List of medalists at the Rhythmic Gymnastics Junior European Championships
This is a list of medalists at the Rhythmic Gymnastics Junior European Championships, organized by the European Union of Gymnastics since 1987.
1980s
- 1987
- Athens, Greece
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Individual all-around | [1] | |||
Rope | N/A | N/A | [2] | |
Hoop | N/A | [2] | ||
Ball | N/A | N/A | [2] | |
Ribbon | N/A | [2] | ||
Group all-around | [3] |
- 1989
- Tenerife, Spain
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Mila Marinova Dimitrinka Todorova Teodora Blagoeva |
Kristina Kliukevichute Elena Shamatulskaya Natalia Sinitaina |
Rosabel Espinosa Romo Ada Liberio Edi Moreno |
[4] |
Individual all-around | [5] | |||
Rope | N/A | [5] | ||
Hoop | N/A | [5] | ||
Ball | N/A | N/A | [5] | |
Clubs | N/A | [5] | ||
Group all-around | [6] |
1990s
- 1991
- Lisbon, Portugal
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Amina Zaripova Elena Vitrichenko Kateryna Serebrianska |
Zornitza Kalenska Diana Popova Iva Ivanova |
Rosabel Espinosa Carolina Borell Barbara Plaza |
[7] |
Individual all-around | [8] | |||
Hoop | N/A | [8] | ||
Ball | [8] | |||
Clubs | [8] | |||
Ribbon | [8] | |||
Group all-around | [9] |
- 1993
- Bucharest, Romania
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Boriana Docheva Elena Stefanova Stella Salapatiyska |
Filis Serif Dana Carteleanu Alina Stoica |
Victoria Stadnik Inga Kovalchouk Tatiana Popova |
[10] |
Individual all-around | [11] | |||
Rope | [11] | |||
Ball | [11] | |||
Clubs | N/A | [11] | ||
Ribbon | [11] |
- 1994
- Thessalonika, Greece
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group all-around | [12] |
- 1995
- Prague, Czech Republic
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Yelena Shalamova Anna Chichova Viktoria Anikina |
Yulia Raskina Valeria Vatkina Anna Glazkova |
Teodora Alexandrova Borislava Ilieva |
[13] |
Individual all-around | N/A | [14] | ||
Rope | [14] | |||
Hoop | N/A | [14] | ||
Clubs | [14] | |||
Ribbon | N/A | [14] |
- 1996
- Asker, Norway
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group 6 balls | [15] |
- 1997
- Patras, Greece
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group 12 clubs | [16] |
- 1999
- Budapest, Hungary
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group 5 ribbons | [17] |
2000s
- 2001
- Geneva, Switzerland
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group 5 ropes | [18] |
- 2003
- Riesa, Germany
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group 5 hoops | [19] |
- 2005
- Moscow, Russia
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group 5 balls | [20] |
- 2006
- Moscow, Russia
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Ekaterina Donich Aleksandra Ermakova Daria Kondakova Natalia Pichuzhkina |
Anastasia Ivankova Maria Yushkevich |
Bilyana Prodanova Filipa Siderova |
[21] |
Rope | [21] | |||
Hoop | [21] | |||
Clubs | [21] | |||
Ribbon | [21] |
- 2007
- Baku, Azerbaijan
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group 10 clubs | [22] |
- 2008
- Torino, Italy
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Daria Andronova Diana Botsieva Daria Dmitrieva Yana Lukonina |
Aliaksandra Narkevich Hanna Rabtsava Melitina Staniouta |
Viktoria Mazur Ganna Rizatdinova Tatiana Zahododnya |
[23] |
Rope | [23] | |||
Hoop | [23] | |||
Ball | [23] | |||
Ribbon | [23] |
- 2009
- Baku, Azerbaijan
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group 5 ribbons | [24] |
2010s
- 2010
- Bremen, Germany
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Alexandra Merkulova Valeria Tkachenko |
Arina Charopa Nataliya Leshchyk |
Jana Berezko-Marggrander Laura Jung |
[25] |
Rope | [25] | |||
Hoop | [25] | |||
Ball | [25] | |||
Ribbon | [25] |
- 2011
- Minsk, Belarus
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group all-around | Darya Antukhevich Krystsina Kastsevich Maryia Katsiak Alesia Lozka Aliaksandra Papova Katsiaryna Smousenok |
Ralina Rakipova Evgeniya Sheryaeva Daria Svatkovskaya Ekaterina Tarasova Anna Trubnikova Natalia Vlasova |
Adar Elhaik Alona Koshevatskiy Irina Kurzanov Ekaterina Levina Inna Naroditski Alina Petrov |
[26] |
Group 5 ropes | Ralina Rakipova Evgeniya Sheryaeva Daria Svatkovskaya Ekaterina Tarasova Anna Trubnikova Natalia Vlasova |
Darya Antukhevich Krystsina Kastsevich Maryia Katsiak Alesia Lozka Aliaksandra Papova Katsiaryna Smousenok |
Mansura Bagiyeva Sabina Garatova Aynur Jabbarli Aysha Mustafayeva Siyana Vasileva Lala Yusifova |
[26] |
- 2012
- Nizhny Novgorod, Russia
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Diana Borisova Yana Kudryavtseva Julia Sinitsyna Aleksandra Soldatova |
Elena Bolotina Katsiaryna Halkina Maria Kadobina |
Gabriela Khvedelidze Salome Phajava Sophio Pharulava |
[27] |
Hoop | [27] | |||
Ball | [27] | |||
Clubs | [27] | |||
Ribbon | [27] |
- 2013
- Vienna, Austria
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group all-around | Anna Berkutova Daria Pirogova Daria Dubova Victoria Ilina Natalia Safonova |
Yauheniya Vensko Vlada Zyryanova Krystsina Sheida Yana Chornaya Katsiaryna Dalinkina Khrystsina Novikava |
Elena Bineva Aleksandra Mitrovich Laura Traets Emiliya Radicheva Sofiya Rangelova |
[28] |
Group 5 hoops | Anna Berkutova Daria Pirogova Daria Dubova Victoria Ilina Natalia Safonova |
Gulsum Shafizada Nilufar Niftaliyeva Sabina Hummatova Aliaksandra Platonova Emilya Bagiyeva |
Yauheniya Vensko Vlada Zyryanova Krystsina Sheida Yana Chornaya Katsiaryna Dalinkina Khrystsina Novikava |
[28] |
- 2014
- Baku, Azerbaijan
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Yulia Bravikova Irina Annenkova Olesya Petrova Veronika Polyakova |
Mariya Trubach Stefaniya-Sofiya Manakhava Anastasiya Rybakova |
Zhala Piriyeva Zuleykha Ismayilova |
[29] |
Hoop | [29] | |||
Ball | [29] | |||
Clubs | [29] | |||
Ribbon | [29] |
- 2015
- Minsk, Belarus
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Group all-around | Ekaterina Fedorova Anastasia Kalabina Mariia Kravtsova Kseniia Poliakova Angelina Shkatova |
Marharyta Avadzinskaya Alina Harnasko Anastasiya Rybakova Aliaksandra Saladukha Hanna Shvaiba Karyna Yarmolenka |
Ofir Dayan Adi Luiza Kurasov Kseniya Silin Nicol Voronkov Nicol Zelikman |
[30] |
Group 5 hoops | Marharyta Avadzinskaya Alina Harnasko Anastasiya Rybakova Aliaksandra Saladukha Hanna Shvaiba Karyna Yarmolenka |
Ekaterina Fedorova Anastasia Kalabina Mariia Kravtsova Kseniia Poliakova Angelina Shkatova |
Teodora Alexandrova Vivian Chernookova Madlen Radukanova Madlen Sergeeva Staniela Yovcheva |
[30] |
- 2016
- Holon, Israel
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Alina Ermolova Polina Shmatko Maria Sergeeva |
Julia Evchik Alina Harnasko Yuliya Isachanka |
Alexandra Agiurgiuculese Milena Baldassarri |
[31] |
Rope | [31] | |||
Hoop | N/A | [31] | ||
Ball | [31] | |||
Clubs | [31] |
- 2017
- Budapest, Hungary
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team | [32] | |||
Group 10 clubs | [33] |
- 2018
- Guadajalara, Spain
Event | Gold | Silver | Bronze | Ref. |
Team all-around | Polina Shmatko Daria Trubnikova Anastasia Sergeeva Lala Kramarenko |
Khrystyna Pohranychna Viktoriia Onopriienko |
Tatyana Volozhanina Anna Kelman Elizabet Yovcheva |
[34] |
Ribbon | [35] | |||
Hoop | [36] | |||
Ball | [37] | |||
Clubs | [38] |
References
- RSG 1987 (1)
- RSG 1987 (2)
- RSG 1987 (3)
- RSG 1989 (1)
- RSG 1989 (2)
- RSG 1989 (3)
- RSG 1991 (1)
- RSG 1991 (2)
- RSG 1991 (3)
- RSG 1993 (1)
- RSG 1993 (2)
- RSG 1994
- RSG 1995 (1)
- RSG 1995 (2)
- RSG 1996
- RSG 1997
- RSG 1999
- RSG 2001
- GymMedia 2003 (archived)
- RSG 2005
- Longines 2006
- Longines 2007
- Longines 2008
- "UEG 2009". Archived from the original on 2016-12-20. Retrieved 2016-12-06.
- Longines 2010
- Longines 2011
- Longines 2012
- Longines 2013
- Longines 2014
- Longines 2015
- Longines 2016
- Gym Media - Teams
- Gym Media - Groups
- UEG
- UEG
- UEG
- UEG
- UEG
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.