Regional participants
*denotes tie
Regionals
Location: Physical Activities Center
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| St. Augustine's
| 78
| |
|
| Hampton
| 73
| |
| | St. Augustine's
| 88
| |
|
|
| | UDC
| 93
| |
| UDC
| 34
| |
| |
| Randolph–Macon
| 17
| |
|
|
- Third Place - Hampton 71, Randolph-Macon 51
Location: Kaiser Hall
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Sacred Heart
| 113****
| |
|
| Assumption
| 108
| |
| | Sacred Heart
| 72
| |
|
|
| | American International
| 68
| |
| American International
| 65
| |
| |
| Central Connecticut
| 64
| |
|
|
- Third Place - Assumption 99, Central Connecticut 89*
Location: Allee Gym
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| North Dakota State
| 71
| |
|
| Ferris State
| 68
| |
| | North Dakota State
| 77
| |
|
|
| | Morningside
| 79
| |
| Morningside
| 80
| |
| |
| Nebraska–Omaha
| 79
| |
|
|
- Third Place - Ferris State 81, Nebraska-Omaha 75
Location: Health and Physical Education Building
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Jacksonville State
| 67
| |
|
| Florida Southern
| 61
| |
| | Jacksonville State
| 92
| |
|
|
| | West Georgia
| 76
| |
| West Georgia
| 74
| |
| |
| West Chester
| 73
| |
|
|
- Third Place - Florida Southern 72, West Chester 71
Location: Houck Field House
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Central Missouri State
| 66
| |
|
| Stephen F. Austin
| 57
| |
| | Central Missouri State
| 69
| |
|
|
| | SE Missouri State
| 74
| |
| SE Missouri State
| 83
| |
| |
| Tennessee–Martin
| 71
| |
|
|
- Third Place - Stephen F. Austin 83, Tennessee–Martin 70
Location:
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Chapman
| 80
| |
|
| San Francisco State
| 70
| |
| | Chapman
| 66
| |
|
|
| | Cal State Bakersfield
| 78
| |
| Cal State Bakersfield
| 72
| |
| |
| Humboldt State
| 48
| |
|
|
- Third Place - San Francisco State 78, Humboldt State 71
Location: Owensboro Sportscenter
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Wright State
| 71
| |
|
| Lewis
| 57
| |
| | Wright State
| 69
| |
|
|
| | Kentucky Wesleyan
| 67
| |
| Kentucky Wesleyan
| 90
| |
| |
| Southern Connecticut
| 68
| |
|
|
- Third Place - Lewis 91, Southern Connecticut 73
Location: Nelson Field House
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Bloomsburg
| 76
| |
|
| Cheyney
| 75
| |
| | Bloomsburg
| 73
| |
|
|
| | Philadelphia U
| 66
| |
| Philadelphia U
| 72
| |
| |
| C. W. Post
| 68
| |
|
|
- Third Place - C. W. Post 83, Cheyney 69
*denotes each overtime played
National Quarterfinals
| Quarterfinal - Bakersfield, CA
| |
| | | | |
|
| SE Missouri State
| 70
| |
|
| Cal State Bakersfield
| 75
| |
|
|
Location: Springfield Civic Center
| Semifinals
| | | Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| UDC
| 92
| |
|
| Morningside
| 77
| |
| | UDC
| 73
| |
|
|
| | Wright State
| 92
| |
| Cal State Bakersfield
| 50
| |
| |
| Wright State
| 57
| |
|
|
*denotes each overtime played
All-tournament team
- Anthony Bias (Wright State)
- Michael Britt (District of Columbia)
- Earl Jones (District of Columbia)
- Gary Monroe (Wright State)
- Fred Moore (Wright State)