Lijst van koningen van Soemer
Dit is een lijst van koningen van Soemer.
Vroeg-Soemer 5000-2800 v.Chr.
De koningslijsten geven 10 koningen van voor de zondvloed, maar hun bestaan is (nog) niet bevestigd. De oorspronkelijke koningslijst is vertaald in het Engels.
Steden
- Eridu
- Shuruppak
- Sippar
- Uruk 3800 - 3200 v.Chr.
- Djemdet-Nasr 3200-2800 v.Chr.
Oud-Soemer
Aan de volgende dynastieën kunnen nu grotendeels redelijk betrouwbare dateringen gehecht worden. De dynastieën zijn genoemd naar de stad van waaruit zij heersten. Zij overlappen elkaar vaak in tijd omdat zij elkaar nogal eens de heerschappij over stadstaten of het land betwistten.
Dynastie Kisj I 2900 -2550 v.Chr.
- Van Masjkak tot Arwium (12 koningen) 29e eeuw v.Chr.
- Etana 2861 -2831 v.Chr.
- Balih, zoon van Etana 2831 -2791 v.Chr.
- Enmenunna 2791-2771 v.Chr.
- Melam-Kisj, zoon van Enmenunna 2771-2751 v.Chr.
- Barsalnumma, zoon van Enmenunna 2751-2731 v.Chr.
- Samug 2731-2701 v.Chr.
- Tizkar, zoon van Samug 2701-2671 v.Chr.
- Ilku 2671-2651 v.Chr.
- Iltasadum 2651-2631 v.Chr.
- Enmebaragesi 2631-2601 v.Chr.
Op een fragment van een stenen kruik staat: Me-bara(ge)si, koning van Kisj. En meteen wordt deze koning historisch.
- Agga, zoon van Enmebaragesi 2601-2581 v.Chr.
Het zou deze Agga (ofte Akka) van Kisj kunnen zijn die in conflict kwam met de legendarische Gilgamesj van Uruk. Zo worden deze koningen meer historisch dan legendarisch.
Niet in de Soemerische Koningslijst vermeld :
- Mesilim 2550 v.Chr.
Dynastie Kisj II 25xx-2411 v.Chr.
- Sjusjuda (25xx-25xx v.Chr.)
- Dadasig (25xx-25xx v.Chr.)
- Magalgalla (25xx-25xx v.Chr.)
- Kalburn, zoon van Magalgalla 2511-2491 v.Chr.
- Tuge 2491-2471 v.Chr.
- Mennunna 2471-2451 v.Chr.
- Inbi-Isjtar 2451-2431 v.Chr.
- Lugalmu 2431-2411 v.Chr.
Dynastie Kisj III 2411-2381 v.Chr.
Dynastie Kisj IV 2381-2356 v.Chr.
- Punzursin 2381-2356 v.Chr.
- Ur-Zababa 2356-2336 v.Chr.
- Simudar 2336-2305 v.Chr.
- Usiwatar 2305-2297 v.Chr.
- Isjtar-muti 2297-2286 v.Chr.
- Isjme-Sjamasj 2286-2275 v.Chr.
- Nannia 2275-2268 v.Chr.
Dynastie Uruk I 2722- 2460 v.Chr.
- Meskiaggasher 2722-2692 v.Chr.
- Enmerkar 2692-2672 v.Chr.
- Lugalbanda 2672-2652 v.Chr.
- Gilgamesj 2652-2602 v.Chr.
- Urlugal 2602-2572 v.Chr.
- Utulkalamma 2572-2557 v.Chr.
- Labahsum 2557-2548 v.Chr.
- EnnundaraAnna 2548-2540 v.Chr.
- Mesjgande 2540-2504 v.Chr.
- Melemanna 2504-2498 v.Chr.
- Lugalkitun 2498-2462 v.Chr.
Dynastie Uruk II 2462-2346 v.Chr.
- Ensjakusjanna 2462-2402 v.Chr.
- Lugalkinisje-dudu 2402-2376 v.Chr.
- Lugalkinisje-si 2376-2346 v.Chr.
Dynastie Lagasj I 2550-2342 v.Chr.
- Lugal Shuggur 2550 v.Chr.
- Gursar 25xx v.Chr.
- Gunidu 25xx v.Chr.
- Ur-Nina van Ur-Nause 2494-2465 v.Chr.
- Akur-Gal 2464-2455 v.Chr.
- Eannatum 2454-2425 v.Chr.
- Enannatum I 2424-2405 v.Chr.
- Entemena 2404-2375 v.Chr.
- Enannatum II 2374-2365 v.Chr.
- Enentarzi 2364-2359 v.Chr.
- Lugalanda 2358-2352 v.Chr.
- Urkagina van Uru-inimgina 2352-2342 v.Chr.
Dynastie Umma tot 2321 v.Chr.
- Usj 24xx
- Enakale 24xx
- Urluma 2400 v.Chr.
- Ila 23xx
- Gisjakidu 23xx
- Wawa van Bubu 23xx
- Lugalzagizzi 2346-2321 v.Chr.
Dynastie Ur I 2570-2393 v.Chr.
- Meskalamdug 26xx
- Akalamdug 2600 v.Chr.
- Puabi 25xx
- Mesjannepada 2570-2530 v.Chr.
- Annepada 2530-2490 v.Chr.
- Mesjkiagnunna 2490-2454 v.Chr.
- Elulu 2454-2429 v.Chr.
- Balulu 2429-2393 v.Chr.
Dynastie Ur II 2393-2277 v.Chr.
- Lugalkinisje-dudu 2393-2376 v.Chr.
- Lugalkinisje-si 2376-2346 v.Chr.
- Lugalure 2346-2312 v.Chr.
- Kakug 2312-2277 v.Chr.
Dynastie Hamazi 2540-2534 v.Chr.
- Hatanisj 2540-2534 v.Chr.
Dynastie Awwan 2510-2453 v.Chr.
- Peli 2510-2490 v.Chr.
- Tata 2490-2470 v.Chr.
- Ukkutahesj 2470-2435 v.Chr.
Dynastie Adab I 2490-2400 v.Chr.
- Lugalannemundu 2490-2400 v.Chr.
Dynastie Mari 2470-2327 v.Chr.
- Sju 2470-2430 v.Chr.
- Azzi 2430-2414 v.Chr.
- En-Lugal 2414-2385 v.Chr.
- Zi-Lugal 2385-2365 v.Chr.
- Enbimusjmasj 2365-3335 v.Chr.
- Enni 2335-2327 v.Chr.
Dynastie Aksjak I 2465-2365 v.Chr.
- Unzi 2465-2435 v.Chr.
- Undalulu 2435-2423 v.Chr.
- Urur 2423-2417 v.Chr.
- Puzurnirah 2416-2396 v.Chr.
- Isuil 2396-2372 v.Chr.
- Sjusin 2372-2365 v.Chr.
Dynastie Uruk III 2296 – 2271 v.Chr.
- Lugal-zage-si beweerde Urukagina van Lagasj overmeesterd te hebben, evenals Kisj en andere Soemerische stadstaten, en zodoende een verenigd koninkrijk te vormen. Hij werd op zijn beurt verslagen door Sargon van Akkad.
Semitische tijd
Dynastie Akkad 2335-2212 v.Chr.
De Guti-overheersing 2212-2120 v.Chr.
Dynastie van het Zagrosgebergte
- Eridupizir 2212-2205 v.Chr.
- Imta 2205-2202 v.Chr.
- Inkisus 2202-2196 v.Chr.
- Sarlagab 2196-2190 v.Chr.
- Sulme 2190-2184 v.Chr.
- Elulumesj 2184-2178 v.Chr.
- Inimabakes 2178-2173 v.Chr.
- Igesaus 2173-2167 v.Chr.
- Iarlagab 2167-2152 v.Chr.
- Ibate 2152-2149 v.Chr.
- Iarlagab 2148-2145 v.Chr.
- Kurum 2145 v.Chr.
- Habil-kin 2144-2141 v.Chr.
- Laerabum 2141-2139 v.Chr.
- Irarum 2139-2137 v.Chr.
- Ibranum 2137 v.Chr.
- Hablum 2137-2135 v.Chr.
- Puzur-Sin, 2135-2128 v.Chr.
- Iarlaganda 2128-2121 v.Chr.
- Sihum 2121-2114 v.Chr.
- Tiriqa 2114 v.Chr.
Nieuw-Soemer 2230-2000 v.Chr.
Dynastie Lagasj II 2152-2110 v.Chr.
- Ur-Bau 2155-2142 v.Chr.
- Nammaghani
- Gudea 2140-2122 v.Chr.
- Ur-Ningirsu 2122-2120 v.Chr.
- Ugme 2120-2119 v.Chr.
- Prigme 2119-2117 v.Chr.
- Urgar 2117-2113 v.Chr.
- Nammakhani 2113-2110 v.Chr.
Dynastie Uruk IV 2144-2107 v.Chr.
- Ur-nigin 2144-2137 v.Chr.
- Ur-gigir 2137-2131 v.Chr.
- Kudda 2131-2125 v.Chr.
- Puzurli2125-2120 v.Chr.
- Ur.Utu 2120-2114 v.Chr.
- Urukhegal 2114-2107 v.Chr.
- Lugal Zigissi
- Lugal Ki
Dynastie Ur III 2112-2000 v.Chr.
- Urgur
- Dungi I
- Dungi II
- Gimil-sin
- Ine-sin
- Ur-Nammu 2112-2090 v.Chr.
- Sjulgi 2090-2047 v.Chr.
- Amar-Sin 2046-2038 v.Chr.
- Shu-Sin 2037-2029 v.Chr.
- Ibbi-Sin 2027-2004 v.Chr.
Verval: de tijd van Larsa en Isin
Dynastie Isin (Amorieten) 2017-1794 v.Chr.
- Ishbi-Irra 2017-1985 v.Chr.
- Sju-Ilisju 1984-1975 v.Chr.
- Iddlin-Dagan 1974-1954 v.Chr.
- Isjme-Dagan 1953-1934 v.Chr.
- Lipit-Isjtar 1934-1924 v.Chr.
- Ur.Ninurta 1923-1896 v.Chr.
- Bur-sin 1895-1874 v.Chr.
- Lipit-Enlil 1873-1869 v.Chr.
- Irra-irnitti 1868-1837 v.Chr.
- Enlil-bani 1861-1838 v.Chr.
- Zambia 1836-1834 v.Chr.
- Iter-pisja 1833-1831 v.Chr.
- Ur-Dukuga 1830-1828 v.Chr.
- Sin-magir 1827-1817 v.Chr.
- Damiqilisu 1816-1794 v.Chr.
Dynastie Larsa (Elamieten) 2025-1763 v.Chr.
- Naplamun 2025-2005 v.Chr.
- Emisum 2004-1977 v.Chr.
- Samium 1976-1942 v.Chr.
- Zabaya 1941-1933 v.Chr.
- (Chedormanchundi) Gungunum 1932-1906 v.Chr.
- Abisare 1905-1895 v.Chr.
- (Chedorlamoer) Sumuel 1894-1886 v.Chr.
- Nuradad 1865-1850 v.Chr.
- Siniddinam 1849-1843 v.Chr.
- Sineribam 1842-1841 v.Chr.
- Siniqisham 1840-1836 v.Chr.
- Silliadab 1835 v.Chr.
- Chedormabug
- Warad-Sin 1834-1823 v.Chr.
- Rim-Sin 1822-1763 v.Chr.
Babylonische tijd vanaf 1763 v.Chr.
In 1763 verslaat Hammurabi de laatste (Elamitische) koning van Larsa (Rim-Sin). Hiermee komt voorgoed een eind aan Soemer.
Bronnen, noten en/of referenties
|