2004–05 UEFA Cup
Estádio José Alvalade in Lisbon hosted the final. | |
Tournament details | |
---|---|
Dates | 13 July 2004 – 18 May 2005 |
Teams | 145 |
Final positions | |
Champions |
|
Runners-up |
|
Tournament statistics | |
Matches played | 220 |
Goals scored | 573 (2.6 per match) |
Top scorer(s) |
|
The 2004–05 UEFA Cup was the 34th edition of the UEFA Cup. The format of the competition had changed from previous seasons, replacing that from the previous one after the defunction of the Cup Winner's Cup in 1999; an extra qualifying round was introduced, as was a group phase after the first round. The group stage operated in a single round-robin format consisting of eight groups of five teams, each team plays two games at home and two away and the top three finishers of each group progress to the knock-out round, joining the eight third-placed teams from the UEFA Champions League group stage.
The tournament was won by CSKA Moscow, coming from behind in the final against Sporting Clube de Portugal. It was the first win by a Russian side in any European competition, and was even more impressive considering that the final was held at the José Alvalade Stadium, the home of Sporting. The match was refereed by Graham Poll.
Valencia were the defending champions, but were eliminated by Steaua București in the Round of 32 after dropping out of the UEFA Champions League Group Stage.
Qualifying rounds
Excluded teams:
First qualifying round
Matches were played on 12 July and 29 July 2004
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Pennarossa |
1–9 | 1–5 | 0–4 | |
FC Santa Coloma |
0–4 | 0–1 | 0–3 | |
MIKA |
1–2 | 0–1 | 1–1 | |
Levadia |
3–1 | 0–0 | 3–1 | |
Shirak |
1–4 | 1–2 | 0–2 | |
Partizani |
5–4 | 4–2 | 1–2 | |
Haverfordwest County |
1–4 | 0–1 | 1–3 | |
Nistru Otaci |
3–2 | 1–1 | 2–1 | |
Illichivets Mariupol |
4–0 | 2–0 | 2–0 | |
ÍA Akraness |
6–3 | 4–2 | 2–1 | |
Ekranas |
3–1 | 1–0 | 2–1 | |
Oţelul Galaţi |
8–1 | 4–0 | 4–1 | |
Öster |
4–1 | 2–0 | 2–1 | |
Haka |
5–2 | 2–1 | 3–1 | |
Tbilisi |
5–1 | 1–0 | 4–1 | |
Vaduz |
4–2 | 1–0 | 3–2 | |
Sileks Kratovo |
1–2 | 0–1 | 1–1 | |
Portadown |
2–4 | 2–2 | 0–2 | |
Dukla Banská Bystrica |
4–0 | 3–0 | 1–0 | |
Glentoran |
4–3 | 2–2 | 2–1 | |
BATE Borisov |
2–4 | 2–3 | 0–1 | |
B36 Tórshavn |
2–11 | 1–3 | 1–8 | |
Omonia |
8–1 | 4–0 | 4–1 | |
B68 Toftir |
0–11 | 0–3 | 0–8 | |
Marsaxlokk |
0–3 | 0–1 | 0–2 |
First leg
15 July 2004 | Oțelul Galați |
4–0 | Stadionul Farul, Constanţa | |
---|---|---|---|---|
20:00 | Negru Nanu Iacob Apostol |
Report | Referee: Siniša Zrnić (Bosnia and Herzegovina) |
15 July 2004 | Sileks Kratovo |
0–1 | Gradski stadion, Skopje | |
---|---|---|---|---|
20:00 | Report | Kvas |
Referee: Robert Johnsdorf (Luxembourg) |
Second leg
29 July 2004 | Dinamo Tirana |
1–4 (1–8 agg.) |
Qemal Stafa Stadium, Tirana | |
---|---|---|---|---|
19:00 | Qose |
Report | Danciu Rohat Aldea |
Referee: José Luis Mengual Prades (Andorra) |
29 July 2004 | Maribor |
1–1 (2–1 agg.) |
Ljudski vrt, Maribor | |
---|---|---|---|---|
19:00 | Jelič |
Report | Ristić |
Referee: Tsvetan Georgiev (Bulgaria) |
Second qualifying round
Matches were played on 12 August and 26 August 2004
First leg
10 August 2004 | Budućnost Banatski Dvor |
1–2 | Partizan Stadium, Belgrade | |
---|---|---|---|---|
18:00 | Milošević |
Report | Beršnjak Teinović |
Referee: João Ferreira (Portugal) |
10 August 2004 | Omonia |
1–1 | GSP Stadium, Nicosia | |
---|---|---|---|---|
18:00 | Kožlej |
Report | Mujiri |
Referee: Paul Mckeon (Republic of Ireland) |
12 August 2004 | Gençlerbirliği |
1–0 | Ankara 19 Mayıs Stadium, Ankara | |
---|---|---|---|---|
19:15 | Mehmet |
Report | Referee: Tomasz Mikulski (Poland) |
12 August 2004 | Železnik |
2–4 | Partizan Stadium, Belgrade | |
---|---|---|---|---|
17:00 | Drinić Goulart |
Report | Oprita Neaga Paraschiv |
Referee: Knud Erik Fisker (Denmark) |
12 August 2004 | Oţelul Galaţi |
0–0 | Stadionul Farul, Constanţa | |
---|---|---|---|---|
19:00 | Report | Referee: Fritz Stuchlik (Austria) |
12 August 2004 | Slavia Prague |
3–1 | Stadion Evžena Rošického, Prague | |
---|---|---|---|---|
19:00 | Adauto Piták Kalivoda |
Report | Melkadze |
Referee: Laurent Duhamel (France) |
Second leg
26 August 2004 | Maribor |
0–1 (2–2 (a) agg.) |
Ljudski vrt, Maribor | |
---|---|---|---|---|
19:00 | Report | Novaković |
Referee: Rob Styles (England) |
26 August 2004 | CSKA Sofia |
3–1 (a.e.t.) (4–2 agg.) |
Balgarska Armiya Stadium, Sofia | |
---|---|---|---|---|
19:30 | Mujiri Sakaliev Hazurov |
Report | Stjepanović |
Referee: Drago Kos (Slovenia) |
26 August 2004 | Rijeka |
2–1 (2–2 (a) agg.) |
Stadion Kantrida, Rijeka | |
---|---|---|---|---|
19:30 | Erceg |
Report | Uğur Boral |
Referee: Espen Berntsen (Norway) |
26 August 2004 | Steaua București |
1–2 (5–4 agg.) |
Stadionul Steaua, Bucharest | |
---|---|---|---|---|
19:00 | Dică |
Report | Drinić Goulart |
Referee: Michael Weiner (Germany) |
26 August 2004 | Partizan |
1–0 (1–0 agg.) |
Partizan Stadium, Belgrade | |
---|---|---|---|---|
19:30 | Radonjić |
Report | Referee: Eduardo Iturralde González (Spain) |
26 August 2004 | Dinamo Tbilisi |
2–0 (3–3 (a) agg.) |
Boris Paichadze Stadium, Tbilisi | |
---|---|---|---|---|
17:00 | Melkadze Kankava |
Report | Referee: Bernhard Brugger (Austria) |
First round
Group stage
Based on paragraph 4.06 in the UEFA regulations for the current season, tiebreakers, if necessary, are applied in the following order:[2]
- Cumulative goal difference in group matches.
- Total goals scored in group matches.
- Away goals scored in group matches.
- Higher number of UEFA coefficient points accumulated by the club in question, as well as its association, over the previous five seasons (see paragraph 6.03 of the UEFA regulations).
Teams that have clinched a spot in the round of 32 are highlighted in green.
Group A
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 3 | +3 | 7 | |
4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | |
4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | |
4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | −2 | 4 | |
4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 6 | −4 | 3 |
Matchday one | ||
Feyenoord | 3–0 | Heart of Midlothian |
Schalke 04 | 1–1 | Basel |
Matchday two | ||
Heart of Midlothian | 0–1 | Schalke 04 |
Ferencváros | 1–1 | Feyenoord |
Matchday three | ||
Schalke 04 | 2–0 | Ferencváros |
Basel | 1–2 | Heart of Midlothian |
Matchday four | ||
Ferencváros | 1–2 | Basel |
Feyenoord | 2–1 | Schalke 04 |
Matchday five | ||
Heart of Midlothian | 0–1 | Ferencváros |
Basel | 1–0 | Feyenoord |
Group B
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 4 | +7 | 9 | |
4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 3 | +1 | 6 | |
4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 6 | −1 | 6 | |
4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 4 | |
4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 11 | −7 | 4 |
Matchday one | ||
Steaua București | 2–0 | Standard Liège |
Athletic Bilbao | 2–0 | Parma |
Matchday two | ||
Parma | 1–0 | Steaua București |
Beşiktaş | 3–1 | Athletic Bilbao |
Matchday three | ||
Steaua București | 2–1 | Beşiktaş |
Standard Liège | 2–1 | Parma |
Matchday four | ||
Beşiktaş | 1–1 | Standard Liège |
Athletic Bilbao | 1–0 | Steaua București |
Matchday five | ||
Parma | 3–2 | Beşiktaş |
Standard Liège | 1–7 | Athletic Bilbao |
Group C
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 9 | |
4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | |
4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 7 | |
4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 | 0 | 5 | |
4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 7 | −5 | 0 |
Matchday one | ||
Dnipro Dnipropetrovsk | 3–2 | Club Brugge |
Real Zaragoza | 2–0 | Utrecht |
Matchday two | ||
Utrecht | 1–2 | Dnipro Dnipropetrovsk |
Austria Wien | 1–0 | Real Zaragoza |
Matchday three | ||
Dnipro Dnipropetrovsk | 1–0 | Austria Wien |
Club Brugge | 1–0 | Utrecht |
Matchday four | ||
Austria Wien | 1–1 | Club Brugge |
Real Zaragoza | 2–1 | Dnipro Dnipropetrovsk |
Matchday five | ||
Utrecht | 1–2 | Austria Wien |
Club Brugge | 1–1 | Real Zaragoza |
Group D
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7 | 10 | |
4 | 3 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 9 | |
4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 3 | +6 | 7 | |
4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 8 | −2 | 3 | |
4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 13 | −11 | 0 |
Matchday one | ||
Dinamo Tbilisi | 0–2 | Sochaux |
Panionios | 0–1 | Newcastle United |
Matchday two | ||
Newcastle United | 2–0 | Dinamo Tbilisi |
Sporting CP | 4–1 | Panionios |
Matchday three | ||
Dinamo Tbilisi | 0–4 | Sporting CP |
Sochaux | 0–4 | Newcastle United |
Matchday four | ||
Sporting CP | 0–1 | Sochaux |
Panionios | 5–2 | Dinamo Tbilisi |
Matchday five | ||
Newcastle United | 1–1 | Sporting CP |
Sochaux | 1–0 | Panionios |
Group E
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 9 | |
4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 2 | +6 | 8 | |
4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 6 | +1 | 5 | |
4 | 0 | 3 | 1 | 5 | 7 | −2 | 3 | |
4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 11 | −9 | 1 |
Matchday one | ||
Lazio | 1–1 | Villareal |
Egaleo | 0–1 | Middlesbrough |
Matchday two | ||
Middlesbrough | 2–0 | Lazio |
Partizan | 4–0 | Egaleo |
Matchday three | ||
Lazio | 2–2 | Partizan |
Villareal | 2–0 | Middlesbrough |
Matchday four | ||
Partizan | 1–1 | Villareal |
Egaleo | 2–2 | Lazio |
Matchday five | ||
Middlesbrough | 3–0 | Partizan |
Villareal | 4–0 | Egaleo |
Group F
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 9 | |
4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 3 | +4 | 7 | |
4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | |
4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 3 | +5 | 6 | |
4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 16 | −13 | 0 |
Matchday one | ||
Amica Wronki | 0–5 | Rangers |
Auxerre | 0–0 | GAK |
Matchday two | ||
GAK | 3–1 | Amica Wronki |
AZ | 2–0 | Auxerre |
Matchday three | ||
Amica Wronki | 1–3 | AZ |
Rangers | 3–0 | GAK |
Matchday four | ||
AZ | 1–0 | Rangers |
Auxerre | 5–1 | Amica Wronki |
Matchday five | ||
GAK | 2–0 | AZ |
Rangers | 0–2 | Auxerre |
Group G
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 3 | +7 | 9 | |
4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 9 | |
4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 7 | |
4 | 1 | 1 | 2 | 9 | 7 | +2 | 4 | |
4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 15 | −13 | 0 |
Matchday one | ||
Benfica | 4–2 | Heerenveen |
Beveren | 1–5 | Stuttgart |
Matchday two | ||
Stuttgart | 3–0 | Benfica |
Dinamo Zagreb | 6–1 | Beveren |
Matchday three | ||
Benfica | 2–0 | Dinamo Zagreb |
Heerenveen | 1–0 | Stuttgart |
Matchday four | ||
Dinamo Zagreb | 2–2 | Heerenveen |
Beveren | 0–3 | Benfica |
Matchday five | ||
Stuttgart | 2–1 | Dinamo Zagreb |
Heerenveen | 1–0 | Beveren |
Group H
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | 3 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 9 | |
4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 7 | |
4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | |
4 | 1 | 2 | 1 | 9 | 6 | +3 | 5 | |
4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 12 | −8 | 0 |
Matchday one | ||
Zenit St. Petersburg | 5–1 | AEK Athens |
Alemannia Aachen | 1–0 | Lille |
Matchday two | ||
Lille | 2–1 | Zenit St. Petersburg |
Sevilla | 2–0 | Alemannia Aachen |
Matchday three | ||
Zenit St. Petersburg | 1–1 | Sevilla |
AEK Athens | 1–2 | Lille |
Matchday four | ||
Sevilla | 3–2 | AEK Athens |
Alemannia Aachen | 2–2 | Zenit St. Petersburg |
Matchday five | ||
Lille | 1–0 | Sevilla |
AEK Athens | 0–2 | Alemannia Aachen |
Knock-out stage
Bracket
Round of 32
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Olympiacos |
2–0 | 1–0 | 1–0 | |
Heerenveen |
2–4 | 1–2 | 1–2 | |
Grazer AK |
3–4 | 2–2 | 1–2 | |
Sporting CP |
4–2 | 2–1 | 2–1 | |
Valencia |
2–2 (3–4 p) | 2–0 | 0–2 (a.e.t.) | |
Dynamo Kyiv |
0–2 | 0–0 | 0–2 | |
Shakhtar Donetsk |
2–1 | 1–1 | 1–0 | |
Alemannia Aachen |
1–2 | 0–0 | 1–2 | |
Austria Wien |
2–1 | 0–0 | 2–1 | |
Fenerbahçe |
1–3 | 0–1 | 1–2 | |
Panathinaikos |
1–2 | 1–0 | 0–2 | |
Parma |
2–0 | 0–0 | 2–0 (a.e.t.) | |
Partizan |
3–2 | 2–2 | 1–0 | |
CSKA Moscow |
3–1 | 2–0 | 1–1 | |
Basel |
0–2 | 0–0 | 0–2 | |
Ajax |
2–3 | 1–0 | 1–3 |
Round of 16
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Olympiacos |
1–7 | 1–3 | 0–4 | |
Middlesbrough |
2–4 | 2–3 | 0–1 | |
Steaua București |
0–1 | 0–0 | 0–1 | |
Shakhtar Donetsk |
2–5 | 1–3 | 1–2 | |
Austria Wien |
3–3 (a) | 1–1 | 2–2 | |
Sevilla |
0–1 | 0–0 | 0–1 | |
Partizan |
1–3 | 1–1 | 0–2 | |
Lille |
0–1 | 0–1 | 0–0 |
Quarter-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Newcastle United |
2–4 | 1–0 | 1–4 | |
Villarreal |
2–3 | 1–2 | 1–1 | |
Austria Wien |
1–1 (a) | 1–1 | 0–0 | |
CSKA Moscow |
4–2 | 4–0 | 0–2 |
Semi-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Sporting CP |
4–4 (a) | 2–1 | 2–3 | |
Parma |
0–3 | 0–0 | 0–3 |
Final
Sporting CP |
1–3 | |
---|---|---|
|
Report |
|
Top goalscorers
Rank | Name | Team | Goals | Minutes played |
---|---|---|---|---|
1 | 11 | 766' | ||
2 | 8 | 1277' | ||
3 | 7 | 551' | ||
7 | 750' | |||
5 | 6 | 1038' | ||
6 | 5 | 450' | ||
5 | 452' | |||
5 | 525' | |||
5 | 682' | |||
5 | 700' |
See also
References
- ↑ "עמיר פרץ: "ליבי עם אוהדי פ"ת. מקווה שהקבוצה תנצח"". ynet.co.il. Archived from the original on 12 November 2017. Retrieved 11 November 2017.
- ↑ "Regulations of UEFA CUP 2004-05" (PDF). UEFA.com. Archived from the original on 5 April 2005.
External links
- 2004–05 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
- Official Site
- Results at RSSSF.com
- All scorers 2004–05 UEFA Cup according to (excluding preliminary round) according to protocols UEFA + all scorers preliminary round
- 2004/05 UEFA Cup - results and line-ups (archive)
- Inaugural group stage draws closer - 2004/05 UEFA Cup group stage seeding pots