Men
The men's event has a triple knockout format, followed by an eight-team playoff.
Teams
Teams are listed as follows:[2]
Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Matthew Blandford | Darren Moulding | Brent Hamilton | Brad Chyz | Calgary, Alberta |
Brendan Bottcher | Tom Appelman | Bradley Thiessen | Karrick Martin | Edmonton, Alberta |
Brady Clark | Greg Persinger | Matt Birklid | Phil Tilker | Seattle, Washington |
Warren Cross | Dean Darwent | Dwight Alfrey | Doug McNish | Edmonton, Alberta |
Shawn Donnelly | Matthew Brown | Michael Hauer | Kenton Maschmeyer | Edmonton, Alberta |
Jamie King | Jeff Erickson | Warren Hassall | Glen Kennedy | Edmonton, Alberta |
Steve Laycock | Kirk Muyres | Colton Flasch | Dallan Muyres | Saskatoon, Saskatchewan |
Mick Lizmore | Nathan Connolly | Parker Konschuh | Carter Lautner | Edmonton, Alberta |
Sven Michel | Florian Meister | Simon Gempeler | Stefan Meienberg | Adelboden, Switzerland |
James Pahl | Ted Appelman | Mark Klinck | Roland Robinson | Sherwood Park, Alberta |
Robert Schlender | Kevin Park | Bert Martin | Josh Burns | Edmonton, Alberta |
Thomas Scoffin | Aiden Procter | David Aho | Brayden Power | Edmonton, Alberta |
Aaron Sluchinski | Justin Sluchinski | Dylan Webster | Eric Richard | Airdrie, Alberta |
Thomas Usselman | Michael Roy | Taylor Ardiel | Curtis Der | Calgary, Alberta |
Brock Virtue | Charley Thomas | Brandon Klassen | D. J. Kidby | Calgary, Alberta |
Wade White | Kevin Tym | Dan Holowaychuk | George White | Edmonton, Alberta |
Knockout Results
B Event
|
Second Knockout |
|
|
|
|
|
Qualifier 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Brady Clark |
5 |
|
|
Warren Cross |
3 |
|
|
Aaron Sluchinski |
6 |
|
|
Aaron Sluchinski |
6 |
|
|
|
Aaron Sluchinski |
7 |
|
|
|
|
|
|
|
James Pahl |
2 |
|
|
|
|
|
|
James Pahl |
7 |
|
|
Shawn Donnelly |
5 |
|
|
Shawn Donnelly |
3 |
|
|
Thomas Scoffin |
4 |
|
|
|
Aaron Sluchinski |
1 |
|
|
|
|
|
|
Mick Lizmore |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Women
The women's event is a round robin with four pools followed by an eight-team playoff.
Teams
Teams are listed as follows:[3]
Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Brett Barber | Samantha Yachiw | Meaghan Frerichs | Kaitlyn Bowman | Biggar, Saskatchewan |
Chelsea Carey | Laura Crocker | Taylor McDonald | Jen Gates | Edmonton, Alberta |
Nadine Chyz | Heather Jensen | Whitney Eckstrand | Heather Rogers | Calgary, Alberta |
Delia DeJong | Amy Janko | Lindsay Janko | Janais DeJong | Grande Prairie, Alberta |
Brenda Doroshuk | Erica Ortt | Brittany Whittemore | Tammy Kaufman | Edmonton, Alberta |
Chantelle Eberle | Cindy Ricci | Larisa Murray | Debbie Lozinski | Regina, Saskatchewan |
Kerri Einarson | Selena Kaatz | Liz Fyfe | Kristin MacCuish | Winnipeg, Manitoba |
Karynn Flory | Richelle Baer | Amanda Moizis | Katie Roskewich | Edmonton, Alberta |
Tiffany Game | Vanessa Pouliot | Jennifer Van Wieren | Melissa Pierce | Crestwood, Alberta |
Teryn Hamilton | Kalynn Park | Michelle Dykstra | Amber Cheveldave | Calgary, Alberta |
Michèle Jäggi | Michelle Gribi | Stéphanie Jäggi | Vera Camponovo | Bern, Switzerland |
Sherry Just | Alyssa Despins | Jenna Harrison | Michelle Johnson | Saskatoon, Saskatchewan |
Nicky Kaufman | Holly Whyte | Deena Benoit | Pam Appelman | Edmonton, Alberta |
Kristie Moore | Sarah Wilkes | Kristina Hadden | Alison Kotylak | Edmonton, Alberta |
Heather Nedohin | Amy Nixon | Jessica Mair | Laine Peters | Edmonton, Alberta |
Susan O'Connor | Lawnie MacDonald | Denise Kinghorn | Cori Morris | Calgary, Alberta |
Cissi Östlund | Sabina Kraupp | Sara Carlsson | Paulina Stein | Karlstad, Sweden |
Alina Pätz | Nadine Lehmann | Marisa Winkelhausen | Nicole Schwägli | Baden, Switzerland |
Trish Paulsen | Kari Kennedy | Jenna Loder | Kari Paulsen | Saskatoon, Saskatchewan |
Kelsey Rocque | Keely Brown | Taylore Theroux | Claire Tully | Edmonton, Alberta |
Leslie Rogers | Sheri Pickering | Kathleen Dunbar | Jenilee Goertzen | Edmonton, Alberta |
Casey Scheidegger | Cary-Anne McTaggart | Jessie Scheidegger | Brittany Tran | Lethbridge, Alberta |
Valerie Sweeting | Andrea Crawford | Dana Ferguson | Rachelle Pidherny | Edmonton, Alberta |
Jessie Kaufman (fourth) | Crystal Webster (skip) | Geri-Lynn Ramsay | Rebecca Konschuh | Calgary, Alberta |
Round Robin Standings
After Draw 9