2014–15 in Russian futsal
← 2013/14 2015/16 → |
National team
Win Draw Loss
26.10.2014 Friendly (242) | Serbia |
2–3 | Novi Sad, Serbia | |
---|---|---|---|---|
Kocić Radin |
Report | Robinho Afanasyev Fakhrutdinov |
09.02.2015 Friendly (246) | Poland |
0–6 | Szczecin, Poland | |
---|---|---|---|---|
Report | Kutuzov Batyrev Chishkala Romulo Fakhrutdinov |
10.02.2015 Friendly (247) | Poland |
0–6 | Stargard Szczeciński, Poland | |
---|---|---|---|---|
Report | Milovanov Eder Lima Pereverzev |
18.03.2015 Euro-2016 (Q) (248) | Russia |
5–0 | Sarajevo, Bosnia and Herzegovina | |
---|---|---|---|---|
Abramov Lyskov Batyrev Romulo |
Report | Stadium: Olympic Hall Juan Antonio Samaranch |
19.03.2015 Euro-2016 (Q) (249) | Netherlands |
0–3 | Sarajevo, Bosnia and Herzegovina | |
---|---|---|---|---|
Report | Lyskov Pereverzev Sergeev |
Stadium: Olympic Hall Juan Antonio Samaranch |
21.03.2015 Euro-2016 (Q) (250) | Bosnia and Herzegovina |
1–2 | Sarajevo, Bosnia and Herzegovina | |
---|---|---|---|---|
Kahvedžić |
Report | Kutuzov |
Stadium: Olympic Hall Juan Antonio Samaranch |
National Student Team
14th World University Futsal Championship 2014 in Malaga, Spain [1]
Win Draw Loss
16 July 2014 Group C | Russia |
5–0 | Malaga | |
---|---|---|---|---|
18 July 2014 1/4 final | Russia |
5–0 | Malaga | |
---|---|---|---|---|
Intercontinental Futsal Cup
The 15th edition of the world's premier club futsal tournament [2]
Win Draw Loss
2 October 2014 1/2 final | Dinamo Moscow |
4–2 | Almaty | |
---|---|---|---|---|
Report |
3 October 2014 Final | Kairat Almaty |
3–2 | Almaty | |
---|---|---|---|---|
Report |
UEFA Futsal Cup
Win Draw Loss
02.10.2014 Main Round (Group 3) | ISK Dina Moskva |
4–2 | Troitsk, Russian Federation | |
---|---|---|---|---|
Report |
03.10.2014 Main Round (Group 3) | ISK Dina Moskva |
8–5 | Troitsk, Russian Federation | |
---|---|---|---|---|
Report |
05.10.2014 Main Round (Group 3) | ISK Dina Moskva |
5–1 | Troitsk, Russian Federation | |
---|---|---|---|---|
Report |
18.11.2014 Elite Round (Group B) | FK EP Chrudim |
0–3 | Pardubice, Czech Republic | |
---|---|---|---|---|
Report |
19.11.2014 Elite Round (Group B) | ISK Dina Moskva |
5–4 | Pardubice, Czech Republic | |
---|---|---|---|---|
Report |
21.11.2014 Elite Round (Group B) | ISK Dina Moskva |
4–1 | Pardubice, Czech Republic | |
---|---|---|---|---|
Report |
24.04.2015 1/2 final | ISK Dina Moskva |
4–7 (a.e.t) | Lisbon, Portugal | |
---|---|---|---|---|
Report |
26.04.2015 Bronze Final | Sporting CP |
8–3 | Lisbon, Portugal | |
---|---|---|---|---|
Report |
Super League
25th Russian futsal championship 2014/2015[3]
Regular season
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 39 | 29 | 4 | 6 | 221 | 135 | +86 | 91 | Advance to the playoff round | |
2 | 39 | 27 | 5 | 7 | 208 | 96 | +112 | 86 | ||
3 | 39 | 25 | 8 | 6 | 215 | 139 | +76 | 83 | ||
4 | 39 | 23 | 8 | 8 | 194 | 134 | +60 | 77 | ||
5 | 39 | 19 | 5 | 15 | 138 | 110 | +28 | 62 | ||
6 | 39 | 17 | 6 | 16 | 171 | 143 | +28 | 57 | ||
7 | 39 | 15 | 9 | 15 | 145 | 148 | −3 | 54 | ||
8 | 39 | 16 | 5 | 18 | 141 | 147 | −6 | 53 | ||
9 | 39 | 13 | 7 | 19 | 135 | 151 | −16 | 46 | Relegation to Top league | |
10 | 39 | 13 | 7 | 19 | 134 | 162 | −28 | 46 | ||
11 | 39 | 12 | 5 | 22 | 151 | 183 | −32 | 41 | ||
12 | 39 | 10 | 4 | 25 | 144 | 218 | −74 | 34 | Relegation to Top league | |
13 | 39 | 10 | 2 | 27 | 125 | 221 | −96 | 32 | Team disbanded after season | |
14 | 39 | 6 | 1 | 32 | 108 | 243 | −135 | 19 |
Source: AMFR
Rules for classification:
1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) number of goals scored
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Super League Playoffs
Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||||
1 | 3 | ||||||||||||
8 | 0 | ||||||||||||
1 | 3 | ||||||||||||
6 | 0 | ||||||||||||
2 | 3 | ||||||||||||
7 | 0 | ||||||||||||
(Pairings are re-seeded after the first round) | 1 | 2 | |||||||||||
2 | 3 | ||||||||||||
3 | 2 | ||||||||||||
6 | 3 | ||||||||||||
2 | 3 | ||||||||||||
4 | 0 | ||||||||||||
4 | 3 | ||||||||||||
5 | 2 |
Bronze medals | ||||
4 | 3 | |||
6 | 2 | |||
National Cup
Knockout stage
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||||||||||||
6 | 7 | 13 | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 12 | 13 | ||||||||||||||||||||
3 | 4 | 7 | ||||||||||||||||||||
8 | 5 | 13 | ||||||||||||||||||||
0 | 5 | 5 | ||||||||||||||||||||
1 | 6 | 7 | ||||||||||||||||||||
3 | 3 | 6 | ||||||||||||||||||||
3 | 2 | 5 | ||||||||||||||||||||
1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||
3 | 13 | 16 | ||||||||||||||||||||
3 | 3 | 6 | ||||||||||||||||||||
4 | 3 | 7 | ||||||||||||||||||||
4 | 2 | 6 | ||||||||||||||||||||
4 | 4 | 8 | ||||||||||||||||||||
2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||
4 | 6 | 10 | ||||||||||||||||||||
3 | 2 | 5 | ||||||||||||||||||||
1 | 6 | 7 | ||||||||||||||||||||
6 | 3 | 9 | ||||||||||||||||||||
6 | 4 | 10 | ||||||||||||||||||||
2 | 3 | 5 | ||||||||||||||||||||
10 | 6 | 16 | ||||||||||||||||||||
4 | 2 | 6 | ||||||||||||||||||||
4 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
2 | 3 | 5 | ||||||||||||||||||||
4 | 5 | 9 | ||||||||||||||||||||
1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
1 | 7 | 8 | ||||||||||||||||||||
1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
5 | 10 | 15 |
Eremenco Cup
Group stage
|
Final four
Semifinals | Final | |||||
February 26 | ||||||
4 | ||||||
February 28 | ||||||
5 | ||||||
2 | ||||||
February 26 | ||||||
6 | ||||||
3 | ||||||
1 | ||||||
Third place | ||||||
February 28 | ||||||
3 | ||||||
0 |
Top League
Top League Regular Season
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Almaz-ALROSA Mirny | 28 | 19 | 5 | 4 | 86 | 82 | +4 | 62 | Qualified for Playoff Semifinals |
2 | Fakel Surgut | 28 | 17 | 7 | 4 | 160 | 119 | +41 | 58 | |
3 | Ukhta (C) (P) | 28 | 17 | 5 | 6 | 163 | 112 | +51 | 56 | Qualified for Playoff Quarterfinals |
4 | Ishim-Tyumen-2 | 28 | 15 | 7 | 6 | 131 | 73 | +58 | 52 | |
5 | Zarya Yakutsk | 28 | 8 | 9 | 11 | 130 | 120 | +10 | 33 | |
6 | Zenit-Saratov | 28 | 7 | 6 | 15 | 118 | 143 | −25 | 27 | |
7 | Berkut Grozny | 28 | 6 | 2 | 20 | 96 | 185 | −89 | 20 | |
8 | 28 | 2 | 1 | 25 | 92 | 220 | −128 | 7 |
Source: AMFR
Rules for classification:
1) points; 2) number of wins; 3) head-to-head points; 4) head-to-head goal difference; 5) head-to-head goals scored; 6) goal difference; 7) number of goals scored
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (RQ) = Qualified to the relegation tournament indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.
Playoffs
First Round | Semifinals | Final | |||||||||||||||||
1 | Almaz-ALROSA | 5 | 3 | 8 | |||||||||||||||
4 | Ishim-Tyumen-2 | 2 | 3 | 5 | 4 | Ishim-Tyumen-2 | 3 | 2 | 5 | ||||||||||
5 | Zarya | 1 | 3 | 4 | 1 | Almaz-ALROSA | 5 | 4 | 9 | ||||||||||
3 | Ukhta | 7 | 6 | 12 | |||||||||||||||
2 | Fakel | 3 | 2 | 5 | |||||||||||||||
3 | Ukhta | 1 | 8 | 9 | 3 | Ukhta (pen.) | 2 | 3 | 5 | Third place | |||||||||
6 | Zenit-Saratov | 4 | 1 | 5 | 2 | Fakel | 1 | 2 | 3 | ||||||||||
4 | Ishim-Tyumen-2 | 3 | 5 | 8 |
Youth League
Championship
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | KPRF Moscow (C) | 28 | 18 | 4 | 6 | 122 | 82 | +40 | 58 | |
2 | Dynamo Moscow | 28 | 16 | 4 | 8 | 121 | 101 | +20 | 52 | |
3 | Gazprom-Ugra Yugorsk | 28 | 16 | 4 | 8 | 143 | 95 | +48 | 52 | |
4 | Norilsk Nickel | 28 | 15 | 3 | 10 | 103 | 81 | +22 | 48 | |
5 | Dina Moskva | 28 | 15 | 2 | 11 | 105 | 81 | +24 | 47 | |
6 | Spartak Moscow | 28 | 11 | 3 | 14 | 87 | 122 | −35 | 36 | |
7 | CSKA Moscow | 28 | 6 | 2 | 20 | 85 | 125 | −40 | 20 | |
8 | Mytishchi | 28 | 3 | 2 | 23 | 70 | 149 | −79 | 11 |
Source: AMFR
Rules for classification:
1) points; 2) number of wins; 3) head-to-head points; 4) head-to-head goal difference; 5) head-to-head goals scored; 6) goal difference; 7) number of goals scored
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (RQ) = Qualified to the relegation tournament indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.
Women's League
23rd Russian women futsal championship 2014/2015
Source: [amfr.ru [4] ]
Rules for classification:
1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) number of goals scored
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Women's National Cup [5]
References
- ↑ XIV World University Futsal Championship 2014 (in Russian). www.amfr.ru. Retrieved 13 September 2016.
- ↑ The 15th edition of the world's premier club futsal tournament (in Russian). www.footballreview.ru. Retrieved 13 September 2016.
- ↑ XXV Чемпионат России. Суперлига 2014/2015 (in Russian). www.amfr.ru. Retrieved 13 September 2016.
- ↑ Чемпионат России 2014/15. Женщины (in Russian). www.amfr.ru. Retrieved 13 September 2016.
- ↑ Кубок России 2014/15 среди женщин (in Russian). www.amfr.ru. Retrieved 12 September 2016.