2014 Caribbean Cup qualification
The 2014 Caribbean Cup qualification began in May 2014 and ended in October 2014.[1] The qualification competition determined which national teams could play in the 2014 Caribbean Cup which in turn determined which teams participated in the 2015 CONCACAF Gold Cup and the 2016 Copa América Centenario.
Tournament details | |
---|---|
Host countries | Antigua and Barbuda Aruba Guadeloupe Haiti Martinique Montserrat Puerto Rico Saint Kitts and Nevis Trinidad and Tobago |
Dates | 30 May – 12 October 2014 |
Teams | 26 (from 1 confederation) |
Tournament statistics | |
Matches played | 51 |
Goals scored | 162 (3.18 per match) |
Top scorer(s) | (8 goals) |
In March 2014, it was announced that Jamaica would host the 'final stage' of the competition in Montego Bay.[2]
In April 2014, the Caribbean Football Union announced the group stage draw.[3]
Participants
A total of 26 teams entered the competition.
Seeding | Teams | No. of teams |
---|---|---|
No participation | 5 | |
Preliminary round entrants | 7 | |
First round entrants | 14 | |
Second round entrants |
|
3 |
Final round entrants | 2 |
Preliminary round
Group winners advanced to the first round.
Group 1
Hosted in Montserrat (UTC−4). On 8 May 2014, it was announced that Montserrat's Blakes Estate Stadium would be undergoing an inspection to host the group,[4] previously it was announced that the host nation for Group 1 would be Bonaire.[3] It is the first time Montserrat has been chosen to host any part of a Caribbean Football Union organised competition.[4]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | |
2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | |
2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | −2 | 0 |
Montserrat | 1–0 | |
---|---|---|
Hodgson |
Report |
U.S. Virgin Islands | 1–2 | |
---|---|---|
Taylor, Jr. |
Report | Seinpaal Beaumont |
Montserrat | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Group 2
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 0 | +14 | 9 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 | 6 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 7 | −5 | 3 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 15 | −15 | 0 |
French Guiana | 6–0 | |
---|---|---|
Soubervie Gab. Pigrée Atooman Awong Solvi Nalie |
Report |
Aruba | 1–0 | |
---|---|---|
Linkers |
Report |
Turks and Caicos Islands | 0–6 | |
---|---|---|
Report | Gab. Pigrée Awong Louima |
Aruba | 7–0 | |
---|---|---|
Barradas Kock Raven Cruden Santos |
Report |
British Virgin Islands | 0–2 | |
---|---|---|
Report | Fenelus Derilien |
Aruba | 0–2 | |
---|---|---|
Report | Martinon Gary Pigrée |
First round
Group winners, runners-up, and the best third-placed team advanced to the second round.
Group 3
Hosted in Martinique (UTC−4).[5]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 2 | +7 | 7 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 4 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 12 | −8 | 3 | |
3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | −1 | 2 |
Barbados | 1–1 | |
---|---|---|
Burgess |
Report | Faerber |
Martinique | 6–0 | |
---|---|---|
Germany Coureur Goron |
Report |
Suriname | 2–3 | |
---|---|---|
Cronie |
Report | Pauletta Seinpaal Barzey |
Martinique | 3–2 | |
---|---|---|
Boyce Germany Goron |
Report | Morris Joseph |
Bonaire | 1–4 | |
---|---|---|
Seinpaal |
Report | Boyce Harewood Harte |
Martinique | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Group 4
Hosted in Puerto Rico (UTC−4).[5]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | |
3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | |
3 | 0 | 2 | 1 | 5 | 6 | −1 | 2 | |
3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | −1 | 2 |
Grenada | 1–1 | |
---|---|---|
James |
Report | Breleur |
Puerto Rico | 1–2 | |
---|---|---|
Ramos |
Report | Gab. Pigrée |
French Guiana | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Puerto Rico | 2–2 | |
---|---|---|
Ramos Oikkonen |
Report | James Bain |
Group 5
Hosted in Antigua and Barbuda (UTC−4).[5]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 9 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 6 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 11 | 3 | +8 | 3 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 20 | −20 | 0 |
Dominican Republic | 0–1 | |
---|---|---|
Report | Anderson |
Antigua and Barbuda | 6–0 | |
---|---|---|
Jahraldo-Martin Murtagh Harriette Byers Griffith |
Report |
Saint Vincent and the Grenadines | 4–0 | |
---|---|---|
Samuel Anderson Solomon |
Report |
Antigua and Barbuda | 2–1 | |
---|---|---|
Byers Jarvis |
Report | Mack |
Anguilla | 0–10 | |
---|---|---|
Report | Kentish Beard K. Rodríguez Faña Peralta Zayas |
Antigua and Barbuda | 2–1 | |
---|---|---|
Thomas Jarvis |
Report | McBurnette |
Group 6
Hosted in Saint Kitts and Nevis (UTC−4).[5]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 0 | +7 | 7 | |
3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | |
3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | −4 | 1 | |
3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 | −6 | 1 |
Saint Kitts and Nevis | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Saint Lucia | 2–0 | |
---|---|---|
Emmanuel Paul |
Report |
Saint Kitts and Nevis | 5–0 | |
---|---|---|
Lawrence Sawyers Harris Thomas Leader |
Report |
Dominica | 1–2 | |
---|---|---|
Wade |
Report | Valcin |
Saint Kitts and Nevis | 2–0 | |
---|---|---|
Thomas Harris |
Report |
Ranking of third place teams
Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 | 3 | 1 | 0 | 2 | 11 | 3 | +8 | 3 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 12 | −8 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 2 | 1 | 5 | 6 | −1 | 2 | |
6 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | −4 | 1 |
Second round
Group winners and runners-up advanced to the final round.
Group 7
Hosted in Trinidad and Tobago (UTC−4).[6]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 9 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 8 | −4 | 4 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 7 | −4 | 0 |
Antigua and Barbuda | 2–1 | |
---|---|---|
Murtagh Parker |
Report | Frederick |
Trinidad and Tobago | 6–1 | |
---|---|---|
Molino Jones Caesar |
Report | Faña |
Dominican Republic | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Trinidad and Tobago | 2–0 | |
---|---|---|
Guerra Jones |
Report |
Saint Lucia | 2–3 | |
---|---|---|
Polius |
Report | Faña K. Rodríguez Navarro |
Trinidad and Tobago | 1–0 | |
---|---|---|
Molino |
Report |
Group 8
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 5 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8 | −3 | 3 |
Saint Kitts and Nevis | 2–3 | |
---|---|---|
Elliott Panayiotou |
Report | Joseph Lawrence |
Haiti | 2–2 | |
---|---|---|
Louis Alcénat |
Report | Solvi Legrand |
French Guiana | 1–2 | |
---|---|---|
Gab. Pigrée |
Report | Mitchum Hanley |
Haiti | 4–2 | |
---|---|---|
Belfort Guerrier Alcénat |
Report | Harte Bertin |
Barbados | 0–2 | |
---|---|---|
Report | Fabien Gab. Pigrée |
Haiti | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Group 9
Hosted in Guadeloupe (UTC−4).[6]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 5 | +2 | 7 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 3 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | −2 | 3 |
Curaçao | 1–1 | |
---|---|---|
Merencia |
Report | Faubert |
Guadeloupe | 3–1 | |
---|---|---|
Gamiette Gotin Nestor |
Report | Samuel |
Saint Vincent and the Grenadines | 1–0 | |
---|---|---|
Anderson |
Report |
Guadeloupe | 1–2 | |
---|---|---|
Vouteau |
Report | Faubert |
Martinique | 4–3 | |
---|---|---|
Crétinoir Faubert |
Report | Stewart Anderson |
Guadeloupe | 0–1 | |
---|---|---|
Report | Merencia |
Goalscorers
- 8 goals
- 5 goals
- 4 goals
- 3 goals
Keiran Murtagh Dwayn Raven Mario Harte Yurick Seinpaal Kerbi Rodríguez Fabrice Awong José-Thierry Goron Kenwyne Jones
- 2 goals
Peter Byers Nathaniel Jarvis Carl Joseph Arantees Lawrence Papito Merencia Prince Rajcomar Rony Beard Domingo Peralta Mickaël Solvi Terry James Jean Sony Alcénat Kervens Belfort Sébastien Crétinoir Joseph Marrero Héctor Ramos Atiba Harris Zephaniah Thomas Zaccheus Polius Cliff Valcin Myron Samuel Cornelius Stewart Miquel Cronie
- 1 goal
Quinton Griffith Tevaughn Harriette Calaum Jahraldo-Martin Josh Parker Akeem Thomas Rensy Barradas Jelano Cruden Annuar Kock Emile Linkers Erik Santos de Gouveia Emmerson Boyce Romelle Burgess Romario Harewood Ricardo Morris Suehendley Barzey Jozef Beaumont Lacey Pauletta Shelton Martis Gevaro Nepomuceno Julian Wade Inoel Navarro Samuel Zayas Sergilio Atooman Sylvio Breleur Gilles Fabien David Martinon Orphéo Nalie Gary Pigrée Anthony Soubervie Kithson Bain Wendell Rennie Thomas Gamiette Ludovic Gotin Loïc Nestor Rudy Vouteau Wilde-Donald Guerrier Jean-David Legrand Jeff Louis Mathias Coureur Jaylee Hodgson Alex Oikkonen Devaughn Elliott Tishan Hanley Joash Leader Orlando Mitchum Harry Panayiotou Romaine Sawyers Sheldon Emmanuel Kurt Frederick Tremain Paul Nazir McBurnette Azinho Solomon Jerny Faerber Trevin Caesar Ataullah Guerra Stevens Derilien Marc Fenelus MacDonald Taylor, Jr.
- Own goals
Kyle Kentish (playing against Dominican Republic) Karanja Mack (playing against Dominican Republic) Emmerson Boyce (playing against Martinique) Kervin Lawrence (playing against Saint Kitts and Nevis) Frantz Bertin (playing against Barbados) Kely Louima (playing against French Guiana)
References
- "Caribbean Football Union Calendar of Events 2014". CFUfootball.org. Archived from the original on 17 November 2014. Retrieved 18 January 2014.
- Williams, Sean (18 March 2014). "Jamaica to host 2014 Caribbean Cup". Jamaica Observer. Retrieved 18 March 2014.
- "Men's CFU Caribbean Cup 2014 Group Draw". Caribbean Football Union. Archived from the original on 18 October 2014. Retrieved 14 April 2014.
- "Montserrat inspection ahead of Caribbean Cup". CONCACAF. 8 May 2014. Archived from the original on 2015-01-08. Retrieved 8 May 2014.
- "2014 CFU Men's Cup First Round Set For This Week". CFU. Archived from the original on 2015-09-23. Retrieved 2014-11-11.
- "CFU Men's Caribbean Cup games Second Round Starts Today". CFU. Archived from the original on 2016-03-04. Retrieved 2014-11-11.
External links
- Caribbean Cup, CFUfootball.org