Medalists
Medalists in mixed NOCs events
Alpine skiing
- Boys
Athlete |
Event |
Run 1 |
Run 2 |
Total |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Iain Innes |
Slalom |
52.11 |
20 |
52.14 |
20 |
1:44.25 |
20 |
Giant slalom |
1:21.22 |
21 |
1:20.72 |
19 |
2:41.94 |
17 |
Super-G |
N/A |
1:14.52 |
32 |
Combined |
1:16.32 |
35 |
Did not finish |
- Girls
Athlete |
Event |
Run 1 |
Run 2 |
Total |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Yasmin Cooper |
Slalom |
1:00.63 |
23 |
53.98 |
19 |
1:54.61 |
20 |
Giant slalom |
DNF |
Did not advance |
Super-G |
N/A |
DNF |
Combined |
1:17.49 |
19 |
45.40 |
16 |
2:02.89 |
13 |
Bobsleigh
Athlete |
Event |
Run 1 |
Run 2 |
Total |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
George Johnston |
Boys' |
57.31 |
3 |
58.17 |
9 |
1:55.48 |
6 |
Annabel Chaffey |
Girls' |
58.68 |
2 |
59.14 |
5 |
1:57.82 |
4 |
Aimee Davey |
Girls' |
58.94 |
5 |
58.94 |
2 |
1:57.88 |
5 |
Kelsea Purchall |
Girls' |
58.70 |
4 |
58.97 |
3 |
1:57.67 |
|
Curling
Mixed team
- Team
- Amy Bryce
- Callum Kinnear
- Mili Smith
- Ross Whyte
- Round Robin
- Quarterfinals
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Great Britain (Whyte) |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
5 |
Russia (Karelina) |
0 |
3 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
3 |
9 |
Mixed doubles
Athletes |
Event |
Round of 32 |
Round of 16 |
Quarterfinals |
Semifinals |
Final / BM |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank |
Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) |
Mixed doubles |
Fay (CAN) Rocha (BRA) W 9 – 5 |
Oh (KOR) Esenboga (TUR) W 8 – 6 |
Witschonke (SUI) Gustsin (EST) W 6 – 5 |
Sasaki (JPN) Tardi (CAN) W 6 – 3 |
Matsuzawa (JPN) Hoesli (SUI) L 5 – 11 |
|
Amy Bryce (GBR) Martin Blahovec (CZE) |
Sasaki (JPN) Tardi (CAN) L 1 – 12 |
Did not advance |
Mili Smith (GBR) Hong Jun-yeong (KOR) |
Thompson (NZL) Middleton (CAN) L 2 – 8 |
Did not advance |
Stefania Constantini (ITA) Callum Kinnear (GBR) |
Burgess (CAN) Peips (EST) W 9 – 1 |
Karelina (RUS) Aita (JPN) W 7 – 3 |
Zhao (CHN) Haarstad (NOR) L 9 – 10 |
Did not advance |
Freestyle skiing
- Halfpipe
Athlete |
Event |
Final |
Run 1 |
Run 2 |
Run 3 |
Best |
Rank |
Madison Rowlands |
Girls' halfpipe |
83.20 |
88.60 |
41.60 |
88.60 |
|
- Ski cross
Athlete |
Event |
Qualification |
Group heats |
Semifinal |
Final |
Time |
Rank |
Points |
Rank |
Position |
Position |
Isobel Brown |
Girls' ski cross |
48.69 |
14 |
2 |
16 |
Did not advance |
- Slopestyle
Athlete |
Event |
Final |
Run 1 |
Run 2 |
Best |
Rank |
Cal Sandieson |
Boys' slopestyle |
72.80 |
81.00 |
81.00 |
4 |
Madison Rowlands |
Girls' slopestyle |
67.20 |
67.80 |
67.80 |
|
Ice hockey
Athlete |
Event |
Qualification |
Final |
Points |
Rank |
Points |
Rank |
Verity Lewis |
Girls' individual skills challenge |
11 |
10 |
Did not advance |
Luge
- Individual sleds
Athlete |
Event |
Run 1 |
Run 2 |
Total |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Lucas Gebauer-Barrett |
Boys |
48.821 |
11 |
48.650 |
10 |
1:37.471 |
10 |
- Mixed team relay
Athlete |
Event |
Girls |
Boys |
Doubles |
Total |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Anastassiya Bogacheva (KAZ) Lucas Gebauer-Barrett (GBR) Roman Yefremov (KAZ) Denis Tatyanchenko (KAZ) |
Team relay |
59.432 |
12 |
59.536 |
11 |
1:02.099 |
11 |
3:01.067 |
12 |
Skeleton
Athlete |
Event |
Run 1 |
Run 2 |
Total |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Time |
Rank |
Ashleigh Pittaway |
Girls |
55.08 |
1 |
55.15 |
1 |
1:50.23 |
|
References
|
---|
Africa | |
---|
Americas | |
---|
Asia | |
---|
Europe | |
---|
Oceania | |
---|
Related | |
---|