1995–96 UEFA Cup
Dates | 8 August 1995 – 15 May 1996 |
---|---|
Final positions | |
Champions |
|
Runners-up |
|
Tournament statistics | |
Matches played | 126 |
Goals scored | 330 (2.62 per match) |
Top scorer(s) | Jürgen Klinsmann (15 goals) |
The 1995–96 UEFA Cup was won by Bayern Munich on aggregate over Bordeaux. Girondins de Bordeaux went to the finals all the way from the 1995 UEFA Intertoto Cup.
This was the first time that English clubs had all four of their UEFA Cup places back, five years after the end of their ban as a result of the Heysel disaster in 1985. However, the only team to reach the quarter-finals of this European competition (or indeed any of the three European competitions) were Nottingham Forest.[1]
The 1995–96 season also saw the return of Yugoslav clubs on the international scene after three years of ban due to UN embargo. However, Yugoslav national champion, Red Star Belgrade, was eliminated as early as in the qualifying round.[2]
Preliminary round
First leg
Sparta Prague |
3–1 | |
---|---|---|
Nedvěd Lokvenc |
Report | Saunders |
Afan Lido |
1–2 | |
---|---|---|
Moore |
Report | Karašausks Bogdan |
Apollon Athens |
1–0 | |
---|---|---|
Kola |
Report |
Bangor City |
0–4 | |
---|---|---|
Report | Czerwiec Koniarek |
Brøndby IF |
3–0 | |
---|---|---|
Hansen Bjur Sand |
Report |
Dundalk |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Pettersson Andersson |
Fenerbahçe |
2–0 | |
---|---|---|
Uygun Bolić |
Report |
Vardar |
1–0 | |
---|---|---|
Nikolovski |
Report |
Hibernians |
2–5 | |
---|---|---|
Lawrence Sultana |
Report | Huseynov Gashkin Musolitin Kardash |
Kapaz Ganja |
0–4 | |
---|---|---|
Report | Mjelde Belajić Flögel Pacult |
Lillestrøm SK |
4–0 | |
---|---|---|
Ingelstad Ingebrigtsen Gulbrandsen |
Report |
Motherwell |
1–3 | |
---|---|---|
McSkimming |
Report | Grönholm Tiainen Mahlio |
Botev Plovdiv |
1–0 | |
---|---|---|
Gerov |
Report |
Slavia Sofia |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Ivić Juskowiak |
Red Star Belgrade |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Wittl |
Shelbourne |
0–3 | |
---|---|---|
Report | A. Gunnlaugsson B. Gunnlaugsson Reynisson |
Slovan Bratislava |
4–0 | |
---|---|---|
Tittel Rusnák Faktor |
Report |
Sturm Graz |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Bejbl |
Zimbru Chișinău |
2–0 | |
---|---|---|
Gavrilyuk Rebeja |
Report |
Second leg
Sliema Wanderers |
1–2 | |
---|---|---|
Suda |
Report | Ștefan Panayiotou |
Omonia won 5–1 on aggregate.
Galatasaray |
1–1 | |
---|---|---|
Saunders |
Report | Nedvěd |
Sparta Prague won 4–2 on aggregate.
RAF Jelgava won 2–1 on aggregate.
Olimpija Ljubljana |
3–1 | |
---|---|---|
Bozgo Zulič |
Report | Kola |
Olimpija Ljubljana won 2–3 on aggregate.
Widzew Łódź |
1–0 | |
---|---|---|
Pikuta |
Report |
Widzew Łódź won 5–0 on aggregate.
Inkaras Kaunas |
0–3 | |
---|---|---|
Report | Møller Risager |
Brøndby IF won 6–0 on aggregate.
Silkeborg IF won 6–1 on aggregate.
Levksi Sofia |
1 – 1 (a.e.t.) |
|
---|---|---|
Vasilev |
Report | Lupu |
Levski Sofia won 1–2 on aggregate.
Malmö FF won 4–0 on aggregate.
Lugano won 4-0 on aggregate.
Újpest won 3–1 on aggregate.
Dinamo Minsk |
0 – 0 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
Kachura Khatskevich Shtanyuk |
3 – 1 |
Universitatea Craiova 0–0 Dinamo Misk on aggregate. Dinamo Minsk won 3–1 on penalties.
Partizani Tirana |
0–4 | |
---|---|---|
Report | Uygun Şentürk Bolić Taşkıran |
Fenerbahçe won 0–6 on aggregate.
Iberia Samtredia |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Serafimovski Petreski |
Vardar won 3–0 on aggregate.
Glenavon won 1–0 on aggregate.
Chornomorets Odessa |
2–0 | |
---|---|---|
Kozakevich Musolitin |
Report |
Chornomorets Odessa won 7–2 on aggregate.
Austria Wien |
5–1 | |
---|---|---|
Mjelde Ogris Glatzer |
Report | Suleimanov |
Austria Wien won 9–1 on aggregate.
Flora Tallinn |
1–0 | |
---|---|---|
Korghalidze |
Report |
Lillestrøm SK won 4–1 on aggregate.
MyPa |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Burns Arnott |
Motherwell 3–3 MyPa on aggregate. MyPa won on away goals rule.
Avenir Beggen |
1–1 | |
---|---|---|
Holtz |
Report | Birgisson |
Örebro SK 1–1 Avenir Beggen on aggregate. Örebro won on away goals rule. But Örebro fielded an ineligible player, match awarded 3–0 to Avenir Beggen. Avenir Beggen won 0–3 on aggregate.
Dinamo Tbilisi |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Vidolov |
Botev Plovdiv won 2–0 on aggregate.
Olympiacos |
1–0 | |
---|---|---|
Ivić |
Report |
Olympiacos won 0–3 on aggregate.
Raith Rovers won 6–2 on aggregate.
Neuchâtel Xamax won 0–1 on aggregate.
IA |
3–0 | |
---|---|---|
Jónsson Thordarson Pétursson |
Report |
IA won 0–6 on aggregate.
Osijek |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Rusnák Luis Gomes |
Slovan Bratislava won 6–0 on aggregate.
Slavia Prague |
1–1 | |
---|---|---|
Hyský |
Report | Haas |
Slavia Prague won 1–2 on aggregate.
Hapoel Be'er Sheva |
2–0 | |
---|---|---|
Husyev Avigdor |
Report |
Hapoel Be'er Sheva won 0–3 on aggregate.
Maribor won 1–2 on aggregate.
Viking FK won 1–7 on aggregate.
Shirak |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Machaj |
Zagłębie Lubin won 1–0 on aggregate.
Zimbru Chișinău won 2–0 on aggregate.
First round
First leg
Lugano |
1–1 | |
---|---|---|
Carrasco |
Report | Roberto Carlos |
AS Monaco |
0–3 | |
---|---|---|
Report | Yeboah |
Bayern Munich |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Kharlachyov |
Brøndby IF |
3–0 | |
---|---|---|
Hansen Eggen Bjur |
Report |
Chornomorets Odessa |
1–0 | |
---|---|---|
Kozakevich |
Report |
Fenerbahçe |
1–2 | |
---|---|---|
Kocaman |
Report | Pier Sabas |
Austria Wien |
1–2 | |
---|---|---|
Kogler |
Report | Zhuravel Byalkevich |
Hapoel Be'er Sheva |
0–7 | |
---|---|---|
Report | De la Peña Roger Óscar Figo |
Malmö FF |
2–1 | |
---|---|---|
Pettersson Andersson |
Report | Woan |
Levski Sofia |
1–2 | |
---|---|---|
Vasilev |
Report | Markov Paas |
Raith Rovers |
3–1 | |
---|---|---|
Lennon Wilson |
Report | Thordarson |
Roda JC |
5–0 | |
---|---|---|
Van Galen Roelofsen Babangida Graef De Kock |
Report |
Sevilla |
2–0 | |
---|---|---|
Šuker |
Report |
Slovan Bratislava |
2–1 | |
---|---|---|
Tittel Sobona |
Report | Hollerbach |
Vitória de Guimarães |
3–1 | |
---|---|---|
Gilmar Edinho |
Report | Schepens |
Second leg
Internazionale |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Carrasco |
AC Lugano won 2–1 on aggregate.
Milan won 8–1 on aggregate.
Silkeborg IF |
1–2 | |
---|---|---|
Pedersen |
Report | Lokvenc Němec |
Sparta Prague 2–2 Silkeborg IF on aggregate. Sparta Prague won on away goals rule.
Leeds United |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Sonny Anderson |
Leeds United won 3–1 on aggregate.
Lokomotiv Moscow |
0–5 | |
---|---|---|
Report | Klinsmann Herzog Scholl Strunz |
Bayern Munich won 5–1 on aggregate.
Brøndby IF won 3–0 on aggregate.
Widzew Łódź |
1 – 0 (a.e.t.) 5 – 6 on penalties |
|
---|---|---|
Michalczuk |
Report |
Chornomorets Odessa 1–1 Widzew Łódź on aggregate. Chornomorets Odessa won 5–6 on penalties.
Liverpool won 2–1 on aggregate.
Real Betis |
2–0 | |
---|---|---|
Trujillo Cañas |
Report |
Real Betis won 1–4 on aggregate.
Dinamo Minsk |
1–0 | |
---|---|---|
Byalkevich |
Report |
Dinamo Minsk won 3–1 on aggregate.
Bordeaux won 3–1 on aggregate.
Werder Bremen won 7–0 on aggregate.
Barcelona won 12–0 on aggregate.
Benfica won 5–2 on aggregate.
Nottingham Forest |
1–0 | |
---|---|---|
Roy |
Report |
Malmö FF 2–2 Nottingham Forest on aggregate. Nottingham Forest won on away goals rule.
PSV won 8–2 on aggregate.
Roma won 5–1 on aggregate.
Olympiacos won 5–1 on aggregate.
Eendracht Aalst |
1–0 | |
---|---|---|
Lamberg |
Report |
Eendracht Aalst won 3–1 on aggregate.
IA |
1–0 | |
---|---|---|
A. Gunnlaugsson |
Report |
Raith Rovers won 3–2 on aggregate.
Lens won 13–0 on aggregate.
Strasbourg won 5–0 on aggregate.
Roda JC won 5–2 on aggregate.
Lyon won 2–0 on aggregate.
Slavia Prague won 2–1 on aggregate.
Manchester United |
2–2 | |
---|---|---|
Scholes Schmeichel |
Report | Niederhaus Veretennikov |
Manchester United 2–2 Rotor on aggregate. Rotor won on away goals rule.
Botev Plovdiv |
1–1 | |
---|---|---|
Ivanov |
Report | Monchu |
Sevilla won 3–1 on aggregate.
Kaiserslautern |
3–0 | |
---|---|---|
Wegmann Wollitz |
Report |
Kaiserslautern won 4–2 on aggregate.
Lazio won 7–1 on aggregate.
Auxerre won 2–1 on aggregate.
Vitória de Guimarães won 3–1 on aggregate.
RAF Jelgava |
1–2 | |
---|---|---|
Zujevs |
Report | Gavrilyuk |
Zimbru Chișinău won 3–1 on aggregate.
Second round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Kaiserslautern |
1–4 | 1–3 | 0–1 | |
Lugano |
1–3 | 1–2 | 0–1 | |
Sparta Prague |
6–3 | 4–3 | 2–0 | |
Auxerre |
0–1 | 0–1 | 0–0 | |
Roma |
4–0 | 4–0 | 0–0 | |
Brøndby IF |
1–0 | 0–0 | 1–0 | |
Barcelona |
7–0 | 3–0 | 4–0 | |
Chornomorets Odessa |
0–4 | 0–0 | 0–4 | |
Bordeaux |
3–1 | 2–1 | 1–0 | |
Leeds United |
3–8 | 3–5 | 0–3 | |
Lyon |
4–1 | 2–1 | 2–0 | |
Raith Rovers |
1–4 | 0–2 | 1–2 | |
Strasbourg |
1–3 | 0–1 | 1–2 | |
Sevilla |
(a)2–2 | 1–0 | 1–2(aet) | |
Benfica |
3–2 | 1–0 | 2–2 | |
Werder Bremen |
6–2 | 5–0 | 1–2 |
First leg
Kaiserslautern |
1–3 | |
---|---|---|
Koch |
Report | Alfonso Trujillo |
Sparta Prague |
4–3 | |
---|---|---|
Frýdek Nedvěd Budka |
Report | Sukharev Testemitanu |
Auxerre |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Stone |
Roma |
4–0 | |
---|---|---|
Vanderhaeghe Van der Hoorn Balbo Totti |
Report |
Brøndby IF |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Bordeaux |
2–1 | |
---|---|---|
Histilloles Witschge |
Report | Niederhaus |
Leeds United |
3–5 | |
---|---|---|
Speed Palmer McAllister |
Report | Eijkelkamp Vink Jonk Nilis |
Raith Rovers |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Klinsmann |
Strasbourg |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Simone |
Sevilla |
1–0 | |
---|---|---|
Juanito |
Report |
Werder Bremen |
5–0 | |
---|---|---|
Shtanyuk Basler Hobsch Bode |
Report |
Second leg
Real Betis |
1–0 | |
---|---|---|
Jarni |
Report |
Real Betis won 1–4 on aggregate.
Slavia Prague |
1–0 | |
---|---|---|
Šmicer |
Report |
Slavia Prague won 1–3 on aggregate.
Zimbru Chișinău |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Koller Vonášek |
Sparta Prague won 6–3 on aggregate.
Nottingham Forest won 0–1 on aggregate.
Roma won 4–0 on aggregate.
Liverpool |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Eggen |
Brøndby IF won 0–1 on aggregate.
Barcelona won 7–0 on aggregate.
Lens won 0–4 on aggregate.
Rotor Volgograd |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Bancarel |
Bordeaux won 3–1 on aggregate.
PSV Eindhoven |
3–0 | |
---|---|---|
Cocu Pemberton |
Report |
PSV won 3–8 on aggregate.
Lazio |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Maurice Assadourian |
Lyon won 4–1 on aggregate.
Bayern Munich |
2–1 | |
---|---|---|
Klinsmann Babbel |
Report | Lennon |
Bayern Munich won 4–1 on aggregate.
Milan won 3–1 on aggregate.
Sevilla 2-2 Olympiacos F.C. on aggregate. Sevilla won on away goals rule.
Benfica won 3–2 on aggregate.
Dinamo Minsk |
2–1 | |
---|---|---|
Khatskevich Shukanov |
Report | Bode |
Werder Bremen won 6–2 on aggregate.
Third round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Milan |
2–0 | 2–0 | 0–0 | |
Bayern Munich |
7–2 | 4–1 | 3–1 | |
Brøndby IF |
3–4 | 2–1 | 1–3 | |
Bordeaux |
3–2 | 2–0 | 1–2 | |
Nottingham Forest |
1–0 | 1–0 | 0–0 | |
PSV |
2–1 | 2–1 | 0–0 | |
Sevilla |
2–4 | 1–1 | 1–3 | |
Slavia Prague |
1–0 | 0–0 | 1–0(aet) |
First leg
Milan |
2–0 | |
---|---|---|
Weah |
Report |
Bayern Munich |
4–1 | |
---|---|---|
Klinsmann |
Report | Dimas |
Nottingham Forest |
1–0 | |
---|---|---|
McGregor |
Report |
Second leg
Sparta Prague |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Milan won 2–0 on aggregate.
Bayern Munich won 7–2 on aggregate.
Roma won 4–3 on aggregate.
Bordeaux won 3–2 on aggregate.
Nottingham Forest won 1–0 on aggregate.
PSV won 2–1 on aggregate.
Barcelona won 2–4 on aggregate.
Slavia Prague won 1–0 on aggregate.
Quarter-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Milan |
2–3 | 2–0 | 0–3 | |
Bayern Munich |
7–2 | 2–1 | 5–1 | |
Barcelona |
5–4 | 2–2 | 3–2 | |
Slavia Prague |
(a)3–3 | 2–0 | 1–3(aet) |
First leg
Bayern Munich |
2–1 | |
---|---|---|
Klinsmann Scholl |
Report | Chettle |
Slavia Prague |
2–0 | |
---|---|---|
Poborský Vágner |
Report |
Second leg
Bordeaux won 3–2 on aggregate.
Barcelona won 5–4 on aggregate.
Roma 3–3 Slavia Prague on aggregate. Slavia Prague won on away goals rule.
Nottingham Forest |
1–5 | |
---|---|---|
Stone |
Report | Ziege Strunz Klinsmann Papin |
Bayern Munich won 7–2 on aggregate.
Semi-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Bayern Munich |
4–3 | 2–2 | 2–1 | |
Slavia Prague |
0–2 | 0–1 | 0–1 |
First leg
Slavia Prague |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Dugarry |
Second leg
Bordeaux |
1–0 | |
---|---|---|
Tholot |
Report |
Bordeaux won 2–0 on aggregate.
Barcelona |
1–2 | |
---|---|---|
De la Peña |
Report | Babbel Witeczek |
Bayern Munich won 4–3 on aggregate.
Final
First leg
Bayern Munich |
2–0 | |
---|---|---|
Helmer Scholl |
Report |
Second leg
Bordeaux |
1–3 | |
---|---|---|
Dutuel |
Report | Scholl Kostadinov Klinsmann |
Bayern Munich won 5–1 on aggregate.
Top scorers
The top scorers from the 1995–96 UEFA Cup are as follows:
Rank | Name | Team | Goals |
---|---|---|---|
1 | 15 | ||
2 | 6 | ||
3 | 5 | ||
5 | |||
5 | |||
6 | 4 | ||
4 | |||
4 | |||
4 | |||
4 | |||
4 | |||
4 | |||
4 |
See also
References
External links
- 1995–96 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
- Official Site
- Results at RSSSF.com
- All scorers 1995–96 UEFA Cup according to (excluding preliminary round) according to protocols UEFA + all scorers preliminary round
- 1995/96 UEFA Cup - results and line-ups (archive)