2009–10 Coppa Italia
| |
Tournament details | |
---|---|
Host country | Italy |
Dates | 2 August 2009 – 5 May 2010 |
Teams | 78 |
Final positions | |
Champions | Internazionale (6th title) |
Runners-up | Roma |
Tournament statistics | |
Matches played | 79 |
Goals scored | 209 (2.65 per match) |
Top scorer(s) |
4 - Baclet (Lecce) Arma (SPAL) Mutu (Fiorentina) |
The 2009–10 Coppa Italia was the 63rd season of the tournament. The competition started on 2 August 2009 and ended on 5 May 2010.
Participating teams
Lega Calcio
Serie A (20 Teams)
Serie B (22 Teams)
Lega Pro
Prima Divisione (25 Teams)
Seconda Divisione (6 Teams)
Lega Nazionale Dilettanti
Serie D (5 Teams)
Seedings and format
Teams entered the cup at various stages, as follows:
- First phase: one-leg fixtures
- First round: 36 Teams from Lega Pro and lower, comprising 25 teams from Lega Pro Prima Divisione (1 team relegated from Serie B 2008-09, 7 promoted teams, and the 17 best Prima Divisione teams not promoted 2008-09), 6 teams from Lega Pro Seconda Divisione (4 promoted from Serie D 2008-09, 2 high finishers in Seconda 2008-09) and 5 teams from Serie D (generally high finishers but not promoted 2008-09);
- Second round: The 18 winners face 22 Serie B teams.
- Third round: The 20 survivors meet Serie A sides seeded 9-20
- Fourth round: The 16 survivors face off.
- Second phase: one-leg fixtures (except semifinal)
- Round of 16: 8 Fourth round winners are inserted into a bracket with seeds 1-8
- Seeds 1-8: Fiorentina, Genoa, Milan, Inter, Juventus, Udinese, Roma, Lazio (cup holders)
- Quarterfinals: 8 last 16 winners.
- Semifinals: Two-leg fixtures with pairings based upon bracket
- Round of 16: 8 Fourth round winners are inserted into a bracket with seeds 1-8
- Final: one-leg fixture at the Stadio Olimpico in Rome.
Matches
Elimination rounds
2009–10 League | |
---|---|
Serie A | |
Serie B | |
Lega Pro Prima Divisione | |
Lega Pro Seconda Divisione | |
Serie D |
Section 1
First Round | Second Round | Third Round | Fourth Round | |||||||||||||||
|
Chievo | 3 | ||||||||||||||||
|
Mantova | 0 | ||||||||||||||||
|
Mantova | 3 | ||||||||||||||||
|
Pro Patria | 4 | |
Pro Patria | 1 | |||||||||||||
|
Gela | 0 | |
Chievo | 2 | |||||||||||||
|
Frosinone | 0 | ||||||||||||||||
|
Bologna | 0 (6) | ||||||||||||||||
|
Frosinone (pso) | 0 (7) | ||||||||||||||||
|
Frosinone (pso) | 1 (4) | ||||||||||||||||
|
Cavese | 2 (3) | |
Varese | 1 (3) | |||||||||||||
|
Varese (pso) | 2 (5) |
Match details
First round
Cavese | 2 – 2 (a.e.t.) | Varese |
---|---|---|
Favasuli Schetter |
Report | |
Penalties | ||
Favasuli Farina Tarantino Cipriani |
3 – 5 |
Second round
Mantova | 3 – 1 | Pro Patria |
---|---|---|
Marchesetti Caridi Tarana |
Report |
Frosinone | 1 – 1 (a.e.t.) | Varese |
---|---|---|
Basha |
Report | |
Penalties | ||
Bocchetti Basso Tavares Biso Guidi Ascoli |
4 – 3 |
Third round
Chievo | 3 – 0 | Mantova |
---|---|---|
Bogdani Pellissier Bentivoglio |
Report |
Bologna | 0 – 0 (a.e.t.) | Frosinone |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
Adaílton Britos Raggi Valiani Mingazzini Osvaldo Vigiani Zenoni |
6 – 7 |
Fourth round
Chievo | 2 – 0 | Frosinone |
---|---|---|
Hanine Bentivoglio |
Report |
Section 2
First Round | Second Round | Third Round | Fourth Round | |||||||||||||||
|
Palermo | 4 | ||||||||||||||||
|
SPAL | 2 | ||||||||||||||||
|
AlbinoLeffe | 1 | ||||||||||||||||
|
SPAL | 2 | |
SPAL (aet) | 3 | |||||||||||||
|
Como | 1 | |
Palermo | 4 | |||||||||||||
|
Reggina | 1 | ||||||||||||||||
|
Brescia | 1 | ||||||||||||||||
|
Ravenna | 3 | |
Ravenna | 0 | |||||||||||||
|
Giulianova | 2 | |
Brescia | 0 | |||||||||||||
|
Reggina | 1 | ||||||||||||||||
|
Reggina | 3 | ||||||||||||||||
|
Arezzo | 2 | |
Arezzo | 0 | |||||||||||||
|
Castellarano | 0 |
Match details
First round
Ravenna | 3 – 2 | Giulianova |
---|---|---|
Scappini Cavagna Piovaccari |
Report |
Arezzo | 2 – 0 | Castellarano |
---|---|---|
Erpen Chianese |
Report |
Second round
SPAL | 3 – 1 (a.e.t.) | AlbinoLeffe |
---|---|---|
Bracaletti Quintavalla Arma |
Report |
Third round
Fourth round
Section 3
First Round | Second Round | Third Round | Fourth Round | |||||||||||||||
|
Sampdoria | 6 | ||||||||||||||||
|
Lecce | 2 | ||||||||||||||||
|
Lecce | 4 | ||||||||||||||||
|
Rimini | 1 | |
Vico Equense | 0 | |||||||||||||
|
Vico Equense (aet) | 2 | |
Sampdoria | 1 | |||||||||||||
|
Livorno | 2 | ||||||||||||||||
|
Livorno | 2 | ||||||||||||||||
|
Torino | 0 | ||||||||||||||||
|
Torino | 1 | ||||||||||||||||
|
Pergocrema | 0 | |
Figline | 0 | |||||||||||||
|
Figline | 1 |
Match details
First round
Pergocrema | 0 – 1 | Figline |
---|---|---|
Report |
Second round
Lecce | 4 – 0 | Vico Equense |
---|---|---|
Baclet |
Report |
Third round
Sampdoria | 6 – 2 | Lecce |
---|---|---|
Pazzini Cassano Palombo Padalino |
Report |
Fourth round
Section 4
First Round | Second Round | Third Round | Fourth Round | |||||||||||||||
|
Napoli | 3 | ||||||||||||||||
|
Salernitana | 0 | ||||||||||||||||
|
Salernitana | 1 | ||||||||||||||||
|
Benevento | 3 | |
Benevento | 0 | |||||||||||||
|
Prato | 1 | |
Napoli | 1 | |||||||||||||
|
Cittadella | 0 | ||||||||||||||||
|
Cittadella | 2 | ||||||||||||||||
|
Padova | 0 | ||||||||||||||||
|
Cittadella (aet) | 2 | ||||||||||||||||
|
Ascoli | 1 | ||||||||||||||||
|
Ascoli | 3 | ||||||||||||||||
|
Crotone | 1 | ||||||||||||||||
Match details
First round
Second round
Salernitana | 1 – 0 | Benevento |
---|---|---|
Caputo |
Report |
Cittadella | 2 – 0 | Padova |
---|---|---|
Cherubin Ardemagni |
Report |
Third round
Fourth round
Napoli | 1 –0 | Cittadella |
---|---|---|
Bogliacino |
Report |
Section 5
First Round | Second Round | Third Round | Fourth Round | |||||||||||||||
|
Siena | 2 | ||||||||||||||||
|
Grosseto | 0 | ||||||||||||||||
|
Grosseto | 3 | ||||||||||||||||
|
Taranto | 1 | |
Cosenza | 2 | |||||||||||||
|
Cosenza | 3 | |
Siena | 0 | |||||||||||||
|
Novara | 2 | ||||||||||||||||
|
Parma | 1 | ||||||||||||||||
|
Novara | 2 | ||||||||||||||||
|
Modena | 2 (4) | ||||||||||||||||
|
Novara | 1 | |
Novara (pso) | 2 (6) | |||||||||||||
|
Pescina V.d.G. | 0 |
Match details
First round
Novara | 1 – 0 | Pescina V.d.G. |
---|---|---|
Bertani |
Report |
Second round
Modena | 2 – 2 (a.e.t.) | Novara |
---|---|---|
Pinardi Giampà |
Report | |
Penalties | ||
Perna Diagouraga Troiano Pinardi |
2 – 4 |
Third round
Fourth round
Section 6
First Round | Second Round | Third Round | Fourth Round | |||||||||||||||
|
Atalanta | 1 | ||||||||||||||||
|
Cesena | 0 | ||||||||||||||||
|
Cesena (pso) | 2 (5) | ||||||||||||||||
|
Ternana | 3 | |
Ternana | 2 (4) | |||||||||||||
|
Renate | 2 | |
Atalanta | 0 | |||||||||||||
|
Lumezzane | 1 | ||||||||||||||||
|
Ancona | 1 | ||||||||||||||||
|
Perugia | 1 | |
Perugia | 0 | |||||||||||||
|
Nocerina | 0 | |
Ancona | 2 | |||||||||||||
|
Lumezzane | 3 | ||||||||||||||||
|
Lumezzane | 6 | ||||||||||||||||
|
Lumezzane | 3 | |
Gallipoli | 0 | |||||||||||||
|
Fano | 0 |
Match details
First round
Ternana | 3 – 2 | Renate |
---|---|---|
Bacchion Tozzi Borsoi |
Report |
Second round
Cesena | 2 – 2 (a.e.t.) | Ternana |
---|---|---|
Tozzi Borsoi Noviello |
Report | |
Penalties | ||
Cusaro Castiglia De Feudis Giaccherini Schelotto |
3 – 2 |
Ancona | 1 – 0 | Perugia |
---|---|---|
Mastronunzio |
Report |
Third round
Cesena | 0 – 1 | Atalanta |
---|---|---|
Report |
Fourth round
Section 7
First Round | Second Round | Third Round | Fourth Round | |||||||||||||||
|
Catania | 1 | ||||||||||||||||
|
Cremonese | 0 | ||||||||||||||||
|
Vicenza | 1 | ||||||||||||||||
|
Cremonese | 2 | |
Cremonese | 2 | |||||||||||||
|
Chioggia S. | 0 | |
Catania | 2 | |||||||||||||
|
Empoli | 0 | ||||||||||||||||
|
Bari | 1 (5) | ||||||||||||||||
|
Empoli (pso) | 1 (6) | ||||||||||||||||
|
Empoli | 2 | ||||||||||||||||
|
Reggiana | 4 | |
Reggiana | 0 | |||||||||||||
|
Sansepolcro | 0 |
Match details
First round
Cremonese | 2 – 0 | Chioggia Sottomarina |
---|---|---|
Guidetti Musetti |
Report |
Reggiana | 4 – 0 | Sansepolcro |
---|---|---|
Morelli Maschio Ferrari |
Report |
Second round
Third round
Bari | 1 – 1 (a.e.t.) | Empoli |
---|---|---|
Greco |
Report | |
Penalties | ||
Stellini Greco Bonucci Masiello De Vezze |
4 – 5 |
Fourth round
Section 8
First Round | Second Round | Third Round | Fourth Round | |||||||||||||||
|
Cagliari | 0 | ||||||||||||||||
|
Triestina | 1 | ||||||||||||||||
|
Triestina | 1 | ||||||||||||||||
|
Foggia | 3 | |
Foggia | 0 | |||||||||||||
|
Viterbese | 1 | |
Triestina | 1 | |||||||||||||
|
Sassuolo | 0 | ||||||||||||||||
|
Sassuolo | 2 | ||||||||||||||||
|
Marcianise | 0 | |
Alessandria | 0 | |||||||||||||
|
Alessandria | 2 | |
Sassuolo | 2 | |||||||||||||
|
Hellas Verona | 0 | ||||||||||||||||
|
Piacenza | 1 | ||||||||||||||||
|
Hellas Verona | 1 | |
Hellas Verona | 3 | |||||||||||||
|
Spezia | 0 |
Match details
First round
Real Marcianise | 0 – 2 | Alessandria |
---|---|---|
Report |
Spezia | 0 – 1 (a.e.t.) | Hellas Verona |
---|---|---|
Report |
Second round
Sassuolo | 2 – 0 | Alessandria |
---|---|---|
Masucci Fusani |
Report |
Piacenza | 1 – 3 | Hellas Verona |
---|---|---|
Davide Moscardelli |
Report |
Third round
Sassuolo | 2 – 0 | Hellas Verona |
---|---|---|
Salvetti Riccio |
Report |
Fourth round
Final rounds
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||||||
Fiorentina | 3 | |||||||||||||||
Chievo | 2 | |||||||||||||||
Fiorentina | 3 | |||||||||||||||
Lazio | 2 | |||||||||||||||
Lazio | 2 | |||||||||||||||
Palermo | 0 | |||||||||||||||
Fiorentina | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||
Internazionale | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||
Internazionale | 1 | |||||||||||||||
Livorno | 0 | |||||||||||||||
Internazionale | 2 | |||||||||||||||
Juventus | 1 | |||||||||||||||
Juventus | 3 | |||||||||||||||
Napoli | 0 | |||||||||||||||
Internazionale | 1 | |||||||||||||||
Roma | 0 | |||||||||||||||
Milan | 2 | |||||||||||||||
Novara | 1 | |||||||||||||||
Milan | 0 | |||||||||||||||
Udinese | 1 | |||||||||||||||
Udinese | 2 | |||||||||||||||
Lumezzane | 0 | |||||||||||||||
Udinese | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||
Roma | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||
Genoa | 1 | |||||||||||||||
Catania | 2 | |||||||||||||||
Catania | 0 | |||||||||||||||
Roma | 1 | |||||||||||||||
Roma | 3 | |||||||||||||||
Triestina | 1 |
Match details
Round of 16
Fiorentina | 3 – 2 | Chievo |
---|---|---|
Mutu Babacar |
Report |
Internazionale | 1 – 0 | Livorno |
---|---|---|
Sneijder |
Report |
Quarter-finals
Semi-finals
First leg
Internazionale | 1 – 0 | Fiorentina |
---|---|---|
Milito |
Report |
Second leg
Fiorentina | 0 – 1 | Internazionale |
---|---|---|
Report | Eto'o |
Internazionale won 2–0 on aggregate.
Roma won 2–1 on aggregate.
Final
Internazionale | 1 – 0 | Roma |
---|---|---|
Milito |
Report |
Internazionale
|
Roma
|
|
|
Coppa Italia 2009–10 Winners |
---|
Internazionale Sixth title |
This victory was the first of Inter's path to a grande treble which saw them sweep the domestic double in the form of the Coppa Italia, Serie A, and finally be crowned Champions of Europe, for the first time since the days of La Grande Inter, by winning the Champions League.
External links
This article is issued from
Wikipedia.
The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike.
Additional terms may apply for the media files.