Year |
Winner |
Finalists |
2017 Jury: Trevor Carolan, Jane Curry, Beverley Cramp |
Wade Davis, Wade Davis: Photographs'' |
- Stephen Collis, Once in Blockadia
- Ivan Coyote, Tomboy Survival Guide
- Marc Edge, The News We Deserve: The Transformation of Canada’s Media Landscape
- James Hoggan with Grania Litwin, I’m Right and You’re an Idiot: The Toxic State of Public Discourse and How to Clean It Up
- Eric Jamieson, The Native Voice: The Story of How Maisie Hurley and Canada’s First Aboriginal Newspaper Changed a Nation
- Alan Livingstone MacLeod, Remembered in Bronze and Stone: Canada’s Great War Memorial Statuary
- Christopher Pollon and Ben Nelms, The Peace in Peril: The Real Cost of the Site C Dam
- Anton Scamvougeras, Dysconnected: Humans Isolated by their Personal Technology
- Ron Smith, The Defiant Mind: Living Inside a Stroke
|
2016 Jury: Trevor Carolan, Jane Curry, George Johnson |
Andrew MacLeod, A Better Place on Earth: The Search for Fairness in Super Unequal British Columbia'' |
- David R. Boyd, The Optimistic Environmentalist: Progressing Toward a Greener Future
- Larry Gambone, No Regrets
- Chris and Josh Hergesheimer, The Flour Peddlar
- Carrie Saxifrage, The Big Swim: Coming Ashore in a World Adrift
- David Suzuki, Letters to My Grandchildren
|
2015 Jury: George Brandak, Anne Chudyk, Beverly Cramp |
Shelley Wright, Our Ice is Vanishing / Sikuvat Nunguliqtuq: A History of Inuit, Newcomers, and Climate Change |
- Michael Buckley, Meltdown in Tibet: China’s Reckless Destruction of Ecosystems from the Highlands of Tibet to the Deltas of Asia
- Ann Rogers and John Hill, Unmanned: Drone Warfare and Global Security
|
2014 Judge: Sean Johnston |
Bev Sellars, They Called Me Number One: Secrets and Survival at an Indian Residential School |
- Adrienne Fitzpatrick, The Earth Remembers Everything
- Gillian Wigmore, Dirt of Ages
|
2013 Judge: Angie Abdou |
Joel Bakan, Childhood Under Siege: How Big Business Targets Children |
- Michael Christie, The Beggar’s Garden
- Howard White, A Hard Man to Beat: The Story of Bill White, Labour Leader, Historian, Shipyard Worker, Raconteur
|
2012 |
No award presented |
|
2011 Judge: Andrew Steeves |
Richard Wagamese, One Story, One Song |
- Gabor Gasztonyi, A Room in the City: Photographs of Gabor Gasztonyi
- Sylvia Olsen, Working with Wool: A Coast Salish Legacy and the Cowichan Sweater
- Benjamin Perrin, Invisible Chains: Canada's Underground World of Human Trafficking
- John Vaillant, The Tiger: A True Story of Vengeance and Survival
|
2010 Judge: Greg Simison |
Larry Campbell, Neil Boyd and Lori Culbert, A Thousand Dreams: Vancouver's Downtown Eastside and the Fight for Its Future |
|
2009 Judge: Ivan Townshend |
Steven Galloway, The Cellist of Sarajevo |
- Brian Dedora, A Slice of Voice at the Edge of Hearing
- JoAnn Dionne, Little Emperors: A Year with the Future of China
- Manjit Virk, Reena: A Father's Story
|
2008 Judge: Ivan Townshend |
Leilah Nadir, The Orange Trees of Baghdad: In Search of My Lost Family |
- Gary Geddes, Falsework
- Ernest Hekkanen, Of a Fire Beyond the Hills
|
2007 Judge: Sharon Josephson |
Harold Rhenisch, The Wolves at Evelyn: Journeys Through a Dark Century |
- Daniel Francis, Red Light Neon: A History of Vancouver's Sex Trade
- Lynne Van Luven, Nobody's Mother: Life Without Kids
|
2006 Judge: Myrna Kotash |
Leslie A. Robertson and Dara Culhane, In Plain Sight: Reflections on Life in Downtown Eastside Vancouver |
- Jean Barman, Stanley Park's Secret: The Forgotten Families of Whoi Whoi, Kanaka Ranch, and Brockton Point
- Michael Kluckner, Vanishing British Columbia
|
2005 Judge: Ross Tyner |
Robert Hunter, The Greenpeace to Amchitka: An Environmental Odyssey |
|
2004 Judge: Craig McLuckie |
Maggie De Vries, Missing Sarah: A Vancouver Woman Remembers Her Vanished Sister |
- Marie Clements, Burning Vision
- Matt Hern, Field Day: Getting Society Out of School
- Patricia E. Roy, The Oriental Question: Consolidating a White Man's Province, 1914-41
|