2002 African Cup of Nations qualification
Qualification for championships (CAF) |
---|
This page details the process of qualifying for the 2002 African Cup of Nations.
Qualified teams
The 16 qualified teams are:
|
Qualifying rounds
Preliminary round
The quarter finalists of 2000 Africa Cup of Nations received a bye to the group stage. These teams are: Algeria, Egypt, Ghana, Nigeria, Senegal, South Africa, Tunisia.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Mauritania |
0–3 | 0–0 | 0–3 | |
Gambia |
2–4 | 2–2 | 0–2 | |
São Tomé and Príncipe |
2–5 | 1–1 | 1–4 | |
Equatorial Guinea |
1–5 | 0–1 | 1–4 | |
Benin |
4–8 | 2–0 | 2–8 | |
Niger |
0–7 | 0–1 | 0–6 | |
Cape Verde |
1–3 | 1–0 | 0–3 | |
Sierra Leone |
2–2 (2–4 p) | 2–0 | 0–2 | |
Central African Republic |
1–3 | 1–1 | 0–2 | |
Sudan |
6–3 | 5–1 | 1–2 | |
Rwanda |
3–6 | 2–1 | 1–5 | |
Djibouti |
1–4 | 1–3 | 0–1 | |
Botswana |
1–2 | 1–0 | 0–2 | |
Chad |
4–4 (7–8 p) | 3–1 | 1–3 | |
Ethiopia |
1–2 | 1–0 | 0–2 | |
Seychelles |
0–6 | 0–1 | 0–5 | |
Tanzania |
2–4 | 0–1 | 2–3 | |
Uganda |
5–2 | 3–1 | 2–1 | |
Lesotho |
1–1 (3–2 p) | 1–0 | 0–1 | |
Swaziland |
3–5 | 3–2 | 0–3 | |
Morocco |
w/o | — | — |
Burkina Faso |
3–0 | |
---|---|---|
Barro Diabaté |
Burkina Faso win 3–0 on aggregate.
Guinea win 4–2 on aggregate.
São Tomé and Príncipe |
1–1 | |
---|---|---|
Tonga |
Tamboucha |
Gabon |
4–1 | |
---|---|---|
Bito'o Ondo |
Ramos |
Gabon win 5–2 on aggregate.
Equatorial Guinea |
0–1 | |
---|---|---|
Isaac |
Angola win 5–1 on aggregate.
Namibia |
8–2 | |
---|---|---|
Nauseb Goraseb Tjikuzu Jacobs Benjamin |
Assouma |
Namibia win 8–4 on aggregate.
Niger |
0–1 | |
---|---|---|
Dindane |
Ivory Coast win 7–0 on aggregate.
Liberia |
3–0 | |
---|---|---|
Weah Brown Roberts |
Liberia win 3–1 on aggregate.
Sierra Leone |
2–0 | |
---|---|---|
Bah Kanu |
Togo win 4–2 on penalties after 2–2 after extra time.
Central African Republic |
1–1 | |
---|---|---|
Malo |
Yemweni |
DR Congo |
2–0 | |
---|---|---|
Yemweni Mayélé |
DR Congo won 3–1 on aggregate.
Sudan won 6–3 on aggregate.
Congo |
5–1 | |
---|---|---|
Eder Amoros Moyimouadeka Nanitelamio Tsoumou |
Mayele |
Congo won 6–3 on aggregate.
Burundi won 4–1 on aggregate.
Botswana |
1–0 | |
---|---|---|
Selolwane |
Madagascar |
2–0 | |
---|---|---|
Randrianaivo Ralaitafika |
Madagascar won 2–1 on aggregate.
Libya won 8–7 on penalty shootout after 4–4 on aggregate.
Zambia |
2–0 | |
---|---|---|
Makufi Kampamba |
Zambia on 2–1 on aggregate.
Seychelles |
0–1 | |
---|---|---|
Mwaruwari |
Zimbabwe |
5–0 | |
---|---|---|
Petros Makunike Ndlovu Ncube |
Zimbabwe on 6–0 on aggregate.
Mauritius |
3–2 | |
---|---|---|
Bax François Perle |
Tembele Lungu |
Mauritius won 4–2 on aggregate.
Uganda won 5–2 on aggregate.
Lesotho |
1–0 | |
---|---|---|
Ntsonyana |
Mozambique |
1–0 | |
---|---|---|
Dário |
||
Penalties | ||
2–3 |
Lesotho won 3-2 on penalty shootout after 1–1 after extra time.
Kenya won 5–3 on aggregate.
Morocco |
w/o | |
---|---|---|
Guinea-Bissau withdrew; Morocco advanced.
Group round
Qualifying took place between 2 September 2000 and 17 June 2001.
Group 1
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 4 | 2 | 0 | 9 | 1 | +8 | 14 | |
6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 5 | 0 | 8 | |
6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 7 | −2 | 5 | |
6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 11 | −6 | 5 |
Zambia |
1–2 | |
---|---|---|
Lota |
Ratsimialona Randrianaivo |
Madagascar |
0–0 | |
---|---|---|
Namibia |
2–2 | |
---|---|---|
Hindjou Hummel |
Randrianaivo Ratsimialona |
Madagascar |
1–2 | |
---|---|---|
Menakely |
Pienaar Diergaardt |
Nigeria |
1–0 | |
---|---|---|
Akwuegbu |
Madagascar |
0–1 | |
---|---|---|
Lungu |
Group 2
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 4 | +10 | 13 | |
6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 4 | +5 | 12 | |
6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 9 | −5 | 5 | |
6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 12 | −10 | 2 |
South Africa |
2–1 | |
---|---|---|
Bartlett Masinga |
Daye |
Mauritius |
1–1 | |
---|---|---|
François |
Buckley |
South Africa |
3–0 | |
---|---|---|
McCarthy Phiri Zuma |
Liberia |
1–1 | |
---|---|---|
Makor |
Rabutla |
South Africa |
0–0 | |
---|---|---|
Group 3
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 3 | 1 | 2 | 5 | 4 | +1 | 10 | |
6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 7 | +2 | 8 | |
6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | 0 | 8 | |
6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 8 | −3 | 6 |
Group 4
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 7 | +2 | 11 | |
6 | 3 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 11 | |
6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 7 | +1 | 8 | |
6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 6 | −4 | 2 |
Algeria |
1–1 | |
---|---|---|
Tasfaout |
Zongo |
Burkina Faso |
1–0 | |
---|---|---|
Sanou |
Angola |
2–2 | |
---|---|---|
Sousa António Mendonça |
Tasfaout |
Burkina Faso |
1–0 | |
---|---|---|
Zongo |
Angola |
2–0 | |
---|---|---|
Quinzinho Akwá |
Burundi |
0–0 | |
---|---|---|
Burkina Faso |
1–0 | |
---|---|---|
Traoré |
Group 5
Guinea were excluded on 19 March 2001, after the Guinean sports minister had failed to meet a third FIFA deadline to reinstall the Guinean FF functionaries.
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 0 | +7 | 10 | |
4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 2 | +2 | 5 | |
4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 10 | −9 | 1 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Togo |
3–0 | |
---|---|---|
Salou Kossi Mohamed Kader |
Uganda |
0–3 | |
---|---|---|
Mohamed Kader Dogbe |
Group 6
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 4 | 1 | 1 | 16 | 8 | +8 | 13 | |
6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 9 | −2 | 8 | |
6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 9 | −2 | 6 | |
6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 12 | −4 | 6 |
Zimbabwe |
1–2 | |
---|---|---|
Mugeyi |
Owusu-Ansah Boakye |
DR Congo |
2–1 | |
---|---|---|
Mulangu Mulekelayi |
Mwaruwari |
Group 7
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 6 | +5 | 13 | |
6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 4 | +5 | 11 | |
6 | 2 | 0 | 4 | 4 | 10 | −6 | 6 | |
6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 7 | −4 | 4 |
Egypt |
1–0 | |
---|---|---|
Abdel Hafeez |
Ivory Coast |
2–1 | |
---|---|---|
Bakayoko Zoko |
Al Masli |
Ivory Coast |
2–0 | |
---|---|---|
Keïta Zoko |
Sudan |
0–0 | |
---|---|---|
Libya |
0–3 | |
---|---|---|
Keïta Bakayoko Ettien |