1998 UEFA Intertoto Cup
Tournament details | |
---|---|
Dates | 20 June 1998 – 25 August 1998 |
Teams | 60 |
Final positions | |
Champions |
|
Tournament statistics | |
Matches played | 114 |
Goals scored | 329 (2.89 per match) |
The 1998 UEFA Intertoto Cup finals were won by Valencia, Werder Bremen, and Bologna. All three teams advanced to the UEFA Cup.
First round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Altay |
5–4 | 3–1 | 2–3 | |
Ethnikos Achna |
2–5 | 2–1 | 0–4 | |
Dnepr-Transmash Mogilev |
2–10 | 2–4 | 0–6 | |
Leiftur |
0–6 | 0–3 | 0–3 | |
Ebbw Vale |
1–9 | 1–6 | 0–3 | |
Naţional București |
5–2 | 3–1 | 2–1 | |
Austria Wien |
2–3 | 0–1 | 2–2 | |
Baltika Kaliningrad |
5–1 | 4–0 | 1–1 | |
Stabæk |
3–5 | 1–2 | 2–3 | |
Hrvatski Dragovoljac |
2–4 | 1–4 | 1–0 | |
Rimavská Sobota |
3–2 | 1–0 | 2–2 | |
Hobscheid |
1–2 | 0–0 | 1–2 | |
Diósgyőri |
5–2 | 2–0 | 3–2 | |
TPS |
3–3 (a) | 0–1 | 3–2 | |
Vágs Bóltfelag |
1–6 | 0–3 | 1–3 | |
St. Gallen |
9–3 | 3–2 | 6–1 | |
Dinaburg |
2–5 | 1–1 | 1–4 | |
Inkaras Kaunas |
1–1 (5–4 p) | 1–0 | 0–1 | |
Torpedo Kutaisi |
7–1 | 6–0 | 1–1 | |
Makedonija GjP |
5–3 | 4–2 | 1–1 |
First leg
Baltika Kaliningrad |
4–0 | |
---|---|---|
Kastornyi R. Adzhindzhal Silin Vizyonok |
Report |
Ebbw Vale |
1–6 | |
---|---|---|
Perry |
Report | Evensen Ernstsson Berg Solberg Alm Dybendahl |
Naţional București |
3–1 | |
---|---|---|
Vochin Liţă |
Report | Tal |
Hrvatski Dragovoljac |
1–4 | |
---|---|---|
Bazina |
Report | Jensen Hindsberg Havlykke |
Altay |
3–1 | |
---|---|---|
Kenan Brkić Orhan |
Report | Tracey |
Dinaburg |
1–1 | |
---|---|---|
Fedotovs |
Report | Fabuš |
Inkaras Kaunas |
1–0 | |
---|---|---|
Dunauskas |
Report |
Makedonija GjP |
4–2 | |
---|---|---|
Trifunov Naumoski Ivanov Janevski |
Report | Bozgo |
Torpedo Kutaisi |
6–0 | |
---|---|---|
Megreladze Vachiberadze Janashia Kvetenadze |
Report |
Rimavská Sobota |
1–0 | |
---|---|---|
Vilin |
Report |
Second leg
Spartak Varna |
1–1 | |
---|---|---|
Filipov |
Report | Vizyonok |
Baltika Kaliningrad won 5–1 on aggregate.
Hapoel Haifa |
1–2 | |
---|---|---|
Tal |
Report | Pogăcean Axinia |
National București won 5–2 on aggregate.
Debrecen |
6–0 | |
---|---|---|
Ilea Kiss Pető |
Report |
Debrecen won 10–2 on aggregate.
Vojvodina won 5–3 on aggregate.
OD Trenčín |
4–1 | |
---|---|---|
Kulla Valachovič Ševela Hanko |
Report | Hryhorchuk |
OD Trenčín won 5–2 on aggregate.
Olimpija Ljubljana |
1–1 | |
---|---|---|
Ekmečić |
Report | Janevski |
Makedonija GjP won 5–3 on aggregate.
Erebuni-Homenmen |
1–1 | |
---|---|---|
Hovanisyan |
Report | Khudzhadze |
Torpedo Kutaisi won 7–1 on aggregate.
Omagh Town |
2–2 | |
---|---|---|
Kavanagh Vilin |
Report | Ungvölgyi Pribil |
Rimavská Sobota won 3–2 on aggregate.
Kongsvinger |
3–0 | |
---|---|---|
Ernstsson Dybendahl |
Report |
Kongsvinger won 9–1 on aggregate.
Lyngby |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Bazina |
Lyngby won 4–2 on aggregate.
Hradec Králové |
2–1 | |
---|---|---|
Černý Koubek |
Report | Delazzer |
Hradec Králové won 2–1 on aggregate.
Shamrock Rovers |
3–2 | |
---|---|---|
Purdy Cousins Whelan |
Report | Alaçayir Brkić |
Altay won 5–4 on aggregate.
Sion |
2–3 | |
---|---|---|
Derivaz Ouattara |
Report | Kaijasilta Puhakainen |
TPS 3–3 Sion on aggregate. TPS won on away goals rule.
Baki Fahlasi |
1–0 | |
---|---|---|
Aliev |
Report | |
Penalties | ||
4–5 |
Inkaras Kaunas 1–1 Baki Fahlasi on aggregate. Inkaras Kaunas won 5–4 on penalties.
Second round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Werder Bremen |
5–1 | 4–1 | 1–0 | |
TPS |
2–5 | 0–2 | 2–3 | |
Boby Brno |
5–5 (a) | 5–3 | 0–2 | |
Akademisk Boldklub |
3–3 (a) | 2–2 | 1–1 | |
Austria Salzburg |
3–2 | 3–1 | 0–1 | |
Iraklis |
3–4 | 3–1 | 0–3 | |
Lommel |
2–2 (a) | 0–1 | 2–1 | |
Vojvodina |
4–0 | 2–0 | 2–0 | |
Makedonija GjP |
1–7 | 1–0 | 0–7 | |
Twente |
2–0 | 2–0 | 0–0 | |
Sampdoria |
2–1 | 2–0 | 0–1 | |
Samsunspor |
4–3 | 3–0 | 1–3 | |
Debrecen |
(a)1–1 | 0–0 | 1–1 | |
Altay |
2–1 | 1–1 | 1–0 | |
Örgryte |
2–2 (a) | 2–1 | 0–1 | |
OD Trenčín |
0–1 | 0–1 | 0–0 |
First leg
Werder Bremen |
4–1 | |
---|---|---|
Bode Skripnik Frings |
Report | Puotkalis |
Sampdoria |
2–0 | |
---|---|---|
Palmieri Catê |
Report |
Iraklis |
3–1 | |
---|---|---|
Karadžov Konstantinou Kostis |
Report | Pogăcean |
Makedonija GjP |
1–0 | |
---|---|---|
Naumoski |
Report |
OD Trenčín |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Vizyonok |
Lommel |
0–1 | |
---|---|---|
Report | Vachiberadze |
Austria Salzburg |
3–1 | |
---|---|---|
Kitzbichler Glieder |
Report | Vurens |
TPS |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Leonchenko Vyazmikin |
Second leg
Inkaras Kaunas |
0–1 | |
---|---|---|
Report UEFA | Herzog |
Werder Bremen won 5–1 on aggregate.
Rimavská Sobota |
1–0 | |
---|---|---|
Orabinec |
Report |
Sampdoria won 2–1 on aggregate.
Naţional București |
3–0 | |
---|---|---|
Pigulea Savu Liţă |
Report |
Naţional București won 4–3 on aggregate.
Vojvodina won 4–0 on aggregate.
Bastia won 7–1 on aggregate.
Baltika Kaliningrad won 1–0 on aggregate.
Torpedo Kutaisi |
1–2 | |
---|---|---|
Kvetenadze |
Report | Szubert Cannaerts |
Lommel 2–2 Torpedo Kutaisi on aggregate. Lommel won on away goals rule.
St. Gallen |
1–0 | |
---|---|---|
Zwyssig |
Report |
Austria Salzburg won 3–2 on aggregate.
Shinnik Yaroslavl |
3–2 | |
---|---|---|
Kazalov Yuminov Putilin |
Report | Puhakainen Kaijasilta |
Shinnik Yaroslavl won 5–2 on aggregate.
Third round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Debrecen |
3–2 | 1–1 | 2–1 | |
Harelbeke |
0–4 | 0–1 | 0–3 | |
Auxerre |
1–2 | 1–1 | 0–1 | |
Ruch Chorzów |
2–2 (4–2 p) | 1–1 | 1–1 | |
Valencia |
4–2 | 4–1 | 0–1 | |
Crystal Palace |
0–4 | 0–2 | 0–2 | |
Fortuna Sittard |
5–2 | 3–0 | 2–2 | |
Bologna |
3–3 (a) | 2–0 | 1–3 | |
Bastia |
4–3 | 2–0 | 2–3 (aet) | |
Lommel |
2–5 | 1–3 | 1–2 | |
Twente |
3–5 | 2–2 | 1–3 | |
Vojvodina |
4–2 | 4–1 | 0–1 |
First leg
Debrecen |
1–1 | |
---|---|---|
Vadicska |
Report | Agali |
Ruch Chorzów |
1–1 | |
---|---|---|
Bizacki |
Report | Nawrocki |
Bologna |
2–0 | |
---|---|---|
Paramatti Ingesson |
Report |
Valencia |
4–1 | |
---|---|---|
Farinós Roche C. López |
Report | Serebrennikov |
Crystal Palace |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Dağdelen Tümer |
Fortuna Sittard |
3–0 | |
---|---|---|
Hamming Paauwe |
Report |
Bastia |
2–0 | |
---|---|---|
Née Prince |
Report UEFA |
Second leg
Debrecen won 3–2 on aggregate.
Sampdoria won 4–0 on aggregate.
Espanyol won 2–1 on aggregate.
Estrela da Amadora |
1–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Rui Neves |
Report | Bizacki |
Penalties | ||
Leal Carlitos Gaúcho Rui Neves |
2–4 | Nawrocki Surma Mizia Bizacki |
Ruch Chorzów 2–2 Estrela da Amadora on aggregate. Ruch Chorzów won 4–2 on penalties.
Naţional București |
3–1 | |
---|---|---|
Pigulea Pârlog |
Report | Kolyvanov |
Bologna 3–3 Naţional București on aggregate. Bologna won on away goals rule.
Shinnik Yaroslavl |
1–0 | |
---|---|---|
Yuminov |
Report |
Valencia won 4–2 on aggregate.
Samsunspor |
2–0 | |
---|---|---|
Aykut |
Report |
Samsunspor won 4–0 on aggregate.
Vorskla Poltava |
2–2 | |
---|---|---|
Musolitine Kobzar |
Report | Jeffrey Hamming |
Fortuna Sittard won 5–2 on aggregate.
Bastia won 4–3 on aggregate.
Werder Bremen won 5–2 on aggregate.
Austria Salzburg won 5–3 on aggregate.
Vojvodina won 4–2 on aggregate.
Semi–finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Bastia |
2–4 | 2–0 | 0–4 | |
Bologna |
3–2 | 3–1 | 0–1 | |
Fortuna Sittard |
3–4 | 2–1 | 1–3 | |
Ruch Chorzów |
4–0 | 1–0 | 3–0 | |
Werder Bremen |
6–0 | 3–0 | 3–0 | |
Espanyol |
0–3 | 0–1 | 0–2 |
First leg
Fortuna Sittard |
2–1 | |
---|---|---|
Dirkx Hamming |
Report | Glieder |
Ruch Chorzów |
1–0 | |
---|---|---|
Surma |
Report |
Werder Bremen |
3–0 | |
---|---|---|
Todt Bode Seidel |
Report |
Second leg
Vojvodina won 4–2 on aggregate.
Sampdoria |
1–0 | |
---|---|---|
Palmieri |
Report UEFA |
Bologna won 3–2 on aggregate.
Austria Salzburg |
3–1 | |
---|---|---|
Koejoe Sabitzer Glieder |
Report | Burke |
Austria Salzburg won 4–3 on aggregate.
Debrecen |
0–3 | |
---|---|---|
Report | Bizacki Śrutwa |
Ruch Chorzów won 4–0 on aggregate.
Samsunspor |
0–3 | |
---|---|---|
Report | Flo Wicky Frings |
Werder Bremen won 6–0 on aggregate.
Valencia won 3–0 on aggregate.
Finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Austria Salzburg |
1–4 | 0–2 | 1–2 | |
Werder Bremen |
2–1 | 1–0 | 1–1 | |
Bologna |
3–0 | 1–0 | 2–0 |
First leg
Austria Salzburg |
0–2 | |
---|---|---|
Report | Angulo Schwarz |
Werder Bremen |
1–0 | |
---|---|---|
Frey |
Report UEFA |
Bologna |
1–0 | |
---|---|---|
Kolyvanov |
Report |
Second leg
Valencia won 4–1 on aggregate.
Vojvodina |
1–1 | |
---|---|---|
Bratić |
Report | Frings |
Werder Bremen won 2–1 on aggregate.
Bologna won 3–0 on aggregate.
See also
References
- ↑ "Intertoto Cup 1998 (game details)". Retrieved 17 August 2016.