2017 Filoil Flying V Preseason Premier Cup
The 2017 Filoil Flying V Preseason Premier Cup is the twelfth preseason high school and collegiate basketball tournament organized by Filoil Flying V Sports.
| ||||||||||
Duration | May 1 - June 25, 2017 | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Arena(s) | Filoil Flying V Centre | |||||||||
Winning coach | Boyet Fernandez (1st title) | |||||||||
Semifinalists | ||||||||||
| ||||||||||
Duration | May 1 - June 25, 2017 | |||||||||
Arena(s) | Filoil Flying V Centre | |||||||||
Semifinalists |
This is only year that the cup was not televised after its former broadcast partner ABS-CBN Sports parted ways with the tournament organizers Filoil Flying V Sports at the end of the last year's edition of the tournament; the television broadcast of the tournament will officially returned to ESPN 5 in the following year.
Teams
NCAA team | UAAP team |
Tournament format
Due to different number of groups in men's and juniors' division, each has its own competition format.
Men's division
The tournament format for men's division are as follows:[1]
- During elimination round, teams will only play against teams in their group in a single round-robin schedule.
- At the end of the eliminations, the top four teams in each group will advance to the quarterfinal round.
- At the quarterfinals:
- Seeds #1 in group A meets #4 of group B (QF1)
- Seeds #2 in group B meets #3 of group A (QF2)
- Seeds #1 in group B meets #4 of group A (QF3)
- Seeds #2 in group A meets #3 of group B (QF4)
- Winner of QF1 meets winner of QF2 while QF3 winner meets QF4 winner in the semifinals.
- Winners of the semifinals will play for the Final round, while losers will battle for third place.
- The quotient system shall be applied in case of a tie in the standings between two or more teams.
- Only one foreign player shall play at a time in the court.
Juniors' division
The tournament format for junior's division are as follows:
- During elimination round, teams will only play against teams in their group in a single round-robin schedule.
- The top six teams in overall standings, regardless of the group, will play for the quarterfinal round. The seeds #1 and #2 teams automatically advances to the semifinals.
- At the quarterfinals, team #3 meets #6 while #4 meets #5.
- At the semifinals, winners of the playoffs between #3 and #6 will face team #1, while #2 will play against the winner between #4 and #5.
- Winners of the semifinals will play for the Final round, while losers will battle for third place.
- The quotient system shall be applied in case of a tie in the standings between two or more teams.
Men's division
Elimination round
Group A
Legend |
---|
Win |
Win via OT |
Loss |
Loss via OT |
Team standings
Qualified to the quarterfinals |
Schedule
|
Results
Team | |||||||||
78–76 | 80–78 | 59–51 | 89–90 | 67–82 | 71–72 | 59–60 | 89–72 | ||
77–93 | 74–82 | 90–99 | 63–75 | 77–81 | 87–88 | 89–81 | |||
85–81 | 121–119 | 80–82 | 77–71 | 94–71 | 109–81 | ||||
87–95 | 57–73 | 67–62 | 70–56 | 61–55 | |||||
79–96 | 96–80 | 89–73 | 127–88 | ||||||
68–55 | 64–61 | 86–59 | |||||||
68–72 | 104–63 | ||||||||
55–63 | |||||||||
- Number of asterisks (*) denotes the number of overtime periods.
Group B
Legend |
---|
Win |
Win via OT |
Loss |
Loss via OT |
Team standings
Qualified to the quarterfinals |
Schedule
|
Results
Team | |||||||||
AdU | 61–56* | 70–59 | 73–76* | 53–72 | 74–68 | 78–72 | 64–61 | 58–50 | |
AU | 67–63 | 95–92 | 81–87 | 68–58 | 79–82 | 63–71 | 73–68 | ||
CSB | 70–78 | 67–73 | 64–49 | 88–104 | 68–76 | 77–70 | |||
EAC | 61–68 | 79–71 | 85–87 | 54–79 | 59–61 | ||||
FEU | 99–84 | 88–77 | 84–80 | 68–71 | |||||
MU | 80–85 | 67–76 | 72–80 | ||||||
NU | 82–86 | 56–59 | |||||||
SSC–R | 64–51 | ||||||||
UP |
- Number of asterisks (*) denotes the number of overtime periods.
Bracket
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
(A1) | 65 | |||||||||
(B4) | 56 | |||||||||
(A1) | 80 | |||||||||
(A3) | 61 | |||||||||
(B2) | 56 | |||||||||
(A3) | 67 | |||||||||
(A1) | 75 | |||||||||
(A4) | 72 | |||||||||
(B1) | 53 | |||||||||
(A4) | 78 | |||||||||
(A4) | 100 | |||||||||
(A2) | 99 | Battle-for-Third | ||||||||
(A2) | 86 | |||||||||
(B3) | 71 | |||||||||
(A2) | 82 | |||||||||
(A3) | 75 | |||||||||
Quarterfinals
All times are local (UTC+8).
June 21, 2017 11:15 AM |
Lyceum Pirates |
86–71 | |
Scoring by quarter: 16–16, 27–19, 20–14, 23–22 | ||
Pts: Pretta 17, Perez 14, Baltazar 11 | Pts: Gayosa 14, Calma 9, Are 9 | |
Lyceum advances to Semi-finals. |
Filoil Flying V Arena, San Juan |
June 21, 2017 1:30 PM |
JRU Heavy Bombers |
67–56 | |
Scoring by quarter: 23–11, 17–16, 13–11, 14–18 | ||
Pts: Teodoro 23, Grospe 16, Mendoza 9 | Pts: Sarr 19, Ahanmisi 15, Manganti 11 | |
JRU advances to Semi-finals. |
Filoil Flying V Arena, San Juan |
June 21, 2017 3:15 PM |
San Beda Red Lions |
65–56 | |
Scoring by quarter: 15–9, 12–17, 18–7, 20–23 | ||
Pts: Bolick 17, Presbitero 14, Noah 10 | Pts: Quattara 22, Dario 6, Manzo 6 | |
San Beda advances to Semi-finals. |
Filoil Flying V Arena, San Juan |
June 21, 2017 5:00 PM |
De La Salle Green Archers |
78–53 | |
Scoring by quarter: 20–11, 15–11, 22–19, 21–12 | ||
Pts: Mbala 32, Melecio 13, Rivero 13 | Pts: Tolentino 10, Escoto 10, Inigo 6 | |
La Salle advances to Semi-finals. |
Filoil Flying V Arena, San Juan |
Semifinals
All times are local (UTC+8).
San Beda Red Lions |
80–64 | |
Scoring by quarter: 12–17, 21–12, 23–18, 24–17 | ||
Pts: Bolick 22, Noah 16, Soberano 14 | Pts: Grospe 17, Poutouchi 12, Dela Virgen 10 | |
San Beda advances to the Finals. |
Filoil Flying V Arena, San Juan |
Lyceum Pirates |
99–100 | |
Scoring by quarter: 15–23, 32–22, 26–32, 26–23 | ||
Pts: Perez 24, Baltazar 19, Tansingco 15 | Pts: Melecio 30, R. Rivero 27, Mbala 26 | |
La Salle advances to the Finals. |
Filoil Flying V Arena, San Juan |
Battle for Third
All times are local (UTC+8).
Final
All times are local (UTC+8).
June 25, 2017 4:00 PM |
San Beda Red Lions |
75–72 | |
Scoring by quarter: 16–19, 19–17, 16–19, 24–17 |
Filoil Flying V Center, San Juan City |
Juniors' division
Elimination round
Group A
Legend |
---|
Win |
Win via OT |
Loss |
Loss via OT |
Team standings
Qualified to the semi-finals |
Schedule
|
Results
Team | ||||||
97–95 | 70–62 | 97–106 | 76–66 | 73–66 | ||
60–77 | 69–81 | 69–75 | 81–78 | |||
72–86 | 70–73 | 82–100 | ||||
95–103 | 76–88 | |||||
103–97 | ||||||
- Number of asterisks (*) denotes the number of overtime periods.
Group B
Legend |
---|
Win |
Win via OT |
Loss |
Loss via OT |
Team standings
Qualified to the quarterfinals |
Schedule
|
Results
Team | ||||||
– | 60–58 | – | – | – | ||
– | – | – | 71–79 | |||
– | – | – | ||||
– | – | |||||
– | ||||||
- Number of asterisks (*) denotes the number of overtime periods.
Bracket
Semifinals | Finals | ||||||||
A1 | 79 | ||||||||
B2 | 67 | ||||||||
A1 | 82 | ||||||||
B1 | 89 | ||||||||
B1 | 72 | ||||||||
A2 | 67 | ||||||||
Semifinals
All times are local (UTC+8).
References
- "2012 FilOil Flying V Preseason Hanes Cup schedule and format". inboundPASS.com. 2012-04-03. Retrieved 2012-04-12.