | Amoah |
Vitesse won 4–2 on aggregate.
AEK Athens |
2–0 | |
---|---|---|
Maladenis Nikolaidis |
Report |
AEK Athens won 4–2 on aggregate.
Porto |
1–0 | |
---|---|---|
Drulović |
Report |
Porto won 2–1 on aggregate.
Amica Wronki |
2–0 | |
---|---|---|
Kryszałowicz Sobociński |
Report |
Amica Wronki won 5–0 on aggregate.
Benfica |
2–2 | |
---|---|---|
van Hooijdonk Miguel |
Report | Gustafson Selaković |
Halmstad won 4–3 on aggregate.
Feyenoord |
3–1 | |
---|---|---|
de Haan Korneev van Vossen |
Report | Tököli |
Feyenoord won 4–1 on aggregate.
Bordeaux |
5–1 | |
---|---|---|
Pauleta Feindouno |
Report | Cavens |
Bordeaux won 5–1 on aggregate.
Udinese won 3–0 on aggregate.
Brann |
4–4 | |
---|---|---|
Karadas Brendesæter Terehhov |
Report | Tchouga Wassberg Kreuzer Muff |
Basel won 7–6 on aggregate.
OFI Crete |
6–0 | |
---|---|---|
Mauro Gómez Iordanidis Digozis |
Report |
OFI Crete won 6–0 on aggregate.
Dinamo Zagreb |
1–1 | |
---|---|---|
Mujčin |
Report | Sedlák |
Dinamo Zagreb won 4–1 on aggregate.