1969–70 Inter-Cities Fairs Cup
Final positions | |
---|---|
Champions |
|
Runners-up |
|
The 1969–70 Inter-Cities Fairs Cup was the 12th Inter-Cities Fairs Cup. The competition was won by Arsenal over two legs in the final against Anderlecht. It was the first of Arsenal's two European trophies, the other being the European Cup Winners' Cup in 1993–94.
First round
First leg
Vitória de Guimarães |
1 – 0 | |
---|---|---|
Manuel |
(Report) |
Internazionale |
3–0 | |
---|---|---|
Boninsegna Reif |
Aris |
1–1 | |
---|---|---|
Spiridon |
Martiradonna |
Metz |
1–1 | |
---|---|---|
Szczepaniak |
Bosdaves |
Vitória de Setúbal |
3–1 | |
---|---|---|
José Maria Guerreiro |
(Report) | Neagu |
Hvidovre |
1–2 | |
---|---|---|
Sørensen |
(Report) | Ernesto |
Second leg
Juventus won 5–2 on aggregate.
Internazionale won 4–0 on aggregate.
The game was abandoned after Cagliari's third goal because three Greek players refused to return to the pitch after they were expelled by the police. UEFA ruled the 3–0 score as final.
Cagliari won 4–1 on aggregate.
Napoli won 3–2 on aggregate.
Porto won 4–1 on aggregate.
LASK Linz |
2–2 | |
---|---|---|
Leitner |
(Report) | Gonçalves Lourenço |
Sporting CP won 6–2 on aggregate.
Rapid București |
1–4 | |
---|---|---|
Stelian |
(Report) | Wágner José Maria Figueiredo |
Vitória de Setúbal won 7–2 on aggregate.
Baník Ostrava |
1–1 | |
---|---|---|
Guzik |
(Report) | Artur |
Vitória de Guimarães won 2–1 on aggregate.
Second round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Anderlecht |
13–4 | 6–1 | 7–3 | |
Dunfermline Athletic |
3–1 | 2–1 | 1–0 | |
Porto |
0–1 | 0–0 | 0–1 | |
Vitória de Guimarães |
4–8 | 3–3 | 1–5 | |
Vitória de Setúbal |
(a) 3–3 | 1–0 | 2–3 | |
Hertha BSC |
3–1 | 3–1 | 0–0 | |
Győr | 2–5 | 2–3 | 0–2 | |
Hansa Rostock |
2–4 | 2–1 | 0–3 | |
Kilmarnock | 4–3 | 4–1 | 0–2 | |
Skeid | 0–2 | 0–0 | 0–2 | |
Charleroi |
3–3 (a) | 3–1 | 0–2 | |
Sporting CP |
0–3 | 0–0 | 0–3 | |
Carl Zeiss Jena |
3–0 | 2–0 | 1–0 | |
Club Brugge | 5–5 (a) | 5–2 | 0–3 | |
Stuttgart |
0–1 | 0–0 | 0–1 | |
Ajax |
9–1 | 7–0 | 2–1 |
First leg
Sporting CP |
0–0 | |
---|---|---|
(Report) |
Vitória de Guimarães |
3–3 | |
---|---|---|
Mendes Pinto |
(Report) | Channon Davies Paine |
Hertha BSC |
3–1 | |
---|---|---|
Gayer Wild Steffenhagen |
Anastasi |
Hansa Rostock |
2–1 | |
---|---|---|
Hergesell Sackritz |
Boninsegna |
Vitória de Setúbal |
1–0 | |
---|---|---|
Tomé |
(Report) |
Porto |
0–0 | |
---|---|---|
(Report) |
Second leg
Southampton |
5–1 | |
---|---|---|
Costeado Davies Gabriel Channon |
(Report) | Ademir |
Southampton won 8–4 on aggregate.
Juventus |
0–0 | |
---|---|---|
Hertha BSC won 3–1 on aggregate.
Internazionale |
3–0 | |
---|---|---|
Jair Suárez Mazzola |
Internazionale won 4–2 on aggregate.
Cagliari |
0–1 | |
---|---|---|
Stein |
Carl Zeiss Jena won 3–0 on aggregate.
Napoli won 1–0 on aggregate.
Newcastle United |
1–0 | |
---|---|---|
Scott |
(Report) |
Newcastle United won 1–0 on aggregate.
Arsenal |
3–0 | |
---|---|---|
Graham (x2) Radford (x1) |
(Report) |
Arsenal won 3–0 on aggregate.
Liverpool |
3 – 2 | |
---|---|---|
Smith Evans Hunt |
(Report) | Wágner Strong |
Vitória de Setúbal won on the away goals rule.
Third round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Anderlecht |
(a) 3–3 | 1–0 | 2–3 | |
Newcastle United |
(a) 1–1 | 0–0 | 1–1 | |
Vitória de Setúbal |
1–2 | 1–1 | 0–1 | |
Barcelona | 2–3 | 1–2 | 1–1 | |
Kilmarnock | 1–3 | 1–1 | 0–2 | |
Rouen |
0–1 | 0–0 | 0–1 | |
Carl Zeiss Jena | 4–0 | 1–0 | 3–0 | |
Napoli |
1–4 | 1–0 | 0–4 (aet) |
First leg
Vitória de Setúbal |
1–1 | |
---|---|---|
Tomé |
(Report) | Horr |
Barcelona |
1–2 | |
---|---|---|
Fusté |
Boninsegna Bertini |
Second leg
Hertha BSC won 2–1 on aggregate.
Internazionale |
1–0 | |
---|---|---|
Boninsegna |
The game was abandoned in the 33rd minute due to low visibility and fog. It was replayed.
Internazionale |
1–1 | |
---|---|---|
Boninsegna |
Rexach |
Internazionale won 3–2 on aggregate.
The game was originally scheduled for January 7th, but was postponed due to fog in Amsterdam.
Ajax won 4–1 on aggregate.
Quarter-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Anderlecht |
(a) 3–3 | 2–0 | 1–3 | |
Hertha BSC |
1–2 | 1–0 | 0–2 | |
Dinamo Bacău | 1–9 | 0–2 | 1–7 | |
Carl Zeiss Jena |
4–6 | 3–1 | 1–5 |
First leg
Hertha BSC |
1–0 | |
---|---|---|
Horr |
Second leg
Internazionale |
2–0 | |
---|---|---|
Boninsegna |
Internazionale won 2–1 on aggregate.
Semi-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Anderlecht |
2–1 | 0–1 | 2–0 | |
Arsenal |
3–1 | 3–0 | 0–1 |
First leg
Anderlecht |
0–1 | |
---|---|---|
Boninsegna |
Second leg
Internazionale |
0–2 | |
---|---|---|
Bergholtz |
Anderlecht won 2–1 on aggregate.
Final
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Anderlecht |
3–4 | 3–1 | 0–3 |
First leg
Anderlecht |
3–1 | |
---|---|---|
Devrindt Mulder |
Kennedy |
Second leg
Arsenal |
3–0 | |
---|---|---|
Kelly Radford Sammels |
Arsenal won 4–3 on aggregate.