Regional participants
*denotes tie
Regionals
Location: Hammermill Center
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| St. Augustine's
| 66
| |
|
| Mansfield
| 65
| |
| | St. Augustine's
| 86
| |
|
|
| | C. W. Post
| 80
| |
| C. W. Post
| 65
| |
| |
| Gannon
| 62
| |
|
|
- Third Place - Mansfield 94, Gannon 78
Location: Kaiser Hall
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Sacred Heart
| 72**
| |
|
| American International
| 69
| |
| | Sacred Heart
| 88*
| |
|
|
| | South Dakota State
| 81
| |
| South Dakota State
| 74
| |
| |
| Central Connecticut
| 59
| |
|
|
- Third Place - Central Connecticut 102, American International 90
Location: Owensboro Sportscenter
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Lewis
| 93
| |
|
| Bellarmine
| 87
| |
| | Lewis
| 70
| |
|
|
| | Kentucky Wesleyan
| 72
| |
| Kentucky Wesleyan
| 96
| |
| |
| Cal State Bakersfield
| 85
| |
|
|
- Third Place - Bellarmine 81, Cal State Bakersfield 71
Location: Norfolk Scope
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Virginia Union
| 45
| |
|
| Randolph–Macon
| 30
| |
| | Virginia Union
| 58
| |
|
|
| | Norfolk State
| 56
| |
| Norfolk State
| 70
| |
| |
| Winston-Salem State
| 61
| |
|
|
- Third Place - Randolph–Macon 69, Winston-Salem State 54
Location: UNO Fieldhouse
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Morningside
| 86
| |
|
| Northern Michigan
| 76
| |
| | Morningside
| 75
| |
|
|
| | Wayne State
| 73
| |
| Wayne State
| 82
| |
| |
| Nebraska–Omaha
| 70
| |
|
|
- Third Place - Nebraska–Omaha 84, Northern Michigan 81
Location: CMSU Fieldhouse
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Jacksonville State
| 78
| |
|
| NW Missouri State
| 75
| |
| | Jacksonville State
| 72
| |
|
|
| | Central Missouri State
| 79
| |
| Central Missouri State
| 50
| |
| |
| Columbus State
| 47
| |
|
|
- Third Place - Columbus State 65, NW Missouri State 63
Location: Memorial Fieldhouse
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| San Francisco State
| 65
| |
|
| UC Riverside
| 57
| |
| | San Francisco State
| 59
| |
|
|
| | Puget Sound
| 55
| |
| Puget Sound
| 57
| |
| |
| Chapman
| 52
| |
|
|
- Third Place - Chapman 74, UC Riverside 71
Location: Flowers Hall
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| West Georgia
| 64
| |
|
| Tampa
| 63
| |
| | West Georgia
| 65
| |
|
|
| | North Alabama
| 66
| |
| North Alabama
| 86
| |
| |
| Albany State
| 73
| |
|
|
- Third Place - Tampa 87, Albany State 77
*denotes each overtime played
National Quarterfinals
| Quarterfinal - Owensboro, KY
| |
| | | | |
|
| Kentucky Wesleyan
| 72
| |
|
| Virginia Union
| 71
| |
|
|
| Quarterfinal - Florence, AL
| |
| | | | |
|
| San Francisco State
| 68
| |
|
| North Alabama
| 76
| |
|
|
Location: Springfield Civic Center
| Semifinals
| | | Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| St. Augustine's
| 89
| |
|
| Kentucky Wesleyan
| 80
| |
| | St. Augustine's
| 77
| |
|
|
| | Central Missouri State
| 81
| |
| Central Missouri State
| 89*
| |
| |
| North Alabama
| 85
| |
|
|
*denotes each overtime played
All-tournament team
- Ken Bannister (Saint Augustine's)
- Rod Drake (Kentucky Wesleyan)
- Robert Harris (North Alabama)
- Ron Nunnelly (Central Missouri State)
- Brian Pesko (Central Missouri State)