Women's team at the 2018 Asian Games |
---|
Venue |
Jakabaring Tennis Courts |
---|
Dates |
31 August 2018 (2018-08-31) – 1 September 2018 (2018-09-01) |
---|
Competitors |
48 from 10 nations |
---|
Medalists |
---|
| Japan Misaki Hangai, Riko Hayashida, Rurika Kuroki, Kurumi Onoue, Noa Takahashi | | South Korea Baek Seol, Kim Ji-yeon, Kim Young-hai, Mun Hye-gyeong, Yoo Ye-seul | | China Feng Zixuan, Liu Yin, Ma Yue, Wang Yufei, Yu Yuanyi | | Chinese Taipei Chan Chia-hsin, Cheng Chu-ling, Huang Shih-yuan, Kuo Chien-chi, Lee Ching-wen | |
|
The women's team soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place on August 31 and September 1, at the JSC - Tennis Court.[1] Japanese women's team clinched the gold medal in this event after beat the South Korean team in the final.[2]
Schedule
All times are Western Indonesia Time (UTC+07:00)
Date |
Time |
Event |
Friday, 31 August 2018 | 09:00 | Preliminary round |
Saturday, 1 September 2018 | 09:00 | Quarterfinals |
11:30 | Semifinals |
15:00 | Final |
Results
Preliminary round
Group A
Mun Hye-gyeong / Baek Seol |
5–0 |
Sawitre Naree / Thatdao Bunteng |
4–2, 4–0, 4–1, 4–0, 4–1 |
Kim Ji-yeon |
4–0 |
Dares Srirungreang |
4–2, 4–2, 10–8, 5–3 |
Kim Young-hai / Yoo Ye-seul |
5–3 |
Natchatjira Kerdsomboon / Sunatcha Kraiya |
4–1, 7–5, 5–7, 1–4, 4–1, 1–4, 5–3, 4–1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Namita Seth / Aadhya Tiwari |
5–3 |
Bulgany Norovsüren / Turbatyn Iveel |
2–4, 5–7, 5–7, 4–1, 4–2, 4–0, 4–2, 4–2 |
Abhilasha Mehra |
4–1 |
Bataagiin Chinmörön |
4–2, 4–1, 4–1, 5–7, 4–1 |
Shubh Gulati / Saayana Prakash |
5–0 |
— |
Walkover |
|
|
|
|
|
|
|
|
Mun Hye-gyeong / Baek Seol |
5–0 |
Shubh Gulati / Saayana Prakash |
4–2, 4–0, 4–2, 4–0, 4–2 |
Kim Ji-yeon |
4–0 |
Abhilasha Mehra |
5–3, 4–1, 4–2, 4–0 |
Kim Young-hai / Yoo Ye-seul |
5–1 |
Namita Seth / Aadhya Tiwari |
4–1, 4–1, 4–6, 4–1, 4–2, 7–5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Sawitre Naree / Natchatjira Kerdsomboon |
5–0 |
Bataagiin Chinmörön / Turbatyn Iveel |
4–0, 4–1, 4–1, 4–1, 4–0 |
Dares Srirungreang |
4–0 |
Bulgany Norovsüren |
4–2, 4–2, 4–2, 5–3 |
Thatdao Bunteng / Sunatcha Kraiya |
5–0 |
— |
Walkover |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kim Young-hai / Yoo Ye-seul |
5–0 |
Turbatyn Iveel / Bataagiin Chinmörön |
4–0, 4–1, 4–0, 4–2, 4–2 |
Kim Ji-yeon |
4–0 |
Bulgany Norovsüren |
4–2, 4–0, 4–0, 4–2 |
Mun Hye-gyeong / Baek Seol |
5–0 |
— |
Walkover |
|
|
|
|
|
|
|
|
Sawitre Naree / Thatdao Bunteng |
5–2 |
Namita Seth / Aadhya Tiwari |
4–2, 2–4, 2–4, 5–3, 4–0, 4–2, 4–2 |
Dares Srirungreang |
4–0 |
Abhilasha Mehra |
4–2, 4–1, 4–1, 5–3 |
Natchatjira Kerdsomboon / Sunatcha Kraiya |
5–0 |
Shubh Gulati / Saayana Prakash |
4–0, 4–1, 4–0, 4–0, 4–2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Group B
Cheng Chu-ling / Chan Chia-hsin |
4–5 |
Feng Zixuan / Wang Yufei |
8–6, 5–3, 4–2, 5–3, 2–4, 1–4, 3–5, 2–4, 6–8 |
Kuo Chien-chi |
4–0 |
Yu Yuanyi |
7–5, 4–1, 4–0, 4–0 |
Lee Ching-wen / Huang Shih-yuan |
5–2 |
Liu Yin / Ma Yue |
4–0, 4–0, 4–2, 3–5, 4–2, 1–4, 4–0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Feng Zixuan / Wang Yufei |
5–1 |
Khyshana Hitosis / Jamaica Daquio |
4–2, 4–0, 5–3, 4–0, 0–4, 6–4 |
Yu Yuanyi |
4–0 |
Noelle Zoleta-Manalac |
8–6, 7–5, 4–2, 5–3 |
Ma Yue / Liu Yin |
5–2 |
Guia Arzaga / Princess Catindig |
4–2, 3–5, 4–1, 2–4, 4–1, 7–5, 4–1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kuo Chien-chi / Chan Chia-hsin |
5–0 |
Khyshana Hitosis / Jamaica Daquio |
4–1, 4–1, 5–3, 4–0, 4–0 |
Huang Shih-yuan |
4–1 |
Noelle Zoleta-Manalac |
4–1, 4–2, 2–4, 4–1, 4–0 |
Cheng Chu-ling / Lee Ching-wen |
5–0 |
Guia Arzaga / Princess Catindig |
4–0, 5–3, 5–3, 4–1, 4–0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Group C
Noa Takahashi / Misaki Hangai |
5–2 |
Dede Tari Kusrini / Anadeleyda Kawengian |
4–1, 5–3, 4–6, 4–6, 4–1, 4–0, 4–0 |
Kurumi Onoue |
4–1 |
Siti Nur Arasy |
4–2, 2–4, 4–1, 4–1, 4–1 |
Riko Hayashida / Rurika Kuroki |
5–0 |
Dwi Rahayu Pitri / Voni Darlina |
4–2, 6–4, 4–1, 4–2, 6–4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Dede Tari Kusrini / Anadeleyda Kawengian |
5–0 |
Syeda Eraj Batool Zaidi / Varisha Khan |
4–0, 4–0, 4–0, 4–1, 4–0 |
Voni Darlina |
4–0 |
Marium Shahid |
4–1, 4–0, 4–0, 4–1 |
Dwi Rahayu Pitri / Siti Nur Arasy |
5–0 |
— |
Walkover |
|
|
|
|
|
|
|
|
Noa Takahashi / Misaki Hangai |
5–0 |
Syeda Eraj Batool Zaidi / Varisha Khan |
4–1, 4–0, 4–1, 4–0, 4–0 |
Kurumi Onoue |
4–0 |
Marium Shahid |
4–0, 4–0, 4–0, 4–2 |
Riko Hayashida / Rurika Kuroki |
5–0 |
— |
Walkover |
|
|
|
|
|
|
|
|
Knockout round
Quarterfinals
Dede Tari Kusrini / Anadeleyda Kawengian |
2–5 |
Feng Zixuan / Wang Yufei |
0–4, 6–4, 1–4, 1–4, 4–6, 4–2, 2–4 |
Dwi Rahayu Pitri |
1–4 |
Yu Yuanyi |
2–4, 6–8, 1–4, 4–2, 3–5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kuo Chien-chi / Chan Chia-hsin |
5–3 |
Sawitre Naree / Natchatjira Kerdsomboon |
0–4, 8–6, 4–2, 4–2, 3–5, 1–4, 4–1, 4–1 |
Huang Shih-yuan |
4–0 |
Dares Srirungreang |
4–0, 10–8, 4–1, 5–3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Semifinals
Mun Hye-gyeong / Baek Seol |
5–4 |
Feng Zixuan / Wang Yufei |
4–2, 2–4, 4–0, 2–4, 4–2, 4–1, 1–4, 2–4, 7–3 |
Kim Ji-yeon |
4–0 |
Yu Yuanyi |
4–2, 6–4, 4–2, 4–2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kuo Chien-chi / Chan Chia-hsin |
2–5 |
Riko Hayashida / Rurika Kuroki |
4–1, 5–3, 4–6, 3–5, 1–4, 0–4, 2–4 |
Cheng Chu-ling |
2–4 |
Kurumi Onoue |
2–4, 4–6, 4–2, 1–4, 5–3, 0–4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final
Mun Hye-gyeong / Baek Seol |
4–5 |
Noa Takahashi / Misaki Hangai |
4–1, 3–5, 4–0, 4–2, 1–4, 1–4, 1–4, 4–0, 8–10 |
Kim Ji-yeon |
4–1 |
Kurumi Onoue |
4–2, 4–1, 1–4, 4–0, 4–0 |
Kim Young-hai / Yoo Ye-seul |
2–5 |
Riko Hayashida / Rurika Kuroki |
4–2, 0–4, 0–4, 2–4, 5–3, 2–4, 1–4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Non-participating athletes
- Möngöntsetsegiin Anudari (MGL)
|
- Boldbaataryn Sevjidmaa (MGL)
|