Men
Preliminary round
Pool A
Umpires: Saleem Aaron (USA) Jamar Springer (BAR) |
|
Cuba |
17–0 |
Guatemala |
Veitia 8', 10', 15', 21', 53', 57' Blanco 24', 48' Aguilera 28', 32', 33', 40' Martínez 35' Valero 44', 62' Hernández 67' Molina 70' |
Report |
|
Umpires: Carlos Abreu (DOM) Daniel Lopez Ramos (URU) |
|
Umpires: Nku Davis (TTO) Jonathan Altamirano (MEX) |
|
Umpires: Daniel Basto Rivero (MEX) Daniel Lopez Ramos (URU) |
|
Trinidad and Tobago |
11–0 |
Guatemala |
Murray 1', 43' Toussaint 4', 70' Reynos 9' James 12', 47', 60' Gilkes 35' Marcano 59', 68' |
Report |
|
Umpires: Carlos Abreu (DOM) Jamar Springer (BAR) |
|
Umpires: Daniel Basto Rivero (MEX) Duvaughn Henlon (JAM) |
|
Pool B
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Mexico |
2 | 2 | 0 | 0 | 10 | 3 | +7 | 6 |
Barbados |
2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 |
Jamaica |
2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 9 | −7 | 0 |
Mexico |
6–1 |
Jamaica |
Othon 19' Leon 34' Aguilar 47', 68' Pedraza 59', 68' |
Report |
Davis 24' |
Umpires: Nku Davis (TTO) Reinier Diaz (CUB) |
|
Umpires: Saleem Aaron (USA) Duvaughn Henlon (JAM) |
|
Umpires: Jonathan Altamirano (MEX) Reinier Diaz (CUB) |
|
Fifth to seventh place classification
Seventh place
Guatemala |
1–3 |
Jamaica |
Ramirez 61' |
Report |
Richards 31' White 65' Mitchell 69' |
Umpires: Carlos Abreu (DOM) Jonathan Altamirano (MEX) |
|
Fifth and sixth place
Umpires: Reinier Diaz (CUB) Jamar Springer (BAR) |
|
Medal round
Semifinals
Umpires: Nku Davis (TTO) Daniel Basto Rivero (MEX) |
|
Umpires: Daniel Lopez Ramos (URU) Saleem Aaron (USA) |
|
Bronze medal match
Barbados |
1–1 |
Mexico |
Wharton 14' |
Report |
F. Aguilar 68' |
Penalties |
Holder Davis Warner Wharton Holder Davis Holder |
4–5 |
F. Aguilar Leon Pedraza Martínez Borquez F. Aguilar Borquez |
Umpires: Nku Davis (TTO) Duvaughn Henlon (JAM) |
|
Gold medal match
Umpires: Daniel Lopez Ramos (URU) Saleem Aaron (USA) |
|
Women
Preliminary round
Pool A
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Cuba |
3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 | 3 |
Mexico |
3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 3 |
Barbados |
3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | –3 | 3 |
Jamaica |
3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | –9 | 0 |
Cuba |
4–0 |
Jamaica |
Sierra 4', 13' Carta 10' Milanes 37' |
Report |
|
Umpires: Nancy Altamirano (MEX) Meghan McLennan (CAN) |
|
Umpires: Keely Dunn (CAN) Kecia Jones (TTO) |
|
Umpires: Nancy Altamirano (MEX) Meghan McLennan (CAN) |
|
Umpires: Keely Dunn (CAN) Kecia Jones (TTO) |
|
Mexico |
4–0 |
Jamaica |
Cota 20' Morales 25' Orozco 31' Carmona 46' |
Report |
|
Umpires: Maggie Befort (USA) Cara Briggs (BAR) |
|
Umpires: Veronica Villafañe (ARG) Maggie Befort (USA) |
|
Pool B
Umpires: Veronica Villafañe (ARG) Dahianna Santana (DOM) |
|
Umpires: Dayana Martinez Jeune (CUB) Maggie Befort (USA) |
|
Umpires: Kecia Jones (TTO) Dayana Martinez Jeune (CUB) |
|
Umpires: Veronica Villafañe (ARG) Nancy Altamirano (MEX) |
|
Umpires: Meghan McLennan (CAN) Dahianna Santana (DOM) |
|
Umpires: Keely Dunn (CAN) Cara Briggs (BAR) |
|
Fifth to eighth place classification
Crossover
Umpires: Kecia Jones (TTO) Dahianna Santana (DOM) |
|
Guyana |
0–0 |
Jamaica |
|
Report |
|
Penalties |
Xavier Fiedtkou Sandison Sutherland C. Fernandes |
4–2 |
Nicholson Knight Airey Griffiths |
Umpires: Nancy Altamirano (MEX) Cara Briggs (BAR) |
|
Seventh and eighth place
Bermuda |
0–2 |
Jamaica |
|
Report |
Knight 24' Tullongue 45' |
Umpires: Kecia Jones (TTO) Dahianna Santana (DOM) |
|
Fifth and sixth place
Umpires: Dayana Martinez Jeune (CUB) Nancy Altamirano (MEX) |
|
Medal round
Semifinals
Umpires: Meghan McLennan (CAN) Veronica Villafañe (ARG) |
|
Umpires: Keely Dunn (CAN) Maggie Befort (USA) |
|
Bronze medal match
Umpires: Keely Dunn (CAN) Meghan McLennan (CAN) |
|
Gold medal match
Cuba |
3–3 |
Dominican Republic |
Sierra 2' Solis 38', 50' |
Report |
Moronta 20' Navamuel 24' Ortega 47' |
Penalties |
Sierra Paso Carta Abrahan Vera Rojas |
4–3 |
Birocho Navamuel Di Santi Oflaherti Ortega |
Umpires: Veronica Villafañe (ARG) Maggie Befort (USA) |
|