Future and Challenger finals
Singles: 1 (0–1)
Legend |
Challengers 0 (0–0) |
Futures 1 (0–1) |
Outcome |
No. |
Date |
Tournament |
Surface |
Opponent |
Score |
Runner-up |
1. |
13 September 2009 |
Volgograd, Russia F8 |
Hard |
Evgeny Kirillov |
0–6, 0–6 |
Doubles 9 (3–6)
Legend |
Challengers 4 (0–4) |
Futures 5 (3–2) |
Outcome |
No. |
Date |
Tournament |
Surface |
Partner |
Opponents |
Score |
Runner-up |
1. |
18 August 2007 |
Bukhara, Uzbekistan |
Hard |
Danila Arsenov |
Evgeny Kirillov Alexander Kudryavtsev |
3–6, 1–6 |
Runner-up |
2. |
25 May 2008 |
Fergana, Uzbekistan |
Hard |
Alexandre Krasnoroutskiy |
Konstantin Kravchuk Łukasz Kubot |
4–6, 1–6 |
Runner-up |
3. |
9 August 2008 |
Samarkand, Uzbekistan |
Clay |
Danila Arsenov |
Irakli Labadze Denis Matsukevich |
6–7(1–7), 6–4, [3–10] |
Runner-up |
4. |
26 September 2009 |
Shymkent, Kazakhstan F3 |
Clay |
Victor Kozin |
Mikhail Fufygin Vitali Reshetnikov |
4–6, 2–6 |
Winner |
5. |
6 May 2011 |
Taraz, Kazakhstan F2 |
Hard |
Mikhail Fufygin |
Denis Matsukevich Stanislav Vovk |
7–6(7–5), 6–4 |
Winner |
6. |
29 October 2011 |
Lagos, Nigeria F4 |
Hard |
Paterne Mamata |
Abdul-Mumin Babalola Daouda Ndiaye |
7–5, 3–6, [10–6] |
Runner-up |
7. |
12 November 2011 |
Antalya, Turkey F31 |
Hard |
Alexander Lobkov |
Andrei Ciumac Maxim Dubarenco |
5–7, 4–6 |
Winner |
8. |
14 July 2012 |
Almaty, Kazakhstan F6 |
Hard |
Vitaly Kachanovskiy |
Rifat Biktyakov Denis Yevseyev |
6–3, 6–4 |
Runner-up |
9. |
17 May 2014 |
Samarkand, Uzbekistan |
Clay |
Shonigmatjon Shofayziyev |
Sergey Betov Aliaksandr Bury |
4–6, 3–6 |
Davis Cup
Participations: (0–6)
Group membership |
World Group (0–0) |
WG Play-off (0–1) |
Group I (0–5) |
Group II (0–0) |
Group III (0–0) |
Group IV (0–0) |
|
Matches by surface |
Hard (0–3) |
Clay (0–3) |
Grass (0–0) |
Carpet (0–0) |
|
Matches by type |
Singles (0–6) |
Doubles (0–0) |
|
Rubber outcome |
No. |
Rubber |
Match type (partner if any) |
Opponent nation |
Opponent player(s) |
Score |
0–5; 6–8 April 2017; Olympic Tennis Court, Seoul, South Korea; Asia/Oceania Second round; Hard surface |
Defeat |
1 |
V |
Singles |
South Korea |
An Jae-sung |
1–6, 2–6 |
3–2; 11–13 April 2018; Philippine Columbian Association, Manila, Philippines; Asia/Oceania Relegation Play off first round; Clay (indoor) surface |
Defeat |
2 |
V |
Singles |
Philippines |
Eric Taino |
4–6, 4–6 |
3–2; 8–10 May 2009; Sport Complex Pahlavon, Namangan, Uzbekistan; Asia/Oceania Third round; Clay (indoor) surface |
Defeat |
3 |
V |
Singles |
Japan |
Takao Suzuki |
6–4, 3–6, 3–6 |
0–5; 18–20 September 2009; Belgrade Arena, Belgrade, Serbia; World Group Play off; Hard (indoor) surface |
Defeat |
4 |
V |
Singles |
Serbia |
Ilija Bozoljac |
1–6, 4–6 |
3–2; 9–11 July 2010; Gimcheon Total Sports Town Tennis Courts, Gimcheon, South Korea; Asia/Oceania Relegation Play off first round; Hard (indoor) surface |
Defeat |
5 |
V |
Singles |
South Korea |
Lim Yong-kyu |
3–6, 1–6 |
3–2; 4–6 March 2011; Sport Complex Pahlavon, Namangan, Uzbekistan; Asia/Oceania First round; Clay (indoor) surface |
Defeat |
6 |
V |
Singles |
New Zealand |
Michael Venus |
3–6, 0–6 |