Recipient | Citation | Notes |
Mehrban Barney Allam |
For service to the community, particularly through Wesley Mission, and to the residential building industry. |
[1] |
John Henry Anderson |
For service to veterans and their families, particularly through the No. 31 Squadron Beaufighter Association. |
Jeffrey Samuel Angel |
For service to conservation and the environment as a member of a range of organisations and committees concerned with environmental protection and preservation. |
Associate Professor Francis Leo Archer |
For service to medicine, particularly in the development and delivery of education programs for ambulance officers and paramedics. |
Valencia Ruth Ashbourne |
For service to the community, particularly through the Newcastle Lake Macquarie Foster Care Association. |
James Joseph Atkins |
For service to the horse racing industry in Queensland, particularly as a trainer. |
Savas Augoustakis |
For service to the multicultural community through a range of educational, welfare, social and cultural organisations. |
Joan Backwell |
For service to the community, particularly through the Vision Australia Foundation. |
Bruce Warren Bagley |
For service to the pharmacy profession, particularly through the development of education programs for pharmacy students, and to the community. |
Ronald Hedley Baker |
For service to the community, particularly through the Coolangatta Queensland Ambulance Transport Brigade Committee and ex-service organisations. |
Russell Irving Baker |
For service to the community, particularly through the South Australian Division of the Australian Red Cross. |
Ronald George Bannerman |
For service to the community as a fundraiser for the Hunter Haematology Research Group. |
Dr Paul Edward Bannon |
For service to medicine as a general practitioner in the Eurobodalla Shire. |
Alexander Barnett |
For service to the community of Ballarat through the Eureka Stockade Memorial Park Committee. |
Betty Louise Beaton |
For service to the community through a range of church, social support and educational organisations. |
Airlie Florence Bell |
For service to the community, particularly through Australian Red Cross and the Hear and Say Centre. |
Dr Teri Ann Bellamy |
For service to veterinary science, particularly through contributions to the preservation of wildlife. |
Marion Margaret Bertram |
For service to the community of Yarram through a range of organisations, particularly the Yarram Uniting Church. |
Errol Frank Berwick |
For service to the community through the programs of the Rotary Club of Fortitude Valley, particularly the Metropolitan Senior Citizens Club. |
Kerry Clive Berwick † |
For service to local government and to the community of Devonport. |
Kenneth Charles Bird |
For service to surf lifesaving as an executive member, official and administrator. |
Kenneth John Bird |
For service to the community of Coonabarabran through a range of social support, veteran and rural organisations. |
Robert John Birkill |
For service to the community, particularly as an administrator in the residential aged care sector. |
Phoebe Estelle Bischoff |
For service to the community, particularly through organisations addressing issues affecting women and families. |
Carol Betty Bishop |
For service to the community, particularly through a range of breast cancer support organisations and initiatives. |
Yvonne Blackman |
For service to the community of Caloundra, particularly through the Caloundra Branch of the Australian Red Cross. |
Gavin Ross Blakey |
For service to the community, particularly through Toastmasters International. |
Allan Blankfield |
For service to the preservation of Australian military history and heritage and to the community. |
Margaret Nicol Blieschke † |
For service to local government and to the community of Port Pirie. |
Marcelis Martinus Boersma |
For service to the international community through the humanitarian assistance programs of Rotary International. |
Marjorie Teresa Boland |
For service to the community as a fundraiser for health related organisations, particularly the Bone Marrow Donor Institute. |
Terence Bryan Bone |
For service to veterans and their families, particularly through the Coorparoo and Districts Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia. |
Jill Bowen |
For service to the community through the Australian Stockman’s Hall of Fame and Outback Heritage Centre. |
Maureen Mary Boyle |
For service to netball as an administrator and umpire. |
Constance May Bramley |
For service to the community of Edithburg, particularly through the women’s choir The Wonkanas. |
Archimandrite George Branch |
For service to the Russian community of Melbourne, particularly through the support services of the Russian Catholic Centre. |
John Brands |
For service to the community, particularly through the Norah Head Search and Rescue Boat Club. |
Patrick Brennan |
For service to the community, particularly through the Queensland Irish Association. |
Peter John Bridge |
For service to the community through the publication of historical records of outback pastoral and mining regions of Western Australia. |
Dr Franklin Herbert Bridgewater |
For service to the community, particularly through the development of ambulance services in South Australia and the charitable activities of St John Ambulance. |
Patricia June Brien |
For service to the community, particularly through the Country Women’s Association of New South Wales. |
John Briggs |
For service to the paper industry, particularly through the introduction of environmentally sustainable manufacturing techniques. |
Kenneth Broadhurst |
For service to the welfare of veterans and their families through the Western Australian Branch of the Returned and Services League of Australia. |
Lois Brock |
For service to the community, particularly through the National Council of Women of South Australia, Zonta Club of Noarlunga/Southern Vales and World Education Fellowship. |
Dr David John Browning |
For service to medicine, particularly as an obstetrician and gynaecologist, and to the community of Bowral and the surrounding district. |
Dr Lexia Roma Bryant |
For service to medicine, particularly through support for women in rural and remote practice. |
Cheryl Anne Buckland |
For service to the community, particularly through the Anglican Church. |
Leo Patrick Callinan |
For service to the community of Ballarat, particularly to people with disabilities. |
Dr Lennox Lyle Callow |
For service to parasitology, the cattle industries and veterinary science internationally through research leading to improved tick fever vaccines. |
Thomas Alexander Cameron † |
For service to the community, particularly through the Lions Eye Institute of Western Australia. |
Donald Ross Carter |
For service to the community of Menai, particularly through the Menai Bush Fire Brigade, and to local government. |
Henry Maxwell Catchpole |
For service to the community of the north-west region of Tasmania, particularly through a range of health, aged care, educational, media and church organisations. |
William Bruce Chambers |
For service to the wine industry as a wine maker and judge. |
Janice Lesley Chapman |
For service to music as an operatic singer and teacher of voice, and as a contributor to research into human sound production and vocal health. |
Sheelagh Murielle Clark |
For service to the community, particularly to children with hearing and sight disabilities through the Cronulla Lantern Club. |
Michael Joseph Clarke |
For service to boxing by providing an insight into and recording of the history of the sport. |
Muriel Frances Clemens |
For service to the community of Tullamore through a range of service, rural show and church groups. |
Roger Climpson |
For service to the media, particularly through the Christian Broadcasting Association, and to the community through a range of service groups. |
Lynette Mary Clough |
For service to the community, particularly through the Old Northcotian’s Association. |
Robert David Coates |
For service to the Scouting movement and to the community of the Illawarra region. |
Crystal Condous |
For service to tertiary education as an administrator. |
Aune Onerva Cooper |
For service to the community of Bungan Beach. |
Beryl Cooper |
For service to the community of Ulverstone through a range of service organisations. |
Lawrence Percival Cooper |
For service to the community of Chapman Valley, particularly through local government and a range of service and sporting groups. |
Joan Cottrell |
For service to the community, particularly as a supporter of the Children’s Hospital at Westmead. |
Mary Bobs Cox |
For service to community health in north Queensland, particularly through the provision of physiotherapy services. |
Ronald Frederick Coxon |
For service to veterans and their families, particularly through the South Australian Branch of the Vietnam Veterans Association of Australia. |
Arthur Charles Crapp † |
For service to dental technology, particularly as a practitioner and teacher. |
Barbara Beatrice Crawford |
For service to the entertainment industry as a vocalist, and to the community as a fundraiser for charitable organisations. |
Dr David Robert Crompton |
For service to community mental health through the development of programs to treat post-traumatic stress disorder, anxiety disorder, and alcohol and drug disorders. |
Joan Wilson Crook |
For service to the community of Merredin, particularly through aged care. |
Kevin John Crowe |
For service to Rugby Union football as a player, referee and administrator. |
John Kirkwood Curdie |
For service to the surveying profession as an administrator and educator, and to the community. |
Judith Margaret Curphey |
For service to music, particularly through the Australian Girls Choir. |
Mary Elliott Cushnan |
For service to the community of Townsville through women’s, ex-service and social support groups. |
Professor Geoffrey Wyatt Dahlenburg |
For service to medicine as an educator and administrator. |
Nancy Rachael Dalton |
For service to the community, particularly women’s groups, and as a fundraiser for charitable organisations. |
John Arthur Dance |
For service to the community of the Huon Valley, particularly through the St Vincent de Paul Society. |
Donald William Dann |
For service to the community, particularly veterans and their families through the Burnie Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia. |
Dace Darzins |
For service to the Latvian community of South Australia, particularly through multicultural education programs. |
Dr Llewellyn Maitland Davies |
For service to medicine, particularly as a general physician, and to medical education. |
The Reverend Canon Bernard Rex Davis |
For service to international relations through the promotion of cultural interests between Australia and Britain, particularly through the Lincolnshire Branch of the Britain-Australia Society. |
George Stanley Davis |
For service to the community, particularly through the National Parks and Wildlife Foundation of New South Wales, and to the finance sector. |
Janet Elizabeth De Boer |
For service to the development and promotion of textile arts, particularly as Executive Director of Australian Forum for Textile Arts. |
Paul Demetriou |
For service to education, particularly through the introduction of second language teaching, to local government and to the Greek community. |
Constantine Leo Diamond |
For service to the community of Parkes through support for health, aged care and social support groups. |
Harold James Diflo |
For service to veterans and their families, particularly through the Queensland Branch of the Partially Blinded Soldiers Association of Australia. |
May Doon |
For service to the community of Tumut through a range of aged care, church, cultural and service organisations. |
Margaret Watson Douglas |
For service to arts and crafts through the practice, teaching and promotion of embroidery. |
Harold Ramsay Down |
For service to the community through Lions International. |
Anthony Henry Downer |
For service to the food industry, particularly through the development of food standards and regulatory systems. |
The Reverend Father Victor Joseph Doyle |
For service to the community, particularly through the social welfare programs of the Catholic Church. |
Nancy Merle Drew |
For service to women’s golf and to the community, particularly as a volunteer with Australian Red Cross. |
Philip Wellesley Dulhunty |
For service to international trade through the design, manufacture and export of equipment for large high voltage electric systems, and to aviation, particularly through the Seaplane Pilots Association of Australia. |
Wilma Rae Dunne |
For service to international humanitarian aid through Operation Rainbow. |
Dr Edward Adrian Duyker |
For service to the community through the preservation and documentation of Australian history, particularly that of the early European explorers and Mauritian immigrants. |
William Howarth Eady |
For service to the community, particularly through the surf lifesaving movement. |
Dr Ernst H Ehrmann |
For service to dentistry, particularly in the field of endodontics, and to the Jewish community. |
Hamilton Nelson Eustis † |
For service to philately, aerophilately and aviation history, particularly through the Australian Airmail Society and as an author. |
Peter McKenzie Falconer |
For service to agriculture, particularly as a farm management consultant, and to the community. |
Heather Jean Farren |
For service to the community, particularly through the Townsville Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia Women’s Auxiliary and the Townsville Branch of the Queensland Police Citizens Youth Welfare Association. |
Edna May Farrow |
For service to the community, particularly as a fundraiser for health and palliative care organisations and for people with disabilities. |
Sharon Lee Fellows |
For service to the community through the organisation of a bowling league for people with physical and intellectual disabilities. |
Dr Barbara Rose Ferguson |
For service to the community, particularly through the development of programs to meet the health, education and recreation needs of migrants, refugees and overseas students. |
Robert Fitz |
For service to veterans and their families, particularly through the Launceston Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia, and to the community. |
Cathryn Lorraine FIitzpatrick |
For service to women’s cricket as a player and promoter of the sport to young girls. |
Keith Archibald Flanagan |
For service to the community, particularly through establishing public educational tours to the Burma-Thailand Railway. |
Maxwell George Foot |
For service to the welfare of veterans and their families, particularly through the Goombungee Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia, and to the community. |
Peter Ronald Francis |
For service to the community, particularly through the Melbourne Citymission. |
Dr Edward Alan Freeman |
For service to medicine, particularly in the field of severe brain injury. |
Wladyslaw Frelek † |
For service to the community of Northern Tasmania. |
Donald William French |
For service to the preservation and maintenance of steam locomotives. |
Thomas John Gates |
For service to veterans’ golf as a player and administrator. |
Dr Tomislav Gavranic |
For service to medicine as a general practitioner and through his commitment to addressing the health needs of Aboriginal people and people with alcohol dependency, and to the Croatian community. |
Kaylyn Mary Geeves |
For service to botany and conservation, particularly through the Australian Plant Society Tasmania. |
Wing Commander Robert Henry Gibbes |
For service to aviation and to tourism, particularly in Papua New Guinea. |
John Ernest Gibbons |
For service to local government, and to the community of Werribee. |
Patricia Margaret Gibson |
For service to local government, and to the community of Shepparton. |
Gail Antoinette Giuliano |
For service to the community, particularly through a range of dance, theatre and music groups. |
Dr Elizabeth Gaye Gleeson |
For service in the field of child and adolescent psychology, and to the community through the Friends of the Historic Houses Trust of New South Wales. |
Grace Margaret Goode |
For service to horticulture through the culture and hybridization of bromeliads. |
Mary Julienne Grant-Owens |
For service to the community of Hurstbridge and the surrounding region, and to local government. |
Dr Christopher Green |
For service to medicine, particularly family health, and to the community by providing advice on parenting. |
Judith Green MBE |
For service to the community through the New South Wales Meals on Wheels Association and to the community of the Southern Highlands. |
Denis Charles Gregory |
For service to the rural community of New South Wales, particularly as a journalist. |
Errol Frederick Grieve |
For service to the community of Mudgee, particularly through emergency services and sporting groups. |
Evan Lloyd Griffiths |
For service to the surf lifesaving movement, and to the community of Helensburgh. |
Frederick William Guy |
For service to the community of Hamilton, and to the international community through humanitarian aid agencies. |
Joan Alexandrina Guymer |
For service to the arts, particularly through the Shepparton Performing Arts Association, to education, and to the community of Shepparton. |
Helen Ann Hall |
For service to the community of the Hunter region, particularly as a contributor to the development of health services and strengthening the volunteer network to support the services. |
Beryl May Halpin |
For service to care of the ageing people of the North Bellarine Peninsula, and to the community of St Leonards. |
Howard Townsend Halsted |
For service to the community, particularly through the Mosman Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia. |
Dr Ronald Francis Hambleton |
For service to the community through the St Vincent de Paul Society and internationally through the provision of voluntary dental services. |
Donald MacFarlane Hamilton |
For service to equine sport, particularly through the Australian Saddle Pony Association and the Royal Agricultural Society of New South Wales. |
Derrick Windsor Hand |
For service to the administration of justice, particularly in the coronial jurisdiction, and to the community. |
Major Leonard Oswald Hansen |
For service to the community of Mackay, particularly the ex-service community. |
Gwenneth Jean Harden |
For service to botany as a researcher, publisher, conservationist and educator. |
Kerrie Nicole Harding |
For service to the community through the organisation of a bowling league for people with physical and intellectual disabilities. |
Ronald Clyde Hardman |
For service to the community of Moree. |
Edna Ellen Hardman |
For service to the community of Moree. |
William Harris |
For service to the transport industry, particularly through the Chartered Institute of Transport and Logistics. |
Gerrald Francis Harrison |
For service to the welfare of veterans and their families, and to the community as a participant in programs developed to educate children about Australia’s military history. |
Raymond Oswald Hartley |
For service to the Australian community in New York and to charitable groups in Australia as a concert pianist. |
Noel Hugh Harvey |
For service to local government, regional Victoria and to the community of Kyneton. |
William James Haskell |
For service to the community, particularly through establishing public educational tours to the Burma-Thailand Railway. |
George Raynor Hayhow |
For service to the community of Kalgoorlie-Boulder. |
Elizabeth Mary Higgs |
For service to the community, particularly through the Friends of the Royal Botanic Gardens Melbourne. |
Dr Michael Samuel Hirshorn |
For service to medical technology through the development of strategies for product commercialisation. |
Nancy Jean Hodgkinson |
For service to the community, particularly through support for the veteran community. |
Dr Denis Hoffmann |
For service to veterinary science, particularly in the area of virology. |
Captain David John Hogan |
For service to the community of South Australia through the State Rescue Helicopter Service. |
Eliza Nellie Hogan |
For service to the community of Shellharbour through a range of organisations providing care for ageing people. |
Ivan Grenfell Holliday |
For service to the environment, particularly as a researcher, educator and promoter of Australian flora. |
Una Wallace Hollingworth |
For service to the performing arts through the staging of theatre productions and as a stage and costume designer. |
Jack Hollingworth |
For service to the performing arts through the staging of theatre productions and as a director. |
Haldane Sinclair Holman |
For service to the arts as a designer and sculptor. |
Horace Holt |
For service to the community, particularly as a performer and teacher of music. |
Peter Leonard Holt |
For service to the community, particularly through Lions International. |
Laurence Mark Howarth |
For service to the communities of Roseville, particularly through the Roseville Branch of the Australian Red Cross. |
Garry George Hulme |
For service to the community, particularly through the Canterbury City State Emergency Service. |
Patrisha Marylynn Hurley |
For service to the community, particularly through the Country Women’s Association of New South Wales. |
Maurice Hurst † |
For service to architecture. |
Catherine Ireland |
For service to conservation and to the environment, particularly in the Blue Mountains region. |
Enid Susette Isaacs |
For service to the community of Armidale, particularly through the production of audio books for the Australian Listening Library. |
Gilbert Jan |
For service to the Chinese community, particularly through historical and cultural activities on behalf of Australian ex-servicemen and women of Chinese descent. |
William Donald Jane |
For service to the community through fundraising for charitable organisations, particularly to the Austin Breast Cancer Research Foundation. |
Michael John Janes |
For service to the community, particularly through the Vision Australia Foundation, and through involvement with the Catholic Church. |
Joy Christine Jeffes |
For service to the community of the Peel region, particularly through environmental rehabilitation projects and support for aged care services. |
Hazel Eileen Jenkins |
For service to the community, particularly through the Norparrin Centre for Children with Special Needs, and to the Motor Neurone Disease Association of Victoria. |
Clive Noel Johnson |
For service to the community and to rural land conservation in the Central West region of New South Wales. |
Byram Thomas Johnston |
For service to the development of Australian motor sport, to the community as a fundraiser for health service and research organisations, and to the accountancy profession. |
Kathleen Therese Johnston |
For service to the community through training programs to enhance the delivery of services provided by Justices of the Peace. |
Steven Norman Johnston |
For service to the community, particularly residents and travellers in remote locations, through the Australian National Four Wheel Drive Radio Network. |
Ellen Mary Jones |
For service to the community of Sandgate. |
Eric Stanley Jones |
For service to people with an intellectual disability, particularly through the establishment and administration of the Ovens and Murray Region Special Olympics, and to the community. |
Jennifer Anne Jones |
For service to chemistry education through professional development of science educators, and through the advancement of science education in primary and secondary schools. |
Richard Thomas Jordan |
For service to the community of the Georges River district, particularly through aged care, youth and sporting organisations. |
Carole Anne Juric |
For service to the community of Wollongong, particularly through the Wollongong Australia Day Committee. |
Dr Milan Kantor |
For service to the Czech Republic community, particularly through the promotion of cultural and social activities and the establishment of aged care accommodation. |
Edmond Henry Keir |
For service to people with a hearing or visual impairment and their families, particularly through the Deafblind Association, and to the advancement of the field of audiology. |
Prudence Elizabeth Kellaway |
For service to the community, particularly through fundraising for the Children’s Medical Research Institute. |
Lynette Moira Kellow |
For service to the community, particularly through the Queensland Writers Centre, the Older Women’s Network, and the establishment of OWNWRITE. |
Shane John Kelly |
For service to cycling as a competitor and through support for the development of junior riders. |
Alan Patrick Kennedy |
For service to the community of Armidale, particularly to people with drug and alcohol dependencies through Freeman House and the St Vincent de Paul Society. |
Martin John Kennedy |
For service to music, particularly to the preservation of jazz music history through the Victorian Jazz Archive, and to the community. |
The Reverend Doctor Cornelius Brendan Keogh |
For service to the community, particularly through rehabilitation support for people with a mental illness as co-founder of GROW. |
Lee Raymond Kernaghan |
For service to remote and regional communities through the 'Pass the Hat Around' fundraising concerts, and to country music as an artist and performer. |
Pastor Trevor Kenneth King |
For service to people with alcohol and drug dependencies by providing rehabilitation support, particularly through the Westside Mission. |
Marie Terese Krygsman |
For service to the community, particularly to children in need of crisis care, as a Barnardos foster carer. |
Esther Lakis |
For service to the community, particularly to the Greek community through the Australian Hellenic Educational Progressive Association, and to the arts through the Brisbane Eisteddfod Committee. |
William Kenneth Lane † |
For service to veterans and their families, particularly through the Gunnedah Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia. |
Heather Law |
For service to softball as a player, coach, umpire and administrator, and to the community of Cairns. |
Dorothea Maria Lechner |
For service to the community, particularly through the Blue Ladies volunteer group at Campbelltown Hospital, and through fundraising support for charitable organisations. |
Francis Yuen-Fai Lee |
For service to the Chinese community through a range of media, cultural and social organisations. |
Kenneth Newton Lyttle |
For service to veterans and their families, particularly through the Tamworth Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia. |
Miriam Ann Macartney |
For service to the community, particularly through the Brotherhood of St Laurence Auxiliary Opportunity Shop. |
Paul Frederick Macphee |
For service to veterans and their families, particularly through the Veterans Support and Advocacy Service. |
Robert Charles Manning |
For service to the community of the Cairns region through the development and promotion of the tourism, maritime and aviation industries. |
Clarence Ray Marquardt |
For service to the cattle industry, particularly through the development of the Illawarra breed and as a show judge, to the dairy industry, and to the community. |
Clifford Marriott |
For service to the community, particularly people with an intellectual disability through the Lorna Hodgkinson Sunshine Home. |
Gloria Marshall |
For service to the community, particularly through fundraising and support for the Australian Red Cross. |
John William Martin |
For service to Rugby Union football as a player, coach and administrator, and to the community. |
William Alexander Martin |
For service to the community of Crookwell. |
Robert Leonard Maughan |
For service to the community through wildlife protection, education and health care organisations, and to the automotive industry, particularly through the International Car Distribution Program Australia. |
Neil Yager Maxwell |
For service to the community, particularly through the Vision Australia Foundation. |
Brenda Gordon Mazzucchelli |
For service to the community, particularly through education and welfare organisations associated with the Anglican Church of Australia. |
Stanley David McAndrew |
For service to the veteran community, particularly through the 'N' Class Destroyer Association. |
Robert McCarron |
For service to the Australian film, television and stage industries, particularly in the fields of make-up and special effects, and to the community, particularly through St John Ambulance Australia. |
Brother Paul Dean McGlaughlin |
For service to the development of Catholic education in South Australia. |
Peter James McMillan |
For service to the community, particularly in the field of church music. |
Cynthia McMorran |
For service to the community and to local government in the Shire of Moora. |
Millicent Anne McNeill |
For service to the community, particularly through the Australian Red Cross in Victoria. |
Phillip James Medcalf † |
For service to the community as a supporter and promoter of the interests of people living with HIV/AIDS. |
Irene Meeuwissen |
For service to the community, particularly through Cystic Fibrosis Victoria. |
Jean Isobelle Melzer |
For service to the community and to education, particularly through the University of the Third Age, and to environmental conservation in the Cape Paterson area. |
Harry Michaels |
For service to the Greek community, particularly in the field of multicultural media, and to soccer. |
Jim Mitcho Milanko |
For service to multiculturalism in South Australia, and to the Macedonian community. |
Kenneth John Milbourne |
For service to the community, particularly through St John Ambulance Australia, and as a contributor to the preservation of maritime and railway history in Tasmania. |
Paul Ashton Mitchell |
For service to the community, and to environmental resource management and planning. |
John Munro Moller RFD |
For service to the community of the Sandringham district, through a range of family support, health, sporting and ex-service groups. |
John Morrison Monteath |
For service to the surveying profession in New South Wales, and to the community of Newcastle. |
Bertram Peter Moore |
For service to the welfare of veterans and their families, and to the community of Toukley. |
Olive Gwenne Moore |
For service to the community, particularly as a contributor to genealogical studies, and to mathematics education. |
Suzanne Morey |
For service to nursing, particularly through the care of patients with respiratory disease. |
Chadwick William Morgan |
For service to country music. |
Dorothy Bertha Morgan |
For service to the community of Albany, particularly through organisations associated with the arts. |
Dr Robert G B Morrison |
For service to conservation and the environment, and to the fields of science education and communication. |
Joan Mary Muir |
For service to the community of Grafton through ex-service, service and aged care organisations, and as a contributor to the development of special education services in the area. |
Keith William Muir |
For service to nature conservation, particularly through the Colong Foundation for Wilderness. |
Nicholas John Murphy |
For service to the community as a contributor to the preservation of history relating to the Gippsland region. |
Dr Richard Wingfield Murray |
For service to veterinary science, particularly in the field of urban animal management. |
Florence Annie Napier |
For service to the community of Forbes. |
Giuseppe Narduzzo |
For service to the Italian community of Melbourne. |
Dr David Charles Neesham |
For service to water polo as a player, coach and administrator. |
Brenda Frances Nettle |
For service to education through the Australian Federation of University Women (SA) and the Mathematical Association of South Australia. |
Barbara Eileen Newman |
For service to the community of Launceston, particularly through aged care and craft organisations. |
Corinne Nicolson |
For service to the community of the Sapphire Coast, particularly in the field of aged care. |
Arthur James Nightingale |
For service to the community of the Evans Shire, particularly through the Rural Fire Service and the Rockley Lions Club. |
Sister Patricia Margaret Nolan |
For service to tertiary education, particularly as an administrator. |
William Norris |
For service to the ex-service community of the City of Blacktown. |
Group Captain Neil Leslie Northeast |
For service to the community, particularly through the Australian Air Force Cadets. |
Christopher Arnold O'Brien |
For service to lawn bowls, particularly through the Royal Victorian Bowls Association. |
Gregory Reginald O'Brien |
For service to the community of Mansfield and as a supporter of people with Motor Neurone Disease. |
Walter Patrick O'Connell |
For service to Rugby League football, particularly as a player and coach. |
Norris Hayward O'Leary |
For service to the community of the Australian Capital Territory, particularly through Lions International, and to veterans’ hockey. |
William Oatey |
For service to table tennis as a player, coach and administrator. |
Major John Paul Opie |
For service to the community, particularly through the Military Museum of Tasmania. |
Professor Robert Arthur Ouvrier |
For service to medicine through research in the field of paediatric neurology. |
Beryl Elizabeth Owen |
For service to the community, particularly through a range of organisations providing support for amputees in New South Wales. |
Dr Peter Packer |
For service to medicine in the field of otology. |
Charles Terrence Parker DCM |
For service to the sport of shooting, particularly through the development of firearm safety training programs through the Sporting Shooters Association of Australia. |
Patricia Hazel Parker |
For service as a contributor to community cultural development through the administration of a range of regional arts and community organisations. |
Joan Eileen Paroissien |
For service to nursing as an administrator, and to the community through the Order of St Lazarus. |
Major Brian Martin Parsons |
For service to the community through the Vision Australia Foundation. |
Dr Robert Paton |
For service to medicine, particularly in the field of vascular surgery. |
The Reverend Canon Alan Reginald Patrick |
For service to youth, particularly through Mission Australia, and to Anglican education. |
Harry Pearce |
For service to the sport of harness racing as a journalist. |
Joy Lenore Pegg |
For service to the community, particularly through the Cystic Fibrosis Association of New South Wales. |
Francis Shane Perram |
For service to the community of Manly-Warringah through a range of charitable and sporting organisations. |
Eric Louis Philips |
For achievement in polar exploration, and for service to the community by promoting outdoor activities, particularly to young people. |
John David Phillips |
For service to the environment through Keep South Australia Beautiful, and to the community, particularly through Apex Australia. |
Laura Harriet Philp |
For service to veterans and their families, particularly through the Women’s Auxiliary of the Inverell Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia. |
Maxwell Milton Philpott |
For service to the community of Coonamble. |
Thomas Joseph Picot |
For service to veterans and their families, particularly through the Returned and Services League of Australia, and to the community. |
George Warren Pinfold |
For service to the community of Penrith through environmental rehabilitation, particularly as the proponent of the Penrith Lakes Scheme. |
The Reverend Kaye Pitman |
For service to the Anglican Church of Australia, particularly in the field of education. |
Hans Pomeranz |
For service to the film industry, particularly as a supporter of emerging film makers, and to the community. |
Peter Neville Porter |
For service to literature as a poet, reviewer, broadcaster and essayist. |
The Reverend Heinrich Friedrich Proeve |
For service to the Lutheran Church of Australia, and to the community of the Barossa Valley as an historian. |
Joseph Puglisi |
For service to the tuna fishing industry, particularly through fisheries management, and to the community of Port Lincoln. |
Betty Vivian Pybus |
For service to women, particularly through the Hobart Women’s Centre and the Older Women’s Network. |
Una Mae Radloff |
For service to the community, particularly as a volunteer with the Moreton Bay Nursing Care Unit. |
The Very Reverend Archpriest Petar Rados |
For service to the Serbian Orthodox Church in Australia. |
Joy Randall |
For service to the community of Primrose Sands. |
Rale Rasic |
For service to soccer as a player, coach and administrator. |
Verna Dorothy Rathmann |
For service to nursing in South Australia as an administrator, and through the development of nursing skills and knowledge to ensure quality patient care. |
Shirley Jean Reavill |
For service to the community of the Henley and Grange area. |
Gordon George Reeds |
For service to the veteran community of the Central Coast. |
Hazel Mary Reid |
For service to the community of Mount Isa, particularly through aged care organisations. |
Kevin James Rice |
For service to architecture as a practitioner and through the professional association. |
Lachlan McEachan Rick |
For service to the community of the Cardwell Shire through a range of health, emergency services and school groups. |
Alexander James Ritchie |
For service to tourism in the Glen Innes region. |
Gloria Elizabeth Robbins |
For service to the community through veteran, business and educational organisations. |
Lynette Anne Robertson |
For service to the community, particularly through the Austin and Repatriation Medical Centre. |
James Malone Robson |
For service to the community of Lithgow, particularly through church, aged care and health service groups. |
Peter George Rockliff |
For service to the fishing industry, particularly through fisheries development, aquaculture and seafood processing. |
Una Margaret Rockliff |
For service to the fishing industry, particularly through fisheries development, aquaculture and seafood processing. |
Dr William Norman Roebuck RFD |
For service to education through technical industrial training programs and apprenticeships, and to the community. |
Raymond Dean Roesler |
For service to horticulture through the cultivation and promotion of cymbidium orchids. |
Dr Ian Leonard Rowe |
For service to medicine, particularly through the Royal Australian College of General Practitioners, and to the community through Rotary International and the Western Hospital. |
Peter Ridgeway Rowland |
For service to the community as a benefactor to a range of public and private organisations, and to the catering industry. |
Rysia Maria Rozen |
For service to the Jewish community of Victoria, particularly through the National Council of Jewish Women. |
John Michael Rudd |
For service to eco-tourism in the Snowy Mountains region. |
Professor Michael Radford Sage |
For service to radiology as a clinician, researcher and educator. |
Demetre Samios |
For service to the community of Warwick, particularly through the Warwick Community Training Centre. |
Beryl Jean Schaeffer |
For service to the community of the Bega Valley Shire, particularly through the agricultural show movement and the Country Women’s Association. |
David William Scholes DFC |
For service as an author and authority on fly fishing, particularly in Tasmania. |
Leon Maxwell Scott |
For service to the community of Bendigo, and through support for Rotary’s international humanitarian aid projects, particularly in East Timor. |
Sister Mary Catherine Sellen |
For service to the community, particularly people with disabilities, through the Holy Cross Mercy Centre. |
Edward Robert Seltin |
For service to the community of Camden Haven. |
Agnes Josephine Shea |
For service to Ngunnawal people by contributing to the improvement and development of services for the Indigenous people of the Australian Capital Territory and region. |
Effat Shehata |
For service to the Arabic community of Western Sydney. |
John Rupert Shoobridge |
For service to the communities of the Derwent Valley and Central Highlands. |
Lynette Silver |
For service to veterans and their families, particularly as an organiser of battlefield tours and commemorative services. |
John Grant Simmons |
For service to botany, particularly through the identification, documentation and promotion of Australian acacias. |
Marion Helen Simmons |
For service to botany, particularly through the identification, documentation and promotion of Australian acacias. |
Mark Stephen Skaife |
For service to motor racing and to the community, particularly through fundraising activities for Ronald McDonald House Charities. |
Major Annie Jean Smart |
For service to the community, particularly as an honorary chaplain with the Victoria State Emergency Service. |
Major Walter Keith Smart |
For service to the community, particularly as an Honorary Chaplain with the Victoria State Emergency Service. |
Laurence Gordon Smith |
For service to the community through the provision of voluntary service for major sporting events and through the 'Aunties and Uncles' youth assistance program. |
Lindsay Edward Smith |
For service to wildlife preservation through the Southern Ocean Seabird Study Association. |
Betty Selina Smith-Gander |
For service to the community, particularly through the Australian Red Cross. |
Daryl Paul Somers |
For service to the television and entertainment industries, to charitable organisations and to the community. |
Walter Heinrich Sommer |
For service to the building and construction industry through the development of industry-based training programs. |
Lois Ann Speed |
For service to the community through the aged care programs of the Queensland Country Women’s Association. |
Annette Joy Stilwell |
For service to the arts in Tasmania, particularly in the area of music. |
Rozalia Stopic |
For service to the Hungarian community of Sydney. |
Helen Katherine Strange |
For service to the community of Toowoomba, particularly the welfare of veterans and their families. |
Leonard William Streets |
For service to the community, particularly through the Frankston Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia. |
Elizabeth Mary Strothers |
For service to the community, through the aged care programs of Baptist Community Services - NSW and ACT. |
Kevin Francis Sullivan |
For service to the community, particularly through the North Parramatta Branch of the St Vincent de Paul Society. |
Glenorchy Cumming Summors |
For service to the community, particularly through the Pan Pacific South East Asia Women’s Organisation, the Guiding movement and the Muscular Dystrophy Association. |
Joy Surrey |
For service to lawn bowls as a player, administrator and umpire. |
Dr Ian Alexander Tait |
For service to medicine as a general practitioner. |
Albert William Taylor |
For service to the preservation and maintenance of steam locomotives. |
Alexandra McGilvray Terdich |
For service to the community of Frankston through the Peninsula Ostomy Association Inc. |
Theresa Testoni |
For service to the community of the Macarthur region, particularly through the tourism and hospitality industries, and to local government. |
Norma June Thomas |
For service to the community of Coraki. |
Ann Marie Thompson |
For service to music, particularly through the Medici Concert series. |
Barbara Marion Thompson |
For service to the community, particularly as a fundraiser for and supporter of a range of health research, women’s and cultural organisations. |
Stephen John Tonkin |
For service to local government and to the community of the Shire of Menzies. |
The Reverend Noreen Margaret Towers |
For service to homeless people, particularly through the Wesley Mission. |
Major Peter McDonald Trebilco ED |
For service to the community through a range of health, social justice and welfare organisations. |
Demetrios Tsingris |
For service to the Greek community as an author and through cultural activities. |
Cynthia Myrtle Turner |
For service to the community through the Spasmodic Dysphonia Support Group (Australia). |
Peggy Turner |
For service to the community of Peakhurst. |
Dr William Rowe Twycross |
For service to the community of Mansfield. |
David William Wake |
For service to the communities of Darke Peak, Cleve and Port Lincoln. |
Deborah Ruiz Wall |
For service to the community in the areas of social justice, reconciliation and multiculturalism. |
Eric George Watson |
For service to country music. |
Dr Alan Charles Watts |
For service to medicine as a general practitioner and through the implementation of Q fever vaccination programs, and to the community of Carcoar. |
Fabian Paul Webb |
For service to the community and to local government in the Shire of Kilkivan. |
Marion Jane Webster |
For service to community and philanthropic organisations as an adviser and through the provision of administrative support. |
Margaret Olwyn Weir |
For service to the community of Gerringong, and to children through the Gerringong Committee of the Children’s Medical Research Institute. |
Gregory John Welch |
For service to the sport of triathlon as an athlete, advisor, coach and commentator. |
Douglas Leslie Wenham |
For service to the community of Edwardstown. |
Herbert James White |
For service to the welfare of veterans and their families, particularly through the City of Sydney Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia. |
William Graham Whittaker |
For service to thoroughbred horse racing as a journalist. |
Lorraine Jeanette Willetts |
For service to the community, particularly through the Shellharbour Hospital Auxiliary. |
Herbert Angus Williams |
For service to the community, particularly through the Warringah Toy Repair Group. |
Lyn Adrienne Williams |
For service to the arts as founder and Director of the Sydney Children’s Choir and Gondwana Voices. |
The Reverend Patricia Aitken Williams |
For service to the community of Darwin, particularly through the provision of chaplaincy and counselling services. |
Brett Duncan Williamson |
For service to sports administration, particularly through Surf Life Saving Queensland. |
Cheryl Margaret Wilson |
For service to the Guiding movement in Tasmania, and to junior athletics. |
James Clarence Wilson |
For service to the community of Geeveston. |
Kenneth Albert Wilson |
For service to children undergoing treatment for cancer as a volunteer with the Oncology Unit at the Children’s Hospital at Westmead. |
Marlene Anne Wilson |
For service to the community of North West Tasmania through the Guiding movement. |
Graham Edward Wiltshire |
For service to the Tasmanian wine industry. |
Silas George Wood |
For service to veterans and their families, particularly through the Windsor Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia. |
Nancy Elizabeth Wood |
For service to the community, particularly through the Port Pirie Branch of the National Trust. |
Peter Francis Wood |
For service to the community of Traralgon. |
Dorothy Ada Wooll |
For service to the community of Sydney. |
Ronald Samuel Workman |
For service to the community, particularly through the Currumbin Palm Beach Sub-Branch of the Returned and Services League of Australia. |
Keith William Young |
For service to the preservation and recording of Australia’s military history. |