Men
Teams
The teams are listed as follows:[1]
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Alberta | Dan Sherrard | Brandon Klassen | Kyle Reynolds | Cody Brown | Jasper Place CC, Edmonton |
British Columbia | Darren Frycz | Steve Claxton | Don Monk | Bill Nickerson | Langley CC, Langley |
Manitoba | Kerry Fedorchuk | Vince Van Dorp | Bob Fryza | Ian Grieve | Petersfield CC, Petersfield |
New Brunswick | Mike Flannery | Tyler Milson | Steve Muzzerall | Michael Flannery | Capital WC, Fredericton |
Newfoundland and Labrador | Rod Feltham | Kris Macleod | Steve Humphries | Alex Silmarie | Gander CC, Gander |
Northern Ontario | Dave Barker | Brian Aaltonen | Ron Melhuish | Kurt Pristanski | Geraldton CC, Geraldton |
Northwest Territories | Paul Delorey | D'arcy Delorey | Derek Bednarek | Gord Fraser | Hay River CC, Hay River |
Nova Scotia | Mike Robinson | Glenn Churchill | Owen Graham | Leo McKenna | Dartmouth CC, Dartmouth |
Nunavut | Wade Kingdon | Peter Mackey | Hunter Tootoo | Steve Sharpe | Iqaluit CC, Iqaluit |
Ontario | Mike Hull | Matthew Mills | Luke Johnson | Lucas Parafianowicz | Cataraqui G&CC, Kingston |
Prince Edward Island | Phillip McInnis | Adam Arsenault | Cory Arsenault | Rodney Hood | Charlottetown CC, Charlottetown |
Quebec | Pascal Chouinard | Benoit Gagné | Mixime Bilodeau | Guillaume Turgeon | CC Jacques-Cartier, Lévis |
Saskatchewan | Kory Kohuch | Mark Adams | Wes Lang | David Schmirler | Nutana CC, Saskatoon |
Yukon | Pat Paslawski | Doug Hamilton | Trent Derkatch | Gary Brown | Whitehorse CC, Whitehorse |
Women
Teams
The teams are listed as follows:[2]
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Alberta | Morgan Muise | Lyndsay Allen | Sarah Evans | Sara Gartner Frey | Calgary CC, Calgary |
British Columbia | Diane Myrden | Tricia Mayea | Kari McKinlay | Maria Elzinga | Cowichan CC, Lake Cowichan |
Manitoba | Tracy Andries | Crystal Kennedy | Diane Christensen | April Klassen | Fort Rouge CC, Winnipeg |
New Brunswick | Shannon Tatlock | Leanne Richardson | Shelley Thomas | Lynn LeBlanc | Curl Moncton, Moncton |
Newfoundland and Labrador | Susan Curtis | Amanda Rumboldt | Kathy Miles | Lori Buckle-Stratton | Corner Brook CC, Corner Brook |
Northern Ontario | Janice Vettoretti | Meri Bolander | Jessie Orford | Trina Tallon | Sudbury CC, Sudbury |
Northwest Territories | Sharon Cormier | Kristan Thompson | Sarah Stroeder | Anneli Jokela | Yellowknife CC, Yellowknife |
Nova Scotia | Marion MacAulay | Kerry Denny | Gilda Chisholm | Donalda Buckingham | Bluenose CC, New Glasgow |
Nunavut | Geneva Chislett | Denise Hutchings | Robyn Mackey | Jenine Bodner | Iqaluit CC, Iqaluit |
Ontario | Kerry Lackie | Lisa McLean | Halyna Tepylo | Cynthia Roth | Westmount G&CC, Kitchener |
Prince Edward Island | Tammi Cudmore | Julie Scales | Jane DiCarlo | Annie Chouinard | Charlottetown CC, Charlottetown |
Quebec | Nathalie Gagnon | Ann-Sophie Guérin | Laurie Verreault | Sylvie Côté | CC Riverbend, Alma |
Saskatchewan | Jana Tisdale | Jade Ivan | Brandi Clarke | Renee Boyd | Highland CC, Regina |
Yukon | Sherry MacInnis | Daniyel McNeil | Bev Murphy | Janis Harper | Atlin CC, Atlin, British Columbia |
Playoffs
Semifinals
Friday, November 28, 7:00 pm
Final
Saturday, November 29, 9:00 am