1981–82 UEFA Cup
Tournament details | |
---|---|
Dates | 15 September 1981 – 19 May 1982 |
Teams | 64 (from 32 associations) |
Final positions | |
Champions |
|
Runners-up |
|
Tournament statistics | |
Matches played | 126 |
Goals scored | 389 (3.09 per match) |
Top scorer(s) | Torbjörn Nilsson (8 goals) |
The 1981–82 UEFA Cup was won by IFK Göteborg on aggregate over Hamburger SV.
Association team allocation
A total of 64 teams from 32 UEFA member associations participate in the 1981–82 UEFA Cup. The association ranking based on the UEFA country coefficients is used to determine the number of participating teams for each association:
- Associations 1, 2 and 5 each have four teams qualify.
- Associations 3–4 and 6-8 each have three teams qualify.
- Associations 9–22 (except Wales) each have two teams qualify.
- Associations 23–33 each have one team qualify.
Association ranking
For the 1981–82 UEFA Cup, the associations are allocated places according to their 1980 UEFA country coefficients, which takes into account their performance in European competitions from 1975–76 to 1979–80. The following table is the 1981 version used for places in the 1982-83 competition, with 1981-82 places shown.
|
|
Teams
The labels in the parentheses show how each team qualified for competition:
- TH: Title holders
- CW: Cup winners
- CR: Cup runners-up
- LC: League Cup winners
- 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, etc.: League position
- P-W: End-of-season European competition play-offs winners
First round
First leg
FC Bohemians Praha |
0–1 | |
---|---|---|
Saura |
Neuchâtel Xamax |
4–0 | |
---|---|---|
Lüthi Pellegrini Trinchero |
FC Tatabánya |
2–1 | |
---|---|---|
Weimper Csapó |
Santillana |
Dinamo București |
3–0 | |
---|---|---|
Georgescu Dragnea |
Dinamo Tirana |
1–0 | |
---|---|---|
Zëri |
Spartak Moscow |
3–1 | |
---|---|---|
Shvetsov Gavrilov |
Sørensen |
Zenit Leningrad |
1–2 | |
---|---|---|
Zheludkov |
Dörner Heidler |
Bryne F.K. |
0–2 | |
---|---|---|
Berger Weis |
Rapid Wien |
2–2 | |
---|---|---|
Weber Panenka |
Szabo Végh |
FC Haka |
2–3 | |
---|---|---|
Kujanpää |
Fredriksson Corneliusson Carlsson |
Boavista |
4–1 | |
---|---|---|
Vital Jorge Silva Diamantino Palhares |
Pedro Pablo |
Limerick United |
0–3 | |
---|---|---|
Moran Armstrong |
Hajduk Split |
3–1 | |
---|---|---|
Zo. Vujović Zl. Vujović |
Rožić |
Malmö FF |
2–0 | |
---|---|---|
Nilsson Kinnvall |
Adanaspor |
1–3 | |
---|---|---|
Özer |
Serena Bini Altobelli |
Panathinaikos |
0–2 | |
---|---|---|
McDermott Meade |
PSV Eindhoven |
7–0 | |
---|---|---|
R. van de Kerkhof W. van de Kerkhof Thoresen Geels Huh |
Sturm Graz |
1–0 | |
---|---|---|
Schauss |
Beveren |
3–0 | |
---|---|---|
Schönberger Albert Martens |
APOEL |
1–1 | |
---|---|---|
Antoniou |
Ignat |
Feyenoord |
2–0 | |
---|---|---|
Bouwens Nielsen |
Grasshoppers |
1–0 | |
---|---|---|
Fimian |
Hamburg |
0–1 | |
---|---|---|
Carbo |
1. FC Kaiserslautern |
1–0 | |
---|---|---|
Brehme |
Magdeburg |
3–1 | |
---|---|---|
Hoffmann Streich Matthäus |
Mill |
Nantes |
1–1 | |
---|---|---|
Halilhodžić |
Dobiaš |
Ipswich Town |
1–1 | |
---|---|---|
Thijssen |
Hewitt |
AS Monaco |
2–5 | |
---|---|---|
Edström Bellone |
Kirkwood Dodds Bannon |
Napoli |
2–2 | |
---|---|---|
Damiani Musella |
Stojiljković Aleksić |
Sporting |
4–0 | |
---|---|---|
António Oliveira Manuel Fernandes Rui Jordão |
Second leg
Valencia CF |
1–0 | |
---|---|---|
Solsona |
Valencia won 2–0 on aggregate.
AC Sparta Prague |
3–2 | |
---|---|---|
Chovanec Straka Kotal |
Trinchero Lüthi |
Neuchâtel Xamax won 6–3 on aggregate.
Real Madrid |
1-0 | |
---|---|---|
Isidro Pineda Alonso |
Fejes Kovács |
2-2 on aggregate, Real Madrid won.
Sliema Wanderers |
2–4 | |
---|---|---|
Tortell Losco |
Semertzidis Kouis Zelilidis Panov |
Aris won 8-2 on aggregate
Levski Sofia |
2–1 | |
---|---|---|
Kurdov |
Augustin |
Dinamo București won 4-2 on aggregate
Carl Zeiss Jena |
4–0 | |
---|---|---|
Raab Schnuphase Trocha |
Carl Zeiss Jena won 4-1 on aggregate
Club Brugge |
1–3 | |
---|---|---|
Wellens |
Rodionov Shavlo Gavrilov |
Spartak Moscow won 6-2 on aggregate
Dynamo Dresden |
4–1 | |
---|---|---|
Trautmann Schmuck Minge Heidler |
Kazachyonok |
Dynamo Dresden won 6-2 on aggregate
FC Winterslag |
1–2 | |
---|---|---|
Billen |
Mæland Hellvik |
FC Winterslag won 3-2 on aggregate
Videoton |
0–2 | |
---|---|---|
Krankl |
Rapid Wien won 4-2 on aggregate
IFK Göteborg |
4–0 | |
---|---|---|
Schiller Holmgren Sandberg |
IFK Göteborg won 7-2 on aggregate
Atlético Madrid |
3–1 | |
---|---|---|
Dirceu Cano |
Diamantino |
Boavista won 5-4 on aggregate
Southampton |
1–1 | |
---|---|---|
Keegan |
Walsh |
Southampton won 4-1 on aggregate
VfB Stuttgart |
2–2 | |
---|---|---|
Schäfer D. Müller |
Bogdanović Jelikić |
Hajduk Split won 5-3 on aggregate
Wisła Kraków |
1–3 | |
---|---|---|
Kapka |
Palmér Prytz Nilsson |
Malmö won 5-1 on aggregate
Internazionale |
4–1 | |
---|---|---|
Beccalossi Bagni Serena Altobelli |
Kahraman |
Internazionale won 7-2 on aggregate
Arsenal won 3-0 on aggregate
Naestved BK |
2–1 | |
---|---|---|
Hansen |
Thoresen |
PSV Eindhoven won 8-2 on aggregate
CSKA Moscow |
2–1 | |
---|---|---|
Chesnokov Tarkhanov |
Bakota |
2-2 on aggregate, Sturm Graz won on away goals
Linfield |
0–5 | |
---|---|---|
Martens D. Pfaff |
Beveren won 8-0 on aggregate
Argeş Piteşti |
4–0 | |
---|---|---|
Turcu Băluţă Cârstea Kallo |
Argeş Piteşti won 5-1 on aggregate
Szombierki Bytom |
1–1 | |
---|---|---|
Ogaza |
Bouwens |
Feyenoord won 3-1 on aggregate
West Brom |
1–3 | |
---|---|---|
Robertson |
Fimian Koller Jara |
Grasshoppers won 4-1 on aggregate
Utrecht |
3–6 | |
---|---|---|
Carbo de Kruyk van Veen Wouters |
Milewski Wehmeyer Hartwig Bastrup von Heesen Jakobs |
Hamburg won 6-4 on aggregate
Akademik Sofia |
1–2 | |
---|---|---|
Lipenski |
Melzer Briegel |
Kaiserslautern won 3-1 on aggregate
Borussia Mönchengladbach |
2–0 | |
---|---|---|
Pinkall Matthäus |
3-3 on aggregate, Mönchengladbach won on away goals
SC Lokeren |
4–2 | |
---|---|---|
Lato Snelders Verheyen Elkjær |
Muller Baronchelli |
Lokeren won 5-3 on aggregate
Aberdeen |
3–1 | |
---|---|---|
Strachan Weir |
Wark |
Aberdeen won 4-2 on aggregate
Dundee United won 6-4 on aggregate
Radnički Niš |
0–0 | |
---|---|---|
2-2 on aggregate, Radnički Niš won on away goals
Differdange |
0–7 | |
---|---|---|
António Oliveira Inácio Rui Jordão Mário Jorge Carlos Freire |
Sporting won 11-0 on aggregate
Second round
First leg
Aberdeen |
3–0 | |
---|---|---|
Strachan Weir Hewitt |
Aris |
1–1 | |
---|---|---|
Kouis |
Elkjær |
Borussia Mönchengladbach |
2–0 | |
---|---|---|
Schäffer Hannes |
Spartak Moscow |
2–1 | |
---|---|---|
Rodionov Gavrilov |
Funkel |
Feyenoord |
2–1 | |
---|---|---|
Kaczor Vermeulen |
Heidler |
Grasshoppers |
2–0 | |
---|---|---|
Jara Sulser |
Internazionale |
1–1 | |
---|---|---|
Pasinato |
Custov |
FC Winterslag |
1–0 | |
---|---|---|
Berger |
Beveren |
2–3 | |
---|---|---|
Theunis Van Moer |
Gudelj Zl. Vujović Slišković |
Malmö |
0–1 | |
---|---|---|
Pellegrini |
Real Madrid |
3–2 | |
---|---|---|
Cortés Gallego Isidro |
Bielau Kurbjuweit |
Rapid Wien |
1–0 | |
---|---|---|
Panenka |
Sturm Graz |
2–2 | |
---|---|---|
Breber Niederbacher |
Nilsson |
Southampton |
2–4 | |
---|---|---|
Keegan Channon |
Jordão Holmes Fernandes |
Second leg
Argeş Piteşti |
2–2 | |
---|---|---|
Radu Ilie Bărbulescu |
Strachan Hewitt |
Aberdeen won 5–2 on aggregate.
SC Lokeren |
4–0 | |
---|---|---|
Guðjohnsen Lato Mommens |
Lokeren won 5–1 on aggregate.
Dundee United |
5–0 | |
---|---|---|
Milne Kirkwood Sturrock Hegarty Bannon |
Dundee United won 5–2 on aggregate.
Hamburg won 3–2 on aggregate.
Kaiserslautern |
4–0 | |
---|---|---|
Funkel Briegel Geye |
Kaiserslautern won 5–2 on aggregate.
Dynamo Dresden |
1–1 | |
---|---|---|
Lippmann |
van Deinsen |
Feyenoord won 3–2 on aggregate.
Radnički Niš |
2–0 | |
---|---|---|
Đorđević Savić |
3–2 on aggregate, Radnički Niš won 3-0 on penalties.
Dinamo București |
3–2 (aet) | |
---|---|---|
Georgescu |
Altobelli Prohaska |
Dinamo București won 4–3 on aggregate after extra time.
Arsenal |
2–1 | |
---|---|---|
Hollins Rix |
Billen |
2–2 on aggregate, Winterslag won on away goals.
4-4 on aggregate, Hajduk Split won on away goals.
Neuchâtel Xamax |
1–0 | |
---|---|---|
Pellegrini |
Neuchâtel Xamax won 2–0 on aggregate.
Carl Zeiss Jena |
0–0 | |
---|---|---|
Real Madrid won 3–2 on aggregate.
PSV Eindhoven |
2–1 | |
---|---|---|
Poortvliet |
Krankl |
2–2 on aggregate, Rapid Wien won on away goals.
Göteborg |
3–2 | |
---|---|---|
Tor. Holmgren Nilsson Fredriksson |
Stendal Bakota |
Göteborg won 5–4 on aggregate.
Sporting |
0–0 | |
---|---|---|
Sporting won 4–2 on aggregate.
Boavista |
1–0 | |
---|---|---|
Diamantino |
Valencia won 2–1 on aggregate.
Third round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Aberdeen F.C. |
4–5 | 3–2 (Report) | 1–3 (Report) | |
IFK Göteborg |
4–1 | 3–1 (Report) | 1–0 (Report) | |
FC Winterslag |
0–5 | 0–0 (Report) | 0–5 (Report) | |
SC Lokeren |
2–4 | 1–0 (Report) | 1–4 (Report) | |
Radnički Niš |
2–1 | 2–0 (Report) | 0–1 (Report) | |
SK Rapid Wien |
0–1 | 0–1 (Report) | 0–0 (Report) | |
Sporting Clube de Portugal |
0–1 | 0–0 (Report) | 0–1 (Report) | |
Valencia CF |
6–5 | 5–1 (Report) | 1–4 (Report) |
First leg
Göteborg |
3–1 | |
---|---|---|
Tommy Holmgren Nilsson |
Mulțescu |
FC Winterslag |
0–0 | |
---|---|---|
SC Lokeren |
1–0 | |
---|---|---|
Lato |
Radnički Niš |
2–0 | |
---|---|---|
Radosavljević Savić |
Rapid Wien |
0–1 | |
---|---|---|
Santillana |
Sporting |
0–0 | |
---|---|---|
Valencia |
5–1 | |
---|---|---|
Tendillo Rodríguez Welzl Arnesen |
Zoran Vujović |
Second leg
Hamburger SV |
3–1 | |
---|---|---|
Hrubesch Memering Jakobs |
McGhee |
Hamburg won 5–4 on aggregate.
Dinamo București |
0–1 | |
---|---|---|
Nilsson |
Göteborg won 4–1 on aggregate.
Dundee United |
5–0 | |
---|---|---|
Bannon Narey Hegarty Milne |
Dundee United won 5–0 on aggregate.
Kaiserslautern |
4–1 | |
---|---|---|
Hofeditz Briegel Eilenfeldt Funkel |
Guðjohnsen |
Kaiserslautern won 4–2 on aggregate.
Radnički Niš won 2–1 on aggregate.
Real Madrid |
0–0 | |
---|---|---|
Real Madrid won 1–0 on aggregate.
Neuchâtel Xamax |
1–0 | |
---|---|---|
Andrey |
Neuchâtel Xamax won 1–0 on aggregate.
Hajduk Split |
4–1 | |
---|---|---|
Gudelj Primorac |
Saura |
Valencia won 6–5 on aggregate.
Quarter-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Dundee United F.C. |
2–3 | 2–0 (Report) | 0–3 (Report) | |
Hamburger SV |
3–2 | 3–2 (Report) | 0–0 (Report) | |
Real Madrid |
3–6 | 3–1 (Report) | 0–5 (Report) | |
Valencia CF |
2–4 | 2–2 (Report) | 0–2 (Report) |
First leg
Dundee United |
2–0 | |
---|---|---|
Narey Dodds |
Hamburg |
3–2 | |
---|---|---|
Bastrup Memering von Heesen |
Givens Lüthi |
Real Madrid |
3–1 | |
---|---|---|
Cunningham Hernández Juanito |
Eilenfeldt |
Valencia |
2–2 | |
---|---|---|
Arnesen |
Svensson Nilsson |
Second leg
Radnički Niš |
3–0 | |
---|---|---|
Panajotovic Nikolić |
Radnički Niš won 3–2 on aggregate.
Neuchâtel Xamax |
0–0 | |
---|---|---|
Hamburg won 3–2 on aggregate.
Kaiserslautern |
5–0 | |
---|---|---|
Funkel Bongartz Eilenfeldt Geye |
San José Cunningham Pineda |
Kaiserslautern won 6–3 on aggregate.
IFK Göteborg |
2–0 | |
---|---|---|
Holmgren Fredriksson |
Göteborg won 4–2 on aggregate.
Semi-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
1. FC Kaiserslautern |
2–3 | 1–1 (Report) | 1–2(aet) (Report) | |
Radnički Niš |
3–6 | 2–1 (Report) | 1–5 (Report) |
First leg
Kaiserslautern |
1–1 | |
---|---|---|
Eilenfeldt |
Corneliusson |
Radnički Niš |
2–1 | |
---|---|---|
Beganović Obradović |
von Heesen |
Second leg
IFK Göteborg |
2–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Holmgren Fredriksson |
Geye |
2-2 after extra time. IFK Göteborg won 3-2 on aggregate.
Hamburg |
5–1 | |
---|---|---|
Hartwig von Heesen Magath |
Panajotovic |
Hamburg won 6-3 on aggregate.
Final
First leg
IFK Göteborg |
1–0 | |
---|---|---|
Holmgren |
Second leg
Hamburg |
0–3 | |
---|---|---|
Corneliusson Nilsson Fredriksson |
Top goalscorers
References
External links
- 1981–82 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
- Official Site
- Results at RSSSF.com
- All scorers 1981–82 UEFA Cup according to protocols UEFA
- 1981/82 UEFA Cup - results and line-ups (archive)