Outcome |
No. |
Date |
Tournament |
Surface |
Partner |
Opponents in the final |
Score |
Runner-up |
1. |
26 September 1999 |
Tokyo, Japan |
Hard |
Kumiko Iijima |
Li Na Li Ting |
2–6, 1–6 |
Winner |
2. |
21 November 1999 |
Haibara, Japan |
Carpet |
Kumiko Iijima |
Choi Young-ja Kim Eun-sook |
6–2, 6–0 |
Runner-up |
3. |
28 November 1999 |
Kofu, Japan |
Carpet |
Remi Tezuka |
Seiko Okamoto Keiko Taguchi |
6–7, 6–0, 5–7 |
Runner-up |
4. |
20 November 2000 |
Kofu, Japan |
Carpet |
Kumiko Iijima |
Seiko Okamoto Keiko Taguchi |
5–3, 1–4, 4–5, 1–4 |
Winner |
5. |
29 April 2001 |
Bournemouth, England |
Clay |
Julia Smith |
Daniela Klemenschits Sandra Klemenschits |
6–7(4–7), 6–3, 6–3 |
Winner |
6. |
24 June 2001 |
Montréal, Canada |
Hard |
Kaori Aoyama |
Ayano Takeuchi Tomoko Yonemura |
6–1, 6–3 |
Winner |
7. |
8 July 2001 |
Kaohsiung, Taiwan |
Hard |
Kumiko Iijima |
Khoo Chin-bee Weng Tzu-ting |
W/O |
Winner |
8. |
10 February 2002 |
Faro, Portugal |
Hard |
Remi Tezuka |
Satomi Kinjo Seiko Okamoto |
7–5, 6–7(5–7), 6–2 |
Winner |
9. |
17 February 2002 |
Vilamoura, Portugal |
Hard |
Remi Tezuka |
Liana Ungur Marta Fraga |
6–2, 7–5 |
Winner |
10. |
21 July 2002 |
Seoul, South Korea |
Hard |
Seiko Okamoto |
Chae Kyung-yee Chang Kyung-mi |
6–3, 5–7, 6–4 |
Winner |
11. |
1 September 2002 |
Ibaraki, Japan |
Hard |
Kaori Aoyama |
Yumiko Kitamura Keiko Taguchi |
4–6, 6–1, 6–2 |
Runner-up |
12. |
15 September 2002 |
Kyoto, Japan |
Hard (i) |
Kaori Aoyama |
Shiho Hisamatsu Maiko Inoue |
5–7, 5–7 |
Runner-up |
13. |
23 February 2003 |
Bangalore, India |
Hard |
Natalia Dziamidzenka |
Rushmi Chakravarthi Sai Jayalakshmy Jayaram |
6–7(5–7), 6–7(4–7) |
Runner-up |
14. |
20 April 2003 |
Yamaguchi, Japan |
Clay |
Ryoko Fuda |
Akiko Kinebuchi Tomoko Taira |
6–3, 6–7(7–9), 4–6 |
Runner-up |
15. |
18 May 2003 |
Nagano, Japan |
Grass |
Aiko Nakamura |
Tomoko Taira Tomoko Yonemura |
3–6, 1–6 |
Runner-up |
16. |
25 May 2003 |
Gunma, Japan |
Grass |
Aiko Nakamura |
Kumiko Iijima Suchanun Viratprasert |
6–4, 5–7, 4–6 |
Winner |
17. |
21 June 2003 |
Inchon, South Korea |
Hard |
Wang I-ting |
Kim Ye-on Lee Joo-hee |
6–1, 1–6, 6–2 |
Winner |
18. |
26 October 2003 |
Tokyo, Japan |
Hard |
Ryoko Fuda |
Shizu Katsumi Kim Hea-mi |
6–2, 6–3 |
Runner-up |
19. |
3 July 2004 |
Inchon, South Korea |
Hard |
Remi Tezuka |
Lee Jin-a Yoo Soo-mi |
2–6, 6–4, 4–6 |
Winner |
20. |
7 September 2002 |
Ibaraki, Japan |
Hard |
Remi Tezuka |
Rika Fujiwara Shiho Hisamatsu |
6–1, 5–7, 6–2 |
Runner-up |
21. |
19 September 2004 |
Kyoto, Japan |
Carpet |
Satomi Kinjo |
Natasha Kersten Eriko Mizuno |
4–6, 6–4, 4–6 |
Runner-up |
22. |
31 October 2004 |
Tokyo, Japan |
Hard |
Akiko Yonemura |
Kumiko Iijima Junri Namigata |
3–6, 1–6 |
Winner |
23. |
5 February 2005 |
Wellington, New Zealand |
Hard |
Chang Kyung-mi |
Beti Sekulovski Aleksandra Srndovic |
3–6, 6–4, 6–4 |
Winner |
24. |
13 February 2005 |
Blenheim, New Zealand |
Hard |
Chang Kyung-mi |
Beti Sekulovski Aleksandra Srndovic |
6–4, 7–6 |
Winner |
25. |
13 February 2005 |
Yamaguchi, Japan |
Clay |
Kumiko Iijima |
Lisa D'Amelio Christina Horiatopoulos |
6–3, 7–6 |
Runner-up |
26. |
11 June 2005 |
Seoul, South Korea |
Hard |
Lee Eun-jeong |
Chan Chin-wei Hsieh Su-wei |
2–6, 1–6 |
Winner |
27. |
11 September 2005 |
Beijing, China |
Hard |
Kim So-jung |
Chan Yung-jan Hwang I-hsuan |
6–4, 6–0 |
Winner |
28. |
30 October 2005 |
Tokyo, Japan |
Hard |
Kim Hea-mi |
Lauren Breadmore Annette Kolb |
6–4, 7–6 |
Winner |
29. |
6 November 2005 |
Sutama, Japan |
Clay |
Kumiko Iijima |
Tomoko Dokei Yukiko Yabe |
6–1, 6–2 |
Winner |
30. |
16 July 2006 |
Miyazaki, Japan |
Carpet |
Kumiko Iijima |
Seiko Okamoto Ayami Takase |
6–2, 6–3 |
Runner-up |
31. |
10 September 2006 |
Kyoto, Japan |
Carpet |
Yukiko Yabe |
Natsumi Hamamura Ayaka Maekawa |
4–6, 2–6 |
Runner-up |
32. |
17 September 2006 |
Hiroshima, Japan |
Carpet |
Montinee Tangphong |
Yuka Kuroda Eriko Mizuno |
1–6, 4–6 |
Runner-up |
33. |
28 October 2006 |
Hamanako, Japan |
Carpet |
Seiko Okamoto |
Chuang Chia-jung Hsieh Su-wei |
6–7(2–7), 5–7 |
Winner |
34. |
5 November 2006 |
Sutama, Japan |
Clay |
Seiko Okamoto |
Ryoko Takemura Mari Tanaka |
6–2, 6–3 |
Winner |
35. |
4 November 2007 |
Kofu, Japan |
Hard |
Chang Kyung-mi |
Ayaka Maekawa Varatchaya Wongteanchai |
5–7, 6–2, [10–7] |
Winner |
36. |
8 March 2008 |
Hamilton, New Zealand |
Hard |
Yurina Koshino |
Alison Bai Emelyn Starr |
7–6(7–3), 7–6(7–2) |
Runner-up |
37. |
6 September 2008 |
Tsukuba, Japan |
Hard |
Yurika Sema |
Chan Chin-wei Hwang I-hsuan |
0–6, 4–6 |
Runner-up |
38. |
20 September 2008 |
Kyoto, Japan |
Carpet |
Yurina Koshino |
Ayumi Oka Varatchaya Wongteanchai |
7–5, 2–6, [2–10] |
Runner-up |
39. |
27 March 2009 |
Kofu, Japan |
Hard |
Miki Miyamura |
Shuko Aoyama Akari Inoue |
5–7, 6–3, [8–10] |
Winner |
40. |
1 May 2009 |
Bundaberg, Australia |
Clay |
Nicole Riner |
Isabella Holland Sally Peers |
1–6, 6–4, 11–9 |
Winner |
41. |
1 May 2009 |
Ipswich, Australia |
Clay |
Olivia Rogowska |
Tyra Calderwood Shannon Golds |
6–3, 6–2 |
Runner-up |
42. |
14 June 2009 |
Tokyo, Japan |
Hard |
Yurina Koshino |
Ayumi Oka Mari Tanaka |
6–7(6–8), 0–6 |
Winner |
43. |
11 July 2009 |
Tokyo, Japan |
Carpet |
Mari Tanaka |
Kazusa Ito Tomoko Taira |
7–5, 3–6, [13–11] |
Runner-up |
44. |
8 August 2009 |
Niigata, Japan |
Carpet |
Etsuko Kitazaki |
Airi Hagimoto Maiko Inoue |
2–6, 2–6 |
Winner |
45. |
29 August 2009 |
Saitama, Japan |
Hard |
Mari Tanaka |
Airi Hagimoto Maiko Inoue |
6–2, 6–4 |
Winner |
46. |
26 March 2010 |
Kofu, Japan |
Hard |
Seiko Okamoto |
Shiho Hisamatsu Maiko Inoue |
6–4, 6–4 |
Winner |
47. |
11 July 2010 |
Tokyo, Japan |
Carpet |
Maiko Inoue |
Airi Hagimoto Kaori Onishi |
6–2, 7–5 |