Medal |
Championship |
Name |
Event |
Silver | 1912 Newark | Alfred Grenda | Men's sprint |
Gold | 1920 Antwerp | Bob Spears | Men's sprint |
Silver | 1921 Copenhagen | Bob Spears | Men's sprint |
Silver | 1922 Paris | Bob Spears | Men's sprint |
Bronze | 1951 Milan | Sid Patterson | Men's sprint |
Gold | 1952 Paris | Sid Patterson | Men's individual pursuit |
Gold | 1953 Zürich | Sid Patterson | Men's individual pursuit |
Silver | 1964 Paris | Ron Baensch | Men's sprint |
Bronze | 1965 San Sebastián | Ron Baensch | Men's sprint |
Silver | 1966 Frankfurt | Ron Baensch | Men's sprint |
Gold | 1970 Leicester | Gordon Johnson | Men's sprint |
Silver | 1972 Marseille | Gordon Johnson | Men's sprint |
Silver | 1974 Montreal | John Nicholson | Men's sprint |
Gold | 1975 Rocourt | John Nicholson | Men's sprint |
Gold | 1976 Monteroni di Lecce | John Nicholson | Men's sprint |
Bronze | 1977 San Cristóbal | John Nicholson | Men's sprint |
Gold | 1980 Besançon | Danny Clark | Men's keirin |
Gold | 1981 Brno | Danny Clark | Men's keirin |
Silver | 1981 Brno | Danny Clark | Men's points race |
Silver | 1982 Leicester | Danny Clark | Men's keirin |
Silver | 1982 Leicester | Gary Sutton | Men's points race |
Gold | 1983 Zürich | Steele Bishop | Men's individual pursuit |
Silver | 1983 Zürich | Danny Clark | Men's keirin |
Bronze | 1983 Zürich | Gary Sutton | Men's points race |
Silver | 1984 Barcelona | Gary Sutton | Men's points race |
Gold | 1988 Ghent | Stephen Pate | Men's sprint |
Silver | 1989 Lyon | Dean Woods | Men's individual pursuit |
Silver | 1989 Lyon | Gary Sutton | Men's points race |
Bronze | 1990 Maebashi | Stephen Pate | Men's sprint |
Bronze | 1990 Maebashi | Danny Clark | Men's points race |
Silver | 1992 Valencia | Stephen Pate | Men's keirin |
Gold | 1993 Hamar | Brett Aitken
Stuart O'Grady
Billy Shearsby
Tim O'Shannessy |
Men's team pursuit |
Gold | 1993 Hamar | Gary Neiwand | Men's sprint |
Gold | 1993 Hamar | Gary Neiwand | Men's keirin |
Silver | 1993 Hamar | Shane Kelly | Men's 1 km time trial |
Silver | 1994 Palermo | Darryn Hill | Men's sprint |
Bronze | 1994 Palermo | Shane Kelly | Men's 1 km time trial |
Bronze | 1994 Palermo | Tim O'Shannessy
Stuart O'Grady
Rodney McGee
Brett Aitken |
Men's team pursuit |
Gold | 1995 Bogotá | Shane Kelly | Men's 1 km time trial |
Gold | 1995 Bogotá | Darryn Hill | Men's sprint |
Gold | 1995 Bogotá | Tim O'Shannessy
Stuart O'Grady
Rodney McGee
Bradley McGee |
Men's team pursuit |
Bronze | 1995 Bogotá | Stuart O'Grady | Men's individual pursuit |
Bronze | 1995 Bogotá | Michelle Ferris | Women's 500 m time trial |
Gold | 1996 Manchester | Shane Kelly | Men's 1 km time trial |
Gold | 1996 Manchester | Darryn Hill
Shane Kelly
Gary Neiwand |
Men's team sprint |
Silver | 1996 Manchester | Gary Neiwand | Men's keirin |
Silver | 1996 Manchester | Scott McGrory
Stephen Pate |
Men's madison |
Silver | 1996 Manchester | Lucy Tyler | Women's individual pursuit |
Bronze | 1996 Manchester | Darryn Hill | Men's sprint |
Bronze | 1996 Manchester | Michelle Ferris | Women's 500 m time trial |
Gold | 1997 Perth | Shane Kelly | Men's 1 km time trial |
Silver | 1997 Perth | Michelle Ferris | Women's 500 m time trial |
Silver | 1997 Perth | Michelle Ferris | Women's sprint |
Bronze | 1997 Perth | Danny Day
Shane Kelly
Sean Eadie |
Men's team sprint |
Bronze | 1997 Perth | Darryn Hill | Men's sprint |
Gold | 1998 Bordeaux | Lucy Tyler-Sharman | Women's individual pursuit |
Silver | 1998 Bordeaux | Shane Kelly | Men's 1 km time trial |
Silver | 1998 Bordeaux | Danny Day
Shane Kelly
Graham Sharman |
Men's team sprint |
Silver | 1998 Bordeaux | Michelle Ferris | Women's sprint |
Bronze | 1998 Bordeaux | Michelle Ferris | Women's 500 m time trial |
Silver | 1999 Berlin | Shane Kelly | Men's 1 km time trial |
Silver | 1999 Berlin | Michelle Ferris | Women's sprint |
Gold | 2001 Antwerp | Ryan Bayley | Men's keirin |
Silver | 2001 Antwerp | Ryan Bayley
Jobie Dajka
Sean Eadie |
Men's team sprint |
Silver | 2001 Antwerp | Katherine Bates | Women's points race |
Gold | 2002 Ballerup | Brad McGee | Men's individual pursuit |
Gold | 2002 Ballerup | Sean Eadie | Men's sprint |
Gold | 2002 Ballerup | Peter Dawson
Brett Lancaster
Stephen Wooldridge
Luke Roberts |
Men's team pursuit |
Gold | 2002 Ballerup | Jobie Dajka | Men's keirin |
Silver | 2002 Ballerup | Luke Roberts | Men's individual pursuit |
Silver | 2002 Ballerup | Jobie Dajka | Men's sprint |
Silver | 2002 Ballerup | Ryan Bayley
Jobie Dajka
Sean Eadie |
Men's team sprint |
Silver | 2002 Ballerup | Kerrie Meares | Women's sprint |
Silver | 2002 Ballerup | Rochelle Gilmore | Women's scratch |
Bronze | 2002 Ballerup | Shane Kelly | Men's 1 km time trial |
Bronze | 2002 Ballerup | Kerrie Meares | Women's 500 m time trial |
Bronze | 2002 Ballerup | Katherine Bates | Women's individual pursuit |
Bronze | 2002 Ballerup | Rosealee Hubbard | Women's keirin |
Gold | 2003 Stuttgart | Peter Dawson
Brett Lancaster
Graeme Brown
Luke Roberts |
Men's team pursuit |
Silver | 2003 Stuttgart | Shane Kelly | Men's 1 km time trial |
Silver | 2003 Stuttgart | Luke Roberts | Men's individual pursuit |
Silver | 2003 Stuttgart | Jobie Dajka | Men's keirin |
Silver | 2003 Stuttgart | Katie Mactier | Women's individual pursuit |
Silver | 2003 Stuttgart | Anna Meares | Women's keirin |
Silver | 2003 Stuttgart | Rochelle Gilmore | Women's scratch |
Bronze | 2003 Stuttgart | Jobie Dajka | Men's sprint |
Gold | 2004 Melbourne | Peter Dawson
Stephen Wooldridge
Ashley Hutchinson
Luke Roberts |
Men's team pursuit |
Gold | 2004 Melbourne | Anna Meares | Women's 500 m time trial |
Silver | 2004 Melbourne | Luke Roberts | Men's individual pursuit |
Silver | 2004 Melbourne | Katie Mactier | Women's individual pursuit |
Silver | 2004 Melbourne | Anna Meares | Women's sprint |
Bronze | 2004 Melbourne | Ryan Bayley | Men's sprint |
Gold | 2005 Los Angeles | Katie Mactier | Women's individual pursuit |
Silver | 2005 Los Angeles | Anna Meares | Women's 500 m time trial |
Silver | 2005 Los Angeles | Katherine Bates | Women's individual pursuit |
Silver | 2005 Los Angeles | Katherine Bates | Women's scratch |
Bronze | 2005 Los Angeles | Jobie Dajka | Men's sprint |
Bronze | 2005 Los Angeles | Matthew Goss
Stephen Wooldridge
Ashley Hutchinson
Mark Jamieson |
Men's team pursuit |
Bronze | 2005 Los Angeles | Shane John Kelly | Men's keirin |
Bronze | 2005 Los Angeles | Anna Meares | Women's sprint |
Bronze | 2005 Los Angeles | Katherine Bates | Women's points race |
Gold | 2006 Bordeaux | Matthew Goss
Stephen Wooldridge
Peter Dawson
Mark Jamieson |
Men's team pursuit |
Silver | 2006 Bordeaux | Ben Kersten | Men's 1 km time trial |
Silver | 2006 Bordeaux | Anna Meares | Women's 500 m time trial |
Bronze | 2006 Bordeaux | Ryan Bayley
Shane Kelly
Shane Perkins |
Men's team sprint |
Bronze | 2006 Bordeaux | Katie Mactier | Women's individual pursuit |
Bronze | 2006 Bordeaux | Katherine Bates | Women's points race |
Gold | 2007 Palma de Mallorca | Anna Meares | Women's 500 m time trial |
Gold | 2007 Palma de Mallorca | Katherine Bates | Women's points race |
Bronze | 2007 Palma de Mallorca | Kristine Bayley
Anna Meares |
Women's team sprint |
Bronze | 2007 Palma de Mallorca | Katie Mactier | Women's individual pursuit |
Bronze | 2007 Palma de Mallorca | Anna Meares | Women's sprint |
Bronze | 2007 Palma de Mallorca | Anna Meares | Women's keirin |
Silver | 2008 Manchester | Leigh Howard | Men's omnium |
Bronze | 2008 Manchester | Belinda Goss | Women's scratch |
Bronze | 2008 Manchester | Graeme Brown
Bradley McGee
Luke Roberts
Mark Jamieson |
Men's team pursuit |
Bronze | 2008 Manchester | Katie Mactier | Women's individual pursuit |
Gold | 2009 Pruszków | Cameron Meyer | Men's points race |
Gold | 2009 Pruszków | Leigh Howard | Men's omnium |
Gold | 2009 Pruszków | Josephine Tomic | Women's omnium |
Gold | 2009 Pruszków | Kaarle McCulloch
Anna Meares |
Women's team sprint |
Silver | 2009 Pruszków | Jack Bobridge | Men's individual pursuit |
Silver | 2009 Pruszków | Jack Bobridge
Rohan Dennis
Leigh Howard
Cameron Meyer |
Men's team pursuit |
Silver | 2009 Pruszków | Leigh Howard
Cameron Meyer |
Men's madison |
Silver | 2009 Pruszków | Anna Meares | Women's 500 m time trial |
Bronze | 2009 Pruszków | Ashlee Ankudinoff
Sarah Kent
Josephine Tomic |
Women's team pursuit |
Bronze | 2009 Pruszków | Belinda Goss | Women's scratch |
Gold | 2010 Ballerup | Jack Bobridge
Rohan Dennis
Michael Hepburn
Cameron Meyer |
Men's team pursuit |
Gold | 2010 Ballerup | Cameron Meyer | Men's points race |
Gold | 2010 Ballerup | Leigh Howard
Cameron Meyer |
Men's madison |
Gold | 2010 Ballerup | Anna Meares | Women's 500 m time trial |
Gold | 2010 Ballerup | Ashlee Ankudinoff
Sarah Kent
Josephine Tomic |
Women's team pursuit |
Gold | 2010 Ballerup | Kaarle McCulloch
Anna Meares |
Women's team sprint |
Silver | 2010 Ballerup | Shane Perkins | Men's sprint |
Silver | 2010 Ballerup | Leigh Howard | Men's omnium |
Bronze | 2010 Ballerup | Jack Bobridge | Men's individual pursuit |
Bronze | 2010 Ballerup | Belinda Goss | Women's scratch |
Gold | 2011 Apeldoorn | Jack Bobridge | Men's individual pursuit |
Gold | 2011 Apeldoorn | Jack Bobridge
Rohan Dennis
Michael Hepburn
Luke Durbridge |
Men's team pursuit |
Gold | 2011 Apeldoorn | Shane Perkins | Men's keirin |
Gold | 2011 Apeldoorn | Leigh Howard
Cameron Meyer |
Men's madison |
Gold | 2011 Apeldoorn | Michael Freiberg | Men's omnium |
Gold | 2011 Apeldoorn | Anna Meares | Women's sprint |
Gold | 2011 Apeldoorn | Anna Meares | Women's keirin |
Gold | 2011 Apeldoorn | Kaarle McCulloch
Anna Meares |
Women's team sprint |
Silver | 2011 Apeldoorn | Cameron Meyer | Men's points race |
Silver | 2011 Apeldoorn | Katherine Bates | Women's scratch |
Bronze | 2011 Apeldoorn | Michael Hepburn | Men's individual pursuit |
Bronze | 2011 Apeldoorn[nb 1] | Dan Ellis
Matthew Glaetzer
Jason Niblett |
Men's team sprint |
Gold | 2012 Melbourne | Michael Hepburn | Men's individual pursuit |
Gold | 2012 Melbourne | Shane Perkins
Scott Sunderland
Matthew Glaetzer |
Men's team sprint |
Gold | 2012 Melbourne | Cameron Meyer | Men's points race |
Gold | 2012 Melbourne | Glenn O'Shea | Men's omnium |
Gold | 2012 Melbourne | Anna Meares | Women's 500 m time trial |
Gold | 2012 Melbourne | Anna Meares | Women's keirin |
Silver | 2012 Melbourne | Jack Bobridge | Men's individual pursuit |
Silver | 2012 Melbourne | Jack Bobridge
Rohan Dennis
Michael Hepburn
Glenn O'Shea |
Men's team pursuit |
Silver | 2012 Melbourne | Annette Edmondson | Women's omnium |
Silver | 2012 Melbourne | Annette Edmondson
Melissa Hoskins
Josephine Tomic |
Women's team pursuit |
Silver | 2012 Melbourne | Kaarle McCulloch
Anna Meares |
Women's team sprint |
Silver | 2012 Melbourne | Melissa Hoskins | Women's scratch |
Bronze | 2012 Melbourne | Leigh Howard
Cameron Meyer |
Men's madison |
Bronze | 2012 Melbourne | Ashlee Ankudinoff | Women's individual pursuit |
Bronze | 2012 Melbourne | Anna Meares | Women's sprint |
Gold | 2013 Minsk | Michael Hepburn | Men's individual pursuit |
Gold | 2013 Minsk | Alex Edmondson
Alexander Morgan
Michael Hepburn
Glenn O'Shea |
Men's team pursuit |
Silver | 2013 Minsk | Amy Cure | Women's individual pursuit |
Silver | 2013 Minsk | Annette Edmondson
Melissa Hoskins
Amy Cure |
Women's team pursuit |
Bronze | 2013 Minsk | Luke Davison | Men's scratch |
Bronze | 2013 Minsk | Glenn O'Shea | Men's omnium |
Bronze | 2013 Minsk | Annette Edmondson | Women's omnium |
Bronze | 2013 Minsk | Annette Edmondson | Women's individual pursuit |