BAFTA Award for Best Editing
BAFTA Award for Best Editing | |
---|---|
Awarded for | Best Editing |
Location | United Kingdom |
Presented by | British Academy of Film and Television Arts |
Currently held by | Paul Machliss and Jonathan Amos for Baby Driver (2017) |
Website | http://www.bafta.org/ |
The BAFTA Award for Best Editing is one of several annual awards presented by the British Academy of Film and Television Arts (BAFTA). The film-voting members of the Academy select the five nominated films in each category; only the principal editor(s) for each film are named, which excludes additional editors, supervising editors, etc.[1][2] The actual winner of the Best Editing award is selected by "Chapter Voting"; only Academy members who are identified as members of the Editing Chapter vote on the winner. The BAFTA procedure is essentially the reverse of that of the American Academy of Motion Picture Arts and Sciences, in which members of the Editing Branch of the Academy select the nominees, but all members of the Academy vote to select the winner; see the article Academy Award for Best Film Editing.
2010s
- 2017: Baby Driver – Paul Machliss and Jonathan Amos
- 2016: Hacksaw Ridge – John Gilbert
- Arrival – Joe Walker
- La La Land – Tom Cross
- Manchester by the Sea – Jennifer Lame
- Nocturnal Animals – Joan Sobel
- 2015: Mad Max: Fury Road – Margaret Sixel
- 2014: Whiplash – Tom Cross
- 2013: Rush – Daniel P. Hanley and Mike Hill
- 2012: Argo – William Goldenberg
- 2011: Senna – Gregers Sall and Chris King
- The Artist – Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius
- Drive – Matthew Newman
- Hugo – Thelma Schoonmaker
- Tinker Tailor Soldier Spy – Dino Jonsäter
- 2010: The Social Network – Kirk Baxter and Angus Wall
2000s
- 2009: The Hurt Locker – Chris Innis and Bob Murawski
- 2008: Slumdog Millionaire – Chris Dickens
- Changeling – Joel Cox and Gary D. Roach
- The Curious Case of Benjamin Button – Kirk Baxter and Angus Wall
- The Dark Knight – Lee Smith
- Frost/Nixon – Daniel P. Hanley and Mike Hill
- In Bruges – Jon Gregory
(Note: There were six films nominated for this award in 2008, instead of the usual five, because of a tie in the voting)
- 2007: The Bourne Ultimatum – Christopher Rouse
- American Gangster – Pietro Scalia
- Atonement – Paul Tothill
- Michael Clayton – John Gilroy
- No Country for Old Men – Roderick Jaynes
- 2006: United 93 – Clare Douglas, Christopher Rouse, and Rick Pearson
- 2005: The Constant Gardener – Claire Simpson
- 2004: Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Valdís Óskarsdóttir
- The Aviator – Thelma Schoonmaker
- Collateral – Jim Miller and Paul Rubell
- House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) – Long Cheng
- Vera Drake – Jim Clark
- 2003: Lost in Translation – Sarah Flack
- 2002: City of God – Daniel Rezende
- 2001: Mulholland Drive – Mary Sweeney
- 2000: Gladiator – Pietro Scalia
1990s
- 1999: American Beauty – Tariq Anwar and Christopher Greenbury
- 1998: Shakespeare in Love – David Gamble
- Elizabeth – Jill Bilcock
- Lock, Stock and Two Smoking Barrels – Niven Howie
- Saving Private Ryan – Michael Kahn
- 1997: L.A. Confidential – Peter Honess
- The Full Monty – Nick Moore and David Freeman
- Romeo + Juliet – Jill Bilcock
- Titanic – Conrad Buff, James Cameron, and Richard A. Harris
- 1996: The English Patient – Walter Murch
- 1995: The Usual Suspects – John Ottman
- 1994: Speed – John Wright
- Forrest Gump – Arthur Schmidt
- Four Weddings and a Funeral – Jon Gregory
- Pulp Fiction – Sally Menke
- 1993: Schindler's List – Michael Kahn
- The Fugitive – Dennis Virkler, David Finfer, Dean Goodhill, Don Brochu, Richard Nord, and Dov Hoenig
- In the Line of Fire – Anne V. Coates
- The Piano – Veronika Jenet
- 1992: JFK – Joe Hutshing and Pietro Scalia
- Cape Fear – Thelma Schoonmaker
- Howards End – Andrew Marcus
- The Player – Geraldine Peroni
- Strictly Ballroom – Jill Bilcock
- 1991: The Commitments – Gerry Hambling
- 1990: Goodfellas – Thelma Schoonmaker
1980s
- 1989: Mississippi Burning – Gerry Hambling
- 1988: Fatal Attraction – Michael Kahn and Peter E. Berger
- 1987: Platoon – Claire Simpson
- Cry Freedom – Lesley Walker
- Hope and Glory – Ian Crafford
- Radio Days – Susan E. Morse
- 1986: The Mission – Jim Clark
- 1985: Amadeus – Nena Danevic and Michael Chandler
- 1984: The Killing Fields – Jim Clark
- Another Country – Gerry Hambling
- Indiana Jones and the Temple of Doom – Michael Kahn
- Under Fire – John Bloom and Mark Conte
- 1983: Flashdance – Bud S. Smith and Walt Mulconery
- The King of Comedy – Thelma Schoonmaker
- Local Hero – Michael Bradsell
- Zelig – Susan E. Morse
- 1982: Missing – Françoise Bonnot
- 1981: Raging Bull – Thelma Schoonmaker
- 1980: All That Jazz – Alan Heim
1970s
- 1979: The Deer Hunter – Peter Zinner
- 1978: Midnight Express – Gerry Hambling
- 1977: Annie Hall – Ralph Rosenblum and Wendy Greene Bricmont
- 1976: One Flew Over the Cuckoo's Nest – Richard Chew, Lynzee Klingman, and Sheldon Kahn
- All the President's Men – Robert L. Wolfe
- Taxi Driver – Marcia Lucas, Tom Rolf, and Melvin Shapiro
- Marathon Man – Jim Clark
- 1975: Dog Day Afternoon – Dede Allen
- 1974: The Conversation – Walter Murch and Richard Chew
- Chinatown – Sam O'Steen
- Murder on the Orient Express – Anne V. Coates
- The Three Musketeers – John Victor-Smith
- 1973: The Day of the Jackal – Ralph Kemplen
- Charley Varrick – Frank Morriss
- Don't Look Now – Graeme Clifford
- The National Health – Ralph Sheldon
- 1972: The French Connection – Gerald B. Greenberg
- 1971: Sunday Bloody Sunday – Richard Marden
- Fiddler on the Roof – Antony Gibbs and Robert Lawrence
- Performance – Antony Gibbs
- Taking Off – John Carter
- 1970: Butch Cassidy and the Sundance Kid – John C. Howard and Richard C. Meyer
1960s
See also
References
- ↑ "Orange British Academy Film Awards: Rules and Guidelines 2008-2009" (PDF). British Academy of Film and Television Arts. Retrieved January 9, 2009.
- ↑ The nominees in each award category are determined by two rounds of voting. In the first round, each member is given a list of all eligible films, and votes for twelve films in each category of the awards. Up to fifteen films that received the largest number of votes in each category are on the second round ballot. The five films in each category receiving the largest number of second round votes become the nominees.
External links
- "Awards Database – The BAFTA Site". British Academy of Film and Television Arts. Archived from the original on 24 December 2008. Retrieved January 9, 2009.