Alba County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Performanţa Alba Iulia | 30 | 23 | 3 | 4 | 99 | 30 | +69 | 72 | Qualification to promotion playoff |
2 | Europa Alba Iulia | 30 | 22 | 4 | 4 | 79 | 18 | +61 | 70 |
3 | CSO Cugir | 30 | 20 | 9 | 1 | 95 | 31 | +64 | 69 |
4 | FC Cugir | 30 | 15 | 7 | 8 | 94 | 47 | +47 | 52 |
5 | Dalia Sport | 30 | 14 | 8 | 8 | 52 | 39 | +13 | 50 |
6 | Metalul Aiud | 30 | 15 | 4 | 11 | 48 | 56 | −8 | 49 |
7 | Viitorul Sântimbru | 30 | 14 | 5 | 11 | 70 | 47 | +23 | 47 |
8 | Ocna Mureş | 30 | 13 | 5 | 12 | 55 | 51 | +4 | 44 |
9 | Rapid CFR Teiuş | 30 | 11 | 5 | 14 | 59 | 64 | −5 | 38 |
10 | Cuprirom Abrud | 30 | 11 | 5 | 14 | 48 | 59 | −11 | 38 |
11 | Mureşul Oarda de Jos | 30 | 10 | 4 | 16 | 39 | 74 | −35 | 34 |
12 | Arieşul Apuseni | 30 | 10 | 3 | 17 | 62 | 87 | −25 | 33 |
13 | Viitorul Unirea | 30 | 9 | 5 | 16 | 63 | 86 | −23 | 32 |
14 | Olimpia Aiud | 30 | 9 | 3 | 18 | 33 | 62 | −29 | 30 |
15 | Recolta Galda de Jos | 30 | 5 | 2 | 23 | 22 | 93 | −71 | 17 |
16 | Perla Jidvei | 30 | 2 | 2 | 26 | 21 | 95 | −74 | 8 |
[2]
Arad County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | CS Vladimirescu | 34 | 26 | 7 | 1 | 105 | 32 | +73 | 85 | Qualification to promotion playoff |
2 | CS Voinţa Mailat | 34 | 21 | 7 | 6 | 68 | 37 | +31 | 70 |
3 | Şoimii Tauţ | 34 | 20 | 7 | 7 | 84 | 47 | +37 | 67 |
4 | Semlecana Semlac | 34 | 19 | 7 | 8 | 84 | 46 | +38 | 64 |
5 | Şoimii Pâncota | 34 | 18 | 6 | 10 | 79 | 49 | +30 | 60 |
6 | Progresul Pecica | 34 | 16 | 8 | 10 | 63 | 52 | +11 | 56 |
7 | CS Ineu | 34 | 16 | 6 | 12 | 62 | 54 | +8 | 54 |
8 | Aqua Vest Arad | 34 | 16 | 5 | 13 | 55 | 55 | 0 | 53 |
9 | Victoria Zăbrani | 34 | 15 | 7 | 12 | 63 | 52 | +11 | 52 |
10 | Unirea Sântana | 34 | 14 | 8 | 12 | 76 | 68 | +8 | 50 |
11 | Unirea Şeitin | 34 | 11 | 7 | 16 | 46 | 76 | −30 | 40 |
12 | Frontiera Curtici | 34 | 10 | 9 | 15 | 57 | 63 | −6 | 39 |
13 | Crișul Chișineu-Criș | 34 | 12 | 3 | 19 | 61 | 78 | −17 | 39 |
14 | Păulişana Păuliş | 34 | 10 | 5 | 19 | 54 | 88 | −34 | 35 |
15 | UTA Arad II | 34 | 10 | 3 | 21 | 47 | 71 | −24 | 33 |
16 | Viitorul Satu Nou | 34 | 7 | 7 | 20 | 44 | 77 | −33 | 28 |
17 | FC Sânleani | 34 | 6 | 2 | 26 | 24 | 69 | −45 | 20 |
18 | Voinţa Macea | 34 | 4 | 6 | 24 | 37 | 95 | −58 | 18 |
[3]
Argeş County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | CS Rucăr | 30 | 28 | 1 | 1 | 129 | 17 | +112 | 85 | Qualification to promotion playoff |
2 | Rapid Piteşti | 30 | 26 | 2 | 2 | 96 | 24 | +72 | 80 |
3 | Dinamic Mioveni | 30 | 20 | 0 | 10 | 80 | 56 | +24 | 60 |
4 | AS Bascov | 30 | 18 | 2 | 10 | 73 | 48 | +25 | 56 |
5 | Viitorul Ştefănesti | 30 | 17 | 4 | 9 | 62 | 32 | +30 | 55 |
6 | Olimpia Suseni | 30 | 16 | 1 | 13 | 65 | 44 | +21 | 49 |
7 | Sporting Piteşti | 30 | 15 | 3 | 12 | 59 | 47 | +12 | 48 |
8 | Stîlpeni Rădeşti | 30 | 12 | 4 | 14 | 50 | 55 | −5 | 40 |
9 | Steaua Negraşi | 30 | 11 | 6 | 13 | 43 | 48 | −5 | 39 |
10 | AS Miroşi | 30 | 11 | 4 | 15 | 38 | 59 | −21 | 37 |
11 | CS Domneşti | 30 | 11 | 3 | 16 | 53 | 95 | −42 | 36 |
12 | DLR Piteşti | 30 | 11 | 1 | 18 | 53 | 86 | −33 | 34 |
13 | Unirea Costeşti | 30 | 8 | 3 | 19 | 48 | 78 | −30 | 27 |
14 | Dănuţ Coman | 30 | 7 | 2 | 21 | 40 | 75 | −35 | 23 |
15 | FC Argeş II | 30 | 5 | 1 | 24 | 30 | 96 | −66 | 16 |
16 | Top Arena Topoloveni | 30 | 4 | 3 | 23 | 42 | 101 | −59 | 15 |
[4]
Bacău County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Mondosport Bacău | 19 | 13 | 3 | 3 | 63 | 21 | +42 | 42 | Qualification to promotion playoff |
2 | Sport Club Bacău II | 17 | 13 | 0 | 4 | 49 | 20 | +29 | 39 |
3 | CS Căiuţi | 19 | 11 | 5 | 3 | 38 | 16 | +22 | 38 |
4 | CSM Moineşti | 19 | 11 | 3 | 5 | 35 | 22 | +13 | 36 |
5 | CS Consart | 19 | 11 | 2 | 6 | 58 | 30 | +28 | 35 |
6 | Aerostar Bacău II | 19 | 11 | 2 | 6 | 37 | 23 | +14 | 35 |
7 | Biruinţa Bacău | 19 | 11 | 2 | 6 | 42 | 23 | +19 | 35 |
8 | Nicolae Bălcescu | 19 | 10 | 3 | 6 | 51 | 34 | +17 | 33 |
9 | AS Filipeşti | 19 | 9 | 2 | 8 | 48 | 42 | +6 | 29 |
10 | FCM Oneşti II | 19 | 8 | 4 | 7 | 39 | 29 | +10 | 28 |
11 | AS Târgu Ocna | 19 | 8 | 3 | 8 | 35 | 43 | −8 | 27 |
12 | UZU Dărmaneşti | 19 | 6 | 4 | 9 | 34 | 39 | −5 | 22 |
13 | CS Dofteana | 18 | 5 | 3 | 10 | 24 | 63 | −39 | 18 |
14 | AS Negri | 18 | 5 | 2 | 11 | 36 | 54 | −18 | 17 |
15 | Athletic Comăneşti | 19 | 4 | 4 | 11 | 36 | 52 | −16 | 16 |
16 | AS V. Oituz | 18 | 2 | 5 | 11 | 20 | 39 | −19 | 11 |
17 | Voinţa Gârleni | 18 | 3 | 1 | 14 | 19 | 69 | −50 | 10 |
18 | AS Siretu | 17 | 1 | 2 | 14 | 18 | 63 | −45 | 5 |
[5]
Bihor County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Unirea Valea lui Mihai | 30 | 26 | 1 | 3 | 109 | 26 | +83 | 79 | Qualification to promotion playoff |
2 | Luceafărul Oradea II | 30 | 25 | 3 | 2 | 141 | 38 | +103 | 78 |
3 | CSC Sânmartin | 30 | 22 | 4 | 4 | 108 | 24 | +84 | 70 |
4 | Poiana Budureasa | 30 | 20 | 6 | 4 | 96 | 36 | +60 | 66 |
5 | Cetatea Biharia | 30 | 16 | 5 | 9 | 75 | 67 | +8 | 53 |
6 | Tricolorul Alparea | 30 | 15 | 6 | 9 | 94 | 57 | +37 | 51 |
7 | Crişul Aleşd | 30 | 15 | 3 | 12 | 55 | 61 | −6 | 48 |
8 | Locadin Ţeţchea | 30 | 14 | 4 | 13 | 69 | 75 | −6 | 43 |
9 | Stăruinţa Săcueni | 30 | 11 | 2 | 17 | 57 | 93 | −36 | 35 |
10 | Viitorul Popeşti | 30 | 9 | 3 | 18 | 58 | 78 | −20 | 30 |
11 | Kinder Oradea | 30 | 8 | 4 | 18 | 41 | 100 | −59 | 28 |
12 | Biharea Vaşcău | 30 | 9 | 0 | 21 | 43 | 69 | −26 | 27 |
13 | Liberty Oradea | 30 | 8 | 1 | 21 | 64 | 105 | −41 | 25 |
14 | Victoria Avram Iancu | 30 | 7 | 4 | 19 | 52 | 97 | −45 | 25 |
15 | Izvorul Cociuba | 30 | 7 | 3 | 20 | 57 | 121 | −64 | 24 | Relegation to Liga V |
16 | Frontiera Oradea | 30 | 4 | 1 | 25 | 32 | 106 | −74 | 13 |
[6]
Bistriţa-Năsăud County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Voinţa Livezile | 22 | 18 | 1 | 3 | 74 | 16 | +58 | 55 | Qualification to promotion playoff |
2 | Heniu Prundu Bârgăului | 21 | 14 | 1 | 6 | 57 | 29 | +28 | 43 |
3 | Şoimii Romuli | 21 | 13 | 2 | 6 | 66 | 30 | +36 | 41 |
4 | Victoria Uriu | 22 | 13 | 1 | 8 | 56 | 45 | +11 | 40 |
5 | Gironic Rebra | 21 | 11 | 4 | 6 | 54 | 35 | +19 | 37 |
6 | Prosomeş Feldru | 21 | 10 | 3 | 8 | 49 | 41 | +8 | 33 |
7 | Silvicultorul Maieru | 22 | 9 | 4 | 9 | 46 | 55 | −9 | 31 |
8 | Viitorul Lechinta | 21 | 9 | 2 | 10 | 42 | 53 | −11 | 29 |
9 | Progresul Jelna | 22 | 8 | 3 | 11 | 43 | 47 | −4 | 27 |
10 | Voinţa Cetate | 21 | 8 | 1 | 12 | 21 | 48 | −27 | 25 |
11 | U 1927 Sirioara | 22 | 6 | 4 | 12 | 34 | 60 | −26 | 22 |
12 | Steaua Monariu | 22 | 6 | 4 | 12 | 38 | 61 | −23 | 22 |
13 | Eciro Forest Telciu | 22 | 6 | 3 | 13 | 32 | 44 | −12 | 21 |
14 | Progresul Năsăud | 21 | 6 | 2 | 13 | 20 | 36 | −16 | 20 |
15 | Rapid Budac | 21 | 6 | 1 | 14 | 33 | 65 | −32 | 19 |
[7]
Botoşani County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | FC Botoşani II | 24 | 20 | 2 | 2 | 88 | 24 | +64 | 62 |
2 | FCM Dorohoi | 24 | 19 | 3 | 2 | 75 | 21 | +54 | 60 | Qualification to promotion playoff |
3 | CS AS Roma | 24 | 16 | 4 | 4 | 59 | 30 | +29 | 52 |
4 | CS Darabani | 24 | 10 | 6 | 8 | 33 | 31 | +2 | 36 |
5 | FC Păltiniş | 24 | 10 | 4 | 10 | 41 | 37 | +4 | 34 |
6 | Prosport Vârgu Campului | 24 | 10 | 2 | 12 | 40 | 60 | −20 | 32 |
7 | Rapid Ungureni | 24 | 9 | 4 | 11 | 45 | 60 | −15 | 31 |
8 | Avantul Albeşti | 24 | 9 | 3 | 12 | 44 | 61 | −17 | 30 |
9 | Nord Star Pomârla | 23 | 8 | 4 | 11 | 35 | 39 | −4 | 28 |
10 | Sportivul Truşeşti | 24 | 7 | 6 | 11 | 51 | 55 | −4 | 27 |
11 | AS 2000 Bucecea | 24 | 6 | 4 | 14 | 34 | 56 | −22 | 22 | Qualification to relegation playoff |
12 | Bucovina Rogojeşti | 23 | 6 | 3 | 14 | 30 | 58 | −28 | 21 |
13 | FC Conceşti | 24 | 1 | 3 | 20 | 24 | 67 | −43 | 6 | Relegation to Liga V |
14 | AS Leorda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
[8]
Braşov County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Forex Braşov (C) | 34 | 25 | 5 | 4 | 83 | 21 | +62 | 80 | Qualification to promotion playoff |
2 | CSM Făgăraş | 34 | 22 | 7 | 5 | 101 | 32 | +69 | 73 |
3 | Olimpia Sânpetru | 34 | 21 | 6 | 7 | 95 | 31 | +64 | 69 |
4 | Viitorul Ghimbav | 34 | 20 | 5 | 9 | 80 | 34 | +46 | 65 |
5 | Înfrăţirea Hărman | 34 | 19 | 4 | 11 | 69 | 41 | +28 | 61 |
6 | Inter Cristian | 34 | 16 | 10 | 8 | 70 | 42 | +28 | 58 |
7 | AS Jibert | 34 | 16 | 4 | 14 | 63 | 52 | +11 | 52 |
8 | FC Râşnov | 34 | 13 | 13 | 8 | 69 | 53 | +16 | 52 |
9 | Viromet Victoria | 34 | 16 | 3 | 15 | 71 | 78 | −7 | 51 |
10 | ASF Zărneşti | 34 | 14 | 8 | 12 | 64 | 49 | 15 | 50 |
11 | Cetatea Rupea | 34 | 15 | 5 | 14 | 58 | 57 | +1 | 50 |
12 | EU Feldioara | 34 | 10 | 8 | 16 | 46 | 65 | −19 | 38 |
13 | Aripile Braşov | 34 | 11 | 4 | 19 | 43 | 70 | −27 | 37 |
14 | CFR Braşov | 34 | 12 | 0 | 22 | 47 | 89 | −42 | 36 |
15 | Carpaţi Berivoi | 34 | 10 | 4 | 20 | 64 | 83 | −19 | 34 |
16 | Olimpic Voila | 34 | 9 | 4 | 21 | 37 | 85 | −48 | 31 |
17 | FC Gimbav 2000 | 34 | 7 | 4 | 23 | 56 | 83 | −27 | 25 |
18 | AS Caţa | 34 | 1 | 4 | 29 | 29 | 180 | −151 | 7 |
[9]
Brăila County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Conpet Cireşu | − | − | − | − | − | − | − | 80 | Qualification to promotion playoff |
2 | Victoria Traian | − | − | − | − | − | − | − | 73 |
3 | Recolta Tufeşti | − | − | − | − | − | − | − | 65 |
4 | Atletic Brăila | − | − | − | − | − | − | − | 63 |
5 | Fortino Ianca | − | − | − | − | − | − | − | 59 |
6 | Dunărea Gropeni | − | − | − | − | − | − | − | 58 |
7 | Sportul Chiscani | − | − | − | − | − | − | − | 51 |
8 | Viitorul Galbenu | − | − | − | − | − | − | − | 48 |
9 | CS Făurei | − | − | − | − | − | − | − | 46 |
10 | Voinţa Vişani | − | − | − | − | − | − | − | 36 |
11 | Victoria Deduleşti | − | − | − | − | − | − | − | 27 |
12 | Victoria Cazasu | − | − | − | − | − | − | − | 24 |
13 | Avântul Mircea Vodă | − | − | − | − | − | − | − | 16 |
14 | Dunărea Tichileşti | − | − | − | − | − | − | − | 16 |
15 | Voinţa Găiseanca | − | − | − | − | − | − | − | 15 |
16 | Gloria Movila Miresii | − | − | − | − | − | − | − | 13 |
[10]
Bucureşti
Regular season
Seria I
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Concordia Chiajna II | 18 | 14 | 2 | 2 | 52 | 12 | +40 | 44 | Qualification to county first playoff |
2 | Sportul Studenţesc II | 16 | 12 | 2 | 2 | 70 | 15 | +55 | 38 |
3 | Metaloglobus Bucureşti | 16 | 10 | 4 | 2 | 41 | 11 | +30 | 34 |
4 | FC Chitila | 17 | 10 | 1 | 6 | 49 | 17 | +32 | 31 |
5 | Unirea Tricolor Bucureşti | 16 | 10 | 1 | 5 | 33 | 18 | +15 | 31 | Qualification to county first playoff |
6 | Longevity | 17 | 9 | 2 | 6 | 40 | 27 | +13 | 29 |
7 | Termo | 17 | 8 | 2 | 7 | 33 | 27 | +6 | 20 |
8 | Progresul | 16 | 6 | 0 | 10 | 29 | 44 | −15 | 18 |
9 | Aversa | 16 | 4 | 0 | 12 | 23 | 71 | −48 | 12 |
10 | Coresi | 17 | 3 | 0 | 14 | 17 | 63 | −46 | 9 |
11 | Juventus II | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
12 | Tracţiunea | 17 | 0 | 0 | 17 | 12 | 89 | −77 | 0 |
Seria II
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Progresul Cernica | 18 | 15 | 2 | 1 | 71 | 5 | 66 | 47 | Qualification to county first playoff |
2 | AFC Calcio Bucureşti | 18 | 12 | 2 | 4 | 49 | 12 | 37 | 38 |
3 | FC Voluntari | 18 | 11 | 1 | 6 | 52 | 28 | 24 | 34 |
4 | Inter Clinceni II | 17 | 11 | 0 | 6 | 39 | 15 | 24 | 33 | Qualification to county first playoff |
5 | Viitorul Bucureşti | 17 | 8 | 4 | 5 | 39 | 21 | 18 | 28 |
6 | Electroaparataj | 18 | 8 | 4 | 6 | 31 | 31 | 0 | 28 |
7 | CS Pantelimon | 18 | 7 | 3 | 8 | 32 | 29 | 3 | 24 |
8 | CS Marius Lăcătuş | 17 | 7 | 1 | 9 | 29 | 51 | −22 | 22 |
9 | Sportul Studenţesc III | 18 | 4 | 6 | 8 | 21 | 39 | −18 | 18 |
10 | Cautis | 18 | 4 | 2 | 12 | 29 | 51 | −22 | 14 |
11 | Romprim | 17 | 4 | 2 | 11 | 17 | 48 | −31 | 14 |
12 | AS Frăţia | 18 | 2 | 1 | 15 | 15 | 88 | −73 | 7 |
Seria III
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Viitorul Jilava | 20 | 17 | 0 | 3 | 55 | 15 | 40 | 51 | Qualification to county first playoff |
2 | Mircea Eliade Bucureşti | 20 | 14 | 3 | 3 | 40 | 16 | 24 | 45 |
3 | CS LSM Bucureşti | 19 | 11 | 3 | 5 | 32 | 13 | 19 | 36 |
4 | Nida Popeşti Leordeni | 20 | 11 | 3 | 6 | 51 | 38 | 13 | 36 |
5 | Poli Timişoara | 20 | 10 | 1 | 9 | 50 | 43 | 7 | 31 |
6 | Smart Ionescu | 20 | 8 | 6 | 6 | 34 | 24 | 10 | 30 |
7 | CS Pressing | 20 | 10 | 0 | 10 | 28 | 32 | −4 | 30 |
8 | CS Electrica | 19 | 9 | 1 | 9 | 41 | 50 | −9 | 28 |
9 | FC 1 Decembrie | 19 | 7 | 3 | 9 | 31 | 27 | 4 | 24 |
10 | CS Ilie Oană | 19 | 7 | 2 | 10 | 30 | 38 | −8 | 23 |
11 | FC Cadet | 19 | 6 | 1 | 12 | 37 | 42 | −5 | 19 |
12 | FC Juniorul | 19 | 3 | 1 | 15 | 24 | 70 | −46 | 10 |
13 | ICSIM | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
14 | CS Smart Ionescu II | 18 | 0 | 0 | 18 | 0 | 54 | −54 | 0 |
[11]
First playoff
Group 1
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Concordia Chiajna II | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 2 | 8 | 7 | Qualification to county second playoff |
2 | Unirea Tricolor Bucureşti | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | 1 | 6 |
3 | Sportul Studenţesc II | 3 | 1 | 1 | 1 | 12 | 2 | 10 | 4 |
4 | Viitorul Bucureşti | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 21 | −21 | 0 |
Group 2
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Progresul Cernica | 3 | 3 | 0 | 0 | 16 | 0 | 16 | 9 | Qualification to county second playoff |
2 | Mircea Eliade Bucureşti | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 1 | 4 | 6 |
3 | Nida Popeşti Leordeni | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 10 | −8 | 1 |
4 | Inter Clinceni II | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 10 | −8 | 1 |
Group 3
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Metaloglous Bucureşti | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 0 | 10 | 7 | Qualification to county second playoff |
2 | Viitorul Jilava | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | 3 | 6 |
3 | AFC Calcio Bucureşti | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 8 | −2 | 3 |
4 | CS LSM Bucureşti | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 12 | −9 | 0 |
Second playoff
Group 1
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Concordia Chiajna II | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | 5 | 6 | Qualification to county final |
2 | Viitorul Jilava | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | −1 | 3 |
3 | Mircea Eliade Bucureşti | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | −4 | 0 |
Group 2
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Metaloglobus Bucureşti | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 4 | 2 | 4 | Qualification to county final |
2 | Unirea Tricolor Bucureşti | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 |
3 | Progresul Cernica | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | −2 | 1 |
[12]
Final
Team 1 |
Score |
Team 2 |
Metaloglobus Bucureşti |
3–2 (aet) |
Concordia Chiajna II
|
Buzău County
Seria I
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Viitorul Tisău | 22 | 16 | 2 | 4 | 63 | 32 | +31 | 50 | Qualification to county playoff |
2 | Şoimii Costeşti | 22 | 15 | 4 | 3 | 60 | 18 | +42 | 49 |
3 | Recolta Cislău | 22 | 15 | 4 | 3 | 58 | 26 | +32 | 49 |
4 | Foresta Nehoiu | 17 | 9 | 4 | 4 | 38 | 27 | +11 | 31 |
5 | Şoimii Siriu | 18 | 6 | 6 | 6 | 35 | 29 | +6 | 24 |
6 | Progresul Pătârlagele | 18 | 4 | 7 | 7 | 26 | 30 | −4 | 19 |
7 | Petrolul Berca | 18 | 5 | 4 | 9 | 23 | 27 | −4 | 19 |
8 | Viitorul Verneşti | 18 | 5 | 3 | 10 | 30 | 49 | −19 | 18 |
9 | Victoria Boboc | 17 | 4 | 5 | 8 | 30 | 42 | −12 | 17 |
10 | Cereanim Smeeni | 18 | 4 | 5 | 9 | 35 | 54 | −19 | 17 |
11 | Avântul Chiojdu | 18 | 3 | 7 | 8 | 27 | 56 | −29 | 16 |
12 | Inter Căneşti | 18 | 4 | 2 | 12 | 27 | 49 | −22 | 14 |
Seria II
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Luceafărul C.A.Rosetti | 22 | 18 | 2 | 2 | 64 | 27 | +37 | 56 | Qualification to county playoff |
2 | Olimpia Pogoanele | 22 | 13 | 5 | 4 | 60 | 41 | +19 | 44 |
3 | Unirea Stâlpu | 22 | 13 | 4 | 5 | 39 | 29 | +10 | 43 |
4 | Locomotiva Buzău | 18 | 10 | 1 | 7 | 44 | 29 | +15 | 31 |
5 | Steaua Săhăteni | 18 | 9 | 1 | 8 | 33 | 25 | +8 | 28 |
6 | Voinţa Limpeziş | 18 | 9 | 0 | 9 | 48 | 38 | +10 | 27 |
7 | Tricolorul Gălbinaşi | 18 | 8 | 2 | 9 | 33 | 31 | +2 | 26 |
8 | Metalul Buzău | 18 | 7 | 2 | 9 | 32 | 35 | −3 | 23 |
9 | Voinţa Florica | 18 | 6 | 3 | 9 | 40 | 44 | −4 | 21 |
10 | Pescăruşul Luciu | 18 | 5 | 2 | 11 | 27 | 34 | −7 | 17 |
11 | ASA Mărăcineni | 18 | 4 | 3 | 11 | 26 | 49 | −23 | 15 |
12 | Luceafărul Maxenu | 18 | 4 | 2 | 12 | 22 | 57 | −35 | 14 |
Seria III
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Victoria Buda | 22 | 18 | 1 | 3 | 75 | 29 | +46 | 55 | Qualification to county playoff |
2 | Voinţa Lanuri | 22 | 15 | 1 | 6 | 70 | 28 | +42 | 46 |
3 | Recolta Boldu | 22 | 12 | 4 | 6 | 47 | 30 | +17 | 40 |
4 | Spartac Poşta Câlnău | 18 | 11 | 2 | 5 | 45 | 36 | +9 | 35 |
5 | Progresul Beceni | 18 | 9 | 2 | 7 | 31 | 26 | +5 | 29 |
6 | Gloria Vadu Paşii | 18 | 9 | 2 | 7 | 29 | 30 | −1 | 29 |
7 | AS Săgeata | 18 | 7 | 3 | 8 | 28 | 41 | −13 | 24 |
8 | LPS Buzău | 18 | 6 | 3 | 9 | 35 | 37 | −2 | 21 |
9 | Înfrăţirea Zoita | 18 | 6 | 2 | 10 | 18 | 29 | −11 | 20 |
10 | Unirea Mărăcineni | 18 | 4 | 4 | 10 | 27 | 39 | −12 | 16 |
11 | Avântul Zărneşti | 18 | 4 | 3 | 11 | 25 | 52 | −27 | 15 |
12 | Valconf Valea Râmnicului | 18 | 2 | 2 | 14 | 20 | 46 | −26 | 8 |
[12][13]
Caraş-Severin County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Gloria Reşiţa | 32 | 28 | 4 | 0 | 106 | 13 | +93 | 88 | Qualification to promotion playoff |
2 | Muncitorul Reşiţa | 32 | 26 | 5 | 1 | 110 | 16 | +94 | 83 |
3 | Voinţa Lupac | 32 | 21 | 5 | 6 | 75 | 36 | +39 | 68 |
4 | Bistra Glimboca | 32 | 17 | 6 | 9 | 75 | 40 | +35 | 57 |
5 | Moldo-Forest Moldova Nouă | 32 | 15 | 6 | 11 | 75 | 59 | +16 | 51 |
6 | Scorilo Autocatania Caransebeş II | 32 | 15 | 5 | 12 | 57 | 46 | +11 | 50 |
7 | Minerul Anina | 32 | 14 | 7 | 11 | 53 | 43 | +10 | 49 |
8 | Recolta Berzovia | 32 | 14 | 5 | 13 | 50 | 52 | +16 | 47 |
9 | AS Berzasca | 32 | 12 | 4 | 16 | 68 | 70 | −2 | 40 |
10 | Prolaz Karasevo | 32 | 11 | 6 | 15 | 61 | 74 | −13 | 39 |
11 | Nera Bozovici | 32 | 10 | 7 | 15 | 56 | 71 | −15 | 37 |
12 | Metalul Oţelul Roşu | 32 | 11 | 2 | 19 | 59 | 74 | −15 | 35 |
13 | Metalul Bocşa | 32 | 10 | 5 | 17 | 40 | 52 | −12 | 35 |
14 | Hercules Băile Herculane | 32 | 10 | 5 | 17 | 42 | 74 | −32 | 35 |
15 | AS Oraviţa | 32 | 10 | 2 | 20 | 58 | 101 | −43 | 32 |
16 | AS Viitorul Vermeş | 32 | 5 | 7 | 20 | 69 | 135 | −66 | 22 |
17 | CFR Era Club Caransebeş | 32 | 2 | 1 | 29 | 20 | 118 | −98 | 7 |
[14]
Călăraşi County
Seria A
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Viitorul Sohatu | 25 | 21 | 2 | 2 | 78 | 26 | +52 | 65 | Qualification to county playoff |
2 | CS Curcani | 26 | 17 | 2 | 7 | 75 | 42 | +33 | 53 |
3 | Steaua Radovanu | 25 | 15 | 4 | 6 | 72 | 30 | +42 | 49 |
4 | Unirea Spanţov | 26 | 16 | 3 | 9 | 65 | 57 | +8 | 48 |
5 | Viitorul Plătăreşti | 24 | 12 | 6 | 6 | 81 | 51 | +30 | 42 |
6 | CS Budeşti | 24 | 12 | 5 | 7 | 68 | 47 | +21 | 41 |
7 | Unirea Podul Pitarului | 23 | 11 | 5 | 7 | 53 | 46 | +7 | 39 |
8 | Lumina Frumuşani | 25 | 9 | 4 | 12 | 53 | 59 | −6 | 31 |
9 | Avântul Luica | 25 | 10 | 0 | 15 | 66 | 76 | −10 | 30 |
10 | Rapid Ulmeni | 25 | 8 | 5 | 12 | 51 | 64 | −13 | 29 |
11 | Viitorul Gălbinaşi | 24 | 8 | 1 | 15 | 32 | 59 | −27 | 25 |
12 | Viitorul Şoldanu | 25 | 7 | 2 | 16 | 41 | 75 | −34 | 23 |
13 | Partizanul Crivăţ | 24 | 5 | 2 | 17 | 42 | 87 | −45 | 17 |
14 | Viitorul Mitreni | 25 | 4 | 0 | 21 | 35 | 89 | −54 | 12 |
Seria B
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | AS Dâlga | 22 | 19 | 2 | 1 | 88 | 18 | +70 | 59 | Qualification to county playoff |
2 | Progresul Fundulea | 22 | 14 | 6 | 2 | 75 | 23 | +52 | 48 |
3 | Victoria Lehliu | 22 | 13 | 1 | 8 | 45 | 34 | +11 | 40 |
4 | Unirea Mănăstirea | 22 | 11 | 4 | 7 | 49 | 28 | +21 | 37 |
5 | Dinamo Săruleşti | 22 | 11 | 2 | 9 | 53 | 48 | +5 | 35 |
6 | Avântul Dor Mărunt | 22 | 8 | 5 | 9 | 39 | 41 | −2 | 29 |
7 | Petrolul Ileana | 22 | 8 | 3 | 11 | 29 | 37 | −8 | 27 |
8 | Fortuna Tămădău | 22 | 7 | 6 | 9 | 37 | 50 | −13 | 27 |
9 | Speranţa Plumbuita | 22 | 8 | 1 | 13 | 39 | 59 | −20 | 25 |
10 | Rapid Răzvani | 22 | 5 | 3 | 15 | 31 | 68 | −37 | 18 |
11 | Steaua Lupşanu | 22 | 4 | 3 | 14 | 34 | 62 | −28 | 15 |
12 | Atletic Dorobanţu | 22 | 3 | 2 | 17 | 22 | 85 | −63 | 11 |
Seria C
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Venus Independenţa | 26 | 21 | 4 | 1 | 87 | 13 | +74 | 67 | Qualification to county playoff |
2 | Dunărea Ciocăneşti | 26 | 19 | 5 | 2 | 93 | 28 | +65 | 62 |
3 | Şoimii Unirea | 26 | 16 | 5 | 5 | 49 | 30 | +19 | 53 |
4 | Spicul Roseti | 26 | 15 | 5 | 6 | 69 | 38 | +31 | 50 |
5 | Ȋnainte Modelu | 26 | 14 | 3 | 9 | 66 | 39 | +27 | 45 |
6 | Unirea Dragalina | 26 | 12 | 1 | 13 | 64 | 50 | +14 | 37 |
7 | Zarea Cuza Vodă | 26 | 10 | 4 | 12 | 44 | 51 | −7 | 34 |
8 | Dunărea Grădiştea | 26 | 10 | 4 | 12 | 38 | 46 | −8 | 34 |
9 | Agricola Borcea | 26 | 9 | 5 | 12 | 36 | 41 | −5 | 32 |
10 | Avântul Pietroiu | 26 | 8 | 4 | 14 | 36 | 51 | −15 | 28 |
11 | Dragoş Vodă | 26 | 7 | 5 | 14 | 34 | 51 | −17 | 26 |
12 | Conpet Ştefan cel Mare | 26 | 7 | 2 | 17 | 22 | 62 | −40 | 23 |
13 | Victoria Potcoava | 26 | 7 | 1 | 17 | 38 | 95 | −57 | 22 |
14 | Tricolorul Jegălia | 26 | 2 | 2 | 22 | 20 | 103 | −83 | 8 |
[12]
Playoff
First round
Team 1 |
Score |
Team 2 |
Şoimii Unirea |
1–0 |
Steaua Radovanu
|
Second round
Team 1 |
Score |
Team 2 |
Progresul Fundulea |
2–2 (5–4 p) |
Şoimii Unirea
|
Dunărea Ciocăneşti |
1–3 |
CS Curcani
|
Third round
Team 1 |
Score |
Team 2 |
Progresul Fundulea |
5–0 |
CS Curcani
|
Semifinals
Team 1 |
Agg. |
Team 2 |
1st leg |
2nd leg |
Progresul Fundulea |
5–1 |
Viitorul Sohatu |
2–0 |
3–1 |
Viitorul Dâlga |
1–4 |
Venus Independenţa |
1–1 |
0–3 |
Final
Team 1 |
Score |
Team 2 |
Venus Independenţa |
3–1 |
Progresul Fundulea
|
Cluj County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Leii Triteni De Jos | 20 | 16 | 3 | 1 | 71 | 13 | +58 | 51 | Qualification to promotion playoff |
2 | Vulturii Vultureni | 20 | 15 | 3 | 2 | 47 | 22 | +25 | 48 |
3 | Atletic Olimpia Gherla | 20 | 15 | 1 | 4 | 61 | 17 | +44 | 46 |
4 | Vlădeasa Huedin | 20 | 15 | 0 | 5 | 74 | 25 | +49 | 45 |
5 | Arieşul Mihai Viteazu | 20 | 10 | 3 | 7 | 43 | 27 | +16 | 33 |
6 | Vulturul Mintiu-Gherlii | 20 | 8 | 1 | 11 | 36 | 41 | −5 | 25 |
7 | Viitorul Gârbău-Sat | 20 | 7 | 1 | 12 | 35 | 53 | −18 | 22 |
8 | Unirea Triteni De Jos | 20 | 4 | 4 | 12 | 33 | 61 | −28 | 16 |
9 | CFR Dej | 20 | 3 | 3 | 14 | 17 | 67 | −50 | 12 |
10 | Someşul Gilău | 20 | 3 | 3 | 14 | 14 | 46 | −32 | 12 |
11 | Prim-Diesel Cluj | 20 | 2 | 2 | 16 | 32 | 91 | −59 | 8 |
[15]
Constanţa County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | CS Peştera | 20 | 17 | 3 | 0 | 78 | 16 | +62 | 54 | Qualification to promotion playoff |
2 | AS Carvăn | 20 | 12 | 3 | 5 | 41 | 26 | +15 | 39 |
3 | Gloria Băneasa | 20 | 11 | 2 | 7 | 60 | 41 | +19 | 35 |
4 | CS Mihail Kogălniceanu | 20 | 10 | 5 | 5 | 38 | 33 | +5 | 35 |
5 | Axiopolis Sport Cernavodă | 20 | 9 | 6 | 5 | 42 | 40 | −2 | 33 |
6 | Dacia Mircea Vodă | 20 | 9 | 4 | 7 | 33 | 37 | −4 | 31 |
7 | Perla Murfatlar | 20 | 8 | 4 | 8 | 22 | 42 | −20 | 28 |
8 | Ştiinţa Poarta Albă | 20 | 6 | 3 | 11 | 33 | 37 | −4 | 21 |
9 | Sport Prim Oltina | 20 | 5 | 2 | 13 | 22 | 42 | −20 | 17 |
10 | Danubius Rasova | 20 | 3 | 2 | 15 | 17 | 55 | −38 | 11 |
11 | Carsium Hîrşova | 20 | 3 | 0 | 17 | 19 | 64 | −45 | 9 |
[16]
Covasna County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | FC Zagon | 30 | 26 | 2 | 2 | 156 | 21 | +135 | 80 | Qualification to promotion playoff |
2 | FC Breţcu | 30 | 20 | 4 | 6 | 72 | 27 | +45 | 64 |
3 | Stăruinţa Bodoc | 30 | 18 | 3 | 9 | 78 | 43 | +35 | 57 |
4 | FC Ojdula | 30 | 17 | 3 | 10 | 68 | 59 | +9 | 54 |
5 | FC Păpăuţi | 30 | 16 | 3 | 11 | 75 | 55 | +20 | 51 |
6 | Prima Brăduţ | 30 | 16 | 3 | 11 | 55 | 46 | +9 | 51 |
7 | Nemere Ghelinţa | 30 | 14 | 7 | 9 | 85 | 53 | +32 | 49 |
8 | Victoria Ozun | 30 | 12 | 5 | 13 | 54 | 46 | +8 | 41 |
9 | BSE Belin | 30 | 11 | 2 | 17 | 43 | 95 | −52 | 35 |
10 | CSO Baraolt | 30 | 10 | 4 | 16 | 72 | 74 | −2 | 34 |
11 | Ika Cernat | 30 | 10 | 3 | 17 | 43 | 95 | −52 | 33 |
12 | Avântul Ilieni | 30 | 8 | 8 | 14 | 53 | 66 | −13 | 32 |
13 | Perko Sânzieni | 30 | 10 | 2 | 18 | 41 | 61 | −20 | 32 |
14 | Progresul Sita Buzăului | 30 | 10 | 2 | 18 | 49 | 98 | −49 | 32 |
15 | Carpaţi Covasna | 30 | 10 | 2 | 18 | 46 | 82 | −36 | 29 |
16 | Dozsa Dâlnic | 30 | 4 | 3 | 23 | 43 | 116 | −73 | 15 |
[17]
Dâmboviţa County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Atletic Fieni | 34 | 31 | 2 | 1 | 127 | 32 | +95 | 95 | Qualification to promotion playoff |
2 | Gloria Corneşti | 34 | 31 | 0 | 3 | 145 | 29 | +116 | 93 |
3 | Petrolul Tărgovişte | 34 | 22 | 3 | 9 | 77 | 38 | +39 | 69 |
4 | Pas Pucioasa | 34 | 16 | 5 | 13 | 63 | 56 | +7 | 53 |
5 | Recolta Gura Şuţii | 34 | 16 | 4 | 14 | 72 | 93 | −21 | 52 |
6 | Voinţa Perşinari | 34 | 14 | 5 | 15 | 76 | 74 | +2 | 47 |
7 | Utchim Găeşti | 34 | 17 | 7 | 10 | 77 | 44 | +33 | 41 |
8 | Gaz Metan Finta | 34 | 12 | 5 | 17 | 73 | 98 | −25 | 41 |
9 | AS Doiceşti | 34 | 12 | 4 | 18 | 63 | 81 | −18 | 40 |
10 | Flacăra Moreni | 34 | 11 | 6 | 7 | 77 | 81 | −4 | 39 |
11 | Comerţul Viişoara | 34 | 10 | 9 | 15 | 51 | 70 | −19 | 39 |
12 | Luceafărul Dărmăneşti | 34 | 11 | 6 | 17 | 54 | 78 | −24 | 39 |
13 | FC Conţeşti | 34 | 11 | 5 | 18 | 69 | 75 | −6 | 38 |
14 | Avântul Produleşti | 34 | 11 | 5 | 18 | 45 | 76 | −31 | 38 |
15 | Bradul Moroieni | 34 | 12 | 2 | 20 | 42 | 78 | −36 | 38 |
16 | CS Răcari | 34 | 10 | 7 | 17 | 52 | 75 | −23 | 37 |
17 | FC Potlogi | 34 | 10 | 5 | 19 | 46 | 88 | −42 | 35 |
18 | FC Colibaşi | 34 | 5 | 8 | 21 | 32 | 78 | −46 | 23 |
[18]
Dolj County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | CS Sopot | 29 | 24 | 5 | 0 | 104 | 17 | 87 | 77 | Qualification to county playoff |
2 | FC Podari | 29 | 21 | 6 | 2 | 81 | 19 | 62 | 69 |
3 | Apă Craiova | 29 | 20 | 2 | 7 | 68 | 29 | 39 | 62 |
4 | Recolta Ostroveni | 29 | 18 | 4 | 7 | 53 | 27 | 26 | 58 |
5 | Progresul Segarcea | 29 | 15 | 6 | 8 | 56 | 47 | 9 | 51 |
6 | Gică Popescu | 29 | 15 | 3 | 11 | 62 | 30 | 32 | 48 |
7 | CS Işalniţa | 29 | 14 | 5 | 10 | 74 | 42 | 32 | 47 |
8 | Universitatea Craiova II | 29 | 15 | 5 | 9 | 76 | 34 | 42 | 46 |
9 | Energia Craiova | 29 | 11 | 4 | 14 | 47 | 49 | −2 | 37 |
10 | Viitorul Cârcea | 29 | 10 | 7 | 12 | 54 | 66 | −12 | 37 |
11 | UT Dăbuleni | 29 | 8 | 5 | 16 | 40 | 71 | −31 | 29 |
12 | Avântul Pieleşti | 29 | 7 | 6 | 16 | 43 | 59 | −16 | 27 |
13 | Ştiinţa Malu Mare | 29 | 7 | 2 | 20 | 27 | 86 | −59 | 23 |
14 | Dunărea Bechet | 29 | 6 | 2 | 21 | 38 | 111 | −73 | 20 |
15 | FC Brădeşti | 29 | 4 | 5 | 20 | 28 | 78 | −50 | 17 |
16 | Progresul Băileşti | 29 | 2 | 3 | 24 | 26 | 113 | −87 | 9 |
[12]
Playoff
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | CS Sopot | 5 | 2 | 3 | 0 | 22 | 13 | 9 | 23 | Qualification to promotion playoff |
2 | FC Podari | 5 | 1 | 2 | 2 | 13 | 13 | 0 | 14 |
3 | Apă Craiova | 5 | 2 | 2 | 1 | 11 | 12 | −1 | 12 |
4 | Recolta Ostroveni | 5 | 0 | 3 | 2 | 10 | 18 | −8 | 9 |
[19]
Galaţi County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Metalul Toflea | 26 | 21 | 2 | 3 | 67 | 24 | +43 | 65 | Qualification to promotion playoff |
2 | Avântul Vânători | 26 | 21 | 1 | 4 | 89 | 38 | +51 | 64 |
3 | Frontiera Galaţi | 26 | 17 | 2 | 7 | 74 | 32 | +42 | 53 |
4 | Muncitorul Ghidigeni | 26 | 17 | 2 | 7 | 76 | 36 | +40 | 53 |
5 | Foresta Sendreni | 26 | 14 | 4 | 8 | 51 | 41 | +10 | 46 |
6 | Fulgerul Smulţi | 26 | 12 | 2 | 12 | 73 | 60 | +13 | 38 |
7 | CSS Tecuci | 26 | 11 | 4 | 11 | 58 | 47 | +11 | 37 |
8 | Unirea Brăniştea | 26 | 10 | 6 | 10 | 52 | 56 | −4 | 36 |
9 | Gloria Iveşti | 26 | 9 | 4 | 13 | 52 | 74 | −22 | 31 |
10 | Bujorii Târgu Bujor | 26 | 9 | 3 | 14 | 47 | 52 | −5 | 30 |
11 | Unirea Hanu Conachi | 26 | 7 | 2 | 17 | 46 | 73 | −27 | 23 |
12 | Voinţa Siviţa | 26 | 5 | 4 | 17 | 38 | 74 | −36 | 19 |
13 | Victoria Independenţa | 26 | 5 | 2 | 19 | 32 | 76 | −44 | 17 |
14 | Sporting Lieşti | 26 | 5 | 0 | 21 | 32 | 104 | −72 | 15 |
[20]
Giurgiu County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Rapid Clejani | 36 | 35 | 1 | 0 | 193 | 24 | +169 | 106 | Qualification to county playoff |
2 | Bolintin Malu Spart | 36 | 29 | 2 | 5 | 131 | 53 | +78 | 89 |
3 | Nova Force Giurgiu | 36 | 22 | 6 | 8 | 134 | 55 | +79 | 72 |
4 | Victoria Adunaţii Copăceni | 36 | 25 | 3 | 8 | 131 | 57 | +74 | 71 |
5 | Avântul Floreşti | 36 | 20 | 5 | 11 | 93 | 77 | +16 | 65 |
6 | AS Crevedia Mare | 36 | 18 | 4 | 14 | 89 | 87 | +2 | 58 |
7 | AS Scărişoara | 36 | 14 | 9 | 13 | 84 | 79 | +5 | 51 |
8 | AS Prundu | 36 | 16 | 3 | 17 | 85 | 94 | −9 | 51 |
9 | Voinţa Slobozia | 36 | 14 | 5 | 17 | 100 | 117 | −17 | 47 |
10 | Constructorul Malu Spart | 36 | 12 | 5 | 19 | 67 | 103 | −36 | 41 |
11 | AS Singureni | 36 | 13 | 2 | 21 | 59 | 85 | −26 | 41 |
12 | Zmeii Ogrezeni | 36 | 11 | 5 | 20 | 73 | 98 | −25 | 38 |
13 | Constructorul Bolintin Deal | 36 | 12 | 2 | 22 | 69 | 127 | −58 | 38 |
14 | Dragonii Ogrezeni | 36 | 14 | 2 | 20 | 74 | 101 | −27 | 38 |
15 | Silver Inter Zorile | 36 | 9 | 11 | 14 | 61 | 94 | −33 | 38 |
16 | Dunărea Oinacu | 36 | 11 | 4 | 21 | 57 | 103 | −46 | 37 |
17 | Viitorul Vedea | 36 | 10 | 5 | 21 | 65 | 97 | −32 | 35 |
18 | Unirea Ghimpaţi | 36 | 9 | 2 | 25 | 45 | 92 | −47 | 29 |
19 | Unirea Vânători | 36 | 7 | 4 | 25 | 62 | 122 | −60 | 25 |
Playoff
Semifinals
Team 1 |
Score |
Team 2 |
Bolintin Malu Spart |
3–1 |
Victoria Adunaţii Copăceni
|
Rapid Clejani |
7–0 |
Nova Force Giurgiu
|
Final
Team 1 |
Score |
Team 2 |
Rapid Clejani |
4–2 |
Bolintin Malu Spart
|
[21]
Gorj County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Ralbex Turcineşti | 30 | 26 | 1 | 3 | 135 | 38 | +97 | 79 | Qualification to promotion playoff |
2 | Ştiinţa Turceni | 30 | 23 | 3 | 4 | 87 | 29 | +58 | 72 |
3 | Ştiinţa Peştişani | 30 | 20 | 4 | 6 | 70 | 34 | +36 | 64 |
4 | Unirea Cruşeţ | 30 | 19 | 2 | 9 | 78 | 42 | +36 | 59 |
5 | Dinamo Stăneşti | 30 | 19 | 2 | 9 | 58 | 30 | +28 | 59 |
6 | Energetica Tismana | 30 | 16 | 5 | 9 | 63 | 47 | +16 | 53 |
7 | Petrolul Ţicleni | 30 | 16 | 4 | 10 | 71 | 39 | +32 | 52 |
8 | Ştiinţa Ceplea | 30 | 12 | 4 | 14 | 65 | 67 | −2 | 40 |
9 | Minerul Mătăsari II | 30 | 11 | 5 | 14 | 52 | 58 | −6 | 38 |
10 | Flacăra Roşia de Amaradia | 30 | 10 | 2 | 18 | 47 | 80 | −33 | 32 |
11 | Internaţional Baleşti | 30 | 8 | 6 | 16 | 46 | 78 | −32 | 30 |
12 | Parângul Sadu | 30 | 7 | 8 | 15 | 48 | 83 | −35 | 29 |
13 | Viitorul Negomir | 30 | 7 | 7 | 16 | 58 | 70 | −12 | 28 |
14 | Dumbrava Câlnic | 30 | 4 | 6 | 20 | 44 | 96 | −52 | 18 |
15 | Vulturii Fărcăşeşti | 30 | 5 | 3 | 22 | 44 | 114 | −70 | 18 |
16 | Petrolul Stoina | 30 | 5 | 2 | 23 | 30 | 91 | −61 | 17 |
[22]
Harghita County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Militar Miercurea Ciuc | 21 | 18 | 2 | 1 | 77 | 20 | +57 | 56 | Qualification to promotion playoff |
2 | Metalul Vlăhiţa | 21 | 14 | 5 | 2 | 58 | 25 | +33 | 47 |
3 | Municipal Varosi Miercurea Ciuc | 21 | 14 | 4 | 3 | 69 | 16 | +53 | 46 |
4 | Străduinţa Mihăileni | 21 | 12 | 3 | 6 | 42 | 34 | +8 | 39 |
5 | Comunală Ciceu | 21 | 11 | 4 | 6 | 48 | 32 | +16 | 37 |
6 | Viitorul Gheorgheni | 21 | 10 | 4 | 7 | 47 | 36 | +11 | 34 |
7 | AFC Odorheiu Secuiesc | 21 | 7 | 3 | 11 | 29 | 41 | −12 | 24 |
8 | AS Praid | 20 | 5 | 4 | 11 | 23 | 47 | −24 | 19 |
9 | AS Unirea Cristuru Secuiesc | 21 | 6 | 0 | 15 | 29 | 52 | −23 | 18 |
10 | AS Lunca De Sus | 20 | 5 | 0 | 15 | 34 | 60 | −26 | 15 |
11 | CS Roseal Odorheiu Secuiesc | 21 | 4 | 3 | 14 | 25 | 60 | −35 | 15 |
12 | AS Homorod Mereşti | 21 | 3 | 0 | 18 | 26 | 84 | −58 | 9 |
[23]
Hunedoara County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Jiul Petroşani | 30 | 25 | 4 | 1 | 122 | 14 | +108 | 79 | Qualification to promotion playoff |
2 | Minerul Uricani | 30 | 23 | 5 | 2 | 85 | 20 | +65 | 74 |
3 | Universitatea Petroşani | 30 | 20 | 4 | 6 | 80 | 33 | +47 | 64 |
4 | Aurul Brad | 30 | 18 | 6 | 6 | 71 | 31 | +40 | 60 |
5 | CS Vulcan | 30 | 13 | 8 | 9 | 52 | 33 | +19 | 47 |
6 | Aurul Certej | 30 | 15 | 3 | 12 | 76 | 65 | +11 | 45 |
7 | FC Hunedoara II | 30 | 12 | 4 | 14 | 67 | 66 | +1 | 40 |
8 | Minerul Aninoasa | 30 | 11 | 6 | 13 | 42 | 39 | +3 | 39 |
9 | Zarandul Crişcior | 30 | 11 | 6 | 13 | 42 | 68 | −26 | 39 |
10 | Dacicus Orăştie | 30 | 10 | 5 | 15 | 60 | 79 | −19 | 35 |
11 | Inter Petrila | 30 | 10 | 3 | 17 | 42 | 80 | −38 | 33 |
12 | Gloria Geoagiu | 30 | 9 | 3 | 18 | 37 | 73 | −36 | 30 |
13 | Retezatul Haţeg | 30 | 12 | 2 | 16 | 58 | 55 | +3 | 20 |
14 | Metalul Crişcior | 30 | 5 | 5 | 20 | 30 | 70 | −40 | 20 |
15 | Cetate Deva | 30 | 4 | 6 | 20 | 34 | 105 | −71 | 18 |
16 | Victoria Călan | 30 | 6 | 2 | 22 | 35 | 102 | −67 | 17 |
[24]
Ialomiţa County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Viitorul Axintele | 30 | 26 | 3 | 1 | 126 | 13 | +113 | 81 | Qualification to promotion playoff |
2 | Victoria Amara | 30 | 19 | 9 | 2 | 87 | 36 | +51 | 66 |
3 | Abatorul Slobozia | 30 | 21 | 3 | 6 | 98 | 54 | +44 | 66 |
4 | Recolta Gheorghe Lazăr | 30 | 17 | 7 | 6 | 113 | 46 | +67 | 58 |
5 | Olimpia Brazii | 30 | 15 | 5 | 10 | 81 | 59 | +22 | 50 |
6 | Rapid Feteşti | 30 | 15 | 4 | 11 | 77 | 43 | +34 | 49 |
7 | Victoria Ţăndărei | 30 | 14 | 6 | 10 | 86 | 42 | +44 | 48 |
8 | Andrias Andrăşeşti | 30 | 13 | 4 | 13 | 65 | 47 | +18 | 43 |
9 | Voinţa Reviga | 30 | 12 | 7 | 11 | 84 | 81 | +3 | 421 |
10 | Recolta Gheorghe Doja | 30 | 11 | 7 | 12 | 67 | 119 | −52 | 40 |
11 | Juventus Borăneşti | 30 | 10 | 4 | 16 | 82 | 107 | −25 | 34 |
12 | Viticola Feteşti | 30 | 10 | 4 | 16 | 58 | 82 | −24 | 34 |
13 | Recolta Munteni Buzău | 30 | 9 | 7 | 14 | 40 | 66 | −26 | 34 | Relegation to Liga V |
14 | Libertatea Sălcioara | 30 | 5 | 1 | 24 | 33 | 107 | −74 | 132 |
15 | Bărăganul Ciulniţa | 30 | 4 | 1 | 25 | 29 | 114 | −85 | 13 |
16 | Recolta Bărcăneşti | 30 | 2 | 2 | 26 | 34 | 124 | −90 | 8 |
1Deducted 1 point
2Deducted 3 points
[25]
Iaşi County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Rapid Dumeşti | 32 | 28 | 2 | 2 | 131 | 28 | +103 | 86 | Qualification to promotion playoff |
2 | Ştiinta Miroslava | 32 | 23 | 6 | 3 | 89 | 28 | +61 | 75 |
3 | Stejarul Sineşti | 32 | 20 | 1 | 11 | 84 | 51 | +33 | 61 |
4 | Viitorul Târgu Frumos | 32 | 17 | 4 | 11 | 83 | 61 | +22 | 55 |
5 | ACSMU Politehnica Iaşi II | 32 | 16 | 5 | 11 | 92 | 57 | +35 | 53 |
6 | Astra Răducăneni | 32 | 15 | 7 | 10 | 84 | 67 | +17 | 52 |
7 | Viitorul Lungani | 32 | 15 | 6 | 11 | 53 | 62 | −9 | 51 |
8 | Unirea Ruginoasa | 32 | 15 | 3 | 14 | 63 | 64 | −1 | 48 |
9 | Viitorul Hârlău | 32 | 13 | 4 | 15 | 67 | 63 | +4 | 43 |
10 | Unirea Mirceşti | 32 | 14 | 0 | 18 | 50 | 70 | −20 | 42 |
11 | Biruinţa Mirosloveşti | 32 | 11 | 8 | 13 | 58 | 60 | −2 | 41 |
12 | Gloria Bălţaţi | 32 | 11 | 7 | 14 | 41 | 69 | −28 | 40 |
13 | Viitorul Belceşti | 32 | 11 | 4 | 17 | 72 | 101 | −29 | 37 |
14 | Foresta Ciurea | 32 | 11 | 3 | 18 | 45 | 61 | −16 | 36 |
15 | AS Magna Holboca | 32 | 11 | 3 | 18 | 60 | 92 | −32 | 36 |
16 | Helios Tomeşti | 32 | 5 | 1 | 26 | 41 | 116 | −75 | 16 |
17 | Voinţa Voineşti | 32 | 2 | 4 | 26 | 41 | 104 | −63 | 10 |
[26]
Ilfov County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | CS Afumaţi (C) | 30 | 29 | 0 | 1 | 202 | 10 | +192 | 87 | Qualification to promotion playoff |
2 | Lindab Ştefăneşti | 30 | 28 | 1 | 1 | 182 | 21 | +161 | 85 |
3 | CS Corbeanca | 30 | 24 | 0 | 6 | 90 | 20 | +70 | 72 |
4 | Viitorul Dragomireşti Vale | 30 | 20 | 4 | 6 | 88 | 54 | +34 | 64 |
5 | AS Glina | 30 | 16 | 3 | 11 | 61 | 94 | −33 | 51 |
6 | AS Codrii Vlăsiei Moara Vlăsiei | 30 | 13 | 5 | 12 | 60 | 75 | −15 | 44 |
7 | AS Voinţa Periş | 30 | 13 | 4 | 13 | 60 | 58 | +2 | 43 |
8 | CS Baloteşti II | 30 | 13 | 3 | 14 | 64 | 64 | 0 | 42 |
9 | AFC Sineşti | 30 | 13 | 3 | 14 | 75 | 71 | +4 | 42 |
10 | CS Bragadiru | 30 | 11 | 2 | 17 | 53 | 78 | −25 | 35 |
11 | Pescăruşul Grădiştea | 30 | 10 | 1 | 19 | 45 | 79 | −34 | 31 |
12 | Inter Voluntari | 30 | 9 | 1 | 20 | 31 | 98 | −67 | 28 |
13 | ASC Măgurele | 30 | 8 | 3 | 19 | 49 | 91 | −42 | 27 |
14 | Olimpia Ciolpani | 30 | 8 | 1 | 21 | 34 | 100 | −66 | 25 |
15 | Gloria Islaz | 30 | 6 | 0 | 24 | 24 | 120 | −96 | 18 |
16 | Victoria Tinganu | 30 | 3 | 1 | 26 | 15 | 100 | −85 | 10 |
[27]
Maramureş County
Seria Nord
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Progresul Şomcuta Mare | 24 | 19 | 2 | 3 | 67 | 27 | +40 | 59 | Qualification to county playoff |
2 | Spicul Mocira | 24 | 18 | 2 | 4 | 84 | 29 | +55 | 56 |
3 | Spicul Ardusat | 24 | 17 | 3 | 4 | 67 | 35 | +32 | 54 |
4 | Eaton Fărcaşa | 24 | 13 | 2 | 9 | 75 | 36 | +39 | 41 |
5 | Unirea Şişeşti | 24 | 12 | 5 | 7 | 47 | 40 | +7 | 41 |
6 | FC Maramureş II | 24 | 12 | 4 | 7 | 58 | 38 | +20 | 40 |
7 | Lăpuşul Târgu Lăpuş | 24 | 12 | 3 | 9 | 62 | 48 | +14 | 39 |
8 | CS Seini | 24 | 8 | 4 | 12 | 43 | 40 | +3 | 28 |
9 | Vectrix Satulung | 24 | 7 | 6 | 11 | 42 | 58 | −16 | 27 |
10 | Asten | 24 | 7 | 5 | 12 | 38 | 52 | −14 | 26 |
11 | Minerul Cavnic | 24 | 6 | 5 | 13 | 32 | 57 | −25 | 23 |
12 | FC Gloria Renel | 24 | 3 | 3 | 18 | 25 | 93 | −68 | 12 |
13 | Minerul Băiţa | 24 | 0 | 0 | 24 | 14 | 97 | −83 | 0 |
Seria Sud
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Marmaţia Sighetu Marmaţiei | 24 | 22 | 1 | 1 | 112 | 25 | +87 | 641 | Qualification to county playoff |
2 | Zorile Moisei | 24 | 19 | 2 | 3 | 97 | 33 | +64 | 59 |
3 | Plimob Sighet | 24 | 17 | 3 | 4 | 96 | 29 | +67 | 54 |
4 | Rozalina Rozavlea | 24 | 17 | 3 | 4 | 90 | 30 | +60 | 54 |
5 | CSO Borşa | 24 | 13 | 3 | 8 | 89 | 51 | +38 | 42 |
6 | Iza Dragomireşti | 23 | 10 | 3 | 10 | 66 | 52 | +14 | 33 |
7 | Foresta Câmpulung | 24 | 10 | 2 | 12 | 46 | 66 | −20 | 32 |
8 | Salina Ocna Şugatag | 23 | 7 | 3 | 13 | 52 | 90 | −38 | 24 |
9 | Brisca Sarasău | 24 | 6 | 2 | 16 | 42 | 76 | −34 | 20 |
10 | Luceafărul Strâmtura | 24 | 5 | 5 | 14 | 29 | 75 | −46 | 20 |
11 | Recolta Săliştea | 24 | 4 | 5 | 15 | 45 | 103 | −58 | 17 |
12 | Avântul Bârsana | 24 | 2 | 7 | 15 | 37 | 75 | −38 | 13 |
13 | Bradul Vişeu de Sus | 24 | 2 | 3 | 19 | 35 | 129 | −94 | 9 |
1Deducted 3 points because of not reaching the minimum margin in the previous Liga III season
[28]
Mehedinţi County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Dunărea Pristol | 24 | 22 | 1 | 1 | 100 | 20 | +80 | 67 | Qualification to promotion playoff |
2 | Minerul Valea Copcii | 24 | 20 | 1 | 3 | 95 | 14 | +81 | 61 |
3 | Blahniţa Pătulele | 24 | 16 | 3 | 5 | 98 | 43 | +55 | 51 |
4 | Recolta Dănceu | 23 | 14 | 4 | 5 | 99 | 43 | +56 | 46 |
5 | Dunărea Gruia | 24 | 12 | 2 | 10 | 46 | 48 | −2 | 38 |
7 | Phoenix Severin | 24 | 10 | 6 | 8 | 44 | 35 | +9 | 36 |
6 | Pandurii Cerneţi | 24 | 11 | 2 | 11 | 66 | 42 | +24 | 35 |
9 | CS Strehaia | 24 | 10 | 4 | 10 | 59 | 41 | +18 | 34 |
8 | Viitorul Cujmir | 23 | 9 | 2 | 12 | 47 | 58 | −11 | 29 |
10 | Agromec Şimian | 24 | 6 | 2 | 16 | 27 | 69 | −42 | 20 |
11 | Constructorul Eşelniţa | 24 | 5 | 0 | 19 | 30 | 86 | −56 | 15 |
12 | AS Corcova | 24 | 5 | 0 | 19 | 37 | 119 | −82 | 15 |
13 | Victoria Devesel | 24 | 1 | 1 | 21 | 18 | 148 | −130 | 4 |
[29]
Mureş County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Gaz Metan Târgu Mureş | 12 | 9 | 2 | 1 | 37 | 12 | +25 | 29 | Qualification to promotion playoff |
2 | Mureşul Luduş | 12 | 8 | 3 | 1 | 35 | 8 | +27 | 27 |
3 | Mureşul Rusii-Munti | 12 | 8 | 2 | 2 | 25 | 10 | +15 | 26 |
4 | FCM Târgu Mureş II | 12 | 7 | 4 | 1 | 28 | 10 | +18 | 25 |
5 | Lacul Ursu Mobila Sovata | 12 | 8 | 0 | 4 | 33 | 23 | +10 | 24 |
6 | ACS Miercurea-Nirajului | 12 | 6 | 1 | 5 | 36 | 21 | +15 | 19 |
7 | CS Iernut | 12 | 6 | 1 | 5 | 24 | 13 | +11 | 19 |
8 | MSE 08 Târgu Mureş | 12 | 4 | 2 | 6 | 17 | 22 | −5 | 14 |
9 | Avântul Miheşu de Câmpie | 12 | 4 | 2 | 6 | 26 | 46 | −20 | 14 |
10 | Gaz Metan Daneş | 12 | 3 | 2 | 7 | 20 | 39 | −19 | 11 |
11 | AFC Gorneşti | 12 | 3 | 1 | 8 | 24 | 43 | −19 | 10 |
12 | ACS Sărmaşu 2005 | 12 | 1 | 2 | 9 | 17 | 36 | −19 | 5 |
13 | ACS Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure | 12 | 0 | 0 | 12 | 5 | 44 | −39 | 0 |
[30]
Neamţ County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Energia Girov | 32 | 32 | 0 | 0 | 170 | 21 | 149 | 96 | Qualification to promotion playoff |
2 | Bradul Roznov | 32 | 23 | 2 | 7 | 125 | 35 | 90 | 71 |
3 | Voinţa Ion Creanga | 32 | 20 | 5 | 7 | 122 | 46 | 76 | 65 |
4 | Energia Pîngăraţi | 32 | 19 | 7 | 6 | 95 | 46 | 49 | 64 |
5 | Speranţa Răuceşti | 32 | 20 | 4 | 8 | 83 | 50 | 33 | 64 |
6 | Spicul Tămăşeni | 32 | 19 | 4 | 9 | 100 | 46 | 54 | 61 |
7 | Biruinţa Gherăieşti | 32 | 18 | 3 | 11 | 74 | 50 | 24 | 57 |
8 | Teiul Poiana Teiului | 32 | 14 | 3 | 15 | 78 | 79 | −1 | 45 |
9 | Ozana Timiseşti | 32 | 15 | 0 | 17 | 71 | 92 | −21 | 45 |
10 | Victoria Horia | 32 | 13 | 5 | 14 | 84 | 88 | −4 | 44 |
11 | Viitorul Podoleni | 32 | 12 | 2 | 18 | 59 | 89 | −30 | 38 |
12 | Siretul Adjudeni | 32 | 10 | 6 | 16 | 76 | 109 | −33 | 36 |
13 | Zimbrul Vînători | 32 | 11 | 1 | 20 | 69 | 112 | −43 | 34 |
14 | Avîntul Petricani | 32 | 8 | 3 | 21 | 48 | 113 | −65 | 27 |
15 | Moldova Cordun | 32 | 5 | 4 | 23 | 44 | 138 | −94 | 19 |
16 | Moldova Drăgăneşti | 32 | 5 | 1 | 26 | 31 | 111 | −80 | 161 |
17 | LPS Roman | 32 | 2 | 2 | 28 | 29 | 133 | −104 | 8 |
1Moldova Drăgăneşti retired in the second half of the season and lost all the remaining matches with 0–3
[31]
Olt County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Recolta Stoicăneşti | 30 | 24 | 6 | 0 | 96 | 24 | +72 | 78 | Qualification to promotion playoff |
2 | Viitorul Grădinile | 30 | 20 | 6 | 4 | 91 | 39 | +52 | 66 |
3 | Petrolul Potcoava | 30 | 20 | 5 | 5 | 63 | 24 | +39 | 65 |
4 | CSM Slatina II | 30 | 19 | 3 | 8 | 96 | 42 | +54 | 57 |
5 | Gloria Vişina | 30 | 17 | 3 | 10 | 56 | 41 | +15 | 57 |
6 | Olimpia Rotunda | 30 | 15 | 7 | 8 | 76 | 48 | +28 | 52 |
7 | FC Balş | 30 | 15 | 3 | 14 | 68 | 63 | +5 | 48 |
8 | Vedea Văleni | 30 | 15 | 3 | 12 | 56 | 65 | −9 | 48 |
9 | Unirea Turia | 30 | 13 | 7 | 10 | 67 | 47 | +20 | 46 |
10 | FC Olt Scorniceşti | 30 | 11 | 5 | 14 | 62 | 51 | +11 | 38 |
11 | Sporting Balş | 30 | 10 | 2 | 18 | 42 | 83 | −41 | 32 |
12 | Gloria Deveselu | 30 | 8 | 3 | 19 | 50 | 85 | −35 | 27 |
13 | Viitorul Rusăneşti | 30 | 7 | 4 | 19 | 55 | 87 | −32 | 25 |
14 | Progresul Corabia | 30 | 7 | 1 | 22 | 31 | 77 | −46 | 22 |
15 | Recolta Urzica | 30 | 4 | 3 | 23 | 29 | 94 | −65 | 15 |
16 | Unirea Pârşcoveni | 30 | 2 | 3 | 25 | 13 | 86 | −73 | 9 |
[32]
Prahova County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Prahova Tomşani | 34 | 30 | 2 | 2 | 109 | 25 | +84 | 92 | Qualification to promotion playoff |
2 | CS Ceptura | 34 | 25 | 5 | 3 | 90 | 22 | +68 | 83 |
3 | Avântul Măneciu | 34 | 24 | 4 | 6 | 89 | 34 | +55 | 76 |
4 | CS Băneşti Urleta | 34 | 17 | 4 | 13 | 73 | 48 | +25 | 55 |
5 | AFC Brebu | 34 | 16 | 6 | 12 | 63 | 50 | +13 | 54 |
6 | CS Păuleşti | 34 | 16 | 6 | 12 | 61 | 49 | +12 | 54 |
7 | Petrolul Ploieşti II | 34 | 15 | 6 | 13 | 65 | 43 | +22 | 51 |
8 | Podgoria Vadu Săpat | 34 | 14 | 7 | 13 | 88 | 66 | +22 | 49 |
9 | Dero Ploieşti | 34 | 15 | 3 | 16 | 79 | 69 | +10 | 48 |
10 | Unirea Câmpina | 34 | 13 | 9 | 12 | 52 | 45 | +7 | 48 |
11 | Tricolorul Breaza | 34 | 13 | 8 | 13 | 52 | 69 | −17 | 47 |
12 | Caraimanul Buşteni | 34 | 14 | 3 | 17 | 52 | 56 | −4 | 45 |
13 | Tinereţea Izvoarele | 34 | 13 | 3 | 18 | 67 | 83 | −16 | 42 |
14 | Carpaţi Sinaia | 34 | 12 | 6 | 16 | 36 | 48 | −12 | 42 |
15 | Unirea Urlaţi | 34 | 10 | 7 | 17 | 53 | 77 | −24 | 37 |
16 | CS Şirna | 34 | 6 | 8 | 20 | 53 | 100 | −47 | 26 |
17 | Petrolul Teleajen | 34 | 5 | 3 | 26 | 43 | 84 | −41 | 16 |
18 | CS Floreşti | 34 | 0 | 2 | 32 | 26 | 189 | −163 | 2 |
[33]
Satu Mare County
Seria A
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Olimpia Satu Mare | 30 | 29 | 1 | 0 | 109 | 16 | +93 | 88 | Qualification to county playoff |
2 | Energia Negreşti | 29 | 22 | 3 | 4 | 78 | 34 | +44 | 69 |
3 | Recolta Dorolţ | 29 | 20 | 2 | 7 | 78 | 27 | +51 | 62 |
4 | Dacia Medies | 30 | 19 | 2 | 9 | 95 | 50 | +45 | 59 |
5 | Talna Oraşu Nou | 30 | 18 | 3 | 9 | 93 | 35 | +58 | 57 |
6 | Gama Best | 29 | 14 | 4 | 11 | 73 | 52 | +21 | 46 |
7 | AS Livada | 30 | 12 | 6 | 12 | 60 | 62 | −2 | 42 |
8 | Someşul Odoreu | 29 | 12 | 2 | 15 | 64 | 67 | −3 | 38 |
9 | Turul Micula | 30 | 15 | 2 | 13 | 76 | 62 | +14 | 37 |
10 | Somesul Cărăşeu | 30 | 10 | 5 | 15 | 56 | 53 | +3 | 35 |
11 | Voinţa Doba | 30 | 10 | 4 | 16 | 53 | 71 | −18 | 34 |
12 | Unirea Pauleşti | 29 | 9 | 2 | 18 | 52 | 89 | −37 | 29 |
13 | Voinţa Lazuri | 30 | 7 | 4 | 19 | 53 | 91 | −38 | 25 |
14 | Sportul Botiz | 29 | 7 | 4 | 18 | 37 | 80 | −43 | 25 |
15 | Minerul Turţ | 29 | 6 | 1 | 22 | 37 | 118 | −81 | 19 |
16 | Forestiera Bixad | 29 | 2 | 3 | 24 | 30 | 137 | −107 | 9 |
Seria B
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Someşul Oar | 30 | 25 | 5 | 0 | 113 | 24 | +89 | 80 | Qualification to county playoff |
2 | Unirea Tăşnad | 30 | 19 | 4 | 7 | 73 | 45 | +28 | 61 |
3 | Victoria Carei | 30 | 18 | 3 | 9 | 60 | 29 | +31 | 57 |
4 | Viitorul Vetiş | 30 | 18 | 3 | 9 | 66 | 49 | +17 | 57 |
5 | Fortuna Căpleni | 30 | 15 | 8 | 7 | 52 | 27 | +25 | 53 |
6 | Schwaben Cămin | 30 | 17 | 2 | 11 | 62 | 38 | +24 | 53 |
7 | Frohlich Foieni | 30 | 14 | 8 | 8 | 46 | 39 | +7 | 50 |
8 | Olimpia Căuaş | 30 | 13 | 4 | 13 | 66 | 52 | +14 | 43 |
9 | Stăruinta Berveni | 30 | 13 | 4 | 13 | 55 | 63 | −8 | 43 |
10 | Real Andrid | 30 | 11 | 3 | 16 | 46 | 51 | −5 | 36 |
11 | Unirea Pişcolt | 30 | 10 | 2 | 18 | 32 | 57 | −25 | 32 |
12 | Recolta Sanislău | 30 | 8 | 5 | 17 | 34 | 71 | −37 | 29 |
13 | Victoria Petreşti | 30 | 7 | 3 | 20 | 41 | 72 | −31 | 24 |
14 | Kneho Urziceni | 30 | 6 | 6 | 18 | 29 | 65 | −36 | 24 |
15 | Luceafărul Decebal | 29 | 7 | 2 | 20 | 27 | 80 | −53 | 23 |
16 | Voinţa Babta | 29 | 6 | 2 | 21 | 48 | 88 | −40 | 20 |
[34]
Sălaj County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Meseşul Treznea | 22 | 17 | 1 | 4 | 69 | 29 | +40 | 52 | Qualification to promotion playoff |
2 | Dumbrava Gâlgău | 22 | 15 | 5 | 2 | 72 | 31 | +41 | 50 |
3 | Flacăra Halmăşd | 22 | 15 | 1 | 6 | 72 | 47 | +25 | 46 |
4 | Rapid Jibou | 22 | 11 | 5 | 6 | 63 | 61 | +2 | 38 |
5 | CS Barcău Nuşfalău | 22 | 10 | 6 | 6 | 70 | 36 | +34 | 36 |
6 | AS Venus Măerişte | 22 | 10 | 3 | 9 | 59 | 64 | −5 | 33 |
7 | Gloria Bobota | 21 | 9 | 3 | 9 | 52 | 52 | 0 | 30 |
8 | Inter Cizer | 22 | 7 | 7 | 8 | 35 | 37 | −2 | 28 |
9 | Someşul Odorhei | 22 | 5 | 4 | 13 | 51 | 87 | −36 | 19 |
10 | Silvania Cehu Silv | 22 | 4 | 2 | 16 | 42 | 75 | −33 | 14 |
11 | AS Chieşd | 22 | 4 | 2 | 16 | 41 | 89 | −48 | 14 |
12 | Benfica Ileanda | 21 | 2 | 5 | 14 | 32 | 62 | −30 | 11 |
[35]
Sibiu County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Sevişul Şelimbăr | 20 | 18 | 1 | 1 | 69 | 8 | +61 | 55 | Qualification to promotion playoff |
2 | Sparta Mediaş | 20 | 15 | 2 | 3 | 60 | 22 | +38 | 47 |
3 | Voinţa Sibiu II | 20 | 14 | 2 | 4 | 52 | 22 | +30 | 44 |
4 | CS Agnita | 20 | 11 | 2 | 7 | 39 | 24 | +15 | 35 |
5 | Amicii Copşa Mică | 20 | 9 | 2 | 9 | 25 | 32 | −7 | 29 |
6 | FC Avrig | 20 | 8 | 4 | 8 | 38 | 28 | +10 | 28 |
7 | FC Tălmaciu | 20 | 7 | 3 | 10 | 22 | 33 | −11 | 24 |
8 | FC Cisnădie II | 20 | 6 | 4 | 10 | 22 | 40 | −18 | 22 |
9 | Unirea Ocna Sibiului | 20 | 5 | 6 | 9 | 26 | 56 | −30 | 21 |
10 | ASA Sibiu | 20 | 3 | 2 | 15 | 22 | 58 | −36 | 11 |
11 | Mircea Stănescu | 20 | 0 | 2 | 18 | 7 | 59 | −52 | 2 |
[36]
Suceava County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Sporting Suceava | 30 | 23 | 5 | 2 | 95 | 26 | +69 | 74 | Qualification to promotion playoff |
2 | Foresta Mălini | 30 | 21 | 3 | 6 | 98 | 36 | +62 | 66 |
3 | Foresta Moldoviţa | 30 | 20 | 5 | 5 | 79 | 32 | +47 | 65 |
4 | Bucovina Frătăuţii Noi | 30 | 18 | 3 | 9 | 67 | 32 | +35 | 57 |
5 | CS Gura Humorului | 30 | 20 | 3 | 7 | 91 | 41 | +50 | 55 |
6 | Minerul Iacobeni | 30 | 16 | 5 | 9 | 77 | 59 | +18 | 53 |
7 | Dorna Vatra Dornei | 30 | 16 | 2 | 12 | 70 | 36 | +34 | 50 |
8 | Rapid CFR Mihoveni II | 30 | 15 | 3 | 12 | 82 | 68 | +14 | 48 |
9 | FC Marginea | 30 | 14 | 1 | 15 | 53 | 60 | −7 | 43 |
10 | Zimbrul Siret | 30 | 12 | 3 | 15 | 43 | 53 | −10 | 39 |
11 | Unirea Boroaia | 30 | 13 | 0 | 17 | 56 | 73 | −17 | 39 |
12 | Viitorul Liteni | 30 | 12 | 2 | 16 | 56 | 56 | 0 | 38 |
13 | Voinţa Stroieşti | 31 | 8 | 5 | 18 | 37 | 77 | −40 | 29 |
14 | Florconstruct Pătrăuţi | 30 | 9 | 1 | 20 | 41 | 82 | −41 | 28 |
15 | Bucovina Rădăuţi | 30 | 6 | 3 | 21 | 39 | 111 | −72 | 21 |
16 | Steaua Dumbrăveni | 30 | 4 | 3 | 23 | 16 | 72 | −56 | 15 |
17 | Rarăul Câmpulung Moldovenesc | 30 | 4 | 3 | 23 | 27 | 110 | −83 | 3 |
[37]
Teleorman County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Viaţa Nouă Olteni | 30 | 24 | 2 | 4 | 93 | 33 | +60 | 74 | Qualification to promotion playoff |
2 | Metalul Frăsinet | 30 | 21 | 4 | 5 | 77 | 33 | +44 | 67 |
3 | Voinţa Saelele | 30 | 19 | 4 | 7 | 83 | 39 | +44 | 61 |
4 | Sporting Roşiorii de Vede | 30 | 14 | 5 | 11 | 64 | 44 | +20 | 47 |
5 | Dunărea Zimnicea | 30 | 14 | 3 | 13 | 63 | 50 | +13 | 45 |
6 | Spicpo Poroschia | 30 | 13 | 4 | 13 | 59 | 68 | −9 | 43 |
7 | Metalul Peretu | 30 | 12 | 7 | 11 | 64 | 54 | +10 | 43 |
8 | Rapid Buzescu | 30 | 13 | 4 | 13 | 52 | 53 | −1 | 43 |
9 | Petrolul Videle II | 30 | 13 | 4 | 13 | 55 | 73 | −18 | 43 |
10 | Unirea Ţigăneşti | 30 | 13 | 3 | 14 | 52 | 67 | −15 | 42 |
11 | Flacăra Talpa | 30 | 13 | 2 | 15 | 50 | 61 | −11 | 41 |
12 | Steaua Spătărei | 30 | 12 | 2 | 16 | 52 | 71 | −19 | 38 |
13 | CSS Alexandria | 30 | 10 | 2 | 18 | 48 | 47 | +1 | 32 |
14 | CS Nanov | 30 | 10 | 2 | 18 | 49 | 65 | −16 | 32 |
15 | Atletic Orbeasca | 30 | 7 | 7 | 16 | 43 | 65 | −22 | 28 |
16 | Unirea Cosmeşti | 30 | 4 | 1 | 25 | 35 | 96 | −61 | 13 |
[38]
Timiş County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Flacăra Făget | 32 | 26 | 6 | 0 | 102 | 14 | +88 | 84 | Qualification to promotion playoff |
2 | Juventus Pişchia | 32 | 25 | 6 | 1 | 105 | 24 | +81 | 81 |
3 | FC Chişoda | 32 | 22 | 2 | 8 | 89 | 33 | +56 | 68 |
4 | Pobeda Dudeştii Vechi | 32 | 20 | 4 | 8 | 85 | 43 | +42 | 64 |
5 | CS Timişul Sag | 32 | 19 | 6 | 7 | 87 | 50 | +37 | 63 |
6 | Spartak Gottlob | 32 | 18 | 4 | 10 | 68 | 48 | +20 | 58 |
7 | CS Dumbrăviţa | 32 | 15 | 8 | 9 | 49 | 34 | +15 | 53 |
8 | CSM Lugoj | 32 | 15 | 3 | 14 | 81 | 53 | +28 | 48 |
9 | Vulturii Pădureni | 32 | 14 | 4 | 14 | 52 | 67 | −15 | 46 |
10 | Politehnica 2002 Timişoara | 32 | 14 | 3 | 15 | 63 | 55 | +8 | 45 |
11 | Unirea Cerneteaz | 32 | 13 | 2 | 17 | 55 | 90 | −35 | 41 |
12 | Marcel Băban Jimbolia | 32 | 12 | 2 | 18 | 43 | 59 | −16 | 38 |
13 | Auto Timişoara | 32 | 10 | 4 | 18 | 54 | 67 | −13 | 34 |
14 | AS Peciu Nou | 32 | 7 | 10 | 15 | 45 | 66 | −21 | 31 |
15 | FC Deta | 32 | 7 | 3 | 22 | 39 | 81 | −42 | 24 |
16 | Real Dragşina | 32 | 6 | 1 | 25 | 40 | 115 | −75 | 19 |
17 | CS Sânandrei | 32 | 8 | 3 | 21 | 53 | 92 | −39 | 141 |
18 | Informatica Timişoara | 32 | 1 | 1 | 30 | 31 | 150 | −119 | 4 |
1Deducted 13 points
[39]
Tulcea County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Eolica Baia | 22 | 21 | 1 | 0 | 135 | 30 | +105 | 64 | Qualification to promotion playoff |
2 | Unirea Casimcea | 22 | 17 | 1 | 4 | 100 | 33 | +67 | 52 |
3 | Razim Jurilovca | 22 | 14 | 0 | 8 | 60 | 35 | +25 | 42 |
4 | Luceafărul Slava Cercheză | 22 | 12 | 1 | 9 | 51 | 38 | +13 | 37 |
5 | Pescăruşul Sarichioi | 22 | 9 | 6 | 7 | 54 | 47 | +7 | 33 |
6 | Flacăra Kogălniceanu | 22 | 9 | 2 | 11 | 36 | 55 | −19 | 29 |
7 | Granitul Babadag | 22 | 8 | 4 | 10 | 56 | 69 | −13 | 28 |
8 | Naţional Somova | 22 | 8 | 4 | 10 | 35 | 69 | −34 | 28 |
9 | Triumf Cerna | 22 | 7 | 3 | 12 | 41 | 67 | −26 | 24 |
10 | Săgeata Stejaru | 22 | 7 | 1 | 14 | 43 | 76 | −33 | 19 |
11 | Arrubium Măcin | 22 | 4 | 3 | 15 | 27 | 66 | −39 | 15 |
12 | Tractorul Horia | 22 | 2 | 2 | 18 | 28 | 77 | −49 | 8 |
[40]
Vaslui County
Seria Nord
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | FC Gârceni | 18 | 15 | 3 | 0 | 73 | 18 | +55 | 48 | Qualification to county playoff |
2 | FC Vaslui II | 18 | 14 | 2 | 2 | 62 | 14 | +48 | 371 |
3 | Avântul Zăpodeni | 18 | 11 | 4 | 3 | 59 | 28 | +31 | 37 |
4 | Vointa Ştefan cel Mare | 18 | 12 | 0 | 6 | 43 | 32 | +11 | 36 |
5 | FC Lipovăţ | 18 | 5 | 2 | 11 | 24 | 49 | −25 | 17 |
6 | Înfrăţirea Moara Greci | 18 | 5 | 1 | 12 | 24 | 34 | −10 | 163 |
7 | Dinamic Boteşti | 18 | 5 | 1 | 12 | 19 | 49 | −30 | 16 |
8 | Vulturul Bălteni | 18 | 5 | 1 | 12 | 25 | 53 | −28 | 132 |
9 | Fortuna Vaslui | 18 | 3 | 3 | 12 | 18 | 48 | −30 | 123 |
10 | Smart Negreşti | 18 | 3 | 1 | 14 | 17 | 44 | −27 | 103 |
1Deducted 7 points
2Deducted 3 points
3Retired from championship
Seria Sud
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | FCM Huşi | 19 | 15 | 3 | 1 | 70 | 11 | +59 | 48 | Qualification to county playoff |
2 | Vitiş Şuletea | 20 | 15 | 2 | 3 | 58 | 23 | +35 | 47 |
3 | Flacăra Murgeni | 20 | 12 | 3 | 5 | 58 | 21 | +37 | 39 |
4 | Olimpia Stănileşti | 20 | 11 | 2 | 7 | 52 | 32 | +20 | 35 |
5 | Multim Perieni | 20 | 10 | 3 | 7 | 55 | 38 | +17 | 33 |
6 | Juventus Fălciu | 19 | 7 | 4 | 8 | 35 | 36 | −1 | 25 |
7 | Autorom Pădureni | 19 | 8 | 0 | 11 | 41 | 40 | +1 | 24 |
8 | Gloria Lunca Banului | 19 | 5 | 4 | 10 | 26 | 51 | −25 | 19 |
9 | FDR Tutova | 20 | 5 | 2 | 13 | 25 | 63 | −38 | 171 |
10 | Podgoria Olteneşti | 20 | 4 | 1 | 15 | 26 | 69 | −43 | 13 |
11 | Progresul Găgeşti | 19 | 2 | 0 | 17 | 22 | 80 | −58 | 6 |
1Retired from championship
[41]
Playoff
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | FCM Huşi | 10 | 8 | 1 | 1 | 26 | 3 | +23 | 25 | Qualification to promotion playoff |
2 | FC Gârceni | 10 | 7 | 2 | 1 | 21 | 12 | +9 | 23 |
3 | FC Vaslui II | 10 | 6 | 1 | 3 | 24 | 11 | +13 | 19 |
4 | Vitis Şuletea | 10 | 3 | 0 | 7 | 14 | 20 | −6 | 9 |
5 | Flacăra Murgeni | 10 | 2 | 1 | 7 | 14 | 26 | −12 | 7 |
6 | Avântul Zăpodeni | 10 | 1 | 1 | 8 | 11 | 38 | −27 | 4 |
[42]
Vâlcea County
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Damila Măciuca | 34 | 30 | 3 | 1 | 161 | 36 | +125 | 93 | Qualification to promotion playoff |
2 | Voinţa Orleşti | 34 | 24 | 7 | 3 | 105 | 33 | +72 | 79 |
3 | Posada Perişani | 34 | 25 | 3 | 6 | 101 | 49 | +52 | 78 |
4 | Hidroelectra Rm Vâlcea | 34 | 23 | 3 | 8 | 129 | 44 | +85 | 72 |
5 | Minerul Berbeşti | 34 | 19 | 7 | 8 | 84 | 36 | +48 | 64 |
6 | Viitorul Valea Mare | 34 | 15 | 7 | 12 | 79 | 75 | +4 | 52 |
7 | Dinamo 2007 Rm Vâlcea | 34 | 16 | 4 | 14 | 81 | 69 | +12 | 52 |
8 | Flacăra Horezu | 34 | 15 | 5 | 14 | 94 | 82 | +12 | 50 |
9 | AS Şirineasa | 34 | 14 | 7 | 13 | 73 | 69 | +4 | 49 |
10 | Cozia Călimăneşti | 34 | 12 | 2 | 17 | 72 | 81 | −9 | 41 |
11 | Nova Turist Mihăeşti | 34 | 12 | 5 | 17 | 73 | 95 | −22 | 41 |
12 | Lotru Brezoi | 34 | 10 | 7 | 17 | 59 | 92 | −33 | 40 |
13 | CSM Drăgăşani | 34 | 12 | 3 | 19 | 53 | 73 | −20 | 39 |
14 | FC Băbeni | 34 | 10 | 2 | 22 | 60 | 123 | −63 | 32 |
15 | Olteţul Zătreni | 34 | 10 | 2 | 22 | 63 | 92 | −29 | 32 |
16 | Victoria Frânceşti | 34 | 10 | 1 | 23 | 56 | 127 | −71 | 31 |
17 | Unirea P Maglasi | 34 | 5 | 5 | 24 | 49 | 115 | −66 | 20 |
18 | Olteţul Alunu | 34 | 5 | 2 | 25 | 37 | 129 | −92 | 17 |
[43]
Vrancea County
Seria Nord
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Naţional Goleşti | 24 | 22 | 1 | 1 | 148 | 14 | +134 | 67 | Qualification to county playoff |
2 | Viitorul Homocea | 24 | 19 | 3 | 2 | 89 | 23 | +66 | 60 |
3 | Unirea Ţifeşti | 24 | 13 | 4 | 7 | 59 | 36 | +23 | 44 |
4 | Avîntul Jariştea | 24 | 13 | 4 | 7 | 64 | 33 | +31 | 43 |
5 | CSM Focşani II | 24 | 11 | 5 | 8 | 59 | 47 | +12 | 38 |
6 | Şoimii Mirceşti | 24 | 12 | 2 | 10 | 52 | 43 | +9 | 38 |
7 | FC Mărăşeşti | 24 | 10 | 3 | 11 | 54 | 46 | +8 | 33 |
8 | FCM Adjud | 24 | 10 | 2 | 12 | 55 | 64 | −9 | 32 |
9 | Voinţa Odobeşti | 24 | 9 | 4 | 11 | 36 | 41 | −5 | 31 |
10 | Unirea Pufeşti | 24 | 7 | 2 | 15 | 38 | 74 | −36 | 23 |
11 | Siretul Suraia | 24 | 6 | 3 | 15 | 35 | 79 | −44 | 21 |
12 | GV Ploscuţeni | 24 | 4 | 1 | 19 | 22 | 101 | −79 | 13 |
13 | Trotuşul Rugineşti | 24 | 2 | 1 | 21 | 32 | 142 | −110 | 7 |
Seria Sud
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification or relegation |
1 | Energia Vulturu | 24 | 21 | 2 | 1 | 113 | 34 | +79 | 65 | Qualification to county playoff |
2 | Voinţa Sl. Ciorăşti | 24 | 20 | 1 | 3 | 76 | 29 | +47 | 61 |
3 | Dinamo Cîrligele | 24 | 12 | 7 | 5 | 75 | 39 | +36 | 43 |
4 | Flacăra Urecheşti | 24 | 14 | 1 | 9 | 47 | 45 | +2 | 43 |
5 | Dinamo Tătăranu | 24 | 12 | 3 | 9 | 55 | 50 | +5 | 39 |
6 | FC Băleşti | 24 | 11 | 5 | 8 | 73 | 48 | +25 | 38 |
7 | Unirea Milcovul | 24 | 10 | 5 | 9 | 43 | 56 | −13 | 35 |
8 | Victoria Gugeşti | 24 | 9 | 3 | 12 | 44 | 55 | −11 | 30 |
9 | Victoria Bordeasca | 24 | 7 | 3 | 14 | 44 | 56 | −12 | 24 |
10 | AS Cîmpineanca | 24 | 7 | 5 | 12 | 42 | 53 | −11 | 23 |
11 | Şoimii Năruja | 24 | 6 | 3 | 15 | 41 | 68 | −27 | 21 |
12 | Zorile Coteşti | 24 | 5 | 1 | 18 | 26 | 75 | −49 | 16 |
13 | Victoria Gologanu | 24 | 2 | 1 | 21 | 20 | 91 | −71 | 7 |
[44]
Playoff
Semifinals
Team 1 |
Agg. |
Team 2 |
1st leg |
2nd leg |
Voinţa Sl. Ciorăşti |
2–12 |
Naţional Goleşti |
1–3 |
1–9 |
Viitorul Homocea |
4–2 |
Energia Vulturu |
3–1 |
1–1 |
Final
Team 1 |
Score |
Team 2 |
Naţional Goleşti |
2–1 |
Viitorul Homocea
|
The promotion playoffs were played on June 15, at 17:30, in a single leg on neutral stadium, between the champions of each paired counties.
Playoff |
Team 1 |
Score |
Team 2 |
Location |
Arad vs Alba |
CS Vladimirescu |
2–0 |
Performanţa Alba Iulia |
Stadionul Cetate, Alba Iulia |
Bihor vs Maramureş |
Unirea Valea lui Mihai |
5–0 |
Marmaţia Sighetul Marmaţiei |
Stadionul Municipal, Zalău |
Bistriţa-Năsăud vs Cluj |
Voinţa Livezile |
3–2 |
Leii Triteni de Jos |
Stadionul Trans-Sil, Târgu Mureş |
Botoşani vs Vaslui |
FCM Dorohoi |
2–1 |
FCM Huşi |
Stadionul Tempro, Iaşi |
Braşov vs Dâmboviţa |
Forex Braşov |
2–4 |
Atletic Fieni |
Stadionul Dacia, Mioveni |
Bucureşti vs Giurgiu |
Metaloglobus Bucureşti |
1–2 |
Rapid Clejani |
Stadionul Prefab, Modelu |
Buzău vs Ialomiţa |
Luceafărul C.A. Rosetti |
0–2 |
Viitorul Axintele |
Stadionul Ştefan Vrăbioru, Ianca |
Caraş-Severin vs Mehedinţi |
Gloria Reşiţa |
1–0 |
Dunărea Pristol |
Stadionul Minerul, Motru |
Constanţa vs Brăila |
CS Peştera |
1–2 |
Conpet Cireşu |
Stadionul Municipal, Slobozia |
Covasna vs Prahova |
Zagon Păpăuţi |
4–5 |
Prahova Tomşani |
Stadionul Carpaţi, Braşov |
Gorj vs Dolj |
Ralbex Turcineşti |
3–2 |
CS Sopot |
Stadionul Termo, Drobeta-Turnu Severin |
Harghita vs Bacău |
Militar Miercurea Ciuc |
2–4 |
CS Căiuţi |
Stadionul Municipal, Sfântu Gheorghe |
Ilfov vs Teleoman |
Lindab Ştefăneşti |
3–1 |
Viaţa Nouă Olteni |
Stadionul Marin Anastasovici, Giurgiu |
Neamţ vs Iaşi |
Energia Girov |
0–1 |
Rapid Dumeşti |
Stadionul Mecanica, Huşi |
Satu Mare vs Sălaj |
Olimpia Satu Mare |
6–0 |
Meseşul Treznea |
Stadionul Iuliu Bodola, Oradea |
Sibiu vs Argeş |
Sevişul Şelimbăr |
1–2 |
Rucăr Argeş |
Stadionul Hidro, Râmnicu Vâlcea |
Suceava vs Mureş |
Sporting Suceava |
2–1 |
FCM Târgu Mureş II |
Stadionul Municipal, Odorheiu Secuiesc |
Timiş vs Hunedoara |
Flacăra Făget |
1–0 |
Jiul Petroşani |
Stadionul Francisc von Neumann, Arad |
Tulcea vs Călăraşi |
Eolica Baia |
6–3 |
Venus Independenţa |
Stadionul Farul, Constanţa |
Vâlcea vs Olt |
Damila Măciuca |
1–0 |
Recolta Stoicăneşti |
Stadionul Extensiv, Craiova |
Vrancea vs Galaţi |
Naţional Goleşti |
4–1 |
Metalul Toflea |
Stadionul Municipal, Moineşti |
[45]
External links
|
---|
- 1936–37
- 1937–38
- 1938–39
- 1939–40
- 1940–41
- 1941–42
- 1942–43
- 1943–44
- 1944–45
- 1945–46
- 1946–47
- 1947–48
- 1948–49
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957–58
- 1958–59
- 1959–60
- 1960–61
- 1961–62
- 1962–63
- 1963–64
- 1964–65
- 1965–66
- 1966–67
- 1967–68
- 1968–69
- 1969–70
- 1970–71
- 1971–72
- 1972–73
- 1973–74
- 1974–75
- 1975–76
- 1976–77
- 1977–78
- 1978–79
- 1979–80
- 1980–81
- 1981–82
- 1982–83
- 1983–84
- 1984–85
- 1985–86
- 1986–87
- 1987–88
- 1988–89
- 1989–90
- 1990–91
- 1991–92
- 1992–93
- 1993–94
- 1994–95
- 1995–96
- 1996–97
- 1997–98
- 1998–99
- 1999–2000
- 2000–01
- 2001–02
- 2002–03
- 2003–04
- 2004–05
- 2005–06
- 2006–07
- 2007–08
- 2008–09
- 2009–10
- 2010–11
- 2011–12
- 2012–13
- 2013–14
- 2014–15
- 2015–16
- 2016–17
- 2017–18
- 2018–19
|
|
---|
|
| Domestic leagues | |
---|
Domestic cups | |
---|
European | |
---|
Other |
- Transfers
- Foreign Players
|
---|
|
|
International competitions | Men | |
---|
Women | |
---|
|