2001–02 UEFA Cup
| |
Dates | 9 August 2001 – 8 May 2002 |
---|---|
Final positions | |
Champions |
|
Runners-up |
|
Tournament statistics | |
Matches played | 204 |
Goals scored | 552 (2.71 per match) |
Top scorer(s) |
|
The 2001–02 UEFA Cup was won by Feyenoord at their home ground in the final against Borussia Dortmund. It was the second time they won the competition.
Association team allocation
A total of 146 teams from 51 UEFA associations participated in the 2001–02 UEFA Cup. Associations are allocated places according to their 2000 UEFA league coefficient.[1]
Below is the qualification scheme for the 2001–02 UEFA Cup:
- Associations 1–6 each enter three teams
- Associations 7–8 each enter four teams
- Associations 9–15 each enter two teams
- Associations 16–21 each enter three teams
- Associations 22–49 each enter two teams, with the exception of Liechtenstein who enter one.
- Associations 50-51 each enter one team
- The top three associations of the 2000–2001 UEFA Fair Play ranking each gain an additional berth
- 16 teams eliminated from the 2001–02 UEFA Champions League qualifying rounds
- 8 teams eliminated from the 2001–02 UEFA Champions League group stage are transferred to the UEFA Cup
- 3 winners of the Intertoto Cup
- The winner of the 2000–01 UEFA Cup
Association ranking
|
|
|
- Notes
- (FP): Additional fair play berth (Finland, Slovakia, Belarus)
- (UCL): Additional teams transferred from the UEFA Champions League
- (IT): Additional teams from Intertoto Cup
Distribution
Teams entering in this round | Teams advancing from previous round | Teams transferred from Champions League | |
---|---|---|---|
Qualifying round (82 teams) |
|
||
First round (96 teams) |
|
|
|
Second round (48 teams) |
|
||
Third round (32 teams) |
|
| |
Fourth round (16 teams) |
|
||
Play offs (8 teams) |
|
Redistribution rules
A UEFA Cup place is vacated when a team qualify for both the Champions League and the UEFA Cup, or qualify for the UEFA Cup by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:<
- When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association) also qualify for the Champions League, their UEFA Cup place is vacated, and the remaining UEFA Cup qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest starting round) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the UEFA Cup. Otherwise, this place is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
- When the domestic cup winners also qualify for the UEFA Cup through league position, their place through the league position is vacated, and the UEFA Cup qualifiers which finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
- A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
- A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which do not qualify for the Champions League or UEFA Cup yet.
Teams
The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:
- CW: Cup winners
- CR: Cup runners-up
- LC: League Cup winners
- Nth: League position
- P-W: End-of-season European competition play-off winners
- FP: Fair play
- IT: Intertoto Cup winners
- UCL: Relegated from the Champions League
- GS: Third-placed teams from the group stage
- Q3: Losers from the third qualifying round
Qualifying round
First leg
Neftchi Baku |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Púchov |
3–0 | |
---|---|---|
Breška Perniš Belák |
Report |
Ružomberok |
3–1 | |
---|---|---|
Fabuľa Oravec |
Report | Sednev |
Dinamo București |
1–0 | |
---|---|---|
Niculescu |
Report |
Narva Trans |
3–0[2] | |
---|---|---|
Gruznov |
Report | Lundström Andreasson |
Brașov |
5–1 | |
---|---|---|
Buga Sandor Isăilă Badea |
Report | Nazaryan |
Ararat |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Tuama Osterc |
Atlantas |
0–4 | |
---|---|---|
Report | Schumacher Pancu Niță Șumudică |
Dinamo Tbilisi |
2–1 | |
---|---|---|
Daraselia Mikuchadze |
Report | Hancharyk |
Polonia Warsaw |
4–0 | |
---|---|---|
Tarachulski Moskal |
Report |
Obilić |
4–0 | |
---|---|---|
Simonović Zorić Mladenović Filipović |
Report |
Tirana |
3–2 | |
---|---|---|
Fortuzi Kenesei |
Report | Zubarev |
Shakhtyor Soligorsk |
1–2 | |
---|---|---|
Podrez |
Report | Manchev Giglio |
Midtjylland |
1–1 | |
---|---|---|
Pimpong |
Report | Glendinning |
Etzella Ettelbruck |
0–4 | |
---|---|---|
Report | Magiera Kucharski Wroblewski Mierzejewski |
Maccabi Tel Aviv |
6–0 | |
---|---|---|
Ben-Dayan Dego Banin Biton |
Report |
MYPA |
1–3 | |
---|---|---|
Lindberg |
Report | Eklund Prica Lindström |
Olympiakos Nicosia |
2–2 | |
---|---|---|
Themistokleous Kožlej |
Report | Sowunmi Tököli |
Zimbru Chișinău |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Birkirkara |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Vaduz |
3–3 | |
---|---|---|
Niederhäuser Merenda |
Report | Bjelanović |
Glenavon |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Innes |
Cwmbrân Town |
0–4 | |
---|---|---|
Report | Mojić Obžera Vittek Sobona |
Olimpija Ljubljana |
4–0 | |
---|---|---|
Komac Tiganj Calleja |
Report |
Club Brugge |
4–0 | |
---|---|---|
Lange Lembi Mendoza |
Report |
Dinamo Zagreb |
1–0 | |
---|---|---|
Gondzic |
Report |
Debreceni |
3–0 | |
---|---|---|
Bajzát Ulveczki Tiber |
Report |
Cosmos |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Wallner |
Longford Town |
1–1 | |
---|---|---|
Petev |
Report | Lavine |
Brøndby |
2–0 | |
---|---|---|
Jonson Bagger |
Report |
Santa Coloma |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Čakar |
AEK Athens |
6–0 | |
---|---|---|
Tsiartas Zagorakis Lakis Nikolaidis Konstantinidis |
Report |
Fylkir |
2–1 | |
---|---|---|
McFarlane Stígsson |
Report | Dźwigała |
Marítimo |
1–0 | |
---|---|---|
Dinda |
Report |
Second leg
FK Sarajevo |
0 – 1 | |
---|---|---|
Report | Fernandes |
Marítimo won 2–0 on aggregate.
First round
1 Only one leg was played, in a neutral venue in Warsaw, Poland, due to security concerns in Russia.
2 PSG won 3–0 because there was a blackout in Bucharest at that time and the match was stopped immediately in favour of the visitors.
First leg
Viktoria Žižkov |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Chernomorets Novorossiysk |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Mista |
Odd Grenland |
2–2 | |
---|---|---|
Fevang van Ankeren |
Hanson Santos |
Midtjylland |
0–3 | |
---|---|---|
Report | Babb Beto Jardel |
CSCA Kyiv |
3–2 | |
---|---|---|
Tkachenko Kostyshyn Zakarlyuka |
Report | Pjanović Ačimovič |
Internazionale |
3–0 | |
---|---|---|
Dalmat Kallon Di Biagio |
Report |
Chelsea |
3–0 | |
---|---|---|
Guðjohnsen Lampard |
Report |
BATE Borisov |
0–2 | |
---|---|---|
Shevchenko Moreno |
Hajduk Split |
2–2 | |
---|---|---|
Deranja Srna |
Report | Żurawski Moskalewicz |
Standard Liège |
2–0 | |
---|---|---|
Moreira |
AEK Athens |
2–0 | |
---|---|---|
Tsiartas Nikolaidis |
Aston Villa |
2–3 | |
---|---|---|
Ángel |
Report | Bjelanović Karić |
CSKA Sofia |
3–0 | |
---|---|---|
Manchev Penev |
Partizan |
1–0 | |
---|---|---|
Bajić |
Report |
Ipswich Town |
1–1 | |
---|---|---|
Bramble |
Vyazmikin |
Kilmarnock |
1–1 | |
---|---|---|
Dargo |
Sanne |
Dinamo Zagreb |
2–2 | |
---|---|---|
Agić Sedloski |
Report | Goldberg Dego |
Marítimo |
1–0 | |
---|---|---|
Fernandes |
Report |
Second leg
Tirol Innsbruck |
1–0 | |
---|---|---|
Glieder |
Report |
Wacker Innsbruck won 1–0 on aggregate.
Rapid București |
0–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Report | Aloísio |
Paris Saint-Germain were awarded a 3–0 victory for the second leg as Rapid București walked out, therefore winning 3–0 on aggregate
Maccabi Tel Aviv |
1–1 | |
---|---|---|
Nimni |
Report | Agić |
3–3 on aggregate. Maccabi Tel Aviv won on away goals.
Osijek won 3–1 on aggregate.
Freiburg |
2–1 | |
---|---|---|
Coulibaly Tanko |
Report | Perniš |
Freiburg won 2–1 on aggregate.
Valencia won 6–0 on aggregate.
Helsingborg |
1–1 | |
---|---|---|
Santos |
Fevang |
3–3 on aggregate. Helsingborg won on away goals.
Sporting CP |
3–2 | |
---|---|---|
Jardel Skriver |
Report | Lindkvist Skoubo |
Sporting CP won 6–2 on aggregate.
CSCA Kyiv won 3–2 on aggregate.
Brașov |
0–3 | |
---|---|---|
Ventola Guly |
Internazionale won 6–0 on aggregate.
Levski Sofia |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Terry Guðjohnsen |
Chelsea won 6–0 on aggregate.
Milan won 6–0 on aggregate.
HJK |
0–2 | |
---|---|---|
Marchionni Bonazzoli |
Parma won 3–0 on aggregate.
Wisła Kraków won 3–2 on aggregate.
Strasbourg |
2–2 | |
---|---|---|
Ljuboja |
Goosens Vandooren |
Standard Liège won 4–2 on aggregate.
AEK Athens won 4–3 on aggregate.
Varteks |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Hadji |
3–3 on aggregate. Varteks won on away goals.
Fiorentina |
2–1 | |
---|---|---|
Adani Chiesa |
Slabyshev |
Fiorentina won 2–1 on aggregate.
Shakhtar Donetsk |
2–1 | |
---|---|---|
Vorobey |
Deyanov |
CSKA Sofia won 4–2 on aggregate
Anzhi Makhachkala |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Konterman |
Rangers won 1–0 on aggregate after only one game was played.
Rapid Wien won 5–2 on aggregate.
Torpedo Moscow |
1–2 | |
---|---|---|
Vyazmikin |
Finidi Stewart |
Ipswich Town won 3–2 on aggregate.
Viking |
2–0 | |
---|---|---|
Sanne Nevland |
Viking won 3–1 on aggregate.
Leeds United won 3–1 on aggregate.
Second round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Roda JC |
5–3 | 4–1 | 1–2 | |
Legia Warsaw |
2–7 | 1–1 | 1–6 | |
Freiburg |
4–2 | 0–1 | 4–1 | |
Bordeaux |
4–0 | 2–0 | 2–0 | |
Fiorentina |
4–2 | 2–0 | 2–2 | |
Ipswich Town |
3–1 | 0–0 | 3–1 | |
Paris Saint-Germain |
6–2 | 4–0 | 2–2 | |
Union Berlin |
0–2 | 0–2 | 0–0 | |
Copenhagen |
1–0 | 0–0 | 1–0 | |
Internazionale |
2–1 | 2–0 | 0–1 | |
PAOK |
8–3 | 6–1 | 2–2 | |
Rangers |
7–2 | 3–1 | 4–1 | |
Halmstad |
1–7 | 0–1 | 1–6 | |
Zaragoza |
0–1 | 0–0 | 0–1 | |
Leeds United |
6–5 | 4–2 | 2–3 | |
CSCA Kyiv |
0–7 | 0–2 | 0–5 | |
Utrecht |
1–3 | 1–3 | 0–0 | |
Osijek |
3–5 | 1–2 | 2–3 | |
Viking |
0–3 | 0–1 | 0–2 | |
Grasshopper |
6–4 | 4–1 | 2–3 | |
Varteks |
3–6 | 3–1 | 0–5 | |
Hapoel Tel Aviv |
3–1 | 2–0 | 1–1 | |
Celta Vigo |
3–4 | 3–1 | 0–3 | |
Milan |
3–0 | 2–0 | 1–0 |
First leg
Roda JC |
4–1 | |
---|---|---|
Soetaers Berglund Sonkaya |
Report | Horváth |
Freiburg |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Mokoena |
Bordeaux |
2–0 | |
---|---|---|
Pauleta Christian |
Report |
Fiorentina |
2–0 | |
---|---|---|
Morfeo Nuno Gomes |
Report |
Ipswich Town |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Paris Saint-Germain |
4–0 | |
---|---|---|
Ronaldinho Mendy Anelka |
Report |
Union Berlin |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Bornosuzov Petrov |
Copenhagen |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Internazionale |
2–0 | |
---|---|---|
Kallon |
Report |
PAOK |
6–1 | |
---|---|---|
Yiasoumi Okkas Konstantinidis Luciano |
Report | Siegl |
Rangers |
3–1 | |
---|---|---|
Amoruso Ball de Boer |
Report | Gusev |
Halmstad |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Niculae |
Leeds United |
4–2 | |
---|---|---|
Viduka Bowyer |
Report | Loko |
CSCA Kyiv |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Verheyen |
Utrecht |
1–3 | |
---|---|---|
Jochemsen |
Report | Di Vaio Bonazzoli |
Osijek |
1–2 | |
---|---|---|
Mijatović |
Report | Zagorakis Nikolaidis |
Viking |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Preetz |
Varteks |
3–1 | |
---|---|---|
Bjelanović Mumlek Karić |
Report | Niżnik |
Hapoel Tel Aviv |
2–0 | |
---|---|---|
Gershon Cleşcenco |
Report |
Celta Vigo |
3–1 | |
---|---|---|
Mostovoi |
Report | Cáceres |
Milan |
2–0 | |
---|---|---|
Rui Costa Shevchenko |
Report |
Second leg
Maccabi Tel Aviv |
2–1 | |
---|---|---|
Biton |
Report | Lawal |
Roda JC won 5–3 on aggregate.
Valencia |
6–1 | |
---|---|---|
Albelda A. Ilie Đukić Aimar Sánchez Angulo |
Report | Svitlica |
Valencia won 7–2 on aggregate.
St. Gallen |
1–4 | |
---|---|---|
Zellweger |
Report | Tskitishvili Sellimi But Kehl |
Freiburg won 4–2 on aggregate.
Bordeaux won 4–0 on aggregate.
Tirol Innsbruck |
2–2 | |
---|---|---|
Gilewicz |
Report | Nuno Gomes Morfeo |
Fiorentina won 4–2 on aggregate.
Helsingborg |
1–3 | |
---|---|---|
Eklund |
Report | Hreiðarsson Stewart |
Ipswich Town won 3–1 on aggregate.
Rapid Wien |
2–2 | |
---|---|---|
Wagner |
Report | Potillon Hugo Leal |
Paris Saint-Germain won 6–2 on aggregate.
Litex Lovech |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Litex Lovech won 2–0 on aggregate.
Ajax |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Jensen |
Copenhagen won 1–0 on aggregate.
Wisła Kraków |
1–0 | |
---|---|---|
Żurawski |
Report |
Internazionale won 2–1 on aggregate.
Marila Příbram |
2–2 | |
---|---|---|
Čížek Kučera |
Report | Luciano Yiasoumi |
PAOK won 8–3 on aggregate.
Dynamo Moscow |
1–4 | |
---|---|---|
Gusev |
Report | de Boer Ferguson Flo Løvenkrands |
Rangers won 7–2 on aggregate.
Sporting CP |
6–1 | |
---|---|---|
Jardel João Pinto Niculae Paulo Bento |
Report | Nordstrand |
Sporting CP won 7–2 on aggregate.
Servette |
1–0 | |
---|---|---|
Oruma |
Report |
Servette won 1–0 on aggregate.
Troyes |
3–2 | |
---|---|---|
Amzine Hamed Rothen |
Report | Viduka Keane |
Leeds United won 6–5 on aggregate.
Club Brugge |
5–0 | |
---|---|---|
Martens Verheyen Mendoza |
Report |
Club Brugge won 7–0 on aggregate.
Parma won 3–1 on aggregate.
AEK Athens |
3–2 | |
---|---|---|
Lakis Tsiartas Konstantinidis |
Report | Rodrigo Mitu |
AEK Athens won 5–3 on aggregate.
Hertha BSC |
2–0 | |
---|---|---|
Alex Alves Sverrisson |
Report |
Hertha BSC won 3–0 on aggregate.
Twente |
3–2 | |
---|---|---|
van der Laan Cairo |
Report | Chapuisat Benjani |
Grasshoppers won 6–4 on aggregate.
Brøndby |
5–0 | |
---|---|---|
Madsen Bagger Jonson |
Report |
Brøndby won 6–3 on aggregate.
Chelsea |
1–1 | |
---|---|---|
Zola |
Report | Osterc |
Hapoel Tel Aviv won 3–1 on aggregate.
Slovan Liberec |
3–0 | |
---|---|---|
Štajner Nezmar |
Report |
Slovan Liberec won 4–3 on aggregate.
CSKA Sofia |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Inzaghi |
Milan won 3–0 on aggregate.
Third round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
PAOK |
4–6 | 3–2 | 1–4 | |
Fiorentina |
0–3 | 0–1 | 0–2 | |
Valencia |
1–1 (5–4 p) | 1–0 | 0–1 (a.e.t.) | |
Servette |
3–0 | 0–0 | 3–0 | |
Ipswich Town |
2–4 | 1–0 | 1–4 | |
Rangers |
0–0 (4–3 p) | 0–0 | 0–0 (a.e.t.) | |
Feyenoord |
3–2 | 1–0 | 2–2 | |
AEK Athens |
4–3 | 3–2 | 1–1 | |
Grasshopper |
3–4 | 1–2 | 2–2 | |
Parma |
4–1 | 1–1 | 3–0 | |
Bordeaux |
1–2 | 1–0 | 0–2 | |
Slovan Liberec |
5–2 | 3–1 | 2–1 | |
Hapoel Tel Aviv |
3–1 | 2–1 | 1–0 | |
Copenhagen |
0–2 | 0–1 | 0–1 | |
Milan |
3–1 | 2–0 | 1–1 | |
Club Brugge |
4–4 (a) | 4–1 | 0–3 |
First leg
PAOK |
3–2 | |
---|---|---|
Yiasoumi Udeze |
Report | de Jong Bruggink |
Fiorentina |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Bakari |
Servette |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Ipswich Town |
1–0 | |
---|---|---|
Armstrong |
Report |
Rangers |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
AEK Athens |
3–2 | |
---|---|---|
Tsiartas Zagorakis Konstantinidis |
Report | Janković Răchită |
Grasshopper |
1–2 | |
---|---|---|
Chapuisat |
Report | Harte Smith |
Bordeaux |
1–0 | |
---|---|---|
Paulo Miranda |
Report |
Slovan Liberec |
3–1 | |
---|---|---|
Lukáš Johana Jun |
Report | Biagini |
Hapoel Tel Aviv |
2–1 | |
---|---|---|
Osterc Domb |
Report | Izmailov |
Copenhagen |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Herrlich |
Milan |
2–0 | |
---|---|---|
Shevchenko Inzaghi |
Report |
Club Brugge |
4–1 | |
---|---|---|
Englebert Van Der Heyden Mendoza De Brul |
Report | Luyindula |
Second leg
PSV Eindhoven |
4–1 | |
---|---|---|
Vennegoor of Hesselink Gakhokidze Van Bommel |
Report | Okkas |
PSV Eindhoven won 6–4 on aggregate.
Lille |
2–0 | |
---|---|---|
Cheyrou Sterjovski |
Report |
Lille won 3–0 on aggregate.
Celtic |
1–0 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Larsson |
Report | |
Penalties | ||
Lambert Thompson Larsson Sutton Hartson Valgaeren |
4–5 |
1–1 on aggregate. Valencia won 5–4 on penalties.
Servette won 3–0 on aggregate.
Internazionale |
4–1 | |
---|---|---|
Vieri Kallon |
Report | Armstrong |
Internazionale won 4–2 on aggregate.
Paris Saint-Germain |
0–0 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
Okocha Ronaldinho Arteta Heinze Mendy Pochettino |
3–4 |
0–0 on aggregate. Rangers won 4–3 on penalties.
Freiburg |
2–2 | |
---|---|---|
Kehl Kobiashvili |
Report | Van Hooijdonk Leonardo |
Feyenoord won 3–2 on aggregate.
Litex Lovech |
1–1 | |
---|---|---|
Yurukov |
Report | Gamarra |
AEK Athens won 4–3 on aggregate.
Leeds United |
2–2 | |
---|---|---|
Kewell Keane |
Report | Núñez |
Leeds United won 4–3 on aggregate.
Parma won 4–1 on aggregate.
Roda JC won 2–1 on aggregate.
Mallorca |
1–2 | |
---|---|---|
Eto'o |
Report | Gyan Štajner |
Slovan Liberec won 5–2 on aggregate.
Lokomotiv Moscow |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Osterc |
Hapoel Tel Aviv won 3–1 on aggregate.
Borussia Dortmund |
1–0 | |
---|---|---|
Sørensen |
Report |
Borussia Dortmund won 2–0 on aggregate.
Sporting CP |
1–1 | |
---|---|---|
Niculae |
Report | Moreno |
Milan won 3–1 on aggregate.
Lyon |
3–0 | |
---|---|---|
Anderson |
Report |
4–4 on aggregate. Lyon won on away goals.
Fourth round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Internazionale |
5–3 | 3–1 | 2–2 | |
Valencia |
5–2 | 3–0 | 2–2 | |
PSV Eindhoven |
1–0 | 0–0 | 1–0 | |
Rangers |
3–4 | 1–1 | 2–3 | |
Lyon |
2–5 | 1–1 | 1–4 | |
Lille |
1–1 (a) | 1–1 | 0–0 | |
Hapoel Tel Aviv |
2–1 | 0–0 | 2–1 | |
Roda JC |
1–1 (2–3 p) | 0–1 | 1–0 (a.e.t.) |
First leg
Internazionale |
3–1 | |
---|---|---|
J. Zanetti Kallon Ventola |
Report | Zagorakis |
PSV Eindhoven |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Lyon |
1–1 | |
---|---|---|
Govou |
Report | Štajner |
Lille |
1–1 | |
---|---|---|
Bassir |
Report | Ewerthon |
Hapoel Tel Aviv |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
Second leg
AEK Athens |
2–2 | |
---|---|---|
Konstantinidis Nikolaidis |
Report | Greško Ventola |
Internazionale won 5–3 on aggregate.
Servette |
2–2 | |
---|---|---|
Robert Frei |
Report | Sánchez Angulo |
Valencia won 5–2 on aggregate.
Leeds United |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Vennegoor of Hesselink |
PSV Eindhoven won 1–0 on aggregate.
Feyenoord |
3–2 | |
---|---|---|
Van Hooijdonk Kalou |
Report | McCann Ferguson |
Feyenoord won 4–3 on aggregate.
Slovan Liberec |
4–1 | |
---|---|---|
Nezmar Štajner Neumann |
Report | Müller |
Slovan Liberec won 5–2 on aggregate.
Borussia Dortmund |
0–0 | |
---|---|---|
Report |
1–1 on aggregate. Borussia Dortmund won on away goals.
Hapoel Tel Aviv won 2–1 on aggregate.
Milan |
0–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Report | Luijpers | |
Penalties | ||
Brocchi José Mari Kaladze Pirlo Contra |
3–2 |
1–1 on aggregate. Milan won 3–2 on penalties.
Quarter-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Internazionale |
2–1 | 1–1 | 1–0 | |
PSV Eindhoven |
2–2 (4–5 p) | 1–1 | 1–1 (a.e.t.) | |
Slovan Liberec |
0–4 | 0–0 | 0–4 | |
Hapoel Tel Aviv |
1–2 | 1–0 | 0–2 |
First leg
Internazionale |
1–1 | |
---|---|---|
Materazzi |
Report | Rufete |
PSV Eindhoven |
1–1 | |
---|---|---|
Kežman |
Report | Van Hooijdonk |
Hapoel Tel Aviv |
1–0 | |
---|---|---|
Cleșcenco |
Report |
Match played in GSP Stadium in Nicosia, Cyprus after UEFA ruled out any European competition matches to be played in Israel for security reasons.[3]
Second leg
Valencia |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Ventola |
Internazionale won 2–1 on aggregate.
Feyenoord |
1–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Van Hooijdonk |
Report | Van Bommel |
Penalties | ||
Ono Paauwe Van Wonderen Bosvelt Van Hooijdonk |
5–4 |
2–2 on aggregate. Feyenoord won 5–4 on penalties.
Borussia Dortmund |
4–0 | |
---|---|---|
Amoroso Koller Ricken Ewerthon |
Report |
Borussia Dortmund won 4–0 on aggregate.
Milan won 2–1 on aggregate.
Semi-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Internazionale |
2–3 | 0–1 | 2–2 | |
Borussia Dortmund |
5–3 | 4–0 | 1–3 |
First leg
Internazionale |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Córdoba |
Second leg
Feyenoord |
2–2 | |
---|---|---|
Van Hooijdonk Tomasson |
Report | C. Zanetti Kallon |
Feyenoord won 3–2 on aggregate.
Borussia Dortmund won 5–3 on aggregate.
Final
Feyenoord |
3–2 | |
---|---|---|
Van Hooijdonk Tomasson |
Report | Amoroso Koller |
Top scorers
Rank | Player | Club | Goals[4] | Minutes played |
---|---|---|---|---|
1 | 8 | 750' | ||
2 | 6 | 490' | ||
516' | ||||
902' | ||||
5 | 5 | 355' | ||
382' | ||||
539' | ||||
644' | ||||
797' |
See also
References
- ↑ "UEFA European Cups 2001/2002: Results and Qualification". Retrieved 2 November 2012.
- 1 2 Narva Trans awarded 3–0 as Elfsborg fielded an ineglible player, Christian Lundström. The score at the moment was 1–3.
- ↑ Simon Burnton (7 March 2002). "Uefa rules out games in Israel". The Guardian. Retrieved 4 January 2017.
- ↑ "UEFA Europa League 2001/02 - History - Statistics – UEFA.com". UEFA. UEFA. Retrieved 20 November 2013.
External links
- 2001–02 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
- Official Site
- Results at RSSSF.com
- All scorers 2001–02 UEFA Cup according to (excluding preliminary round) according to protocols UEFA + all scorers preliminary round
- 2001/02 UEFA Cup - results and line-ups (archive)
- Regulations of UEEFA Cup 2001-02