2001–02 UEFA Women's Cup
Tournament details | |
---|---|
Dates | 14 Sep 2001 - 23 May 2002 |
Teams | 33 (from 33 confederations) |
Final positions | |
Champions |
|
Runners-up |
|
Tournament statistics | |
Matches played | 61 |
Goals scored | 320 (5.25 per match) |
Top scorer(s) |
|
The first ever UEFA Women's Cup took place during the 2001–02 season. It was won by German Bundesliga side 1. FFC Frankfurt in the final against Sweden's Umeå IK.
First qualifying round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Codru Chişinău |
18–0 | 9–0 | 9–0 |
Second qualifying round
Group 1
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 23 | 1 | +22 | 9 | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 8 | 0 | 6 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 15 | −10 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 16 | −12 | 0 |
Trondheims-Ørn |
9 – 0 | |
---|---|---|
Sandaune Gulbrandsen Jordanger Pedersen Lie |
Øverlands Minde, Stjørdal
Attendance: 535
Bobruichanka Bobruisk |
4 – 1 | |
---|---|---|
Kuzniatsova Novikova Aniskovtseva |
? |
Øverlands Minde, Stjørdal
Attendance: 350
Trondheims-Ørn |
6 – 1 | |
---|---|---|
Rønning Gulbrandsen Lie Enlid |
Ryzhevich |
Attendance: 902
Eendracht Aalst |
4 – 3 | |
---|---|---|
? Maes Heirbaut |
Jóhannesdóttir |
Rosenborgbanen, Trondheim
Attendance: 50
Trondheims-Ørn |
8 – 0 | |
---|---|---|
Rønning Jordanger Gulbrandsen Lehn Sandaune |
Rosenborgbanen, Trondheim
Attendance: 407
Bobruichanka Bobruisk |
3 – 1 | |
---|---|---|
Ryzhevich |
Kristjánsdottir |
Dalgård Stadion, Trondheim
Attendance: 50
Group 2
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 28 | 0 | +28 | 9 | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 6 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 20 | −18 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 16 | −15 | 0 |
Ryazan |
4 – 0 | |
---|---|---|
Letyushova Barbashina Pustovoitova |
Roodemolen, Sassenheim
Attendance: 250
Kavala |
2 – 1 | |
---|---|---|
Michailidu Pouridou |
Kubanová |
Roodemolen, Sassenheim
Attendance: 100
Ter Leede |
1 – 0 | |
---|---|---|
Dijkhuizen |
Roodemolen, Sassenheim
Attendance: 100
Ryazan |
11 – 0 | |
---|---|---|
Zinchenko Barbashina Letyushova Yushkevich Verezubova |
Roodemolen, Sassenheim
Attendance: 20
Ter Leede |
8 – 0 | |
---|---|---|
Drommel Noom Blankespoor Burger Dijkhuizen |
Roodemolen, Sassenheim
Attendance: 350
Ryazan |
13 – 0 | |
---|---|---|
Letyushova Barbashina Verezubova Pustovoitova Yaraikina Kolomiets |
Roodemolen, Sassenheim
Attendance: 20
Group 3
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 | 9 | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 1 | +7 | 6 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | −3 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 14 | −14 | 0 |
Umeå |
1 – 0 | |
---|---|---|
Sjöström |
Attendance: 1,486
Femina Budapest |
4 – 0 | |
---|---|---|
Sebestyén Ferenczi Pádár |
Umeå |
3 – 0 | |
---|---|---|
Nordlund Nordbrandt Eriksson |
Attendance: 976
Sparta Prague |
1 – 0 | |
---|---|---|
Macková |
Umeå |
6 – 0 | |
---|---|---|
Göras Sjöström Nordbrandt Lindqvist |
Attendance: 1,114
Sparta Prague |
7 – 0 | |
---|---|---|
Chlumecká Mazlová Poincová |
Tegstunet, Umeå
Group 4
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 24 | 0 | +24 | 9 | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 20 | 2 | +18 | 6 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 | 8 | +2 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 44 | −44 | 0 |
Frankfurt |
1 – 0 | |
---|---|---|
Wunderlich |
Attendance: 1,200
Codru Chişinău |
9 – 0 | |
---|---|---|
Pufulete Enache Berinczan Laslo Deliu Golovko |
Levante |
17 – 0 | |
---|---|---|
Prieto Jiménez Gimbert R. Castillo Del Río Monje Fuentes Soler |
Group 5
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 1 | +13 | 9 | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 2 | +8 | 6 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 9 | −7 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 15 | −14 | 0 |
KÍ |
2 – 1 | |
---|---|---|
Andreasen |
Krivohravek |
Attendance: 114
Torres |
5 – 0 | |
---|---|---|
Conti Parejo Masia |
Attendance: 78
Group 6
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 19 | 1 | +18 | 9 | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 19 | 4 | +15 | 6 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 9 | 10 | −1 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 32 | −32 | 0 |
Odense |
3 – 0 | |
---|---|---|
S. Pedersen M. Pedersen Møller |
Attendance: 211
Masinac Niš |
11 – 0 | |
---|---|---|
Ranđelović Ivanović Mladenović Todorović Stefanović Zukovski Jovanović ? |
Attendance: 466
Odense |
13 – 0 | |
---|---|---|
Bülow Møller M. Pedersen Kjær Thomsen S. Pedersen Jakobsen Lund |
Bolbro GIF, Odense
Attendance: 326
Masinac Niš |
7 – 1 | |
---|---|---|
? Stojanović Todorović Stefanović Jovanović Zukovski |
Santos |
Odense |
3 – 1 | |
---|---|---|
M. Pedersen Møller |
Todorović |
Group 7
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 2 | +7 | 7 | |
2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | |
3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 6 | 0 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 12 | −7 | 1 |
Toulouse |
1 – 0 | |
---|---|---|
? |
Ayr United |
1 – 1 | |
---|---|---|
Fleeting |
Zhdanova |
Lehenda Chernihiv |
3 – 2 | |
---|---|---|
Dyatel Karpenkova Lemeshko |
Besker |
Dam Park, Ayr
Group 8
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 13 | 1 | +12 | 9 | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 6 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 9 | 5 | +4 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 21 | −21 | 0 |
AZS Wrocław |
7 – 0 | |
---|---|---|
Otrębska Stochay Pożerska Kraus |
Attendance: 70
Bern |
3 – 1 | |
---|---|---|
Gaillard Theiler |
Kraus |
Attendance: 350
Arsenal |
7 – 0 | |
---|---|---|
Ludlow Grant Coss Ogawa Moore |
Attendance: 80
Bern |
7 – 0 | |
---|---|---|
Vonlanthen Meyer Marti Theiler Gaillard |
Attendance: 100
Quarter-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Arsenal |
2–3 | 1–1 | 1–2 (a.e.t.) | |
Odense |
1–5 | 0–3 | 1–2 | |
Umeå |
7–2 | 4–1 | 3–1 | |
Trondheims-Ørn |
2–3 | 2–1 | 0–2 |
First leg
Odense |
0 – 3 | |
---|---|---|
Pia Wunderlich Prinz Jones |
Trondheims-Ørn |
2 – 1 | |
---|---|---|
Valkonen Sandaune |
Sarapää |
Second leg
Ryazan |
1 – 3 | |
---|---|---|
Pustovoitova |
Ljungberg Runesson |
HJK Helsinki |
2 – 0 | |
---|---|---|
Kalmari |
Semi-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Toulouse |
1–2 | 1–2 | 0–0 | |
Umeå |
3–1 | 2–1 | 1–0 |
First leg
Umeå |
2 – 1 | |
---|---|---|
Ljungberg Kapstad |
Kalmari |
Second leg
HJK Helsinki |
0 – 1 | |
---|---|---|
Ljungberg |
Final
Top goalscorers
Rank | Player | Team | Goals |
---|---|---|---|
1 | Frankfurt | 9 | |
2 | HJK | 8 | |
Odense | 8 | ||
Ryazan | 8 | ||
Ryazan | 8 |
External links
This article is issued from
Wikipedia.
The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike.
Additional terms may apply for the media files.