Year |
Men's singles |
Women's singles |
Men's doubles |
Women's doubles |
Mixed doubles |
1955 |
Eddy L. Choong |
Erna Müller |
Eddy L. Choong L. T. Lee |
No competition |
1956 |
Eddy L. Choong |
Erna Müller |
Eddy L. Choong L. T. Lee |
No competition |
T. Haberfeld D. Hegar |
1957 |
Günter Ropertz |
Hannelore Schmidt |
Günter Ropertz Hans Eschweiler |
Hannelore Schmidt Gisela Ellermann |
Kurt Veller Gisela Ellermann |
1958 |
Günter Ropertz |
Julie Charles |
Tom Heden H. Jimajorch |
No competition |
B. Loo Noelle Ailloud |
1959 |
Bengt Albertsen |
Pratuang Pattabongs |
Bengt Albertsen Arne Rasmussen |
Arne Rasmussen Hannelore Schmidt |
1960 |
Erland Kops |
Annete Schmidt |
Erland Kops K. E. Jepsen |
Ute Seelbach Irmgard Latz |
Erland Kops Annete Schmidt |
1961 |
Ole Mertz |
Tonny Holst Christensen |
Ole Mertz Björn Holst Christensen |
No competition |
Björn Holst Christensen Tonny Holst Christensen |
1962 1963 |
No competition |
1964 |
Tage Nielsen |
June Vander Willigen |
Tage Nielsen Heinz Honegger |
Bep Verstoep June Vander Willigen |
Herman Moens Bep Verstoep |
1965 |
Tage Nielsen |
Bep Verstoep |
Tage Nielsen Heinz Honneger |
Bep Verstoep June Jacques |
Bernard Carrel Jose Bel |
1966 |
No competition |
Vreni Schkolzinger U. Wanner |
No competition |
1967 1968 |
No competition |
1969 |
Hubert Riedo |
Brigitte Pothoff |
Kurt Achtleitner K. Buchart |
Brigitte Pothoff June Jacques |
Roger van Meerbeek June Jacques |
1970 |
Roy Diaz Gonzalez |
Inge Wieltschnig |
Herman Fröhlich R. Diaz Gonzales |
Inge Wieltschnig June Jacques |
Herman Fröhlich Inge Wieltschnig |
1971 |
Torsten Winter |
Jose Carrel |
Torsten Winter Hugo Wilmes |
Jose Carrel Mireille Drapel |
Torsten Winter Jelmini |
1972 1973 |
No competition |
1974 |
Roy Diaz Gonzalez |
Barbara Lord |
R. Jaramillo J. Palazuelos |
Barbara Lord Dorte Tyghe |
Roy Diaz Gonzalez Dorte Tyghe |
1975 |
Bjarne Caspersen |
Liselotte Blumer |
William Kerr Kenneth Parsons |
Tonny Pannemans A. Parsons |
Kenneth Parsons A. Parsons |
1976 |
Steen Fladberg |
Yu Yuk Geor |
C. Andersen Hans Olaf Birkholm |
Yu Yuk Geor Lim Shou |
Hans Olaf Birkholm H. Ratsach |
1977 |
Gert Helsholt |
Liselotte Blumer |
Peter Holm Hans Olaf Birkholm |
Hanke de Kort Inge Rozemeijer |
Peter Holm Birthe Ratsach |
1978 |
No competition |
1979 |
Liao Kun Fu |
Liselotte Blumer |
Gert Kattau Olaf Rosenow |
Pia Nielsen Jette Boyer |
Peter Holm Pia Nielsen |
1980 |
Bernd Wessels |
Liselotte Blumer |
Berndt Wessels Gunther Bludau |
Lone Nielsen Lisbeth Lauridsen |
Per Nygaard Bente Terkelsen |
1981 |
Rob Ridder |
Liselotte Blumer |
Kenn H. Nielsen Jens Peter Nierhoff |
Susanne Ejlertsen Liselotte Gottsche |
Rob Ridder Marjan Ridder |
1982 |
Michal Malý |
Eline Coene |
Bas von Barnau-Sijthoff Ed Romeijn |
Paula Kloet Grace Kakiay |
Guus van der Vlught Paula Kloet |
1983 |
Sompol Kukasemkij |
Eline Coene |
Frank van Dongen Ivan Kristanto |
Eline Coene Jeanette van Driel |
Bas von Barnau-Sijthoff Jeanette van Driel |
1984 |
Uwe Scherpen |
Liselotte Blumer |
Rolf Rüsseler Volker Eiber |
Monique Hoogland Erica van Dijk |
Michael Fischedick Susanne Altmann |
1985 |
Vitaliy Shmakov |
Tatyana Litvinenko |
Rolf Rüsseler Volker Eiber |
Tatyana Litvinenko Elena Rybkina |
Vitaliy Shmakov Elena Rybkina |
1986 |
Chris Jogis |
Monique Hoogland |
Ronny Michels Hendrik Rozemeijer |
Monique Hoogland Paula Kloet |
Alex Meijer Paula Kloet |
1987 |
Philip Sutton |
Astrid van der Knaap |
Billy Gilliland Andy Goode |
Katrin Schmidt Heidemarie Krickhaus |
Alex Meijer Monique Hoogland |
1988 |
Kwan Yoke Meng |
Christine Skropke |
Beng Teong Ong Soon Kit Chaen |
Paula Rip-Kloet Maaike de Boer |
Ralf Rausch Christine Skropke |
1989 |
Liu Zhieng |
Tang Jiuhong |
Beng Teong Ong Soon Kit Chaen |
Huang Hua Tang Jiuhong |
Moon Soo Kim So Young Chung |
1990 |
Michael Keck |
Diana Koleva |
Stefan Frey Stephan Kuhl |
Monika Cassens Petra Michalowsky |
Bernd Schwitzgebel Petra Michalowsky |
1991 |
Pär-Gunnar Jönnson |
Elena Rybkina |
Pär-Gunnar Jönsson Stellan Osterberg |
Katrin Schmitt Catrine Bengtsson |
Michael Keck Anne-Katrin Seid |
1992 |
Joko Suprianto |
Astrid van der Knaap |
Jan Eric Antonsson Stellan Osterberg |
Maria Bengtsson Catrine Bengtsson |
Mikael Rosen Maria Bengtsson |
1993 |
Fung Permadi |
Yuliani Sentosa |
Pär-Gunnar Jönsson Peter Axelsson |
Gillian Clark Joanne Wright |
Pär-Gunnar Jönsson Maria Bengtsson |
1994 |
Thomas Stuer-Lauridsen |
Camilla Martin |
Lotte Olsen Lisbet Stuer-Lauridsen |
Peter Axelsson Marlene Thomsen |
1995 |
Jens Olsson |
Jon Holst-Christensen Thomas Lund |
Helene Kirkegaard Rikke Olsen |
Thomas Lund Marlene Thomsen |
1996 |
Poul-Erik Høyer Larsen |
Lisbet Stuer-Lauridsen Marlene Thomsen |
Jan-Eric Antonsson Astrid Crabo |
1997 |
Dong Jiong |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
Ge Fei Gu Jun |
Liu Yong Ge Fei |
1998 |
Peter Gade |
Zhang Wei Zhang Jun |
Michael Søgaard Rikke Olsen |
1999 |
Fung Permadi |
Cindana Hartono Kusuma |
Jens Eriksen Jesper Larsen |
Mette Sorensen Rikke Olsen |
Simon Archer Joanne Goode |
2000 |
Xia Xuanze |
Dai Yun |
Ha Tae-kwon Kim Dong-moon |
Qin Yiyuan Gao Ling |
Kim Dong-moon Ra Kyung-min |
2001 |
Roslin Hashim |
Pi Hongyan |
Michael Sogaard Jim Laugesen |
Ra Kyung-min Lee Kyung-won |
Jens Eriksen Mette Schjoldager |
2002 |
Marleve Mainaky |
Mia Audina Tjiptawan |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
Kim Dong-moon Ra Kyung-min |
2003 |
Lee Hyun-il |
Zhang Ning |
Flandy Limpele Eng Hian |
Yang Wei Zhang Jiewen |
Jens Eriksen Mette Schjoldager |
2004 |
Lin Dan |
Gong Ruina |
Fu Haifeng Cai Yun |
Gao Ling Huang Sui |
Kim Dong-moon Ra Kyung-min |
2005 |
Muhammad Hafiz Hashim |
Pi Hongyan |
Candra Wijaya Sigit Budiarto |
Lee Kyung-won Lee Hyo-jung |
Nathan Robertson Gail Emms |
2006 |
Lee Chong Wei |
Xu Huaiwen |
Chan Chong Ming Koo Kien Keat |
Du Jing Yu Yang |
2007 |
Chen Jin |
Zhang Ning |
Koo Kien Keat Tan Boon Heong |
Zhao Tingting Yang Wei |
Lee Yong-dae Lee Hyo-jung |
2008 |
Lin Dan |
Xie Xingfang |
Jung Jae-sung Lee Yong-dae |
Yang Wei Zhang Jiewen |
He Hanbin Yu Yang |
2009 |
Lee Chong Wei |
Wang Yihan |
Koo Kien Keat Tan Boon Heong |
Du Jing Yu Yang |
Zheng Bo Ma Jin |
2010 |
Chen Jin |
Wang Shixian |
Ko Sung-hyun Yoo Yeon-seong |
Tian Qing Yu Yang |
Lee Yong-dae Lee Hyo-jung |
2011 |
Park Sung-hwan |
Saina Nehwal |
Ha Jung-eun Kim Min-jung |
Joachim Fischer Nielsen Christinna Pedersen |
2012 |
Chen Jin |
Naoki Kawamae Shoji Sato |
Xia Huan Tang Jinhua |
Tontowi Ahmad Lilyana Natsir |
2013 |
Wang Zhengming |
Wang Shixian |
Chai Biao Hong Wei |
Jung Kyung-eun Kim Ha-na |
Joachim Fischer Nielsen Christinna Pedersen |
2014 |
Viktor Axelsen |
Wang Yihan |
Bao Yixin Tang Jinhua |
Chris Adcock Gabrielle Adcock |
2015 |
Srikanth Kidambi |
Sun Yu |
Cai Yun Lu Kai |
Bao Yixin Tang Yuanting |
Lu Kai Huang Yaqiong |
2016 |
H. S. Prannoy |
He Bingjiao |
Kim Astrup Anders Skaarup Rasmussen |
Shizuka Matsuo Mami Naito |
Wang Yilyu Chen Qingchen |
2017 |
Lin Dan |
Chen Xiaoxin |
Chai Biao Hong Wei |
Chen Qingchen Jia Yifan |
Dechapol Puavaranukroh Sapsiree Taerattanachai |
2018 |
Sameer Verma |
Sayaka Takahashi |
Mathias Boe Carsten Mogensen |
Ayako Sakuramoto Yukiko Takahata |
Mark Lamsfuß Isabel Herttrich |