2015 CFU Boy's Under-15 Championship
| |
Tournament details | |
---|---|
Dates |
8 August 2015 – 16 August 2015 |
Teams | 12 (from 1 sub-confederation) |
Venue(s) | 2 (in 2 host cities) |
Final positions | |
Champions |
|
Runners-up |
|
Third place |
|
The 2015 CFU Boys' Under-15 Championship is the inaugural Under-15 Championship organised by the Caribbean Football Union. The competition was created following the cancellation of the CONCACAF-organised Under-15 Championship.[1] The tournament is to prepare players for the 2017 CONCACAF U-17 Tournament.
Venues
The Valley, Anguilla | Philipsburg, Sint Maarten |
---|---|
Raymond Guishard Technical Center | Raoul Illidge Sports Complex |
18°13′05″N 63°03′01″W / 18.218143°N 63.050151°W | 18°01′44″N 63°04′00″W / 18.028761°N 63.066641°W |
Group stage
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 0 | +14 | 9 | Advance to quarter-finals | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 2 | +10 | 6 | ||
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 13 | −10 | 3 | Advance to quarter-finals | |
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 15 | −14 | 0 |
Source:
Cayman Islands |
2–0 | |
---|---|---|
Kareem Foster Kion Parchmont |
report |
Raymond Guishard Technical Center, Anguilla
Anguilla |
3–1 | |
---|---|---|
report |
Raymond Guishard Technical Center, Anguilla
U.S. Virgin Islands |
0–4 | |
---|---|---|
report | Kion Parchmont Cody Ebanks Kareem Foster D'andre Rowe |
Raymond Guishard Technical Center, Anguilla
Anguilla |
0–4 | |
---|---|---|
Riquelme Sylvester Gabriel Biscette Linus Clovis |
report |
Raymond Guishard Technical Center, Anguilla
Saint Lucia |
8-0 | |
---|---|---|
Bryant Polius Daniel Biscette Gabriel Biscette Riquelme Sylvester Daniel Biscette Romario Lendor Linis Clovis Grant Farrell |
report |
Raymond Guishard Technical Center, Anguilla
Anguilla |
0-8 | |
---|---|---|
report | Nicholas Chung Kareem Foster Gonzalo Mclaughlin JR Kareem Medez Jose La Rosa Ebanks Kion Parchmont |
Raymond Guishard Technical Center, Anguilla
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 0 | +9 | 9 | Advance to quarter-finals | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 3 | −1 | 6 | ||
3 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | −3 | 1 | ||
4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 5 | −5 | 1 |
Source:
Dominican Republic |
3–0 | |
---|---|---|
Freddy Feliz Brayan Chang Jose Yunior Fancisco |
report |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Saint Kitts and Nevis |
0–0 | |
---|---|---|
report |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Dominican Republic |
4–0 | |
---|---|---|
Gabriel Angeles Pavel Bergaglio Bryan Chang |
report |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Bonaire |
0–1 | |
---|---|---|
report | Sherwin Williams |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Grenada |
1-0 | |
---|---|---|
Kobe Thomas |
report |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Bonaire |
0-2 | |
---|---|---|
report | Freddy Feliz |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Group C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 15 | 1 | +14 | 9 | Advance to quarter-finals | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 4 | +7 | 6 | ||
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 9 | −7 | 3 | Advance to quarter-finals | |
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 14 | −14 | 0 |
Source:
Curaçao |
4–1 | |
---|---|---|
Angerick Dorothea Nathan Bernadina |
report | Shalon Knight |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Sint Maarten |
0–2 | |
---|---|---|
report | Javorn Clasp Feron Kelly |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Saint Vincent and the Grenadines |
0–7 | |
---|---|---|
report | Nahtan Bernadina Shurendric Fransinet Angerick Dorothea |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Sint Maarten |
0–8 | |
---|---|---|
report | Sharlon Knight D' Jarie Sheppard Javorn Benjamin |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Antigua and Barbuda |
2-0 | |
---|---|---|
D'Jarie Sheppard Shalon Knight |
report |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Sint Maarten |
0-4 | |
---|---|---|
report | Nathan Bernadina Sharrion Pietersz Shurendic Frasinet |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Knockout stage
Quarter-finals
Dominican Republic |
5–1 | |
---|---|---|
Pavel Bergaglio Freddy Feliz Jose Manuel Matos Juan Gabriel Angeles |
report | Garrett Liegertwood |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Saint Lucia |
4–0 | |
---|---|---|
Riquelme Sylvester Linus Clovis Bryant Polius |
report |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Cayman Islands |
3–1 | |
---|---|---|
Kareem Foster Cody Ebanks Francisco Murillo |
report | Shalon Knight |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Curaçao |
7–0 | |
---|---|---|
Luchenthly Vrutaal Angerick Dorothea Nathan Bernadina |
report |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Semi-finals
Dominican Republic |
1–0 | |
---|---|---|
Juan Gabriel Angeles |
report |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Saint Lucia |
1–2 | |
---|---|---|
Linus Clovis |
report | Jonathan Libania Nathan Bernadina |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Third place playoff
Cayman Islands |
1–1 | |
---|---|---|
Kareem Foster |
Riquelme Sylvester | |
Penalties | ||
5–4 |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Final
Dominican Republic |
2–4 | |
---|---|---|
Luchently Vrutaal Nathan Bernadina |
report | Freddy Feliz |
Raoul Illidge Sports Complex, St. Maarten
Awards
- Most Valuable Player
- Golden Boots
- Golden Glove Award
Mario Jose Marte[2]
References
- ↑ Andrel Harris (4 August 2015). "Under 15 boys off to CFU tournament". Cayman27.com.ky.
- ↑ "Awards and statistics". CFU. 18 August 2015.
This article is issued from
Wikipedia.
The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike.
Additional terms may apply for the media files.