Wereldkampioenschap halve marathon
Het wereldkampioenschap halve marathon is een hardloopwedstrijd over de afstand van een halve marathon, die wordt georganiseerd door de International Association of Athletics Federations (IAAF). Deze wedstrijd wordt sinds 1992 ieder jaar gelopen. De winnaar mag zich "wereldkampioen(e) halve marathon" noemen. De laatste edities vonden allemaal in oktober plaats. Er wordt gelopen op de openbare weg, die afgezet is voor het verkeer. Het prijzengeld voor de snelste lopers varieert van 30.000 dollar tot 3000 dollar.
In 2006 en 2007 heette het evenement geen wereldkampioenschap halve marathon, maar wereldkampioenschap op de weg. De winnaar mocht zich bij deze edities wereldkampioen op de weg noemen. De strijd ging in 2006 over 20 km en in 2007 over de afstand van een halve marathon. Ook werd er de eerste twee jaar gestreden om de wereldtitel halve marathon voor junioren.
Naast de wereldtitel wordt er bij zowel de mannen als de vrouwen ieder jaar gestreden om het landenkampioenschap. De winnaar wordt bepaald aan de hand van de totaaltijd van de drie snelste lopers van elke sekse.
Edities
Records
Type | Tijd | Atleet | Land | Jaar |
---|---|---|---|---|
Mannen | 59.35 | Zersenay Tadese | 2009 | |
Vrouwen | 1:06.36 | Mary Keitany | 2009 | |
Mannen team | 2:59.54 | Shem Kororia Moses Tanui Kenneth Cheruiyot |
1997 | |
Vrouwen team | 3:22.30 | Mary Keitany Philes Ongori Caroline Cheptanui Kilel |
2009 |
Mannen
Individueel
Landen
Jaar | Goud | Zilver | Brons | |||
1992 | Benson Masya Lameck Aguta Joseph Keino | 3:02.25 | David Lewis Paul Evans Carl Thackery | 3:04.54 | Artur Castro Ronaldo da Costa Delmir dos Santos | 3:05.56 |
1993 | Lameck Aguta Thomas Osano Joseph Cheromei | 3:05.40 | Steve Moneghetti John Andrews Pat Carroll | 3:05.43 | Carl Thackery Mark Flint Devid Lewis | 3:06.10 |
1994 | Godfrey Kiprotich Shem Kororia Andrew Masai | 3:03.36 | Germán Silva Martín Pitayo Benjamín Paredes | 3:03.47 | Khalid Skah Salah Hissou Abdelkadir Mouaziz | 3:05.58 |
1995 | Moses Tanui Paul Yego Charles Tangus | 3:05.21 | Antonio Serrano Bartolomé Serrano Pablo Sierra | 3:07.51 | Vincenzo Modica Danilo Goffi Giacomo Leone | 3:08.31 |
1996 | Stefano Baldini Giacomo Leone Vincenzo Modica | 3:07.42 | Carlos de la Torre Alejandro Gómez José Manuel García | 3:08.36 | Toshiyuki Hayata Masatoshi Ibata Katsuhiko Hanada | 3:08.43 |
1997 | Shem Kororia Moses Tanui Kenneth Cheruiyot | 2:59.54 CR | Hendrick Ramaala Gert Thys Makhosonke Fika | 3:03.34 | Abraham Assefa Lemma Alemayehu Tesfaye Tola | 3:03.46 |
1998 | Hendrick Ramaala Gert Thys Abner Chipu | 3:02.21 | Paul Koech Shem Kororia John Gwako | 3:03.07 | Ibrahim Seid Girma Alemayehu Addis Abebe | 3:05.18 |
1999 | Hendrick Ramaala Abner Chipu Muleki Nobanda | 3:06.01 | Tesfaye Jifar Tesfaye Tola Fekadu Degefu | 3:06.03 | Paul Tergat Laban Chege Sammy Korir | 3:06.03 |
2000 | Paul Tergat Joseph Kimani David Ruto | 3:11.38 | Tesfaye Jifar Ibrahim Seid Gemechu Kebede | 3:14.45 | Koen Allaert Guy Fays Christian Nemeth | 3:18.35 |
2001 | Haile Gebrselassie Tesfaye Jifar Tesfaye Tola | 3:00.31 | Evans Rutto Peter Kiplagat Chebet Chris Cheboiboch | 3:02.53 | John Yuda Phaustin Baha Sulle Benedict Ako | 3:05.08 |
2002 | Paul Malakwen Kosgei Charles Kamathi Paul Kirui | 3:00.31 | Atsushi Sato Toshihide Kat Kurao Umeki | 3:02.53 | Tesfaye Jifa Amebesse Tolossa Worku Bikila | 3:05.08 |
2003 | Fabiano Joseph Naasi Martin Sulle John Yuda | 3:03.01 | Martin Lel John Cheruiyot Korir Yusuf Songoka | 3:03.09 | Tesfaye Tola Dereje Adere Mesfin Hailu | 3:07.34 |
2004 | Paul Kirui John Cheruiyot Korir Wilson Kiprotich | 3:07.55 | Solomon Tsige Alene Emere Berhanu Addane | 3:08.37 | Wilson Busienei Martin Toroitich Joseph Nsubuga | 3:13.48 |
2005 | Sileshi Sihine Abebe Dinkesa Leshane Yegezu | 3:06.18 | Yonas Kifle Yared Asmerom Tesfayohannes Mesfen | 3:07.05 | Kazuo Ietani Takayuki Matsumiya Takanobu Otsubo | 3:08.30 |
2006 (20 km) | Robert Kipchumba Wilson Kiprotich Wilfred Taragon | 2:51.18 | Zersenay Tadese Yonas Kifle Tesfayohannes Mesfen | 2:53.19 | Deriba Merga Tadese Tola Demise Tsega | 2:54.17 |
2007 | Patrick Makau Musyoki Evans Cheruiyot Robert Kipchumba | 2:58.54 | Zersenay Tadese Yonas Kifle Michael Tesfay | 2:59.08 | Deriba Merga Assefa Raji Tariku Jufar | 3:01.15 |
2008 | Patrick Makau Musyoki Stephen Kipkoech Kibiwott Joseph Maregu | 3:07.24 | Zersenay Tadese Michael Tesfay Mogos Ahferom | 3:09.40 | Ahmad Abdullah Essa Ismail Rashed Ali Dawoud Sedam | 3:10.52 |
2009 | Bernard Kipyego Wilson Kipsang Wilson Chebet | 3:01.06 | Zersenay Tadese Samuel Tsegay Adhanom Abraha | 3:02.39 | Tilahun Regassa Dereje Tesfaye Abebe Negewo | 3:06.42 |
2010 | Wilson Kiprop Sammy Kitwara Silas Kipruto | 3:01.32 | Zersenay Tadese Samuel Tsegay Tewelde Estifanos | 3:03.04 | Lelisa Desisa Birhanu Bekele Asefa Mengstu | 3:05.26 |
2012 | John Nzau Mwangangi Pius Maiyo Kirop Stephen Kosgei Kibet | 3:03.52 | Zersenay Tadese Tewelde Estifanos Kiflom Sium | 3:04.41 | Deressa Chimsa Belay Assefa Habtamu Assefa | 3:05.43 |
2014 | Samuel Tsegay Zersenay Tadese Nguse Amlosom | 2:58.59 CR | Geoffrey Kipsang Kamworor Wilson Kiprop Kenneth Kiprop Kipkemoi | 2:59.38 | Guye Adola Adugna Takele Bonsa Dida | 3:00.48 |
2016 | Geoffrey Kipsang Kamworor Bedan Karoki Simon Cheprot | 2:58.58 CR | Abayneh Ayele Tamirat Tola Mule Wasihun | 3:01.16 | Abrar Osman Nguse Amlosom Hiskel Tewelde | 3:06.18 |
Vrouwen
Individueel
Landen
Jaar | Goud | Zilver | Brons | |||
1992 | Megumi Fujiwara Miyoko Asahina Eriko Asai | 3:30.39 | Liz McColgan Andrea Wallace Suzanne Rigg | 3:33.05 | Anuța Cătună Iulia Negura Aurica Buia | 3:33.27 |
1993 | Elena Murgoci Anuța Cătună Iulia Negura | 3:32.18 | Mari Tanigawa Miyoko Asahina Akari Takemoto | 3:32.22 | Conceição Ferreira Albertina Machado Rosa Oliveira | 3:34.12 |
1994 | Iulia Negura Anuța Cătună Elena Fidatof | 3:29.03 CR | Hilde Stavik Brynhild Synstnes Grete Kirkeberg | 3:33.36 | Mari Tanigawa Mineko Watanabe Yukari Komatsu | 3:35.39 |
1995 | Cristina Pomacu Anuța Cătună Elena Fidatof | 3:31.29 | Valentina Jegorova Alla Zhilyaeva Firiya Sultanova | 3:33.12 | Ana Isabel Alonso Rocío Ríos Carmen Fuentes | 3:34.26 |
1996 | Lidia Şimon Aurica Buia Nuța Olaru | 3:33.05 | Christine Mallo Zahia Dahmani Muriel Linsolas | 3:38.44 | Lucilla Andreucci Annalisa Scurti Sonia Maccioni | 3:41.28 |
1997 | Cristina Pomacu Lidia Şimon Nuța Olaru | 3:27.40 CR | Tegla Loroupe Joyce Chepchumba Delilah Asiago | 3:27.57 | Mari Sotani Noriko Geji Hiromi Katayama | 3:31.38 |
1998 | Tegla Loroupe Joyce Chepchumba Leah Malot | 3:29.43 | Lidia Şimon Cristina Pomacu Constantina Diţă | 3:32.19 | Julia Vaquero Mara Luisa Larraga Rocío Ríos | 3:34.18 |
1999 | Tegla Loroupe Catherine Ndereba Joyce Chepchumba | 3:27.40 =CR | Mizuki Noguchi Reiko Tosa Hiromi Katayama | 3:30.06 | Valentina Jegorova Lyudmila Biktashyova Alina Ivanova | 3:31.49 |
2000 | Lidia Şimon Mihaela Botezan Cristina Pomacu | 3:34.22 | Mizuki Noguchi Yukiko Okamoto Yasuko Hashimoto | 3:36.25 | Lidia Grigorjeva Galina Aleksandrova Zinaida Semenova | 3:45.41 |
2001 | Susan Chepkemei Isabella Ochichi Caroline Kwambai | 3:28.04 | Mizuki Noguchi Yasuyo Iwamoto Takako Kotorida | 3:30.08 | Berhane Adere Meseret Kotu Teyiba Erkesso | 3:30.20 |
2002 | Susan Chepkemei Pamela Chepchumba Lenah Cheruiyot | 3:28.22 | Svetlana Zacharova Ljoedmila Petrova Irina Safarova | 3:30.05 | Berhane Adere Asha Gigi Leila Aman | 3:30.58 |
2003 | Lidia Grigorjeva Alla Zhilyaeva Lyudmila Biktashyova | 3:30.16 | Mikie Takanaka Takako Kotorida Risa Hagiwara | 3:34.23 | Constantina Tomescu-Dita Luminita Talpos Nuța Olaru | 3:35.07 |
2004 | Eyerusalem Kuma Bezunesh Bekele Teyiba Erkesso | 3:36.00 | Constantina Tomescu-Dita Mihaela Botezan Luminita Talpos | 3:36.08 | Irina Timofejeva Alina Ivanova Yelena Burykina | 3:38.21 |
2005 | Constantina Tomescu-Dita Mihaela Botezan Nuța Olaru | 3:31.00 | Galina Bogomolova Lidia Grigorjeva Irina Timofejeva | 3:33.05 | Terumi Asoshina Hiromi Ominami Yoko Yagi | 3:35.42 |
2006 (20 km) | Rita Jeptoo Edith Masai Eunice Jepkorir | 3:15.55 | Dire Tune Teyiba Erkesso Ashu Kasim | 3:18.50 | Kayoko Fukushi Yurika Nakamura Ryoko Kizaki | 3:19.00 |
2007 | Mary Keitany Pamela Chepchumba Everline Kimwei | 3:23.33 | Bezunesh Bekele Atsede Habtamu Atsede Baysa | 3:25.51 | Chisato Osaki Akane Taira Yoshimi Ozaki | 3:27.39 |
2008 | Aselefech Mergia Genet Getaneh Abebu Gelan | 3:30.59 | Pamela Chepchumba Peninah Arusei Julia Mumbi Muraga | 3:31.24 | Yukiko Akaba Miki Ohira Yuko Machida | 3:40.58 |
2009 | Mary Keitany Philes Ongori Caroline Cheptanui Kilel | 3:22.30 CR | Aberu Kebede Mestawet Tufa Tirfi Tsegaye | 3:26.14 | Inga Abitova Silvia Skvortsova Elza Kireeva | 3:31.23 |
2010 | Florence Kiplagat Peninah Arusei Joyce Chepkirui | 3:26.59 | Dire Tune Feyse Tadese Meseret Mengistu | 3:27.33 | Yoshimi Ozaki Ryoko Kizaki Azusa Nojiri | 3:33.40 |
Afkortingen
- CR = Kampioenschapsrecord
- WR = Wereldrecord
Bronnen, noten en/of referenties
|