Outcome |
No. |
Date |
Tournament |
Surface |
Partner |
Opponents |
Score |
Winner |
1. |
28 May 2006 |
Campobasso, Italy |
Clay |
Alisa Kleybanova |
Elena Chalova Renata Voráčová |
w/o |
Winner |
2. |
12 June 2006 |
Lenzerheide, Switzerland |
Clay |
Lucie Kriegsmannová |
Carmen Klaschka Justine Ozga |
6–2, 6–4 |
Winner |
3. |
7 November 2006 |
Opole, Poland |
Carpet |
Andrea Hlaváčková |
Olga Brózda Natalia Kołat |
7–5, 6–0 |
Winner |
4. |
15 November 2006 |
Přerov, Czech Republic |
Hard (i) |
Andrea Hlaváčková |
Eva Hrdinová Stanislava Hrozenská |
6–2, 6–7(5–7), 6–3 |
Winner |
5. |
14 December 2006 |
Valašské Meziříčí, Czech Republic |
Hard |
Andrea Hlaváčková |
Olga Brózda Natalia Kołat |
6–1, 6–2 |
Winner |
6. |
26 February 2007 |
Buchen, Germany |
Carpet (i) |
Magdalena Kiszczyńska |
Eva-Maria Hoch Lisa Sabino |
w/o |
Winner |
7. |
17 March 2008 |
St. Petersburg, Russia |
Hard (i) |
Anastasia Pavlyuchenkova |
Nina Bratchikova Vasilisa Davydova |
6–2, 6–2 |
Winner |
8. |
24 March 2008 |
Moscow, Russia |
Hard |
Anastasia Pavlyuchenkova |
Marina Shamayko Sofia Shapatava |
6–3, 6–2 |
Runner-up |
1. |
5 May 2008 |
Irapuato, Mexico |
Clay |
Stefania Boffa |
Sarah Borwell Robin Stephenson |
4–6, 6–3, [4-10] |
Runner-up |
2. |
26 May 2008 |
Togliatti, Russia |
Clay |
Patricia Mayr-Achleitner |
Nina Bratchikova Vasilisa Davydova |
3–6, 7–5, [3–10] |
Runner-up |
3. |
16 June 2008 |
İstanbul, Turkey |
Hard |
Stefania Boffa |
Teodora Mirčić Lenka Tvarošková |
5–7, 6–7(4–7) |
Runner-up |
4. |
12 July 2008 |
Felixstowe, Great Britain |
Grass |
Anna Hawkins |
Sarah Borwell Courtney Nagle |
5–7, 3–6 |
Runner-up |
5. |
17 August 2008 |
Penza, Russia |
Clay |
Irina Buryachok |
Ksenia Palkina Sofia Shapatava |
4–6, 4–6 |
Runner-up |
6. |
13 October 2008 |
Toronto, Canada |
Hard (i) |
Carmen Klaschka |
Stéphanie Dubois Marie-Ève Pelletier |
4–6, 3–6 |
Runner-up |
7. |
8 June 2009 |
Zlín, Czech Republic |
Clay |
Carmen Klaschka |
Kristína Kučová Zuzana Kučová |
3–6, 4–6 |
Winner |
9. |
13 November 2010 |
Antalya, Turkey |
Hard |
Marta Sirotkina |
Daria Salnikova Nicola Slater |
3–6, 7–5, [10–5] |
Winner |
10. |
24 January 2011 |
Kaarst, Germany |
Carpet (i) |
Tereza Hladíková |
Paula Kania Marina Melnikova |
3–6, 7–6(7–1), [10–8] |
Winner |
11. |
19 September 2011 |
Adana, Turkey |
Hard |
Hsu Chieh-yu |
Hülya Esen Lütfiye Esen |
7–6(7–4), 6–4 |
Winner |
12. |
10 October 2011 |
Astana, Kazakhstan |
Hard |
Polina Rodionova |
Diana Isaeva Elizaveta Nemchinov |
6–2, 5–7, 6–2 |
Runner-up |
8. |
17 October 2011 |
Almaty, Kazakhstan |
Hard (i) |
Zalina Khairudinova |
Anna Danilina Kamila Kerimbayeva |
3–6, 1–6 |
Winner |
13. |
28 May 2012 |
Přerov, Czech Republic |
Clay |
Tereza Hladíková |
Simona Dobrá Lucie Kriegsmannová |
4–6, 7–6(9–7), [10–8] |
Runner-up |
9. |
15 October 2012 |
Akko, Israel |
Hard |
Ekaterina Yashina |
Natalia Kołat Olga Brózda |
2–6, 4–6 |
Runner-up |
10. |
22 October 2012 |
Ashkelon, Israel |
Hard |
Ekaterina Yashina |
Natalia Kołat Olga Brózda |
6–7(11–13), 1–6 |
Winner |
14. |
11 March 2013 |
Orlando, United States |
Clay |
Nathalia Rossi |
Tetyana Arefyeva Kateřina Kramperová |
7–5, 2–6, [10–8] |
Runner-up |
11. |
8 April 2013 |
Sharm El Sheikh, Egypt |
Hard |
Michaela Frlicka |
Juan Ting-fei Yuliya Kalabina |
3–6, 4–6 |
Winner |
15. |
22 July 2013 |
Les Contamines-Montjoie, France |
Hard |
Nicole Clerico |
Amandine Hesse Vanesa Furlanetto |
3–6, 7–6(7–5), [10–8] |
Runner-up |
12. |
14 October 2013 |
Limoges, France |
Hard |
Nicole Clerico |
Magda Linette Viktorija Golubic |
4–6, 4–6 |
Winner |
16. |
11 November 2013 |
Zawada, Poland |
Carpet (i) |
Tereza Smitková |
Justyna Jegiołka Diāna Marcinkēviča |
6–1, 2–6, [10–8] |
Winner |
17. |
3 March 2014 |
Gainesville, United States |
Clay |
Kateřina Kramperová |
Roxanne Ellison Sierra Ellison |
6–4, 6–3 |
Winner |
18. |
1 December 2014 |
Sharm El Sheikh, Egypt |
Hard |
Claudia Giovine |
Anna Morgina Anastasia Pribylova |
7–6(7–1), 4–6, [10–6] |