2000–01 UEFA Cup qualifying round
The qualifying round of the 2000–01 UEFA Cup began on 8 August 2000. The round consisted of 41 matches.
Matches
First leg
Universitatea Craiova |
1–1 | |
---|---|---|
Papură |
Report | Zdravevski |
Folgore |
1–5 | |
---|---|---|
Zanotti |
Report | Tchouga Muff Magro |
Neftchi Baku |
1–0 | |
---|---|---|
Huseynov |
Report |
Rapid Wien |
2–0 | |
---|---|---|
Wagner Schöttel |
Report |
Club Brugge |
4–1 | |
---|---|---|
Fadiga Mendoza Verheyen |
Report | Saviauk |
AB |
8–0 | |
---|---|---|
Michaelsen Johansen Daugaard Sule Rasmussen Bjur |
Report |
Coleraine |
1–2 | |
---|---|---|
McLaughlin |
Report | Hemberg Johannesson |
Ararat Yerevan |
2–3 | |
---|---|---|
Nigoyan Hovakimyan |
Report | Barseghyan Lyubarskyi Oravec |
Napredak Kruševac |
5–1 | |
---|---|---|
Belic Kojičić |
Report | Ustritski |
MTK Budapest |
1–0 | |
---|---|---|
Illés |
Report |
Vorskla Poltava |
2–0 | |
---|---|---|
Kobzar Melaschenko |
Report |
Bangor City |
0–7 | |
---|---|---|
Report | R. Andersson Svensson Arvidsson Selaković Karlsson Bertilsson |
Jeunesse Esch |
0–4 | |
---|---|---|
Report | Moravčík Larsson Lambert |
Drnovice |
3–0 | |
---|---|---|
Zavadil Cupák |
Report |
Tomori Berat |
2–3 | |
---|---|---|
Lako Fani |
Report | Obiku Škorić Yiasoumi |
Rapid București |
3–0 | |
---|---|---|
Iencsi Măldărășanu Constantin |
Report |
WIT Georgia |
0–3 | |
---|---|---|
Report | Mizrahi Ganon Roso |
Omonia |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Željezničar |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Kapaz |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Kınalı Anđelković |
Žalgiris Vilnius |
2–1 | |
---|---|---|
Saulėnas Vilėniškis |
Report | Paluch |
GÍ Gøta |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Wallerstedt Bergström |
Liepājas Metalurgs |
1–1 | |
---|---|---|
Soloņicins |
Report | Karadas |
Slavia Mozyr |
1–1 | |
---|---|---|
Shutov |
Report | Katan |
Slovan Bratislava |
2–0 | |
---|---|---|
Jančula Hrnčár |
Report |
Sliema Wanderers |
2–1 | |
---|---|---|
Sylla Busuttil |
Report | Ilić |
Constructorul Chisinau |
2–3 | |
---|---|---|
Druta Zabolotny |
Report | Berbatov Mirchev |
HJK |
4–1 | |
---|---|---|
Rafael Roiha Yeryomenko Haarala |
Report | Huss |
Boavista |
2–0 | |
---|---|---|
Silva Rogério |
Report |
Constel·lació |
0–10 | |
---|---|---|
Report | Míchel Cembranos Bolić Bolo |
Rijeka |
3–2 | |
---|---|---|
Mijatović Hasančić |
Report | Giglio Oretan |
Amica Wronki |
3–0 | |
---|---|---|
Kryszałowicz Dawidowski Król |
Report |
Second leg
Pobeda |
1–0 | |
---|---|---|
Zdravevski |
Report |
Pobeda win 2-1 on aggregate
Basel |
7–0 | |
---|---|---|
Muff Magro Cantaluppi Tholot Koumantarakis |
Report |
Basel win 12-1 on aggregate
Gorica win 3-2 on aggregate
Teuta Durrës |
0–4 | |
---|---|---|
Report | Lagonikakis Wetl Wagner |
Rapid Wien win 6-0 on aggregate
Flora Tallinn |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Vermant Martens |
Club Brugge win 6-1 on aggregate
Hearts |
3–0 | |
---|---|---|
McSwegan Tomaschek O´Neill |
Report |
Hearts win 5-0 on aggregate
B36 Tórshavn |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Nielsen |
AB win 9-0 on aggregate
Örgryte win 3-1 on aggregate
Košice |
1–1 | |
---|---|---|
Report |
Košice win 4-2 on aggregate
Viljandi Tulevik |
1–1 | |
---|---|---|
Ustritski |
Report | Belic |
Napredak Kruševac win 6-2 on aggregate
Jokerit |
2–4 | |
---|---|---|
Hyryläinen Sumiala |
Report | Ferenczi Illés Kuttor |
MTK Budapest win 5-2 on aggregate
Rabotnički |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Melaschenko Kobzar |
Vorskla Poltava win 4-0 on aggregate
Gent |
3–2 | |
---|---|---|
Kaklamanos Çipi |
Report | Hinriksson Reynisson |
Gent win 6-2 on aggregate
Halmstad |
4–0 | |
---|---|---|
Arvidsson Bertilsson Selaković |
Report |
Halmstad win 11-0 on aggregate
Vasas |
3–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Kabát Pető |
Report | Bezborodov |
Vasas win 4-3 on aggregate
Celtic |
7-0 | |
---|---|---|
Burchill Berkovic Riseth Petrov |
Report |
Celtic win 11-0 on aggregate
Budućnost Banovići |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Gomes |
Drnovice win 4-0 on aggregate
APOEL win 5-2 on aggregate
Rapid București |
1–0 | |
---|---|---|
Nikolyan |
Report |
Rapid București win 3-1 on aggregate
Beitar Jerusalem |
1–1 | |
---|---|---|
Sándor |
Report | Melkadze |
Beitar Jerusalem win 4-1 on aggregate
Naftex Burgas |
2–1 | |
---|---|---|
Timnev |
Report | Mihajlović |
Naftex Burgas win 2-1 on aggregate
Wisła Kraków |
3–1 | |
---|---|---|
Frankowski |
Report | Muharemović |
Wisła Kraków win 3-1 on aggregate
Olimpija Ljubljana |
3–0 | |
---|---|---|
Ošlaj Cimirotič |
Report |
Olimpija Ljubljana win 3-0 on aggregate
Antalyaspor |
5–0 | |
---|---|---|
Kınalı Musić Çakir Kariklar |
Report |
Antalyaspor win 7-0 on aggregate
Ruch Chorzów |
6–0 | |
---|---|---|
Paluch Bizacki Jikia Surma Mizia |
Report |
Ruch Chorzów win 7-2 on aggregate
2-2 on aggregate, Bohemians win on away goals
IFK Norrköping |
2–1 | |
---|---|---|
Flodström Andersson |
Report | Olsen |
IFK Norrköping win 4-1 on aggregate
Brann |
1–0 | |
---|---|---|
Ražanauskas |
Report |
Brann win 2-1 on aggregate
1-1 on aggregate, Maccabi Haifa win on away goals
Lokomotivi Tbilisi |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Meszároš Gögh |
Slovan Bratislava win 4-0 on aggregate
Partizan |
4–1 | |
---|---|---|
Ilić Ranković |
Report | Turner |
Partizan win 5-3 on aggregate
CSKA Sofia |
8–0 | |
---|---|---|
Yanchev Stefanov Berbatov Yanev |
Report |
CSKA Sofia win 11-2 on aggregate
Gomel |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Alm Mattiasson |
AIK win 3-0 on aggregate
CS Grevenmacher |
2–0 | |
---|---|---|
Rodrigues Thill |
Report |
HJK win 3-2 on aggregate
Lillestrøm |
1–0 | |
---|---|---|
Powell |
Report |
Lillestrøm win 4-0 on aggregate
Lierse win 7-0 on aggregate
Boavista win 5-0 on aggregate
Rayo Vallecano |
6–0 | |
---|---|---|
Cembranos Bolo Sanz Míchel Bolić |
Report |
Rayo Vallecano win 16-0 on aggregate
Lausanne win 2-0 on aggregate
Valletta |
4–5 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Agius Carabott |
Report | Hasančić Milicic Brajković Bonici |
Rijeka win 8-6 on aggregate
Vaduz |
3–3 | |
---|---|---|
Wegmann Šlekys Polverino |
Report | Andraszak Król Zieńczuk |
Amica Wronki win 6-3 on aggregate