Indonesia at the 2002 Asian Games
Indonesia at the 2002 Asian Games | |
---|---|
| |
IOC code | INA |
NOC | Indonesian Olympic Committee |
Website |
www |
in Busan | |
Medals Ranked 14th |
|
Asian Games appearances (overview) | |
Indonesia participated in the 2002 Asian Games held in the city of Busan, South Korea from 29 September 2002 to 14 October 2002. Indonesia ranked 14th with 4 gold medals in this edition of the Asiad.[1]
Competitors
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Badminton | 10 | 2 | 12 |
Beach volleyball | 4 | 2 | 6 |
Karate | 4 | 1 | 5 |
Sailing | 2 | 0 | 2 |
Tennis | 3 | 4 | 7 |
Total | 94 | 35 | 129 |
Medal summary
Medal table
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|
Badminton | 1 | 1 | 3 | 5 |
Tennis | 1 | 1 | 1 | 3 |
Karate | 1 | 0 | 1 | 2 |
Sailing | 1 | 0 | 0 | 1 |
Cycling | 0 | 2 | 2 | 4 |
Weightlifting | 0 | 1 | 2 | 3 |
Beach Volleyball | 0 | 1 | 0 | 1 |
Body Building | 0 | 1 | 0 | 1 |
Taekwondo | 0 | 0 | 2 | 1 |
Rowing | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 4 | 7 | 12 | 23 |
Medalists
Medal | Name | Sport | Event | |||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Taufik Hidayat | Badminton | Men's Singles | ||||||||||||||||||||||||||
Angelique Widjaja Liza Andriyani Wukirasih Sawondari Wynne Prakusya | Tennis | Women's Team | ||||||||||||||||||||||||||
Hasan Basri | Karate | Men's Kumite −65 kg | ||||||||||||||||||||||||||
Oka Sulaksana | Sailing | Men's Mistral Heavyweight | ||||||||||||||||||||||||||
Men's Team
|
Badminton | Men's Team | ||||||||||||||||||||||||||
Wimpi Wungow | Body Building | Men's +90 kg | ||||||||||||||||||||||||||
Uyun Muzizah | Cycling – Road | Women's Road Race | ||||||||||||||||||||||||||
Uyun Muzizah | Cycling – Track | Women's Individual Pursuit | ||||||||||||||||||||||||||
Angelique Widjaja Wynne Prakusya | Tennis | Women's Doubles | ||||||||||||||||||||||||||
Erwin Abdullah | Weightlifting | Men's −69 kg | ||||||||||||||||||||||||||
Hendrawan | Badminton | Men's Singles | ||||||||||||||||||||||||||
Halim Haryanto Tri Kusharyanto | Badminton | Men's Doubles | ||||||||||||||||||||||||||
Nova Widianto Vita Marissa | Badminton | Mixed Doubles | ||||||||||||||||||||||||||
Agus Salim Koko Prasetyo Darkuncoro | Beach Volleyball | Men | ||||||||||||||||||||||||||
Risa Suseanty | Cycling – Mountain Bike | Women's Downhill | ||||||||||||||||||||||||||
Santria Tri Kusuma | Cycling – Track | Women's Points Race | ||||||||||||||||||||||||||
Bambang Maulidin | Karate | Men's Kumite −55 kg | ||||||||||||||||||||||||||
Rodiaman Rahmat Agus Budi Aji Aldino Maryandi | Rowing | Men's Lightweight Coxless Four | ||||||||||||||||||||||||||
Suwandi Peter Handoyo Tintus Wibowo | Tennis | Men's Team | ||||||||||||||||||||||||||
Raema Lisa Rumbewas | Weightlifting | Women's −48 kg | ||||||||||||||||||||||||||
Tanti Pratiwi | Weightlifting | Women's −58 kg | ||||||||||||||||||||||||||
Muhammad Dalam Imam | Taekwondo | Men's −54 kg | ||||||||||||||||||||||||||
Juana Wangsa Putri | Taekwondo | Women's −51 kg | ||||||||||||||||||||||||||
Badminton
Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Taufik Hidayat | Singles | Bye | W 15-3, 15-2 |
W 15-11, 15-5 |
(2) W 15-10, 15-7 |
W 15-7, 15-9 |
|
Hendrawan | W 15-5, 15-5 |
W 15-8, 15-5 |
(1) W 12-15, 15-10, 15-4 |
L 3-15, 4-15 |
Did not advance | ||
Candra Wijaya Sigit Budiarto |
Doubles | W 15-10, 15-6 |
(4) L 15-8, 14-17, 5-15 |
Did not advance | |||
Halim Haryanto Tri Kusharjanto |
W 15-10, 15-9 |
(2) W 15-7, 8-15, 15-8 |
(3) L 15-17, 8-15 |
Did not advance | |||
Rony Agustinus Sigit Budiarto Halim Haryanto Hendrawan Taufik Hidayat Tri Kusharjanto Marleve Mainaky Bambang Suprianto Nova Widianto Candra Wijaya |
Team | W 3-1 |
W 3-1 |
L 1-3 |
Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
(4) Emma Ermawati Vita Marissa |
Doubles | W 11-2, 11-1 |
L 3-11, 11-4, 6-11 |
Did not advance |
Mixed
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
(2) Nova Widianto Vita Marissa |
Doubles | W 11-5, 11-5 |
W 11-7, 11-4 |
(4) L 11-5, 5-11, 5-11 |
Did not advance | ||
(3) Tri Kusharjanto Emma Ermawati |
W 11-5, 9-11,11-0 |
L 11-6, 6-11, 9-11 |
Did not advance |
Beach volleyball
Men
Athlete | Event | Preliminary round | Standing | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Agus Salim Koko Prasetyo Darkuncoro |
Men's Team | Pool A W 2 – 0 (21–14, 21–15) W 2 – 0 (21–18, 21–15) W 2 – 1 (21–11, 14–21, 22–20) W 2 – 0 (21–13, 21–18) |
1 Q | W 2 – 0 (21–12, 21–10) |
W 2 – 0 (21–19, 22–20) |
W 2 – 0 (24–22, 24–22) |
L 0 – 2 (27–29, 17–21) |
|
Andy Ardiyansah Supriadi |
Pool C W 2 – 0 (21–19, 21–16) L 0 – 2 (14–21, 18–21) W 2 – 0 (21–19, 21–17) W 2 – 0 (21–18, 21–18) |
1 Q | W 2 – 0 (21–13, 21–19) |
W 2 – 1 (21–12, 20–22, 15-13) |
L 0 – 2 (14–21, 15–21) |
Bronze medal match L 0 – 2 (14–21, 20–22) |
4 |
Women
Athlete | Event | Preliminary round | Standing | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Timy Yudhani Rahayu Siti Nurjanah |
Women's Team | Pool A L 0 – 2 (16–21, 16–21) W 2 – 0 (21–16, 21–13) L 0 – 2 (13–21, 11–21) |
3 Q | L 0 – 2 (14–21, 16–21) |
Did not advance | 5 |
Karate
Men
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Bambang Maulidin | -55 kg | W 9 - 1 |
W 2 - 0 |
L 4 - 9 |
Bronze medal match W 3 - 0 |
|
Arif Taufan Syamsuddin | -60 kg | L 3 - 4 |
Mukhammedzhanov (TJK) L 5 - 6 |
Did not advance | ||
Hasan Basri | -65 kg | W 3 - 1 |
W 8 - 2 |
W 2 - 2 |
W 3 - 1 |
|
Sonny Simangasing | -70 kg | L 8 - 9 |
Did not advance |
Women
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Jenny Zeannet | -53 kg | W 8 - 1 |
L 2 - 6 |
Bronze medal match L 1 - 3 |
5 |
Sailing
Men
Athlete | Event | Race | Total | Rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||||
I Gusti Made Oka Sulaksana | Mistral Heavy | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | DNC | 13 | ||
Fadly Faisal Yusuf | Raceboard Light | 6 | 6 | 5 | 6 | 6 | 4 | 4 | 6 | 4 | DNC | 47 | 6 |
Tennis
Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
(4) Suwandi Peter Handoyo |
Doubles | Bye | W 6-2, 6-3 |
(8) L 2-6, 7-6 (9-7), 6-8 |
Did not advance | ||
(6) Suwandi Peter Handoyo Tintus Wibowo |
Team | Bye | W 3-0 |
(2) W 2-1 |
(3) L 0-3 |
Did not advance |
Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
(4) Angelique Widjaja | Singles | Bye | W 6-0, 6-2 |
(7) L 5-7, 3-6 |
Did not advance | ||
(6) Wynne Prakusya | Bye | W 6-4, 7-6 (7-1) |
(2) L 2-6, 3-6 |
Did not advance | |||
(1) Angelique Widjaja Wynne Prakusya |
Doubles | Bye | W 7-5, 6-2 |
W 6-3, 3-6, 9-7 |
L 6-7 (4-7), 6-1, 3-6 |
||
Wukirasih Sawondari Liza Andriyani |
(2) L 4-6, 4-6 |
Did not advance | |||||
(1) Liza Andriyani Wynne Prakusya Wukirasih Sawondari Angelique Widjaja |
Team | Bye | W 3-0 |
W 3-0 |
W 2-1 |
Mixed
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Suwandi Liza Andriyani |
Doubles | Bye | (5) L 2-6, 6-4, 4-6 |
Did not advance | |||
Peter Handoyo Wukirasih Sawondari |
Bye | (6) L 5-7, 6-4, 5-7 |
Did not advance |
References
This article is issued from
Wikipedia.
The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike.
Additional terms may apply for the media files.