List of Asian Games medalists in canoeing
This is the complete list of Asian Games medalists in canoeing from 1990 to 2018.
Slalom
Men
C-1
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | |||
2014 Incheon | |||
2018 Jakarta–Palembang |
C-2
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | Hu Minghai Shu Junrong |
Chen Fei Shan Bao |
Aleksey Zubarev Aleksey Naumkin |
K-1
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | |||
2014 Incheon | |||
2018 Jakarta–Palembang |
Women
C-1
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2014 Incheon | |||
2018 Jakarta–Palembang |
K-1
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | |||
2014 Incheon | |||
2018 Jakarta–Palembang |
Sprint
Men
C-1 200 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | |||
2014 Incheon |
C-1 500 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | |||
1994 Hiroshima | |||
1998 Bangkok | |||
2002 Busan | |||
2006 Doha |
C-1 1000 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | |||
1994 Hiroshima | |||
1998 Bangkok | |||
2002 Busan | |||
2006 Doha | |||
2010 Guangzhou | |||
2014 Incheon | |||
2018 Jakarta–Palembang |
C-2 200 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | Xing Song Li Qiang |
Artur Guliev Elyorjon Mamadaliev |
Merey Medetov Timur Khaidarov |
C-2 500 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | Jiang Wenbiao Wang Boqing |
Ri Jong-nam Chu Myong-sop |
Shusei Fukuzato Hiroyuki Izumi |
1994 Hiroshima | Konstantin Negodyayev Sergey Sergeyev |
Andrey Gorelov Vitaly Sorokin |
Lee Chong-min Lee Seung-woo |
1998 Bangkok | Konstantin Negodyayev Sergey Sergeyev |
Jun Kwang-rak Park Chang-kyu |
Meng Guanliang Sun Maosheng |
2002 Busan | Wang Bing Yang Wenjun |
Alexandr Buglakov Alexey Cherchenko |
Jun Kwang-rak Park Chang-kyu |
2006 Doha | Alexandr Dyadchuk Kaisar Nurmaganbetov |
Wang Bing Yang Wenjun |
Rustam Mirzadiyarov Maksim Kiryanov |
C-2 1000 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | Kuang Rizhong Wang Xinqiang |
Tsunehisa Uchino Kazuaki Nishikawa |
Ri Jong-nam Chu Myong-sop |
1994 Hiroshima | Konstantin Negodyayev Sergey Sergeyev |
Andrey Gorelov Vitaly Sorokin |
Johnny Rommel Siji Kumar Sadanandan |
1998 Bangkok | Konstantin Negodyayev Sergey Sergeyev |
Qiu Suoren Sun Maosheng |
Fumiaki Okawa Masanobu Ozono |
2002 Busan | Wang Bing Yang Wenjun |
Taito Ambo Masanobu Ozono |
Lee Byung-tak Lee Seung-woo |
2006 Doha | Ma Xiaojie Huang Shaokun |
Gerasim Kochnev Serik Mirbekov |
Taito Ambo Kosuke Fujii |
2010 Guangzhou | Serik Mirbekov Gerasim Kochnev |
Huang Maoxing Xie Weiyong |
Mikhail Yemelyanov Timofey Yemelyanov |
2014 Incheon | Mikhail Yemelyanov Timofey Yemelyanov |
Zheng Pengfei Wang Riwei |
Serik Mirbekov Gerasim Kochnev |
2018 Jakarta–Palembang | Liu Hao Wang Hao |
Sergey Yemelyanov Timofey Yemelyanov |
Nurislom Tukhtasin Ugli Serik Mirbekov |
K-1 200 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | |||
2014 Incheon | |||
2018 Jakarta–Palembang |
K-1 500 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | |||
1994 Hiroshima | |||
1998 Bangkok | |||
2002 Busan | |||
2006 Doha |
K-1 1000 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | |||
1994 Hiroshima | |||
1998 Bangkok | |||
2002 Busan | |||
2006 Doha | |||
2010 Guangzhou | |||
2014 Incheon |
K-2 200 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | Momotaro Matsushita Keiji Mizumoto |
Sergey Borzov Aleksey Babadjanov |
Hu Yonglin Wang Lei |
2014 Incheon | Momotaro Matsushita Hiroki Fujishima |
Yevgeniy Alexeyev Alexey Dergunov |
Zong Meng Chu Youyong |
K-2 500 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | Chun In-shik Park Cha-keun |
Koya Sato Fumihiro Kimura |
Xue Bing Feng Xiaofeng |
1994 Hiroshima | Chen Guiqi Jiang Yuguo |
Vladimir Kazantsev Andrey Kolganov |
Dmitriy Izaak Sergey Skrypnik |
1998 Bangkok | Dmitriy Torlopov Dmitriy Kaltenberger |
Fang Lei Wang Guizhong |
Vladimir Kazantsev Andrey Shilin |
2002 Busan | Dmitriy Kaltenberger Dmitriy Torlopov |
Jung Kwang-soo Nam Sung-ho |
Aleksey Babadjanov Mikhail Tarasov |
2006 Doha | Dmitriy Torlopov Dmitriy Kaltenberger |
Sergey Borzov Aleksey Babadjanov |
Li Zhen Zhou Peng |
K-2 1000 m
K-4 500 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | Liu Xingchao Lin Yuehua Hu Bin Tang Xin |
Naoya Matsushiro Koya Sato Nobuyuki Saito Fumihiro Kimura |
Kim Dong-soo Park Ki-jung Jung Jong-hwan Kim Byung-chun |
1994 Hiroshima | Huang Zhendong Wang Xianjun Wang Yong Yang Jun |
Vladimir Kazantsev Ivan Kireyev Andrey Kolganov Anatoly Tyurin |
Jung Kwang-soo Lee Seung-min Shim Byung-sup Kang Ki-jin |
2002 Busan | Yevgeniy Alexeyev Nikolay Bogachkin Sergey Sergin Yevgeniy Yegorov |
Lin Yongjing Liu Haitao Qu Xianwu Song Zhongbo |
Sergey Borzov Anton Ryakhov Dmitry Strykov Danila Turchin |
2018 Jakarta–Palembang | Ilya Golendov Alexey Dergunov Sergii Tokarnytskyi Yevgeniy Alexeyev |
Cho Gwang-hee Cho Jeong-hyun Choi Min-kyu Kim Ji-won |
Ahmad Reza Talebian Peiman Ghavidel Ali Aghamirzaei Amin Boudaghi |
K-4 1000 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | Xue Bing Li Yanxin Feng Xiaofeng Huang Weiguo |
Kim Dong-soo Park Ki-jung Jung Jong-hwan Kim Byung-chun |
Kang In-sun Ri Song-chol Ryong Sang-hyok Ri Chang-sop |
1994 Hiroshima | Vladimir Kazantsev Ivan Kireyev Andrey Kolganov Anatoly Tyurin |
Huang Zhendong Wang Xianjun Wang Yong Yang Jun |
Jung Kwang-soo Lee Seung-min Shim Byung-sup Kang Ki-jin |
1998 Bangkok | Rafayel Islamov Andrey Shilin Vladimir Kazantsev Konstantin Yashin |
Absir Laode Hadi Lapada Sayadin |
Jiang Yuguo Wang Fei Wang Hai Zheng Yi |
2002 Busan | Lin Yongjing Liu Haitao Song Zhongbo Wan Wenjie |
Yevgeniy Alexeyev Nikolay Bogachkin Sergey Sergin Yevgeniy Yegorov |
Masaru Dobashi Junji Matsuda Naoki Onoto Masashi Saiki |
2010 Guangzhou | Sergey Borzov Aleksey Babadjanov Aleksey Mochalov Vyacheslav Gorn |
Alexandr Yemelyanov Yevgeniy Alexeyev Dmitriy Torlopov Yevgeniy Yegorov |
Hossein Sinkaei Ahmad Reza Talebian Farzin Asadi Amin Boudaghi |
2014 Incheon | Ilya Golendov Daulet Sultanbekov Andrey Yerguchyov Alexandr Yemelyanov |
Zhuang Shuibin Li Guiqiang Wu Xiaojun Zhao Rong |
Sergey Borzov Vyacheslav Gorn Aleksey Mochalov Aleksandr Tropin |
Women
C-1 200 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang |
C-2 500 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | Ma Yanan Sun Mengya |
Dilnoza Rakhmatova Nilufar Zokirova |
Riska Andriyani Nurmeni |
K-1 200 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2010 Guangzhou | |||
2014 Incheon | |||
2018 Jakarta–Palembang |
K-1 500 m
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | |||
1994 Hiroshima | |||
1998 Bangkok | |||
2002 Busan | |||
2006 Doha | |||
2010 Guangzhou | |||
2014 Incheon | |||
2018 Jakarta–Palembang |
K-2 500 m
K-4 500 m
References
- Medalists from previous Asian Games – Men – C1 & C2
- Medalists from previous Asian Games – Men – K1 & K2
- Medalists from previous Asian Games – Men – K4
- Medalists from previous Asian Games – Men – Discontinued
- Medalists from previous Asian Games – Women – K1 & K2
- Medalists from previous Asian Games – Women – K4
External links
This article is issued from
Wikipedia.
The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike.
Additional terms may apply for the media files.