Ontario Tankard
- Not to be confused with the Silver Tankard, once known as the Ontario Tankard
The Ontario Tankard (known as the Dairy Farmers of Ontario Tankard or the Recharge with Milk Tankard for sponsorship reasons) is the Southern Ontario provincial championship for men's curling. The winner represents Team Ontario at the Tim Hortons Brier. Listed below are the list of Ontario's representatives at the Brier that year. Brier champions indicated in bold. From 1927 to 1931, the Toronto area also sent a team to the Brier. The tournament is overseen by the Ontario Curling Association. The event is sponsored by The Dairy Farmers of Ontario.
Northern Ontario has its own provincial championship, known as the Travelers Northern Ontario Men's Curling Championship.
Qualification
Beginning in 2018, 12 teams qualify from two regional qualifiers (three each), a challenge round (three teams), the winner of the Colts competition, plus the top two southern Ontario teams in the CTRS standings. The east and west 'provincial qualifiers' are preceded by four regional qualifiers in which three teams qualify for the provincial qualifiers, plus the teams ranked 3-10 on the CTRS standings.
Format
Beginning in 2018 the event has a modified triple knockout with four qualifiers, followed by a page playoff. Before 2018 the event was a round robin followed by a page playoff.
Former Names
- British Consols: 1928?-1979
- Labatt Tankard: 1980-1985
- Blue Light Tankard: 1986-1995
- Nokia Cup: 1996-2003
- Ontario Men's Curling Championship: 2004
- Kia Cup: 2005-2006
- TSC Stores Tankard: 2007-2009
- Ontario Men's Curling Championship: 2010
- The Dominion Tankard: 2011-2013
- Travelers Tankard: 2014
- Recharge with Milk Tankard: 2015-2017
- Dairy Farmers of Ontario Tankard: 2018
Champions
Brier | Winning Team | Winning Club | City | Brier Rec. |
Finish |
---|---|---|---|---|---|
1927 | Bob McKenzie, William Watson, J.M. Hunt, Harry Watson | Sarnia Curling Club | Sarnia | 3-4 | T4th |
1928 | Vic McWilliams, Ed Brower, John Brandon, Bob Hamilton | Granite Curling Club | Toronto | 6-3 | 4th |
1929 | Frank Carew, Walter Reesor, Frank Williams, Dick Butler | Lindsay Curling Club | Lindsay | 4-5 | 6th |
1930 | H.A. Bruce, Wesley Binkley, M.A. Humber, J.W. Lloyd | Stratford Curling Club | Stratford | 3-6 | T9th |
1931 | Ed Brower, John Rennie, John Brower, Bob Hamilton | Granite Curling Club | Toronto | 7-3 | 2nd |
1932 | Charles Bulley, John Brandon, Thomas Black, C.W. Defoe | Granite Curling Club | Toronto | 4-3 | T3rd |
1933 | Gord Campbell, Donnie Campbell, Gord Coates, Duncan Campbell | Thistle Curling Club | Hamilton | 6-2 | 2nd |
1934 | Gord Campbell, Donnie Campbell, Gord Coates, Duncan Campbell | Thistle Curling Club | Hamilton | 5-2 | 2nd |
1935 | Gord Campbell, Donnie Campbell, Gord Coates, Duncan Campbell | Thistle Curling Club | Hamilton | 6-1 | 1st |
1936 | Hector Cowan, William McCart, Alex Hayes, Murray Chilton | Sarnia Curling Club | Sarnia | 5-4 | T5th |
1937 | Albert Dunker, Irwin Huntington, Arthur Lehnen, Fred Hasenflug | Granite Curling Club | Kitchener | 2-7 | T7th |
1938 | Bert Hall, Percy Hall, Ernie Parkes, Campbell Seagram | Granite Curling Club | Kitchener | 4-5 | T5th |
1939 | Bert Hall, Percy Hall, Ernie Parkes, Campbell Seagram | Granite Curling Club | Kitchener | 9-1 | 1st |
1940 | Bert Hall, Percy Hall, Ernie Parkes, Campbell Seagram | Granite Curling Club | Kitchener | 4-5 | T5th |
1941 | Percy Hall, Jack Lucas, Arthur Lehnen, William Henderson, Jr. | Granite Curling Club | Kitchener | 7-2 | 2nd |
1942 | Gord Campbell, Duncan Campbell, Bill Kennedy, Rufus Stone | Thistle Curling Club | Hamilton | 7-2 | T2nd |
1943 | K. F. Wadsworth, E. H. Pooler, C. H. Brereton, H. M. S. Parsons | Toronto Granite Club | Toronto | cancelled | |
1944 | Percy Hall, Bert Hall, Arthur Lehnen, William Henderson, Jr. | Granite Curling Club | Kitchener | cancelled | |
1945 | Percy Hall, Bert Hall, Arthur Lehnen, William Henderson, Jr. | Granite Curling Club | Kitchener | cancelled | |
1946 | Percy Hall, Bert Hall, Arthur Lehnen, William Henderson, Jr. | Granite Curling Club | Kitchener | 5-4 | T5th |
1947 | Nicol MacNichol, Edmond O'Donnell, Gordon Denison, A. F. Spencer | Toronto Curling Club | Toronto | 3-6 | 8th |
1948 | Jack Patrick, Bill Meyer, Walter McGregor, Angus Oliver | Galt Curling Club | Galt | 5-4 | T4th |
1949 | Peter Gilbert, Gord Gilbert, Don Painter, John DeKoning | Chatham Granite Curling Club | Chatham | 5-4 | 4th |
1950 | Carl Asmussen, Larry Shantz, Cully Schmidt, Ed Shultz | Granite Curling Club | Waterloo | 5-4 | T4th |
1951 | Gord Campbell, Stan Jones, Reg Mooney, Colin Campbell | Granite Curling Club | Toronto | 6-4 | T5th |
1952 | Ralph Clark, Vic Brown, Ken Bissett, Burritt Harrison | Peterborough Curling Club | Peterborough | 6-4 | T3rd |
1953 | Peter Gilbert, Gord Gilbert, Bob Gilbert, Jim Harrington | Chatham Granite Curling Club | Chatham | 4-6 | 8th |
1954 | Ross Tarleton, Bob Cross, Gord Wilson, Ernie Lock | Thistle Curling Club | Hamilton | 6-4 | T3rd |
1955 | Andy Grant, Walter Derratt, Earl Hushagen, Ray Grant | Royal Canadian Curling Club | Toronto | 7-3 | 3rd |
1956 | Alf Phillips, Sr., Reg Mooney, Stanley Jones, Bill Leak | Granite Curling Club | Toronto | 8-3 | 2nd |
1957 | Stan Sarjeant, Roy Hewitt, Earl Lamb, Harry Tissington | Champlain Curling Club | Orillia | 6-4 | 5th |
1958 | Murray Roberts, Andy Grant, Ray Grant, George Rumney | Unionville Curling Club | Unionville | 7-3 | 3rd |
1959 | Ted Sellers, John Grant, Harold Lawrie, Carl Sellers | Unionville Curling Club | Unionville | 6-4 | T4th |
1960 | Jake Edwards, Bob Elliott, Joe Corkey, George Binnington | Kingston Curling Club | Kingston | 7-3 | 4th |
1961 | Tom Caldwell, Ross Coward, Doc Behan, Frank Milligan | Champlain Curling Club | Orillia | 5-5 | T6th |
1962 | Bayne Secord, Vern Larsen, Russ Lindberg, Dave McDunough | Tam Heather Country Club | Agincourt | 6-4 | 5th |
1963 | Bob Mann, Ken Buchan, Keith Munro, Rich Palmer | Hanover Curling Club | Hanover | 6-4 | T4th |
1964 | Bob Mann, Ken Buchan, Keith Munro, Rich Palmer | Hanover Curling Club | Hanover | 5-5 | T5th |
1965 | Roy Grant, Keith Jewett, Ray McGee, Al Claney | Unionville Curling Club | Unionville | 5-5 | T5th |
1966 | Joe Gurowka, Tom Howat, Ken Ingo, Don Mackey | Dixie Curling Club | Cooksville | 8-3 | 2nd |
1967 | Alf Phillips, Jr., John Ross, Ron Manning, Keith Reilly | Parkway Curling Club | Toronto | 9-1 | 1st |
1968 | Don Gilbert, Al Zikman, Jimmy Waite, Dick Donald (curler) | St. Thomas Curling Club | St. Thomas | 6-4 | T4th |
1969 | Ken Buchan, Garry Weisz, Mitch Czaja, Ross Guest | London Curling Club | London | 2-8 | T9th |
1970 | Paul Savage, Tom Cushing, Jerry Downer, Dave Phillips | Terrace Curling Club | Toronto | 4-6 | T6th |
1971 | Bob Charlebois, Rich Palmer, Ray Lilly, Jim McGrath | Avonlea Curling Club | Don Mills | 5-5 | T4th |
1972 | Eldon Coombe, Keith Forgues, Jim Patrick, Barry Provost | Ottawa Curling Club | Ottawa | 6-4 | T3rd |
1973 | Paul Savage, Bob Thomson, Ed Werenich, Ron Green | Scarboro Golf & Country Club | Scarborough | 6-4 | T2nd |
1974 | Paul Savage, Bob Thomson, Ed Werenich, Ron Green | Scarboro Golf & Country Club | Scarborough | 6-4 | T3rd |
1975 | Alex Scott, Ted Brown, Mike Boyd, Tom Miller | Cataraqui Golf and Country Club | Kingston | 6-5 | T5th |
1976 | Joe Gurowka, Bob Charlebois, Ray Lilly, Jim McGrath | Dixie Curling Club | Mississauga | 3-8 | T10th |
1977 | Paul Savage, Ed Werenich, Ron Green, Reid Ferguson | Avonlea Curling Club | Don Mills | 8-3 | T2nd |
1978 | Gerry Hodson, Barry Paterson, Glen Webster, Ross Guest | London Curling Club | London | 4-7 | 10th |
1979 | Bob Fedosa, Bob Turcotte, Craig Garratt, Doug Morrison | Annandale Country Club | Ajax | 6-5 | T4th |
1980 | Russ Howard, Larry Merkley, Robert Ruston, Kent Carstairs | Penetanguishene Curling Club | Penetanguishene | 5-6 | T6th |
1981 | Ed Werenich, Bob Widdis, Neil Harrison, Jim McGrath | Avonlea Curling Club | Don Mills | 7-5 | 4th |
1982 | Bruce Munro, Bob Laidlaw, Clive Bowden, Bruce Paterson | Forest City Curling Club | London | 5-6 | T6th |
1983 | Ed Werenich, Paul Savage, John Kawaja, Neil Harrison | Avonlea Curling Club | Don Mills | 11-1 | 1st |
1984 | Ed Werenich, Paul Savage, John Kawaja, Neil Harrison | Avonlea Curling Club | Don Mills | 10-5 | 2nd |
1985 | Earle Morris, Lovel Lord, Dave Merklinger, Bill Fletcher | RCN (Navy) Curling Club | Ottawa | 5-6 | T7th |
1986 | Russ Howard, Glenn Howard, Tim Belcourt, Kent Carstairs | Penetanguishene Curling Club | Penetanguishene | 10-3 | 2nd |
1987 | Russ Howard, Glenn Howard, Tim Belcourt, Kent Carstairs | Penetanguishene Curling Club | Penetanguishene | 10-2 | 1st |
1988 | Paul Savage, Ed Werenich, Graeme McCarrel, Neil Harrison | Avonlea Curling Club | Don Mills | 8-4 | 3rd |
1989 | Russ Howard, Glenn Howard, Tim Belcourt, Kent Carstairs | Penetanguishene Curling Club | Penetanguishene | 8-4 | 3rd |
1990 | Ed Werenich, John Kawaja, Ian Tetley, Pat Perroud | Avonlea Curling Club | Don Mills | 11-1 | 1st |
1991 | Russ Howard, Glenn Howard, Wayne Middaugh, Peter Corner | Penetanguishene Curling Club | Penetanguishene | 6-5 | T5th |
1992 | Russ Howard, Glenn Howard, Wayne Middaugh, Peter Corner | Penetanguishene Curling Club | Penetanguishene | 9-4 | 2nd |
1993 | Russ Howard, Glenn Howard, Wayne Middaugh, Peter Corner | Penetanguishene Curling Club | Penetanguishene | 11-3 | 1st |
1994 | Russ Howard, Glenn Howard, Wayne Middaugh, Peter Corner | Penetanguishene Curling Club | Penetanguishene | 9-4 | 2nd |
1995 | Ed Werenich, John Kawaja, Pat Perroud, Neil Harrison | Avonlea Curling Club | Don Mills | 8-5 | 4th |
1996 | Bob Ingram, Larry Smyth, Robert Rumfeldt, Jim Brackett | Ridgetown Curling Club | Ridgetown | 4-7 | T9th |
1997 Details | Ed Werenich, John Kawaja, Pat Perroud, Neil Harrison | Churchill Curling Club | Churchill | 7-5 | 4th |
1998 Details | Wayne Middaugh, Graeme McCarrel, Ian Tetley, Scott Bailey | St. George's Golf & Country Club | Etobicoke | 12-1 | 1st |
1999 Details | Rich Moffatt, Howard Rajala, Chris Fulton, Paul Madden | Rideau Curling Club | Ottawa | 6-5 | 6th |
2000 Details | Peter Corner, Todd Brandwood, Drew Macklin, Dwayne Pyper | Glendale Golf & Country Club | Hamilton | 8-4 | 5th |
2001 Details | Wayne Middaugh, Graeme McCarrel, Ian Tetley, Scott Bailey | St. George's Golf & Country Club | Islington | 9-4 | 3rd |
2002 Details | John Morris, Joe Frans, Craig Savill, Brent Laing | Stayner Curling Club | Stayner | 9-5 | 2nd |
2003 Details | Bryan Cochrane, Bill Gamble, Ian MacAulay, John Steski | RCMP Curling Club | Ottawa | 5-6 | T7th |
2004 Details | Mike Harris, John Base, Phil Loevenmark, Trevor Wall | Oakville Curling Club | Oakville | 6-5 | 6th |
2005 Details | Wayne Middaugh, Graeme McCarrel, Joe Frans, Scott Bailey | St. George's Golf & Country Club | Islington | 6-5 | T5th |
2006 Details | Glenn Howard, Richard Hart, Brent Laing, Craig Savill | Coldwater & District Curling Club | Coldwater | 11-2 | 2nd |
2007 Details | Glenn Howard, Richard Hart, Brent Laing, Craig Savill | Coldwater & District Curling Club | Coldwater | 11-2 | 1st |
2008 Details | Glenn Howard, Richard Hart, Brent Laing, Craig Savill | Coldwater & District Curling Club | Coldwater | 11-3 | 2nd |
2009 Details | Glenn Howard, Richard Hart, Brent Laing, Craig Savill | Coldwater & District Curling Club | Coldwater | 9-4 | 3rd |
2010 Details | Glenn Howard, Richard Hart, Brent Laing, Craig Savill | Coldwater & District Curling Club | Coldwater | 12-1 | 2nd |
2011 Details | Glenn Howard, Richard Hart, Brent Laing, Craig Savill | Coldwater & District Curling Club | Coldwater | 10-4 | 2nd |
2012 Details | Glenn Howard, Wayne Middaugh, Brent Laing, Craig Savill | Coldwater & District Curling Club | Coldwater | 12-1 | 1st |
2013 Details | Glenn Howard, Wayne Middaugh, Brent Laing, Craig Savill | Coldwater & District Curling Club | Coldwater | 11-3 | 3rd |
2014 Details | Greg Balsdon, Mark Bice, Tyler Morgan, Jamie Farnell, Steve Bice | Glendale Golf & Country Club | Hamilton | 5-6 | 8th |
2015 Details | Mark Kean, Mathew Camm, David Mathers, Scott Howard | Fenelon Falls Curling Club | Fenelon Falls | 5-6 | 8th |
2016 Details | Glenn Howard, Richard Hart, Adam Spencer, Scott Howard | St. George's Golf & Country Club | Etobicoke | 4-7 | 8th |
2017 Details | Glenn Howard, Richard Hart, David Mathers, Scott Howard | St. George's Golf & Country Club | Etobicoke | 4-7 | 9th |
2018 Details | John Epping, Mathew Camm, Patrick Janssen, Tim March | Leaside Curling Club | East York |