2015–16 Copa Argentina
Country |
|
---|---|
Teams | 75 |
Champions | River Plate |
Runners-up | Rosario Central |
2017 Copa Libertadores | River Plate |
Matches played | 85 |
Goals scored | 204 (2.4 per match) |
Top goal scorer(s) | Lucas Alario (7 goals) |
← 2014–15 2016–17 → |
The 2015–16 Copa Argentina was the seventh edition of the Copa Argentina, and the fifth since the relaunch of the tournament in 2011. The competition began on January 29, 2016. Defending champions Boca Juniors were eliminated by Rosario Central in the Quarterfinals. By winning the competition, River Plate won the right to play in the 2017 Copa Libertadores and the 2016 Supercopa Argentina.
Teams
Seventy five (75) teams took part in this competition: All teams from the Primera División (30); twelve (12) teams of the Primera B Nacional; five (5) from the Primera B Metropolitana, four (4) from the Primera C; two (2) from the Primera D; ten (10) teams from Federal A and twelve (12) from Torneo Federal B.[1]
First Level
Primera División
All thirty teams qualified.
|
|
|
|
|
Second Level
The first twelve teams from 2015 tournament qualified.
Primera B Nacional
Third Level
Primera B Metropolitana
The champion and the four teams that reached the semifinals of the Torneo Reducido qualified.
Torneo Federal A
The two teams promoted, the losing team of the seventh stage, two losing teams of the sixth stage, four losing teams of the fifth stage, and the best losing team of the fourth stage of the 2015 tournament qualified.
|
|
|
|
Fourth Level
Primera C Metropolitana
The first 4 teams from 2015 tournament qualified.
Torneo Federal B
The three teams promoted, the three losing teams of the fifth stage, and six losing teams of the fourth stage of the 2015 tournament qualified.
|
|
|
|
Fifth Level
Primera D Metropolitana
The champion and the runners-up of the 2015 tournament qualified.
Round and draw dates
Stage | Round | Draw date | First leg | Second leg |
---|---|---|---|---|
Qualifying stage | Regional Round | 29 January 2016[2] | January 29 – February 17, 2016 | February 5–20, 2016 |
Final stage | Round of 64 | 7 April 2016[3] | May 4 – July 31, 2016 | |
Round of 32 | August 2–31, 2016 | |||
Round of 16 | September 3 – October 19, 2016 | |||
Quarterfinals | October 5 – November 17, 2016 | |||
Semifinals | November 30, 2016 – December 1, 2016 | |||
Final | December 15, 2016 |
Regional Round
This round is organized by the Consejo Federal.
Group A
In this first round, 7 teams from the Torneo Federal A and 9 teams from the Torneo Federal B participated. The round was played between January 31 and February 20, on a home-and-away two-legged tie. The 8 winning teams advanced to the Final Round.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Gimnasia y Tiro | 2–1 | Central Norte | 2–0 | 0–1 |
Unión Aconquija | 5–1 | San Lorenzo (A) | 2–1 | 3–0 |
Defensores de Belgrano (VR) | 5–3 | La Emilia | 4–1 | 1–2 |
Unión (S) | 3–1 | Unión Santiago | 1–0 | 2–1 |
San Martín (F) | 3–1 | Sportivo Guzmán | 0–1 | 3–0 |
San Martín (M) | 2–2 (a) | Sportivo Rivadavia | 0–1 | 2–1 |
Deportivo Madryn | 5–0 | Germinal | 1–0 | 4–0 |
Cipolletti | 1–2 | Sansinena | 1–1 | 0–1 |
First leg
January 31, 2016 | Central Norte |
0–2 | Salta, Pcia. de Salta | |
---|---|---|---|---|
18:00 | Report | Amieva |
Stadium: Estadio Padre Ernesto Martearena Referee: Gustavo Fabián |
January 31, 2016 | San Lorenzo (A) |
1–2 | San Fernando del Valle de Catamarca, Pcia. de Catamarca | |
---|---|---|---|---|
19:00 | Girard |
Report | Vega Guardo |
Stadium: Bicentenario Ciudad de Catamarca Referee: Francisco Acosta |
January 31, 2016 | La Emilia |
1–4 | La Emilia, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
20:00 | Garavano |
Report | Mantia Merello Fernández |
Stadium: Jacinto López Referee: Fernando Marconi |
January 31, 2016 | Unión Santiago |
0–1 | Santiago del Estero, Pcia. de Santiago del Estero | |
---|---|---|---|---|
21:00 | Report | Gaitán |
Stadium: Unión Santiago Referee: Ariel Montero |
February 6, 2016 | Sportivo Guzmán |
1–0 | San Miguel de Tucumán, Pcia. de Tucumán | |
---|---|---|---|---|
17:15 | Merello |
Report | Stadium: Humberto Rizza Referee: Francisco Acosta |
February 7, 2016 | Sportivo Rivadavia |
1–0 | Venado Tuerto, Pcia. de Santa Fe | |
---|---|---|---|---|
20:00 | Canelo |
Report | Stadium: El Coloso Referee: Carlos Córdoba |
February 17, 2016 | Germinal |
0–1 | Rawson, Pcia. de Chubut | |
---|---|---|---|---|
17:00 | Report | Aillapán |
Stadium: El Fortín Referee: Sergio Testa |
January 31, 2016 | Sansinena |
1–1 | General Cerri, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
17:30 | Linares |
Report | Rinaudo |
Stadium: Luis Molina Referee: Lucas Novelli Sanz |
Second leg
February 11, 2016 | Gimnasia y Tiro |
0–1 | Salta, Pcia. de Salta | |
---|---|---|---|---|
22:00 | Report | Reyes |
Stadium: Estadio Padre Ernesto Martearena Referee: Ariel Montero |
Gimnasia y Tiro won 2–1 on aggregate.
February 10, 2016 | Unión Aconquija |
3–0 | Aconquija, Pcia. de Catamarca | |
---|---|---|---|---|
17:00 | Moreno Martínez |
Report | Stadium: Municipal de Aconquija Referee: Hernán Paz |
Unión Aconquija won 5–1 on aggregate.
February 5, 2016 | Defensores de Belgrano (VR) |
1–2 | Villa Ramallo, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
21:00 | Coronel |
Report | Rodríguez Garavano |
Stadium: Salomón Boeseldín Referee: Santiago Ascenzi |
Defensores de Belgrano (VR) won 5–3 on aggregate.
February 5, 2016 | Unión (S) |
2–1 | Sunchales, Pcia. de Santa Fe | |
---|---|---|---|---|
21:15 | Weissen Salvatierra |
Report | Avellaneda |
Stadium: La Fortaleza Referee: José Sandoval |
Unión (S) won 3–1 on aggregate.
February 14, 2016 | San Martín (F) |
3–0 | Formosa, Pcia. de Formosa | |
---|---|---|---|---|
17:00 | Jaime Gómez Gutiérrez |
Report | Stadium: Estadio 17 de Octubre Referee: Guillermo González |
San Martín (F) won 3–1 on aggregate.
February 14, 2016 | San Martín (M) |
2–1 | San Martín, Pcia. de Mendoza | |
---|---|---|---|---|
19:00 | Villaseca Chiocarello |
Report | Pierani |
Stadium: Gral. San Martín Referee: Jonathan Correa |
2–2 on aggregate. Sportivo Rivadavia won on away goals.
February 20, 2016 | Deportivo Madryn |
4–0 | Puerto Madryn, Pcia. de Chubut | |
---|---|---|---|---|
17:00 | Michelena Piñero Da Silva |
Report | Stadium: Coliseo del Golfo Referee: Bruno Bocca |
Deportivo Madryn won 5–0 on aggregate.
February 7, 2016 | Cipolletti |
0–1 | Cipolletti, Pcia. de Río Negro | |
---|---|---|---|---|
20:30 | Report | Scalco |
Stadium: La Visera de Cemento Referee: Esteban Nasier |
Sansiena won 2–1 on aggregate.
Group B
In this round, 3 teams from the Torneo Federal A and 3 teams from the Torneo Federal B participated. The round was played between January 29 and February 17, on a home-and-away two-legged tie. The 3 winning teams advanced to the Final Round.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Güemes | 5–3 | Juventud Antoniana | 4–1 | 1–2 |
Talleres (C) | 4–2 | Defensores (P) | 1–0 | 3–2 |
Juventud Unida Universitario | 2–2 (4–5 p) | Villa Mitre | 0–2 | 2–0 |
First leg
January 29, 2016 | Juventud Antoniana |
1–4 | Salta, Pcia. de Salta | |
---|---|---|---|---|
22:00 | Balvorín |
Report | Díaz Detona Castaño |
Stadium: Padre Ernesto Martearena Referee: Nelson Sosa |
February 3, 2016 | Defensores (P) |
0–1 | Concepción del Uruguay, Pcia. de Entre Ríos | |
---|---|---|---|---|
21:00 | Report | Velázquez |
Stadium: Manuel y Ramón Núñez Referee: David Ranciglio |
February 10, 2016 | Villa Mitre |
2–0 | Bahía Blanca, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
21:00 | Dauwalder De Hoyos |
Report | Stadium: El Fortín Referee: Federico Presa |
Second leg
February 10, 2016 | Güemes |
1–2 | Santiago del Estero, Pcia. de Santiago del Estero | |
---|---|---|---|---|
22:00 | Jara |
Report | Cáceres Allende |
Stadium: Arturo Miranda Referee: Fabricio Llobet |
Güemes won 5–3 on aggregate.
February 16, 2016 | Talleres (C) |
3–2 | Córdoba, Pcia. de Córdoba | |
---|---|---|---|---|
21:00 | Reynoso Solís Araujo |
Report | Robles |
Stadium: Mario Alberto Kempes Referee: Sebastián Mastrángelo |
Talleres (C) won 4–2 on aggregate.
February 17, 2016 | Juventud Unida Universitario |
2–0 (4–5 p) |
San Luis, Pcia. de San Luis | |
---|---|---|---|---|
17:00 | Córdoba Ciaccheri |
Report | Stadium: Mario Sebastián Diez Referee: Alejandro Arco |
|
Penalties | ||||
Ruiz Fernández Sainz Ciaccheri Córdoba Passaglia Cardozo |
2–2 on aggregate. Villa Mitre won 5–4 on penalties.
Final Round
Bracket
Upper bracket
Lower bracket
Round of 64
This round will have 11 qualified teams from the Regional Round, 11 qualified teams from the Metropolitan Zone (5 teams from Primera B Metro; 4 teams from Primera C and 2 teams from Primera D), 12 teams from Primera B Nacional and 30 teams from Primera División. The round was played between May 4 and July 31, in a single knock-out match format. The 32 winning teams advanced to the Round of 32. The draw took place on April 7, 2016.
July 31, 2016 | River Plate |
3–0 | Formosa, Pcia. de Formosa | |
---|---|---|---|---|
18:00 | Alario Fernández Mercado |
Report | Stadium: Estadio Antonio Romero Referee: Pedro Argañaraz |
June 29, 2016 | Boca Juniors |
4–0 | San Juan, Pcia. de San Juan | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Pavón Insaurralde Pérez |
Report | Stadium: Estadio del Bicentenario Referee: Federico Beligoy |
May 4, 2016 | Independiente |
2–1 | |
Formosa, Pcia. de Formosa |
---|---|---|---|---|
22:00 | Fernández Aquino |
Report | Oviedo |
Stadium: Estadio Antonio Romero Referee: Pedro Argañaraz |
July 30, 2016 | San Lorenzo |
3–1 | Salta, Pcia. de Salta | |
---|---|---|---|---|
17:10 | Blandi Cauteruccio |
Report | Bauman |
Stadium: Estadio Padre Ernesto Martearena Referee: Mariano González |
May 25, 2016 | Racing Club |
2–0 | Formosa, Pcia. de Formosa | |
---|---|---|---|---|
18:40 | Acuña López |
Report | Stadium: Estadio Antonio Romero Referee: Alejandro Castro |
May 11, 2016 | Vélez Sársfield |
1–0 | Formosa, Pcia. de Formosa | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Pavone |
Report | Stadium: Estadio Antonio Romero Referee: Ramón Guaymas |
May 12, 2016 | Newell's Old Boys |
5–2 | Junín, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
19:30 | Rodríguez Scocco Fértoli |
Report | Scalco Linares |
Stadium: Estadio Eva Perón Referee: Fernando Echenique |
July 16, 2016 | Estudiantes (LP) |
3–0 | Salta, Pcia. de Salta | |
---|---|---|---|---|
17:10 | Marchioni Sánchez Graciani |
Report | Stadium: Estadio Padre Ernesto Martearena Referee: Ramón Guaymas |
July 22, 2016 | Quilmes |
2–2 (2–4 p) |
San Juan, Pcia. de San Juan | |
---|---|---|---|---|
20:00 | Orihuela García |
Report | Villalba Fretes Ledesma |
Stadium: Estadio del Bicentenario Referee: Saúl Laverni |
Penalties | ||||
Bottino Marinucci Ramírez Da Campo |
July 15, 2016 | Rosario Central |
1–0 | Junín, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
17:30 | Burgos |
Report | Stadium: Estadio Eva Perón Referee: Fernando Echenique |
July 27, 2016 | Argentinos Juniors |
1–1 (3–4 p) |
Turdera, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
18:00 | Romero |
Report | Bustos |
Stadium: Estadio Alfredo Beranger Referee: Héctor Paletta |
Penalties | ||||
Lenci Piovi Torrén Freire Romero |
May 18, 2016 | Gimnasia y Esgrima (LP) |
2–1 | Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
19:10 | Mansilla Contín |
Report | Michelena |
Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Diego Ceballos |
May 26, 2016 | Banfield |
1–0 | Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Bettini |
Report | Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Juan Pablo Pompei |
July 18, 2016 | Huracán |
2–1 | Banfield, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Romero Gamarra Bogado |
Report | Figueroa |
Stadium: Estadio Florencio Sola Referee: Luis Alvarez |
July 19, 2016 | Lanús |
1–1 (6–5 p) |
Formosa, Pcia. de Formosa | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Ayala |
Report | Velázquez |
Stadium: Estadio Antonio Romero Referee: Sergio Pezzotta |
Penalties | ||||
Sand Pasquini Martínez Ayala Acosta Braghieri Marcone Almirón |
May 26, 2016 | Arsenal |
2–1 | Turdera, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
15:40 | Bellocq Carrera |
Report | Ortiz |
Stadium: Estadio Alfredo Beranger Referee: Ariel Penel |
July 10, 2016 | Atlético Tucumán |
0–1 | Salta, Pcia. de Salta | |
---|---|---|---|---|
17:10 | Report | Sbuttoni |
Stadium: Estadio Padre Ernesto Martearena Referee: Andrés Merlos |
July 21, 2016 | Patronato |
0–0 (4–2 p) |
Junín, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Report | Stadium: Estadio Eva Perón Referee: Facundo Tello |
||
Penalties | ||||
Quiroga Telechea Bértoli González |
July 27, 2016 | Belgrano |
1–0 | Córdoba, Pcia. de Córdoba | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Velázquez |
Report | Stadium: Estadio Mario Alberto Kempes Referee: Federico Beligoy |
July 19, 2016 | Godoy Cruz |
2–0 | Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
17:10 | Alvarado Henriquez |
Report | Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Ramiro López |
May 18, 2016 | San Martín (SJ) |
0–1 | San Juan, Pcia. de San Juan | |
---|---|---|---|---|
22:00 | Report | Panichelli |
Stadium: Estadio del Bicentenario Referee: Pablo Díaz |
May 4, 2016 | Colón |
0–1 | Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
15:30 | Report | Altamirano |
Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Héctor Paletta |
June 2, 2016 | Atlético de Rafaela |
2–2 (3–2 p) |
Turdera, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
19:00 | Anselmo Colombo |
Report | Vizcarra |
Stadium: Estadio Alfredo Beranger Referee: Ariel Suárez |
Penalties | ||||
Anselmo Borgnino Serrano Colombo |
May 17, 2016 | Unión |
1–1 (4–3 p) |
Rafaela, Pcia. de Santa Fe | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Malcorra |
Report | Alzugaray |
Stadium: Estadio Nuevo Monumental Referee: Ariel Penel |
Penalties | ||||
Malcorra Martínez Nagüel Rodríguez |
July 25, 2016 | Sarmiento (J) |
1–2 | Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
18:00 | Fornari |
Report | Linas García |
Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Ariel Penel |
May 5, 2016 | Aldosivi |
0–0 (3–5 p) |
Turdera, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
15:30 | Report | Stadium: Estadio Alfredo Beranger Referee: Héctor Paletta |
||
Penalties | ||||
Díaz Lamberti Llama Galván |
June 23, 2016 | Crucero del Norte |
0–0 (1–3 p) |
Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
19:10 | Report | Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Mariano González |
||
Penalties | ||||
Castro Olivares Coria Pedrozo |
June 1, 2016 | Olimpo |
1–1 (3–1 p) |
Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
15:40 | Pizzini |
Report | Vila |
Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Saúl Laverni |
Penalties | ||||
Moiraghi Blanco Vega Figal |
May 25, 2016 | Tigre |
0–0 (2–4 p) |
Banfield, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
15:40 | Report | Stadium: Estadio Florencio Sola Referee: Pablo Díaz |
||
Penalties | ||||
Rodríguez Luna García Godoy |
June 1, 2016 | Defensa y Justicia |
2–0 | Banfield, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
20:00 | Isnaldo |
Report | Stadium: Estadio Florencio Sola Referee: Facundo Tello |
July 29, 2016 | Nueva Chicago |
0–2 | Banfield, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
17:00 | Report | Michel Aguirre Schmidt |
Stadium: Estadio Florencio Sola Referee: Nicolás Lamolina |
May 10, 2016 | Temperley |
1–2 | San Juan, Pcia. de San Juan | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Cólzera |
Report | Moreira Aldana |
Stadium: Estadio del Bicentenario Referee: Mario Ejarque |
Round of 32
This round will have the 32 qualified teams from the Round of 64. The round was played between August 2 and August 31, in a single knock-out match format. The 16 winning teams advanced to the Round of 16.
August 7, 2016 | River Plate |
2–1 | Salta, Pcia. de Salta | |
---|---|---|---|---|
20:10 | Fernández Martínez |
Report | Mosset |
Stadium: Estadio Padre Ernesto Martearena Referee: Fernando Rapallini |
August 11, 2016 | Defensores de Belgrano |
1–2 | Turdera, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
20:10 | Buono |
Report | Corvalán Fragapane |
Stadium: Estadio Alfredo Beranger Referee: Ariel Suárez |
August 12, 2016 | Unión Aconquija |
1–3 | Paraná, Pcia. de Entre Ríos | |
---|---|---|---|---|
19:30 | Martínez |
Report | Brítez Gamba Acevedo |
Stadium: Estadio Presbítero Bartolomé Grella Referee: Pablo Díaz |
August 13, 2016 | Los Andes |
0–2 | Lanús, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
16:10 | Report | Viatri Rodríguez |
Stadium: Estadio Ciudad de Lanús Referee: Ariel Penel |
August 23, 2016 | Racing Club |
2–1 | Salta, Pcia. de Salta | |
---|---|---|---|---|
21:10 | López Insúa |
Report | Coniglio |
Stadium: Estadio Padre Ernesto Martearena Referee: Fernando Echenique |
August 17, 2016 | Instituto |
0–2 | San Juan, Pcia. de San Juan | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Report | Vegetti Carrera |
Stadium: Estadio del Bicentenario Referee: Andrés Merlos |
August 7, 2016 | Banfield |
0–1 | Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
13:45 | Report | Silva |
Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Nicolás Lamolina |
August 7, 2016 | Douglas Haig |
1–3 | Formosa, Pcia. de Formosa | |
---|---|---|---|---|
16:00 | Bazán |
Report | Blandi Caruzzo Angeleri |
Stadium: Estadio Antonio Romero Referee: Juan Pablo Pompei |
August 8, 2016 | Independiente |
0–1 | Banfield, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
20:10 | Report | Ríos |
Stadium: Estadio Florencio Sola Referee: Darío Herrera |
August 12, 2016 | Belgrano |
1–1 (5–3 p) |
San Juan, Pcia. de San Juan | |
---|---|---|---|---|
22:10 | Aveldaño |
Report | Bogado |
Stadium: Estadio del Bicentenario Referee: Fernando Espinoza |
Penalties | ||||
Suárez Pereyra Álvarez Suárez Lema Álvarez |
August 31, 2016 | Laferrere |
1–1 (3–4 p) |
Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
15:30 | Lezcano |
Report | Altamirano |
Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Diego Ceballos |
Penalties | ||||
Martínez Bustos Fernández Mallemaci Tello Mazacotte |
August 16, 2016 | Juventud Unida (G) |
1–1 (4–3 p) |
Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
18:10 | Villalba |
Report | Pavone |
Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Héctor Paletta |
Penalties | ||||
Villalba Barrado Blanco Menseguez Ramírez |
August 10, 2016 | Newell's Old Boys |
0–1 | Lanús, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
20:10 | Report | Minici |
Stadium: Estadio Ciudad de Lanús Referee: Mario Ejarque |
August 31, 2016 | Atlético de Rafaela |
2–2 (1–3 p) |
Santa Fe, Pcia. de Santa Fe | |
---|---|---|---|---|
19:30 | Ramírez Abero |
Report | Bordagaray Herrera |
Stadium: Estadio 15 de Abril Referee: Andrés Merlos |
Penalties | ||||
Borgnino Morales Abero Paredes |
August 2, 2016 | Lanús |
2–0 | Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
18:10 | Aguirre Sand |
Report | Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Fernando Echenique |
August 22, 2016 | Santamarina |
1–2 | Formosa, Pcia. de Formosa | |
---|---|---|---|---|
Michel |
Report | Benedetto Pavón |
Stadium: Estadio Antonio Romero Referee: Silvio Trucco |
Round of 16
This round will have the 16 qualified teams from the Round of 32. The round was played between September 3 and October 19, in a single knock-out match format. The 8 winning teams advanced to the Quarterfinals.
September 22, 2016 | River Plate |
1–0 | San Juan, Pcia. de San Juan | |
---|---|---|---|---|
20:30 | Alario |
Report | Stadium: Estadio del Bicentenario Referee: Patricio Loustau |
September 3, 2016 | Unión |
0–0 (5–4 p) |
Sarandí, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
16:10 | Report | Stadium: Estadio Julio Humberto Grondona Referee: Juan Pablo Pompei |
||
Penalties | ||||
Acevedo Carando Godoy Vadalá Brítez Gamba |
October 19, 2016 | Racing Club |
0–1 | Lanús, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Report | Imperiale |
Stadium: Estadio Ciudad de Lanús Referee: Diego Abal |
October 12, 2016 | Godoy Cruz |
1–3 | Lanús, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
21:10 | González |
Report | Cauteruccio Blanco Belluschi |
Stadium: Estadio Ciudad de Lanús Referee: Juan Pablo Pompei |
September 3, 2016 | Defensa y Justicia |
1–2 | San Juan, Pcia. de San Juan | |
---|---|---|---|---|
20:10 | Kaprof |
Report | Bieler Álvarez Suárez |
Stadium: Estadio del Bicentenario Referee: Fernando Echenique |
September 14, 2016 | Almagro |
0–2 | Formosa, Pcia. de Formosa | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Report | Blanco Pereyra |
Stadium: Estadio Antonio Romero Referee: Nicolás Lamolina |
September 20, 2016 | Deportivo Morón |
0–2 | Salta, Pcia. de Salta | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Report | Montoya Ruben |
Stadium: Estadio Padre Ernesto Martearena Referee: Silvio Trucco |
September 28, 2016 | Lanús |
2–2 (2–4 p) |
Mar del Plata, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Martínez Braghieri |
Report | Tevez |
Stadium: José María Minella Referee: Darío Herrera |
Penalties | ||||
Martínez Pasquini Braghieri Marcone |
Quarterfinals
This round will have the 8 qualified teams from the Round of 16. The round was played between October 5 and November 17, in a single knock-out match format. The 4 winning teams advanced to the Semifinals.
October 27, 2016 | River Plate |
3–0 | Mar del Plata, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Driussi Arzura Alario |
Report | Stadium: José María Minella Referee: Federico Beligoy |
November 17, 2016 | Gimnasia y Esgrima (LP) |
2–2 (4–2 p) |
Salta, Pcia. de Salta | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Ibáñez Carrera |
Report | Blanco Díaz |
Stadium: Estadio Padre Ernesto Martearena Referee: Néstor Pitana |
Penalties | ||||
Licht Lobos Carrera Guanini |
October 5, 2016 | Belgrano |
2–0 | Lanús, Pcia. de Buenos Aires | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Bieler Bolatti |
Report | Stadium: Estadio Ciudad de Lanús Referee: Juan Pablo Pompei |
November 2, 2016 | Rosario Central |
2–1 | Córdoba, Pcia. de Córdoba | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Fernández Herrera |
Report | Benedetto |
Stadium: Estadio Mario Alberto Kempes Referee: Patricio Loustau |
Semifinals
This round will have the 4 qualified teams from the Quarterfinals. The round was played between November 30 and December 1, in a single knock-out match format. The 2 winning teams advanced to the Final.
December 1, 2016 | River Plate |
2–0 | San Juan, Pcia. de San Juan | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Driussi Alario |
Report | Stadium: Estadio del Bicentenario Referee: Darío Herrera |
November 30, 2016 | Belgrano |
0–2 | Formosa, Pcia. de Formosa | |
---|---|---|---|---|
21:10 | Report | Ruben Montoya |
Stadium: Estadio Antonio Romero Referee: Jorge Baliño |
Final
River Plate |
4–3 | |
---|---|---|
Alario Alonso |
Report | Musto Ruben |
Top goalscorers
Rank | Player | Club | Goals |
---|---|---|---|
1 | River Plate | 7 | |
2 | Deportivo Madryn | 4 | |
River Plate | |||
2 | Newell's Old Boys | 3 | |
San Lorenzo | |||
Boca Juniors | |||
Unión Aconquija | |||
Gimnasia y Esgrima (LP) |
Source:[4]
References
- ↑ "Todos los detalles de la Copa Argentina 2015/2016". Copa Argentina Sitio Oficial.
- ↑ "Los encuentros por la Fase Preliminar Regional". Copa Argentina Sitio Oficial.
- ↑ "Este jueves se sortearán los 32avos de Final de la Copa Argentina 2015-2016". Copa Argentina Sitio Oficial.
- ↑ "Goleadores Copa Argentina 2015/16". Copa Argentina Sitio Oficial.
External links
- Official site (in Spanish)
- Copa Argentina on the Argentine Football Association's website (in Spanish)