The county council consists of the mayors and deputy mayors of the municipalities.[1]
Office | Elected |
Mayor of Adjala-Tosorontio | Mary Small Brett |
Deputy Mayor of Adjala-Tosorontio | Doug Little |
Mayor of Bradford West Gwillimbury | Rob Keffer |
Deputy Mayor of Bradford West Gwillimbury | James Leduc |
Mayor of Clearview | Christopher Vanderkruys |
Deputy Mayor of Clearview | Barry Burton |
Mayor of Collingwood | Sandra Cooper |
Deputy Mayor of Collingwood | Brian Saunderson |
Mayor of Essa | Terry Dowdall |
Deputy Mayor of Essa | Sandie Macdonald (acclaimed) |
Mayor of Innisfil | Gord Wauchope |
Deputy Mayor of Innisfil | Lynn Dollin |
Mayor of Midland | Gord McKay |
Deputy Mayor of Midland | Mike Ross |
Mayor of New Tecumseth | Rick Milne |
Deputy Mayor of New Tecumseth | Jamie Smith |
Mayor of Oro-Medonte | Harry Hughes (acclaimed) |
Deputy Mayor of Oro-Medonte | Ralph Hough (acclaimed) |
Mayor of Penetanguishene | Gerry Marshall |
Deputy Mayor of Penetanguishene | Anita Dubeau |
Mayor of Ramara | Basil Clarke |
Deputy Mayor of Ramara | John O'Donnell |
Mayor of Severn | Mike Burkett |
Deputy Mayor of Severn | Judith Cox (acclaimed) |
Mayor of Springwater | Bill French |
Deputy Mayor of Springwater | Don Allen |
Mayor of Tay | Scott Warnock (acclaimed) |
Deputy Mayor of Tay | Bill Rawson (acclaimed) |
Mayor of Tiny | George Cornell |
Deputy Mayor of Tiny | Steffen Walma |
Mayor of Wasaga Beach | Brian Smith |
Deputy Mayor of Wasaga Beach | Nina Bifolchi |
Mayoral Candidate[2] |
Vote |
% |
Mary Small Brett | 1,807 | 55.09 |
Leo Losereit | 1,473 | 44.91 |
Mayoral Candidate [3] |
Vote[4] |
% |
Rob Keffer | 4,741 | 54.13 |
Doug White (X) | 3,754 | 42.97 |
Herman Burgos | 254 | 2.90 |
Mayoral Candidate [5] |
Vote |
% |
Christopher Vanderkruys | 2,856 | 56.63 |
Alicia Savage | 2,187 | 43.37 |
Mayoral Candidate[6] |
Vote |
% |
Sandra Cooper (X) | 4,636 | 51.28 |
Chris Carrier | 2,273 | 25.14 |
Joe Gardhouse | 2,131 | 23.57 |
Mayoral Candidate [7] |
Vote |
% |
Terry Dowdall (X) | 2,452 | 63.90 |
Archie Duckworth | 1,385 | 36.10 |
Mayoral Candidate [8] |
Vote |
% |
Gordon Wauchope | 5,003 | 48.20 |
Barb Baguley (X) | 4,175 | 40.23 |
Dean N. Bracko | 894 | 8.61 |
Derek Majewski | 307 | 2.96 |
Mayoral Candidate [9] |
Vote |
% |
Gord McKay (X) | 2,449 | 45.54 |
James M. Downer | 1,988 | 36.97 |
Jonathan Reid | 461 | 8.57 |
Stephan Kramp | 448 | 8.33 |
Sid A. Hutchinson | 32 | 0.60 |
Mayoral Candidate [10] |
Vote |
% |
Rick Milne | 4,152 | 45.67 |
Kevin Kemp | 3,454 | 37.99 |
Bob Marrs | 1,062 | 11.68 |
Damon Corbet | 424 | 4.66 |
Mayoral Candidate [11] |
Vote |
% |
Harry Hughes (X) |
Acclaimed |
Mayoral Candidate [12] |
Vote |
% |
Gerry Marshall (X) | 2,257 | 70.25 |
Michael Cadieux | 956 | 29.75 |
Mayoral Candidate [13] |
Vote |
% |
Basil Clarke | 2,157 | 41.95 |
Shannon O'Donnell | 1,565 | 30.44 |
Bill Duffy (X) | 1,383 | 26.90 |
Arnold Guettler | 37 | 0.72 |
Mayoral Candidate[14] |
Vote |
% |
Mike Burkett (X) | 3,051 | 84.38 |
Philip S. Sled | 565 | 15.63 |
Mayoral Candidate[15] |
Vote |
% |
Bill French | 3,426 | 52.91 |
Linda Collins (X) | 2,468 | 38.12 |
Tony Guergis | 581 | 8.97 |
Mayoral Candidate [16] |
Vote |
% |
Scott Warnock (X) |
Acclaimed |
Mayoral Candidate [17] |
Vote |
% |
George Cornell | 3,439 | 48.73 |
George Lawrence | 2,345 | 33.23 |
Anthony Lancia | 1,065 | 15.09 |
Peter E. Davenport | 208 | 2.95 |
Mayoral Candidate[18] |
Vote |
% |
Brian Smith | 5,311 | 56.32 |
David Foster | 2,073 | 21.98 |
Cal Patterson (X) | 2,046 | 21.70 |