Year |
Men's singles |
Women's singles |
Men's doubles |
Women's doubles |
Mixed doubles |
1975 |
|
Utami Dewi |
|
|
|
1989 |
Sze Yu |
Anna Oi Chan Lao |
Peter Blackburn Gordon Lang |
Teresa Lian Anna Oi Chan Lao |
He Tim Anna Oi Chan Lao |
1990 |
Ardy Wiranata |
Susi Susanti |
Jalani Sidek Razif Sidek |
Rhonda Cator Anna Oi Chan Lao |
1991 |
He Tim |
Anna Oi Chan Lao |
Chan Siu Kwong Ng Pak Kum |
1992 |
Eddy Kurniawan |
Song Yang |
Peter Blackburn Mark Nichols |
Amanda Hardy Lisa Campbell |
Ong Beng Teong Wendy Shinners |
1993 |
He Tim |
Mark Nichols Amanda Hardy |
1994 |
Jefry Tjoandi |
Lisa Campbell |
Wendy Shinners Song Yang |
1995 |
Paul Stevenson |
Peter Blackburn Paul Staight |
Amanda Hardy Rhonda Cator |
Paul Stevenson Amanda Hardy |
1996 |
Tam Kai Chuen |
Chow Kin Man Ma Che Kong |
Kennie Asuncion Amparo Lim |
Peter Blackburn Rhonda Cator |
1997 |
Ng Wei |
Li Feng |
David Bamford Peter Blackburn |
Tammy Jenkins Rhona Robertson |
Murray Hocking Lisa Campbell |
1998 |
Rio Suryana |
Michaela Smith |
Rhonda Cator Amanda Hardy |
Peter Blackburn Rhonda Cator |
1999 |
Rio Suryana |
Sandra Dimbour |
Kim Dong-moon Yoo Yong-sung |
Ra Kyung-min Lee Hyo-jung |
Michael Keck Erica van den Heuvel |
2001 |
Colin Haughton |
Lenny Permana |
Ashley Brehaut Travis Denney |
Tammy Jenkins Rhona Robertson |
Daniel Shirley Sara Runesten-Petersen |
2002 |
Sairul Amar Ayob |
Lenny Permana |
Jeremy Gan Ng Kean Kok |
Sara Runesten-Petersen Bei Wu |
Daniel Shirley Sara Runesten-Petersen |
2003 |
Shoji Sato |
Chie Umezu |
Liu Kwok Wa Albertus Susanto Njoto |
Akiko Nakashima Ai Hirayama |
Ng Kean Kok Chor Hooi Yee |
2004 |
Andrew Smith |
Huang Chia-chi |
Boyd Cooper Travis Denney |
Renuga Veeran Susan Wang |
Travis Denny Kellie Lucas |
2005 |
Petra Overzier |
Kate Wilson-Smith Kellie Lucas |
Travis Denney Kate Wilson-Smith |
2006 |
Ismail Saman |
Huang Chia-chi |
John Gordon Daniel Shirley |
Rintan Apriliana Yukina Imura |
Daniel Shirley Joanne Quay |
2007[1] |
John Moody |
Kanako Yonekura |
Aji Basuki Sindoro Ashley Brehaut |
Aya Wakisaka Ikue Tatani |
Renee Flavell Craig Cooper |
2008 |
Lee Tsuen Seng |
Mizuki Fujii |
Choi Sang-won Kim Sa-rang |
Yasuyo Imabeppu Shizuka Matsuo |
Chen Hung-ling Chou Chia-chi |
2009 |
Dionysius Hayom Rumbaka |
Maria Febe Kusumastuti |
Gan Teik Chai Tan Bin Shen |
Huang Chia-chi Tang Hetian |
Yohan Hadikusumo Chau Hoi Wah |
2010 |
Nguyen Tien Minh |
Seo Yoon-hee |
Hiroyuki Endo Kenichi Hayakawa |
Kim Min-seo Lee Kyung-won |
Cho Gun-woo Kim Min-seo |
2011 |
Sho Sasaki |
Liu Xin |
Hiroyuki Endo Kenichi Hayakawa |
Shizuka Matsuo Mami Naito |
Songphon Anugritayawon Kunchala Voravichitchaikul |
2012 |
Chen Jin |
Han Li |
Markis Kido Hendra Setiawan |
Luo Ying Luo Yu |
Chen Hung-ling Cheng Wen-hsing |
2013 |
Tian Houwei |
Sayaka Takahashi |
Angga Pratama Rian Agung Saputro |
Aprilsasi Putri Lejarsar Variella Vita Marissa |
Irfan Fadhilah Weni Anggraini |
2014 |
Lin Dan |
Saina Nehwal |
Lee Yong-dae Yoo Yeon-seong |
Tian Qing Zhao Yunlei |
Ko Sung-hyun Kim Ha-na |
2015 |
Chen Long |
Carolina Marín |
Ma Jin Tang Yuanting |
Lee Chun Hei Chau Hoi Wah |
2016 |
Hans-Kristian Vittinghus |
Saina Nehwal |
Marcus Fernaldi Gideon Kevin Sanjaya Sukamuljo |
Bao Yixin Chen Qingchen |
Lu Kai Huang Yaqiong |
2017 |
Srikanth Kidambi |
Nozomi Okuhara |
Takeshi Kamura Keigo Sonoda |
Misaki Matsutomo Ayaka Takahashi |
Zheng Siwei Chen Qingchen |
2018 |
Lu Guangzu |
Cai Yanyan |
Berry Angriawan Hardianto |
Ayako Sakuramoto Yukiko Takahata |
Seo Seung-jae Chae Yoo-jung |