Regional participants
*denotes tie
Regionals
Location: Physical Education Building
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Wright State
| 75
| |
|
| Northern Michigan
| 66
| |
| | Wright State
| 68
| |
|
|
| | St. Joseph's
| 73
| |
| St. Joseph's (IN)
| 76
| |
| |
| Eastern Illinois
| 66
| |
|
|
- Third Place - Eastern Illinois 65, Northern Michigan 58
Location: Dana Center
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Bridgeport
| 92
| |
|
| Quinnipiac
| 75
| |
| | Bridgeport
| 85
| |
|
|
| | Assumption
| 75
| |
| Assumption
| 89
| |
| |
| Bentley
| 78
| |
|
|
- Third Place - Bentley 104, Quinnipiac 93
Location: Pershing Arena
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Nicholls State
| 89
| |
|
| SE Missouri State
| 74
| |
| | Nicholls State
| 100
| |
|
|
| | Rollins
| 87
| |
| Rollins
| 97*
| |
| |
| NE Missouri State
| 88
| |
|
|
- Third Place - SE Missouri State 86, NE Missouri State 82
Location: Jenkins Fieldhouse
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Valdosta State
| 102
| |
|
| Tuskegee
| 93
| |
| | Valdosta State
| 101
| |
|
|
| | North Alabama
| 110
| |
| North Alabama
| 75
| |
| |
| Florida Southern
| 67
| |
|
|
- Third Place - Tuskegee 107, Florida Southern 102
Location: Memorial Fieldhouse
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Puget Sound
| 81
| |
|
| Cal State Northridge
| 67
| |
| | Puget Sound
| 77
| |
|
|
| | UC Riverside
| 52
| |
| UC Riverside
| 62
| |
| |
| San Diego
| 48
| |
|
|
- Third Place - San Diego 74, Cal State Northridge 69*
Location: UNO Fieldhouse
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Northern Iowa
| 84
| |
|
| Nebraska-Omaha
| 72
| |
| | Northern Iowa
| 50
| |
|
|
| | Green Bay
| 56
| |
| Green Bay
| 63
| |
| |
| North Dakota
| 48
| |
|
|
- Third Place - Nebraska-Omaha 86, North Dakota 75
Location: Binder Physical Education Center
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Cheyney
| 82
| |
|
| Albany State
| 61
| |
| | Cheyney
| 72
| |
|
|
| | Hartwick
| 63
| |
| Hartwick
| 49
| |
| |
| Philadelphia U
| 48
| |
|
|
- Third Place - Albany State 72, Philadelphia U 61
Location: UMBC Fieldhouse
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| UMBC
| 79
| |
|
| Mount St. Mary's
| 74
| |
| | UMBC
| 58
| |
|
|
| | Virginia Union
| 56
| |
| Virginia Union
| 68
| |
| |
| Roanoke
| 67
| |
|
|
- Third Place - Mount St. Mary's 93, Roanoke 89
*denotes each overtime played
Location: Hammons Center
| Semifinals
| | | Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Bridgeport
| 82
| |
|
| North Alabama
| 85
| |
| | North Alabama
| 64
| |
|
|
| | Green Bay
| 50
| |
| Green Bay
| 46
| |
| |
| Cheyney
| 45
| |
|
|
- Third Place - Cheyney 81, Bridgeport 78
*denotes each overtime played
All-tournament team
- Ron Darby (North Alabama)
- Carlton Hurdle (Bridgeport)
- Rory Lindgren (Wisconsin-Green Bay)
- Perry Oden (North Alabama)
- Ron Ripley (Wisconsin-Green Bay)