2017 UEC European Track Championships (under-23 & junior)
Host city | Sangalhos, Portugal |
---|---|
Date(s) | 19–23 July 2017 |
Velodrome | Sangalhos Velodrome |
Nations participating | 25 |
Cyclists participating | 383 |
Events | 44 |
The 2017 UEC European Track Championships (under-23 & junior) was the 17th continental championships for European under-23 and junior track cyclists, and the 8th since the event was renamed following the reorganisation of European track cycling in 2010. The event took place at the Sangalhos Velodrome in Sangalhos, Portugal from 19 to 23 July 2017.[1]
Medal summary
Under 23
Junior
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Men's Events | ||||||
Sprint[24] | Rayan Helal | Dmitry Nesterov | Pavel Perchuk | |||
1 km time trial[25] | Pavel Perchuk | 1:02.134 | Carl Hinze | 1:03.746 | Jakub Stastny | 1:03.976 |
Individual pursuit[26][J] | Ivan Smirnov | 3:19.050 | Xeno Young | 3:22.268 | Rhys Britton | 3:20.125 |
Team pursuit[27] | Lev Gonov Dmitry Mukhomediarov Ivan Smirnov Gleb Syritsa | 4:04.023 | Rhys Britton Joe Nally Jake Stewart Fred Wright | 4:08.652 | Scott Quincey Mauro Schmid Valère Thiébaud Alex Vogel | 4:08.360 |
Team sprint[28] | Daniil Komkov Dmitrii Nesterov Pavek Rostov | 44.460 WJR | Łukasz Kowal Daniel Rochna Krystian Ruta | 46.070 | Timo Bichler Elias Edbauer Carl Hinze | 45.406 |
Keirin[29] | Pavel Perchuk | Daniel Rochna | Cezary Łączkowski | |||
Scratch race[30] | Daniel Babor | Filip Prokopyszyn | Michele Gazzoli | |||
Points race[31] | Oleg Kanaka | 58 pts | Fabio Van Den Bossche | 50 pts | Mauro Schmid | 34 pts |
Elimination race[32] | Michele Gazzoli | JB Murphy | Unai Iribar | |||
Madison[33] | Fabio Van Den Bossche Nicolas Wernimont | 37 pts | Daniel Babor Daniel Rybin | 27 pts | Rhys Britton Jake Stewart | 26 pts |
Omnium[34] | Fred Wright | 134 pts | Alex Vogel | 123 pts | Valentin Tabellion | 111 pts |
Women's Events | ||||||
Sprint[35] | Mathilde Gros | Lea Friedrich | Steffie Van Der Peet | |||
500 m time trial[36] | Mathilde Gros | 34.672 | Lea Friedrich | 34.735 | Lauren Bate | 35.407 |
Individual pursuit[37] [J] | Letizia Paternoster | 2:22.140[R] | Maria Novolodskaya | 2:25.499 | Mylene De Zoete | 2:25.166 |
Team pursuit[38] | Chiara Consonni Letizia Paternoster Martina Fidanza Vittoria Guazzini | 4:30.725 | Amber Van Der Hulst Kirstie Van Haaften Marit Raaijmakers Mylene De Zoete Phaedra Krol[Q] | 4:35.429 | Anastasia Lukashenko Daria Malkova Karine Minasyan Maria Novolodskaya | 4:38.775 |
Team sprint[39] | Polina Vashenko Yana Tyshenko Ksenia Andreeva[Q] | 35.107 | Emma Götz Lea Friedrich | 35.361 | Georgia Hilleard Lauren Bate | 35.387 |
Keirin[40] | Mathilde Gros | Martina Fidanza | Lauren Bate | |||
Scratch race[41] | Martina Fidanza | Petra Sevcikova | Jenny Holl | |||
Points race[42] | Olha Kulynych | 45 pts | Aksana Salauyeva | 35 pts | Valentine Fortin | 31 pts |
Elimination race[43] | Letizia Paternoster | Maria Martins | Pfeiffer Georgi | |||
Madison[44] | 32 pts | 25 pts | 21 pts | |||
Omnium[45] | Letizia Paternoster | 137 pts | Olha Kulynych | 115 pts | Maria Novolodskaya | 115 pts |
Notes
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | 10 | 1 | 3 | 14 | |
2 | 7 | 7 | 6 | 20 | |
3 | 7 | 6 | 11 | 24 | |
4 | 5 | 1 | 4 | 10 | |
5 | 3 | 2 | 5 | 10 | |
6 | 3 | 2 | 1 | 6 | |
7 | 2 | 5 | 2 | 9 | |
8 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
9 | 1 | 5 | 4 | 10 | |
10 | 1 | 3 | 2 | 6 | |
11 | 1 | 3 | 1 | 5 | |
12 | 1 | 2 | 0 | 3 | |
13 | 1 | 1 | 0 | 2 | |
14 | 0 | 2 | 1 | 3 | |
15 | 0 | 1 | 2 | 3 | |
16 | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Totals (17 nations) | 44 | 44 | 44 | 132 |
References
- ↑ Technical Guide
- ↑ Men Under 23 Sprint results
- ↑ Men Under 23 1 km time trial results
- ↑ Men Under U23 Individual pursuit results
- ↑ Men Under 23 Team pursuit results
- ↑ Men Under 23 Team sprint results
- ↑ Men Under 23 Keirin results
- ↑ Men Under 23 Scratch race results
- ↑ Men Under 23 Points race results
- ↑ Men Under 23 Elimination race results
- ↑ Men Under 23 Madison results
- ↑ Men Under 23 Omnium results
- ↑ Wonder Under 23 Sprint results
- ↑ Women Under 23 500 m time trial results
- ↑ Women Under 23 Individual pursuit results
- ↑ Women Under 23 Team pursuit results
- ↑ Women Under 23 Team sprint results
- ↑ Women Under 23 Keirin results
- ↑ Women Under 23 Scratch race results
- ↑ Women Under 23 Points race results
- ↑ Women U23 Elimination race results
- ↑ Women Under 23 Madison results
- ↑ Women Under 23 Omnium results
- ↑ Men Junior Sprint results
- ↑ Men Junior 1 km time trial results
- ↑ Men Junior Individual pursuit results
- ↑ Men Junior Team pursuit results
- ↑ Men Junior Team sprint results
- ↑ Men Junior Keirin results
- ↑ Men Junior Scratch race results
- ↑ Men Junior Points race results
- ↑ Men Junior Elimination race results
- ↑ Men Junior Madison results
- ↑ Men Junior Omnium results
- ↑ Women Junior Sprint results
- ↑ Women Junior 500 m time trial results
- ↑ Women Junior Individual pursuit results
- ↑ Women Junior Team pursuit results
- ↑ Women Junior Team sprint results
- ↑ Women Junior Keirin results
- ↑ Women Junior Scratch race results
- ↑ Women Junior Points race results
- ↑ Women Junior Elimination race results
- ↑ Women Junior Madison results
- ↑ Women Junior Omnium results
- ↑ "Women Junior Individual Pursuit - Qualifying" (PDF). UEC. 20 July 2017. Retrieved 21 July 2016.
External links
Coordinates: 40°28′46″N 8°28′34″W / 40.479386°N 8.476038°W
This article is issued from
Wikipedia.
The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike.
Additional terms may apply for the media files.