1997–98 UEFA Cup
The final was played at Parc des Princes in Paris | |
Dates | 22 July 1997 – 6 May 1998 |
---|---|
Final positions | |
Champions |
|
Runners-up |
|
Tournament statistics | |
Matches played | 125 |
Goals scored | 332 (2.66 per match) |
Top scorer(s) | Stéphane Guivarc'h (7 goals) |
The 1997–98 UEFA Cup was won by Internazionale in an all-Italian final against Lazio. It was their third title in eight years in the competition.
It was the first instance of the UEFA Cup final being a one-game contest at a neutral stadium, having previously being decided over two legs with each team having one home game.
First qualifying round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Dinamo Minsk |
2–2(a) | 1–0 | 1–2 | |
Hapoel Petah Tikva |
3–1 | 1–0 | 2–1 | |
Dnipro Dnipropetrovsk |
8–1 | 6–1 | 2–0 | |
Inkaras Kaunas |
4–7 | 3–1 | 1–6 | |
MyPa |
1–4 | 1–1 | 0–3 | |
Inter CableTel AFC |
0–8 | 0–3 | 0–5 | |
Neuchâtel Xamax |
10–1 | 7–0 | 3–1 | |
CS Grevenmacher |
1–6 | 1–4 | 0–2 | |
Grasshoppers |
10–1 | 3–0 | 7–1 | |
Vojvodina |
2–2(4–5p) | 0–2 | 2–0(aet) | |
KR Reykjavík |
4–1 | 2–0 | 2–1 | |
Bohemians |
0–6 | 0–1 | 0–5 | |
FK Jablonec 97 |
8–0 | 5–0 | 3–0 | |
Birkirkara |
1–4 | 0–1 | 1–3 | |
Odra Wodzisław |
4–2 | 3–0 | 1–2 | |
Torpedo Rīga |
2–5 | 1–3 | 1–2 | |
Brann |
4–4(a) | 2–1 | 2–3 | |
Principat |
0–17 | 0–8 | 0–9 | |
Gorica |
4–4(a) | 2–0 | 2–4 | |
Újpest |
9–2 | 6–0 | 3–2 |
First leg
Dinamo Minsk |
1–0 | |
---|---|---|
Charnyawski |
Report |
Dnipro Dnipropetrovsk |
6–1 | |
---|---|---|
Hetsko Sharan Palyanytsya Moroz |
Report | N'diaye |
MyPa |
1–1 | |
---|---|---|
Enberg |
Report | Tsolakis |
Neuchâtel Xamax |
7–0 | |
---|---|---|
Isabella Kunz Sandjak Perret Rothenbühler Gigon |
Report |
CS Grevenmacher |
1–4 | |
---|---|---|
Thill |
Report | Erceg Tudor Vulić |
KR Reykjavík |
2–0 | |
---|---|---|
Daníelsson Dadason |
Report |
Bohemians |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Zavadszky |
FK Jablonec 97 |
5–0 | |
---|---|---|
Holub Neumann Hromádko |
Report |
Birkirkara |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Tittel |
Odra Wodzisław |
3–0 | |
---|---|---|
Polak Paluch Nosal |
Report |
Daugava Riga |
1–3 | |
---|---|---|
Vucāns |
Report | Kobzar Chuichenko Antyukhin |
Principat |
0–8 | |
---|---|---|
Report | Winters McSwegan Zetterlund |
Gorica |
2–0 | |
---|---|---|
Demirović Bečaj |
Report |
Second leg
Kolkheti Poti |
2–1 | |
---|---|---|
Mikaberidze Gaganidze |
Report | U. Makowski |
Dinamo Minsk 2–2 Kolheti Poti on aggregate. Dinamo Minsk won on away goals.
Flora Tallinn |
1–2 | |
---|---|---|
Oper |
Report | Ofri Kakoun |
Flora Tallinn won 3–1 on aggregate.
FC Yerevan |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Hetsko Belkin |
Dnipro Dnipropetrovsk won 8–1 on aggregate.
Boby Brno |
6–1 | |
---|---|---|
Chaloupka Valnoha Holomek Kolomazník |
Report | Rudzionis |
Boby Brno won 4–7 on aggregate.
Apollon Limassol |
3–0 | |
---|---|---|
Mladenović Tsolakis Pittas |
Report |
Apollon Limassol won 1–4 on aggregate.
Celtic won 8-0 on aggregate.
Tiligul-Tiras Tiraspol |
1–3 | |
---|---|---|
Lukianchikov |
Report | Sandjak Martin Jeanneret |
Neuchâtel Xamax won 10–1 on aggregate.
Hajduk Split |
2–0 | |
---|---|---|
Bulat Erceg |
Report |
Hajduk Split won 1–6 on aggregate.
Coleraine |
1–7 | |
---|---|---|
O'Dowd |
Report | Magnin Esposito Ahinful Shiels Tikva H. Yakin Aspinall |
Grasshoppers won 10–1 on aggregate.
Viking |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Vulević | |
Penalties | ||
Nyhaüg Aarsheim Bjerg Fuglestad Espevoll |
5–4 |
Vojvodina 2–2 Viking on aggregate. Viking won 5–4 on penalties.
Dinamo Bucharest |
1–2 | |
---|---|---|
Mihalcea |
Report | Dadason |
KR Reykjavík won 4–1 on aggregate.
Ferencváros won 0–6 on aggregate.
FK Karabakh |
0–3 | |
---|---|---|
Report | Procházka Holub Fukal |
FK Jablonec 97 won 8–0 on aggregate.
Spartak Trnava |
3–1 | |
---|---|---|
Timko Hadviger Formanko |
Report | Galea |
Spartak Trnava won 1–4 on aggregate.
Pobeda |
2–1 | |
---|---|---|
Rogério Oliveira |
Report | Zagórski |
Odra Wodzisław won 4–2 on aggregate.
Vorskla Poltava |
2–1 | |
---|---|---|
Chuichenko Antyukhin |
Report | Vucāns |
Vorskla Poltava won 2–5 on aggregate.
Naftex Burgas |
3–2 | |
---|---|---|
Trendafilov Parushev Kiselichkov |
Report | Hasund |
Brann 4–4 Naftex Burgas on aggregate. Brann won on away goals.
Dundee United |
9–0 | |
---|---|---|
McSwegan Winters McLaren Olofsson Zetterlund Thompson |
Report |
Dundee United won 17-0 on aggregate.
Gorica 4–4 Oţelul Galaţi on aggregate. Gorica won on away goals.
Újpest won 9–2 on aggregate.
Second qualifying round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Hajduk Split |
5–2 | 3–2 | 2–0 | |
Anderlecht |
4–0 | 2–0 | 2–0 | |
Neuchâtel Xamax |
4–2 | 3–0 | 1–2 | |
Rotor Volgograd |
6–3 | 2–0 | 4–3 | |
Trabzonspor |
2–1 | 1–0 | 1–1 | |
Rapid Wien |
6–3 | 6–1 | 0–2 | |
Tirol Innsbruck |
5–7 | 2–1 | 3–6 | |
Helsingborg |
1–1(3–4p) | 0–1 | 1–0(aet) | |
Vejle |
0–1 | 0–0 | 0–1 | |
Grasshoppers |
3–2 | 3–0 | 0–2 | |
Gorica |
3–8 | 3–5 | 0–3 | |
PAOK |
6–3 | 5–3 | 1–0 | |
KR Reykjavík |
1–3 | 0–0 | 1–3 | |
FK Jablonec 97 |
1–1(a) | 1–1 | 0–0 | |
Apollon Limassol |
0–3 | 0–0 | 0–3 | |
Dinamo Minsk |
0–3 | 0–2 | 0–1 | |
Újpest |
2–3 | 0–0 | 2–3 | |
Alania Vladikavkaz |
6–2 | 2–1 | 4–1 |
First leg
Hajduk Split |
3–2 | |
---|---|---|
Skoko Sedloski Sarr |
Report | Wirmola Gudmundsson |
Anderlecht |
2–0 | |
---|---|---|
Petersen Stoica |
Report |
Trabzonspor |
1–0 | |
---|---|---|
Mandıralı |
Report |
Helsingborg |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Vincze |
Grasshoppers |
3–0 | |
---|---|---|
Magnin Türkyilmaz Thüler |
Report |
Gorica |
3–5 | |
---|---|---|
Osterc |
Report | Claessens Staelens |
PAOK |
5–3 | |
---|---|---|
Zagorakis Marangos Frantzeskos Olivares |
Report | Ujlaky Luhový |
Dinamo Minsk |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Diallo |
Újpest |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Alania Vladikavkaz |
2–1 | |
---|---|---|
Žutautas Ashvetia |
Report | Palyanytsya |
Second leg
Malmö |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Vučko Erceg |
Hajduk Split won 5–2 on aggregate.
Vorskla Poltava |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Zetterberg Scifo |
Anderlecht won 4–0 on aggregate.
Neuchâtel Xamax won 4–2 on aggregate.
Odra Wodzisław |
3–4 | |
---|---|---|
Staniek Zagórski Brzoza |
Report | Berketov Abramov Veretennikov |
Rotor Volgograd won 6–3 on aggregate.
Dundee United |
1–1 | |
---|---|---|
McLaren |
Report | Mandıralı |
Trabzonspor won 2–1 on aggregate.
Rapid Wien won 6–3 on aggregate.
Celtic |
6–3 | |
---|---|---|
Donnelly Thom Burley Wieghorst |
Report | Mayrleb Severeyns Krinner |
Celtic won 7–5 on aggregate.
Ferencváros |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Jacobsson | |
Penalties | ||
3–4 |
Helsingborg 1–1 Ferencváros on aggregate. Ferencváros won 4–3 on penalties.
Hapoel Petah Tikva |
1–0 | |
---|---|---|
Kakoun |
Report |
Hapoel Petah Tikva won 0–1 on aggregate.
Brann |
2–0 | |
---|---|---|
Paldan |
Report |
Grasshoppers won 3–2 on aggregate.
Club Brugge |
3–0 | |
---|---|---|
Jbari De Brul Van der Elst |
Report |
Club Brugge won 8–3 on aggregate.
Spartak Trnava |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Zagorakis |
PAOK won 6–3 on aggregate.
OFI Crete |
3–1 | |
---|---|---|
Anastasiou Mitić Papadopoulos |
Report | Björnsson |
OFI Crete won 1–3 on aggregate.
FK Jablonec 97 1–1 Örebro on aggregate. Örebro won on away goals.
Excelsior Mouscron |
3–0 | |
---|---|---|
Pierre Vidović |
Report |
Excelsior Mouscron won 0–3 on aggregate.
Lillestrøm |
1–0 | |
---|---|---|
Diallo |
Report |
Lillestrøm won 0–3 on aggregate.
AGF Aarhus won 2–3 on aggregate.
Dnipro Dnipropetrovsk |
1–4 | |
---|---|---|
Sharan |
Report | Gakhokidze Yanovskiy Kobiashvili |
Alania Vladikavkaz won 6–2 on aggregate.
First round
First leg
Austria Salzburg |
4–3 | |
---|---|---|
Klausz Glieder |
Report | Iachtchouk Goor Stoica |
PAOK |
1–0 | |
---|---|---|
Frantzeskos |
Report |
Widzew Łódź |
1–0 | |
---|---|---|
Bogusz |
Report |
MPKC Mozyr |
1–1 | |
---|---|---|
Kushnir |
Report | Mujiri |
Real Valladolid |
2–0 | |
---|---|---|
Juan Carlos Edu Manga |
Report |
Vitória Guimarães |
0–4 | |
---|---|---|
Report | Casiraghi Fuser Nedvěd Nesta |
MTK Hungária |
3–0 | |
---|---|---|
Illés Preisinger Lörincz |
Report |
Schalke 04 |
2–0 | |
---|---|---|
Goossens |
Report |
Sion |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Kechinov |
OFI Crete |
3–0 | |
---|---|---|
Papadopoulos Kounenakis Nioplias |
Report |
Sampdoria |
1–2 | |
---|---|---|
Boghossian |
Report | Ríos Larrainzar |
Rotor Volgograd |
2–0 | |
---|---|---|
Burlachenko Veretennikov |
Report |
FC Jazz |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Abedi Pele |
Trabzonspor |
2–1 | |
---|---|---|
Hami Çetin |
Report | Bałuszyński |
Croatia Zagreb |
4–4 | |
---|---|---|
Šarić Viduka Prosinečki Cvitanović |
Report | Moldovan Mladinić Türkyilmaz |
Rapid Wien |
1–0 | |
---|---|---|
Freund |
Report |
Internazionale |
2–0 | |
---|---|---|
Ronaldo Zé Elias |
Report |
Beitar Jerusalem |
2–1 | |
---|---|---|
Pisont Sallói |
Report | Jbari |
Atlético Madrid |
2–1 | |
---|---|---|
Juninho Vieri |
Report | Marshall |
AGF Aarhus |
2–2 | |
---|---|---|
Piechnik Hallum |
Report | Gourvennec N'Diaye |
Karlsruhe |
2–1 | |
---|---|---|
Regis Schroth |
Report | Charalambous |
Second leg
Auxerre won 1–2 on aggregate.
Anderlecht |
4–2 | |
---|---|---|
Peiremans Iachtchouk Dheedene |
Report | Glieder Ivanauskas |
Anderlecht won 6–7 on aggregate.
PAOK won 2–1 on aggregate.
Udinese won 3–1 on aggregate.
Ajax |
9–1 | |
---|---|---|
Arveladze Litmanen Witschge Babangida F. de Boer McCarthy Oliseh |
Report | Ljubobratovic |
Ajax won 2–10 on aggregate.
Lyon won 7–3 on aggregate.
Dinamo Tbilisi |
1–0 | |
---|---|---|
Aleksidze |
Report |
Dinamo Tbilisi won 2–1 on aggregate.
Skonto |
1–0 | |
---|---|---|
Miholaps |
Report |
Real Valladolid won 2–1 on aggregate.
Lazio won 6–1 on aggregate.
Strasbourg won 4–2 on aggregate.
Alania Vladikavkaz |
1–1 | |
---|---|---|
Moroz |
Report | Halmai |
MTK Hungária won 4–1 on aggregate.
Hajduk Split |
2–3 | |
---|---|---|
Vulić Računica |
Report | Wilmots Eijkelkamp |
Schalke won 5–2 on aggregate.
Bastia won 1–0 on aggregate.
Spartak Moscow |
5–1 | |
---|---|---|
Buznikin Titov Kechinov Tikhonov Romaschenko |
Report | Camadini |
Spartak Moscow won 1–6 on aggregate.
The 2nd leg finished 2–2 (Shirko, Alenichev – Lota 2x) on 30 September (Report), but had to be replayed because the goals were 8 cm short of the prescribed height.
OFI Crete won 4–2 on aggregate.
Athletic Bilbao |
2–0 | |
---|---|---|
Larrazábal Ziganda |
Report |
Athletic Bilbao won 4–1 on aggregate.
Aston Villa |
1 – 0 (a.e.t.) |
|
---|---|---|
Milošević |
Report |
Aston Villa won 0–1 on aggregate.
Fenerbahçe |
1–2 | |
---|---|---|
Bolić |
Report | Militaru Ciocoiu |
Steaua Bucharest won 2–1 on aggregate.
Örebro |
1–4 | |
---|---|---|
Karlsson |
Report | Niederhaus Zernov Veretennikov |
Rotor Volgograd won 6–1 on aggregate.
1860 Munich won 1–7 on aggregate.
Bochum |
5–3 | |
---|---|---|
Stickroth Yuran Dickhaut Peschel |
Report | Missé-Missé Ogün Osman |
Bochum won 6–5 on aggregate.
Grasshoppers |
0–5 | |
---|---|---|
Report | Cvitanović Prosinečki |
Croatia Zagreb won 9–4 on aggregate.
Braga won 2–3 on aggregate.
Hapoel Petah Tikva |
1–1 | |
---|---|---|
Kakoun |
Report | Penksa |
Rapid Wien won 2–1 on aggregate.
Neuchâtel Xamax |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Moriero Ganz |
Internazionale won 4–0 on aggregate.
Celtic 2–2 Liverpool on aggregate. Liverpool won on away goals.
Metz |
4–1 | |
---|---|---|
Rodriguez Kastendeuch Gaillot |
Report | van Durme |
Metz won 1–6 on aggregate.
Lillestrøm |
1–2 | |
---|---|---|
Diallo |
Report | Vennegoor of Hesselink van Halst |
Twente 2–2 Lillestrøm on aggregate. Twente won on away goals.
Club Brugge |
3–0 | |
---|---|---|
Jbari Fadiga Verheyen |
Report |
Club Brugge won 2–4 on aggregate.
Leicester City |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Juninho Kiko |
Atlético Madrid won 4–1 on aggregate.
Nantes Atlantique |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Piechnik |
AGF Aarhus won 3–2 on aggregate.
Anorthosis Famagusta |
1–1 | |
---|---|---|
Mihajlović |
Report | Schepens |
Karlsruhe won 3–2 on aggregate.
Second round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Strasbourg |
3–2 | 3–0 | 0–2 | |
Internazionale |
4–3 | 1–2 | 3–1 | |
Braga |
5–0 | 4–0 | 1–0 | |
Schalke 04 |
3–1 | 1–0 | 2–1 | |
Ajax |
2–2(a) | 1–0 | 1–2 | |
Club Brugge |
2–4 | 1–0 | 1–4 | |
Metz |
1–3 | 0–2 | 1–1 | |
Spartak Moscow |
4–1 | 2–0 | 2–1 | |
MTK Hungária |
1–2 | 1–0 | 0–2 | |
Atlético Madrid |
9–6 | 5–2 | 4–4 | |
Steaua Bucharest |
3–3(a) | 1–0 | 2–3 | |
Athletic Bilbao |
1–2 | 0–0 | 1–2 | |
Rapid Wien |
4–2 | 3–0 | 1–2 | |
Rotor Volgograd |
0–3 | 0–0 | 0–3 | |
AGF Aarhus |
1–1(a) | 1–1 | 0–0 | |
Auxerre |
5–4 | 3–1 | 2–3 |
First leg
Strasbourg |
3–0 | |
---|---|---|
Zitelli Conteh |
Report |
Schalke 04 |
1–0 | |
---|---|---|
Thon |
Report |
Club Brugge |
1–0 | |
---|---|---|
Jbari |
Report |
Spartak Moscow |
2–0 | |
---|---|---|
Tikhonov Titov |
Report |
MTK Hungária |
1–0 | |
---|---|---|
Lőrincz |
Report |
Atlético Madrid |
5–2 | |
---|---|---|
Vieri Lardín Kiko |
Report | Frantzeskos Marangos |
Steaua Bucharest |
1–0 | |
---|---|---|
Hrib |
Report |
Rapid Wien |
3–0 | |
---|---|---|
Stöger Schöttel Penksa |
Report |
Rotor Volgograd |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Second leg
Strasbourg won 3–2 on aggregate.
Internazionale won 4–3 on aggregate.
Dinamo Tbilisi |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Toni |
Braga won 5–0 on aggregate.
Anderlecht |
1–2 | |
---|---|---|
De Boeck |
Report | van Hoogdalem Wilmots |
Schalke 04 won 3–1 on aggregate.
Udinese 2–2 Ajax on aggregate. Ajax won on away goals.
Bochum won 4–2 on aggregate.
Karlsruhe won 3–1 on aggregate.
Real Valladolid |
1–2 | |
---|---|---|
Juan Carlos |
Report | Shirko |
Spartak Moscow won 4–1 on aggregate.
Croatia Zagreb |
2–0 | |
---|---|---|
Prosinečki |
Report |
Croatia Zagreb won 1–2 on aggregate.
PAOK |
4–4 | |
---|---|---|
Frantzeskos Olivares Zagorakis Zouboulis |
Report | Lardín Bogdanović Santi Kiko |
Atlético Madrid won 9–6 on aggregate.
Steaua Bucharest 3–3 Bastia on aggregate. Steaua Bucharest won on away goals.
Aston Villa |
2–1 | |
---|---|---|
Taylor Yorke |
Report | González |
Aston Villa won 1–2 on aggregate.
1860 Munich |
2–1 | |
---|---|---|
Borimirov Winkler |
Report | Zingler |
Rapid Wien won 4–2 on aggregate.
Lazio won 3–0 on aggregate.
AGF Aarhus 1–1 Twente on aggregate. Twente won on away goals.
Auxerre won 5–4 on aggregate.
Third round
The draw for the third round was held on 7 November 1997.[1][2]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Strasbourg |
2–3 | 2–0 | 0–3 | |
Braga |
0–2 | 0–0 | 0–2 | |
Ajax |
6–4 | 4–2 | 2–2 | |
Karlsruhe |
0–1 | 0–0 | 0–1(aet) | |
Croatia Zagreb |
1–2 | 1–1 | 0–1 | |
Steaua Bucharest |
2–3 | 2–1 | 0–2 | |
Rapid Wien |
0–3 | 0–2 | 0–1 | |
Twente |
0–3 | 0–1 | 0–2 |
First leg
Strasbourg |
2–0 | |
---|---|---|
Baticle Ismaël |
Report |
Braga |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Croatia Zagreb |
1–1 | |
---|---|---|
Mujčin |
Report | Caminero |
Steaua Bucharest |
2–1 | |
---|---|---|
Cristian Ciocoiu |
Report | Yorke |
Second leg
Internazionale |
3–0 | |
---|---|---|
Ronaldo Zanetti Simeone |
Report |
Internazionale won 3–2 on aggregate.
Schalke 04 |
2–0 | |
---|---|---|
Max Eijkelkamp |
Report |
Schalke 04 won 0–2 on aggregate.
Ajax won 6–4 on aggregate.
Spartak Moscow |
1–0 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Shirko |
Report |
Spartak Moscow won 1–0 on aggregate.
Atlético Madrid won 1–2 on aggregate.
Aston Villa |
2–0 | |
---|---|---|
Milošević Taylor |
Report |
Aston Villa won 2–3 on aggregate.
Lazio |
1–0 | |
---|---|---|
Venturin |
Report |
Lazio won 3–0 on aggregate.
Auxerre won 0–3 on aggregate.
Quarter-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Internazionale |
2–1 | 1–0 | 1–1(aet) | |
Ajax |
1–4 | 1–3 | 0–1 | |
Atlético Madrid |
(a)2–2 | 1–0 | 1–2 | |
Lazio |
3–2 | 1–0 | 2–2 |
First leg
Internazionale |
1–0 | |
---|---|---|
Ronaldo |
Report |
Atlético Madrid |
1–0 | |
---|---|---|
Vieri |
Report |
Second leg
Schalke 04 |
1 – 1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Goossens |
Report | West |
Internazionale won 2–1 on aggregate.
Spartak Moscow |
1–0 | |
---|---|---|
Shirko |
Report |
Spartak Moscow won 1–4 on aggregate.
Aston Villa |
2–1 | |
---|---|---|
Taylor Collymore |
Report | Caminero |
Atlético Madrid 2–2 Aston Villa on aggregate. Atlético Madrid won on away goals.
Lazio won 3–2 on aggregate.
Semi-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Internazionale |
4–2 | 2–1 | 2–1 | |
Atlético Madrid |
0–1 | 0–1 | 0–0 |
First leg
Internazionale |
2–1 | |
---|---|---|
Zamorano Zé Elias |
Report | Alenichev |
Atlético Madrid |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Jugović |
Second leg
Spartak Moscow |
1–2 | |
---|---|---|
Tikhonov |
Report | Ronaldo |
Internazionale won 4–2 on aggregate.
Lazio won 1–0 on aggregate.
Final
Top goalscorers
See also
References
- ↑ "Villa avoid big boys of Europe in third round UEFA Cup draw". BBC News. British Broadcasting Corporation. 7 November 1997. Retrieved 10 June 2016.
- ↑ Maume, Chris (8 November 1997). "Football: Romanians a mystery for Aston Villa". The Independent. Retrieved 10 June 2016.
External links
- 1997–98 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
- Official Site
- Results at RSSSF.com
- All scorers 1997–98 UEFA Cup according to (excluding preliminary round) according to protocols UEFA + all scorers preliminary round
- 1997/98 UEFA Cup - results and line-ups (archive)