The 1973 NCAA College Division Basketball Tournament involved 42 schools playing in a single-elimination tournament to determine the national champion of men's NCAA College Division basketball as a culmination of the 1972-73 NCAA College Division men's basketball season. It was won by Kentucky Wesleyan College and Kentucky Wesleyan's Mike Williams was the Most Outstanding Player.
This was the last College Division basketball tournament. Effective with the next school year of 1973–74, the NCAA adopted the three-division setup that exists to this day. The top-level University Division was renamed Division I, while the College Division was split in two. College Division members that wished to award athletic scholarships were placed in Division II, while those that chose to remain non-scholarship were placed in Division III.
Regional participants
*denotes tie
Regionals
Location: McDonald Hall and Arena
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Coe
| 65
| |
|
| Southern Colorado
| 63
| |
| | Coe
| 107
| |
|
|
| | South Dakota State
| 104
| |
| South Dakota State
| 85
| |
| |
| SW Missouri State
| 74
| |
|
|
- Third Place - SW Missouri State 76, Southern Colorado 62
Location: Andrew Laska Gymnasium
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Assumption
| 81
| |
|
| St. Michael's
| 79
| |
| | Assumption
| 87
| |
|
|
| | Bentley
| 85
| |
| Bridgeport
| 106
| |
| |
| Bentley
| 109***
| |
|
|
- Third Place - Bridgeport 93, St. Michael's 75
Location: Bollman Center
| First Round - Akron, OH
| |
| | | | |
|
| Steubenville
| 54
| |
|
| Hiram
| 51
| |
|
|
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Akron
| 99
| |
|
| Cheyney
| 71
| |
| | Akron
| 49
| |
|
|
| | Steubenville
| 47
| |
| Steubenville
| 61
| |
| |
| Philadelphia Textile
| 51
| |
|
|
- Third Place - Cheyney 70, Philadelphia Textile 63
Location:
|
First Round - Lexington, KY |
|
Regional Semifinals |
|
Regional Final |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tennessee State |
53 |
|
|
|
|
|
|
|
Transylvania |
45 |
|
|
Transylvania |
72* |
|
|
Albany State |
71 |
|
|
|
|
|
Tennessee State |
62* |
|
|
|
SE Louisiana |
54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SE Louisiana |
67 |
|
|
|
|
|
|
Chattanooga |
64 |
|
|
|
|
|
- Third Place - Chattanooga 99, Transylvania 86
Location: Roberts Municipal Stadium
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Kentucky Wesleyan
| 93
| |
|
| Wooster
| 56
| |
| | Kentucky Wesleyan
| 74
| |
|
|
| | Valparaiso
| 66
| |
| Valparaiso
| 69
| |
| |
| Capital
| 64
| |
|
|
- Third Place - Capital 75, Wooster 47
Location: C. Homer Bast Center
| First Round - Miami, FL
| |
| | | | |
|
| Loyola (MD)
| 82*
| |
|
| St. Thomas
| 79
| |
|
|
| Regional Semifinals
| | | Regional Final
| |
| | | | | | | | | |
| |
| Old Dominion
| 80
| |
|
| Fayetteville State
| 74
| |
| | Old Dominion
| 87
| |
|
|
| | Roanoke
| 88*
| |
| Loyola
| 63
| |
| |
| Roanoke
| 84
| |
|
|
- Third Place - Fayetteville State 81, Loyola 66
Location: Binder Physical Education Center
|
First Round - sites unknown |
|
Regional Semifinals |
|
Regional Final |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
C. W. Post |
77 |
|
|
|
|
|
|
|
Brockport State |
93 |
|
|
Brockport State |
78 |
|
|
New Jersey City |
68 |
|
|
|
|
|
Brockport State |
70 |
|
|
|
Hartwick |
62 |
|
Potsdam State |
54 |
|
|
RPI |
52 |
|
|
|
|
Postsdam State |
58 |
|
|
|
|
|
|
Hartwick |
75 |
|
|
|
|
|
- Third Place - C. W. Post 79, Potsdam State 75
Location:
|
First Round - Riverside, CA |
|
Regional Semifinals |
|
Regional Final |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Puget Sound |
51 |
|
|
|
|
|
|
|
UC Riverside |
71 |
|
|
UC Riverside |
70 |
|
|
Sonoma State |
68 |
|
|
|
|
|
UC Riverside |
61 |
|
|
|
Cal State Bakersfield |
54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cal State Bakersfield |
50 |
|
|
|
|
|
|
San Diego |
44 |
|
|
|
|
|
- Third Place - San Diego 80, Puget Sound 73
*denotes each overtime played
Location: Roberts Municipal Stadium
| Quarterfinals
| | | Semifinals
| | | Final
| |
| | | | | | | | | | | | | | |
| | |
| Coe
| 96
| |
|
| Assumption
| 102
| |
| | Assumption
| 76
| |
|
|
| | Tennessee State
| 106
| |
| Akron
| 50
| |
| |
| Tennessee State
| 54
| |
| | Tennessee State
| 76
| |
|
|
| | Kentucky Wesleyan
| 78*
| |
| Kentucky Wesleyan
| 87
| | |
| |
| Roanoke
| 63
| |
| | Kentucky Wesleyan
| 96
| |
|
|
| | Brockport State
| 90
| |
| Brockport State
| 79
| |
| |
| UC Riverside
| 70
| |
|
|
- Third Place - Assumption 94, Brockport State 90
*denotes each overtime played
All-tournament team
- Mike Boylan (Assumption)
- Ron Gilliam (Brockport State)
- Leonard Robinson (Tennessee State)
- Mike Williams (Kentucky Wesleyan)
- Roger Zornes (Kentucky Wesleyan)