1983–84 UEFA Cup
Tournament details | |
---|---|
Dates | 14 September 1983 – 23 May 1984 |
Teams | 64 (from 32 associations) |
Final positions | |
Champions |
|
Runners-up |
|
Tournament statistics | |
Matches played | 126 |
Top scorer(s) | Tibor Nyilasi (8 goals) |
The 1983–84 UEFA Cup was won by Tottenham Hotspur on penalties over Anderlecht.
Association ranking
For the 1983–84 UEFA Cup, the associations are allocated places according to their 1982 UEFA country coefficients, which takes into account their performance in European competitions from 1977–78 to 1981–82.
|
|
Teams
The labels in the parentheses show how each team qualified for competition:
- TH: Title holders
- CW: Cup winners
- CR: Cup runners-up
- LC: League Cup winners
- 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, etc.: League position
- P-W: End-of-season European competition play-offs winners
First round
First leg
Rabat Ajax |
0–10 | |
---|---|---|
Březík Koník Hudec Reznák Tomčák |
Baník Ostrava |
5–0 | |
---|---|---|
Válek Šreiner Zajaroš |
ÍBV |
0–0 | |
---|---|---|
Sportul Studenţesc |
1–2 | |
---|---|---|
I. Munteanu |
Szokolai Jurtin |
Larissa |
2–0 | |
---|---|---|
Maloumidis Kmiecik |
Drogheda United |
0–6 | |
---|---|---|
Falco Crooks Galvin Mabbutt |
Sparta Prague |
3–2 | |
---|---|---|
Chovanec Procházka Griga |
Santillana Juanito |
Spartak Moscow |
2–0 | |
---|---|---|
Argudyayev Gladilin |
Trabzonspor |
1–0 | |
---|---|---|
Tuncay |
Universitatea Craiova |
1–0 | |
---|---|---|
Geolgău |
Vitória S.C. |
1–0 | |
---|---|---|
Gregório Freixo |
Bryne |
0–3 | |
---|---|---|
Vandereycken Guðjohnsen Vandenbergh |
Lokomotiv Plovdiv |
1–2 | |
---|---|---|
Sadakov |
Dimopoulos Georgopoulos |
Anorthosis |
0–1 | |
---|---|---|
Mathy |
PSV |
4–2 | |
---|---|---|
Koolhof Thoresen |
Ebedli Kvaszta |
Kaiserslautern |
3–1 | |
---|---|---|
Allofs Nilsson |
Gilligan |
Aris Bonnevoie |
0–5 | |
---|---|---|
Drabits Nyilasi Prohaska |
FC Zürich |
1–4 | |
---|---|---|
Baur |
Pétursson Cnops |
Radnički Niš |
3–0 | |
---|---|---|
Beganović Stojković Rinčić |
Sparta Rotterdam |
4–0 | |
---|---|---|
Olde Riekerink Lengkeek |
VfB Stuttgart |
1–1 | |
---|---|---|
Kelsch |
Valchev |
Werder Bremen |
1–1 | |
---|---|---|
Reinders |
Sunesson |
Verona |
1–0 | |
---|---|---|
Fanna |
Nottingham Forest |
2–0 | |
---|---|---|
Wallace Hodge |
Atlético Madrid |
2–1 | |
---|---|---|
Marina Waalderbos |
McDonald |
Sevilla |
1–1 | |
---|---|---|
Magdaleno |
Manuel Fernandes |
Second leg
Inter Bratislava |
6–0 | |
---|---|---|
Mráz Tomčák Březík |
Inter Bratislava won 16–0 on aggregate.
St. Gallen |
1–2 | |
---|---|---|
Ritter |
Mitošević Aleksić |
Radnički Niš won 5–1 on aggregate.
Royal Antwerp |
4–2 | |
---|---|---|
Fazekas Petrović Van Der Linden |
Landolt Rufer |
Royal Antwerp won 8–3 on aggregate.
Budapest Honvéd |
3–0 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Dajka |
Budapest Honvéd won 3–2 on aggregate.
Lokomotive Leipzig |
4–0 | |
---|---|---|
Schöne Dennstedt Richter |
Lokomotive Leipzig won 7–2 on aggregate.
Coleraine |
1–1 | |
---|---|---|
Healy |
Holverda |
Sparta Rotterdam won 5–1 on aggregate.
Spartak Moscow won 7–0 on aggregate.
Red Star Belgrade |
2–3 | |
---|---|---|
B. Ǵurovski M. Ǵurovski |
Sacchetti Galderisi |
Verona won 4–2 on aggregate.
Hajduk Split |
1–0 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Zoran Vujović |
||
Penalties | ||
Vulić Adamović Čelić Šalov |
3–1 |
1–1 on aggregate. Hajduk Split won 3–1 on penalties.
Nottingham Forest won 3–0 on aggregate.
B 1903 |
1–1 | |
---|---|---|
Koch |
Lička |
Baník Ostrava won 6–1 on aggregate.
Ferencváros |
0–2 | |
---|---|---|
Thoresen Koolhof |
PSV won 6–2 on aggregate.
Austria Wien |
10–0 | |
---|---|---|
Magyar Daxbacher Nyilasi Drabits Polster Zore |
Austria Wien won 15–0 on aggregate.
PAOK |
3–1 | |
---|---|---|
Kostikos Skartados Dimopoulos |
Eranosyan |
PAOK won 5–2 on aggregate.
Werder Bremen won 3–2 on aggregate.
IF Elfsborg |
2–2 | |
---|---|---|
T. Svensson Bergström |
Kajrys Dziekanowski |
2–2 on aggregate. Widzew Łódź won on away goals.
Celtic won 5–1 on aggregate.
Sturm Graz won 2-1 on aggregate.
Levski Sofia |
1–0 | |
---|---|---|
Valchev |
Levski Sofia won 2–1 on aggregate.
Bayern Munich |
10–0 | |
---|---|---|
K.-H. Rummenigge Augenthaler M. Rummenigge Dremmler Lerby Del'Haye Kraus |
Bayern Munich won 11–0 on aggregate.
FC Groningen |
3–0 | |
---|---|---|
Jans Koeman van Dijk |
FC Groningen won 4–2 on aggregate.
Anderlecht |
1–1 | |
---|---|---|
Czerniatynski |
Mæland |
Anderlecht won 4–1 on aggregate.
Stade Lavallois |
1–0 | |
---|---|---|
Souto |
Stade Lavallois won 1–0 on aggregate.
Carl Zeiss Jena |
3–0 | |
---|---|---|
Bielau Trocha |
Carl Zeiss Jena won 3–0 on aggregate.
Lens won 3–2 on aggregate.
Feyenoord |
2–0 | |
---|---|---|
van Til Zhelyazkov |
Feyenoord won 3–0 on aggregate.
Watford |
3–0 | |
---|---|---|
Richardson Melzer |
Watford won 4–3 on aggregate.
Tottenham Hotspur |
8–0 | |
---|---|---|
Falco Roberts Brazil Archibald Hughton |
Tottenham Hotspur won 14–0 on aggregate.
Internazionale |
2–0 | |
---|---|---|
Altobelli Collovati |
Internazionale won 2–1 on aggregate.
Aston Villa |
5–0 | |
---|---|---|
Withe Ormsby Gibson |
Aston Villa won 5–1 on aggregate.
Real Madrid |
1–1 | |
---|---|---|
Isidro |
Skuhravý |
Sparta Prague won 4–3 on aggregate.
Sporting CP |
3–2 | |
---|---|---|
Buyo Mário Jorge Oliveira |
Montero Francisco |
Sporting CP won 4–3 on aggregate.
Second round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Budapest Honvéd |
3–5 | 3–2 (Report) | 0–3 (Report) | |
FC Groningen |
3–5 | 2–0 (Report) | 1–5 (Report) | |
Spartak Moscow |
4–3 | 2–2 (Report) | 2–1 (Report) | |
Austria Wien |
5–3 | 2–0 (Report) | 3–3 (Report) | |
Verona |
2–2(a) | 2–2 (Report) | 0–0 (Report) | |
Lokomotive Leipzig |
2–1 | 1–0 (Report) | 1–1 (Report) | |
PAOK |
0–0(p) | 0–0 (Report) | 0–0 (Report) | |
PSV |
1–3 | 1–2 (Report) | 0–1 (Report) | |
Anderlecht |
4–2 | 2–0 (Report) | 2–2 (Report) | |
Radnički Niš |
6–3 | 4–0 (Report) | 2–3 (Report) | |
Lens |
5–4 | 2–2 (Report) | 3–2 (Report) | |
Sparta Rotterdam |
4–3 | 3–2 (Report) | 1–1 (Report) | |
Sporting CP |
2–5 | 2–0 (Report) | 0–5 (Report) | |
Tottenham Hotspur |
6–2 | 4–2 (Report) | 2–0 (Report) | |
Watford |
4–2 | 1–1 (Report) | 3–1(aet) (Report) | |
Widzew Łódź |
1–3 | 1–0 (Report) | 0–3 (Report) |
First leg
Widzew Łódź |
1–0 | |
---|---|---|
Wójcicki |
Lokomotive Leipzig |
1–0 | |
---|---|---|
Richter |
Budapest Honvéd |
3–2 | |
---|---|---|
Dajka Bodonyi Varga |
Cukrov Pešić |
PAOK |
0–0 | |
---|---|---|
Spartak Moscow |
2–2 | |
---|---|---|
Gavrilov |
Gibson Walters |
Radnički Niš |
4–0 | |
---|---|---|
Mitošević Stojković Beganović |
Austria Wien |
2–0 | |
---|---|---|
Prohaska Magyar |
FC Groningen |
2–0 | |
---|---|---|
Koeman Fandi |
Anderlecht |
2–0 | |
---|---|---|
Brylle Arnesen |
Sparta Rotterdam |
3–2 | |
---|---|---|
Holverda van den Berg Lengkeek |
Bielau Ludwig |
Lens |
2–2 | |
---|---|---|
Flak Peltier |
Cnops |
Watford |
1–1 | |
---|---|---|
Rostron |
Gochev |
Sporting CP |
2–0 | |
---|---|---|
Jordão |
Second leg
Sparta Prague |
3–0 | |
---|---|---|
Procházka Griga Skuhravý |
Sparta Prague won 3–1 on aggregate.
Hajduk Split |
3–0 | |
---|---|---|
Pešić Zlatko Vujović |
Hajduk Split won 5–3 on aggregate.
Baník Ostrava |
2–2 | |
---|---|---|
Válek Lička |
Brylle Vandenbergh |
Anderlecht won 4–2 on aggregate.
Inter Bratislava |
3–2 | |
---|---|---|
Michalec Reznák Moravec |
S. Gavrilović Aleksić |
Radnički Niš won 6–3 on aggregate.
Carl Zeiss Jena |
1–1 | |
---|---|---|
Schnuphase |
van den Berg |
Sparta Rotterdam won 4–3 on aggregate.
Levski Sofia |
1–3 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Spasov |
Callaghan Rostron Richardson |
Watford won 4–2 on aggregate.
Sturm Graz |
0–0 | |
---|---|---|
2–2 on aggregate. Sturm Graz won on away goals.
Stade Lavallois |
3–3 | |
---|---|---|
Sène Miton Stéfanini |
Baumeister Pérard |
Austria Wien won 5–3 on aggregate.
Werder Bremen |
1–1 | |
---|---|---|
Völler |
Schöne |
Lokomotive Leipzig won 2–1 on aggregate.
Bayern Munich |
0–0 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Penalties | ||
Augenthaler Hoeneß Kraus Nachtweih Lerby Del'Haye Dürnberger M. Rummenigge Pflügler Pfaff |
9–8 |
0–0 on aggregate. Bayern Munich won 9–8 on penalties.
Royal Antwerp |
2–3 | |
---|---|---|
Boeckstaens Van Der Elst |
Boeckstaens Xuereb Brisson |
Lens won 5–4 on aggregate.
Feyenoord |
0–2 | |
---|---|---|
Hughton Galvin |
Tottenham Hotspur won 6–2 on aggregate.
Internazionale |
5–1 | |
---|---|---|
Collovati Altobelli Serena Müller |
McDonald |
Internazionale won 5–3 on aggregate.
Aston Villa |
1–2 | |
---|---|---|
Withe |
Cherenkov |
Spartak Moscow won 4–3 on aggregate.
Nottingham Forest |
1–0 | |
---|---|---|
Davenport |
Nottingham Forest won 3–1 on aggregate.
Celtic won 5–2 on aggregate.
Third round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Bayern Munich |
1–2 | 1–0 (Report) | 0–2 (Report) | |
Austria Wien |
3–2 | 2–1 (Report) | 1–1 (Report) | |
Nottingham Forest |
2–1 | 0–0 (Report) | 2–1 (Report) | |
Radnički Niš |
0–4 | 0–2 (Report) | 0–2 (Report) | |
Lens |
1–2 | 1–1 (Report) | 0–1 (Report) | |
Sturm Graz |
2–1 | 2–0 (Report) | 0–1 (Report) | |
Sparta Rotterdam |
1–3 | 1–1 (Report) | 0–2 (Report) | |
Watford |
2–7 | 2–3 (Report) | 0–4 (Report) |
First leg
Radnički Niš |
0–2 | |
---|---|---|
Zlatko Vujović Vulić |
Austria Wien |
2–1 | |
---|---|---|
Nyilasi |
Muraro |
Sturm Graz |
2–0 | |
---|---|---|
Jurtin |
Sparta Rotterdam |
1–1 | |
---|---|---|
de Wolf |
Rodionov |
Lens |
1–1 | |
---|---|---|
Munaron |
Vandenbergh |
Second leg
Lokomotive Leipzig |
1–0 | |
---|---|---|
Zötzsche |
Sturm Graz won 2–1 on aggregate.
Hajduk Split |
2–0 | |
---|---|---|
Zlatko Vujović |
Hajduk Split won 4–0 on aggregate.
Sparta Prague |
4–0 | |
---|---|---|
Chovanec Beznoska Skuhravý Jarolím |
Sparta Prague won 7–2 on aggregate.
Anderlecht |
1–0 | |
---|---|---|
De Greef |
Anderlecht won 2–1 on aggregate.
Internazionale |
1–1 | |
---|---|---|
Bagni |
Magyar |
Austria Wien won 3–2 on aggregate.
Celtic |
1–2 | |
---|---|---|
MacLeod |
Hodge Walsh |
Nottingham Forest won 2–1 on aggregate.
Tottenham Hotspur |
2–0 | |
---|---|---|
Archibald Falco |
Tottenham Hotspur won 2–1 on aggregate.
Spartak Moscow |
2–0 | |
---|---|---|
Gladilin |
Spartak Moscow won 3–1 on aggregate.
Quarter-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Sparta Prague |
1–2 | 1–0 (Report) | 0–2(aet) (Report) | |
Nottingham Forest |
2–1 | 1–0 (Report) | 1–1(aet) (Report) | |
Anderlecht |
4–3 | 4–2 (Report) | 0–1 (Report) | |
Tottenham Hotspur |
4–2 | 2–0 (Report) | 2–2 (Report) |
First leg
Sparta Prague |
1–0 | |
---|---|---|
Hašek |
Anderlecht |
4–2 | |
---|---|---|
Brylle Vercauteren |
Rodionov Gladilin |
Nottingham Forest |
1–0 | |
---|---|---|
Hart |
Tottenham Hotspur |
2–0 | |
---|---|---|
Archibald Brazil |
Second leg
Hajduk Split |
2–0 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Gudelj Slišković |
Hajduk Split won 2–1 on aggregate.
Sturm Graz |
1–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Bakota |
Walsh |
Nottingham Forest won 2–1 on aggregate.
Austria Wien |
2–2 | |
---|---|---|
Prohaska Nyilasi |
Brazil Ardiles |
Tottenham Hotspur won 4–2 on aggregate.
Spartak Moscow |
1–0 | |
---|---|---|
Rodionov |
Anderlecht won 4–3 on aggregate.
Semi-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Hajduk Split |
2–2(a) | 2–1 (Report) | 0–1 (Report) | |
Nottingham Forest |
2–3 | 2–0 (Report) | 0–3 (Report) |
In 1997, it was revealed that Constant Vanden Stock, the chairman of Anderlecht, had paid a bribe worth £27,000 to the referee to help fix the result of the second-leg of their semi-final.[1] During the match, Anderlecht were awarded a dubious penalty, and a Nottingham Forest goal in the last minute - that would have won them the tie on the away goals rule - was disallowed.[2] In 2016, it emerged that UEFA had known about the bribe since 1993 but had taken no action until the information was made public in 1997,[3] when UEFA suspended Anderlecht from the next European tournament for which they qualified.[1] On qualifying for the 1998–99 UEFA Cup, Anderlecht appealed the suspension in the Court of Arbitration for Sport, which overturned the ban on the grounds that it was made by UEFA's Executive Committee, which did not have the authority to issue the ban.[4]
First leg
Hajduk Split |
2–1 | |
---|---|---|
Gudelj Pešić |
Falco |
Nottingham Forest |
2–0 | |
---|---|---|
Hodge |
Second leg
Anderlecht |
3–0 | |
---|---|---|
Scifo Brylle Vandenbergh |
Anderlecht won 3-2 on aggregate.
Tottenham Hotspur |
1–0 | |
---|---|---|
Hazard |
2–2 on aggregate. Tottenham Hotspur won on away goals.
Final
First leg
Anderlecht |
1–1 | |
---|---|---|
Olsen |
Report | Miller |
Second leg
Tottenham Hotspur |
1–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Roberts |
Report | Czerniatynski |
Penalties | ||
Roberts Falco Stevens Archibald Thomas |
4–3 |
2–2 on aggregate. Tottenham Hotspur won 4–3 on penalties
References
- 1 2 Riley, Catherine. "Football: After 13 years Anderlecht are punished by Uefa". The Independent. Retrieved 26 September 2016.
- ↑ "Forest sues Anderlecht over '84 bribery scandal". BBC Sport. 24 December 1997. Retrieved 9 February 2009.
- ↑ "Uefa had Forest-Anderlecht referee bribe evidence 'for four years'". BBC Sport. 25 September 2016.
- ↑ "Court overturns UEFA ban on Anderlecht club". Associated Press. Retrieved 26 September 2016.
External links
- 1983–84 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
- Official Site
- Results at RSSSF.com
- All scorers 1983–84 UEFA Cup according to protocols UEFA
- 1983/84 UEFA Cup - results and line-ups (archive)