Men
Teams
Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Chad Allen | Travis Fanset | Jay Allen | Jim Clayton | Brantford, Ontario |
Mark Bice | Codey Maus | Steve Bice | Jamie Danbrook | Sarnia, Ontario |
Serge Reid (fourth) | Francois Gionest | Simon Collin | Pierre Charette (skip) | Saguenay, Quebec |
Dave Collyer | Evan Sullivan | Bill Leitch | Peter Aker | Belleville, Ontario |
Denis Cordick | John Morris | Kevin Stringer | Richard Garden | Georgetown, Ontario |
Robert Desjardins | Jean-Sébastien Roy | Steven Munroe | Steeve Villeneuve | Chicoutimi, Quebec |
John Epping | Scott Bailey | Scott Howard | David Mathers | Toronto, Ontario |
Pete Fenson | Shawn Rojeski | Joe Polo | Ryan Brunt | Bemidji, Minnesota |
Martin Ferland | Francois Roberge | Shawn Fowler | Maxime Elmaleh | Quebec City, Quebec |
Dwayne Fowler | Michael Fournier | Dan Cook | Ian Bridger | Prescott, Ontario |
Chris Gardner | Don Bowser | Brad Kidd | Simon Barrick | Ottawa, Ontario |
Tyler George | Chris Plys | Rich Ruohonen | Aanders Brorson | Duluth, Minnesota |
Jason Gunnlaugson | Justin Richter | Jason Ackerman | David Kraichy | Beausejour, Manitoba |
Brad Gushue | Ryan Fry | Geoff Walker | Adam Casey | St. Johns, Newfoundland and Labrador |
Guy Hemmings | François Gagné | Benoit Vezeau | Christian Bouchard | Mount Royal, Quebec |
Glenn Howard | Wayne Middaugh | Brent Laing | Craig Savill | Coldwater, Ontario |
Brad Jacobs | E. J. Harnden | Ryan Harnden | Scott Seabrook | Sault Ste. Marie, Ontario |
Mark Kean | Andrew Clayton | Patrick Janssen | Tim March | Toronto, Ontario |
Dale Matchett | Ryan Werenich | Jeff Gorda | Shawn Kaufman | Bradford, Ontario |
Jeff McCrady | Brian Lewis | Steve Doty | Graham Sinclair | Ottawa, Ontario |
Jean-Michel Ménard | Martin Crête | Éric Sylvain | Philippe Ménard | Gatineau/Lévis, Quebec |
Matt Paul | Mathew Camm | Andrew Hamilton | Ed Cyr | Ottawa, Ontario |
Ken Thompson | Scott Buckley | Dave Burgess | Kevin MacLean | Kingston, Ontario |
Wayne Tuck, Jr. | Craig Kochan | Scott McDonald | Paul Moffatt | Toronto, Ontario |
Women
Teams
Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Ève Bélisle* | Joëlle Sabourin | Catherine Derick | Sylvie Daniel | Thurso, Quebec |
Chrissy Cadorin | Brit O'Neill | Jenn Minchin | Jasmine Thurston | Glendale, Ontario |
Lisa Farnell | Erin Morrissey | Kim Brown | Ainsley Galbraith | Chaffeys Locks, Ontario |
Jacqueline Harrison | Lori Eddy | Kimberly Tuck | Julie Columbus | Elmvale, Ontario |
Jennifer Harvey | Carol Evjimoto | Lindsay Jones | Tammy Jeffery | Ottawa, Ontario |
Rachel Homan | Emma Miskew | Alison Kreviazuk | Lisa Weagle | Ottawa, Ontario |
Tracy Horgan | Jenn Seabrook | Jenna Enge | Amanda Gates | Sudbury, Ontario |
Kimberly Mastine | Nathalie Audet | Audree Dufresne | Saskia Hollands | Montreal, Quebec |
Robyn Mattie | Lauren Mann | Patricia Hill | Andrea Leganchuk | Ottawa, Ontario |
Sherry Middaugh | Jo-Ann Rizzo | Lee Merklinger | Leigh Armstrong | Coldwater, Ontario |
Allison Ross | Alanna Routledge | Kristen Richard | Brittany O'Rourke | Howick, Quebec |
Kirsten Wall | Hollie Nicol | Danielle Inglis | Jill Mouzar | Toronto, Ontario |
* Ève Bélisle was filling in for Chantal Osborne.