Squash at the 2010 Asian Games – Women's team
Women's team at the 2010 Asian Games | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Asian Games Town Gymnasium | ||||||||
Dates | 22 November 2010 – 25 November 2010 | ||||||||
Competitors | 25 from 7 nations | ||||||||
Medalists | |||||||||
| |||||||||
Squash at the 2010 Asian Games | ||
---|---|---|
Singles | men | women |
Team | men | women |
The women's team Squash event was part of the squash programme and took place between November 22 and 25, at the Asian Games Town Gymnasium.
Schedule
All times are China Standard Time (UTC+08:00)
Date | Time | Event |
---|---|---|
Monday, 22 November 2010 | 09:30 | Preliminary round 1 |
16:00 | Preliminary round 2 | |
Tuesday, 23 November 2010 | 09:30 | Preliminary round 3 |
Wednesday, 24 November 2010 | 10:00 | Semifinals |
Thursday, 25 November 2010 | 10:00 | Final |
Results
Preliminary round
Pool A
Team | Pld | W | L | MF | MA |
---|---|---|---|---|---|
2 | 2 | 0 | 6 | 0 | |
2 | 1 | 1 | 2 | 4 | |
2 | 0 | 2 | 1 | 5 |
22 November |
South Korea |
2 – 1 |
Song Sun-mi | 0–3 | Misaki Kobayashi | 6–11, 6–11, 5–11 | |
Park Eun-ok | 3–2 | Chinatsu Matsui | 7–11, 11–6, 8–11, 11–8, 11–3 | |
Kim Ga-hye | 3–2 | Miwa Maekawa | 4–11, 13–11, 9–11, 11–4, 11–6 | |
22 November |
Malaysia |
3 – 0 |
Nicol David | 3–0 | Misaki Kobayashi | 11–4, 11–7, 11–4 | |
Low Wee Wern | 3–1 | Chinatsu Matsui | 11–6, 11–4, 8–11, 11–4 | |
Delia Arnold | 3–0 | Miwa Maekawa | 11–5, 11–3, 11–4 | |
23 November |
Malaysia |
3 – 0 |
Delia Arnold | 3–0 | Park Eun-ok | 11–5, 13–11, 11–1 | |
Low Wee Wern | 3–1 | Song Sun-mi | 9–11, 11–7, 11–4, 13–11 | |
Sharon Wee | 3–0 | Kim Ga-hye | 11–3, 11–6, 11–5 | |
Pool B
Team | Pld | W | L | MF | MA |
---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | 0 | 9 | 0 | |
3 | 2 | 1 | 6 | 3 | |
3 | 1 | 2 | 2 | 7 | |
3 | 0 | 3 | 1 | 8 |
22 November |
Hong Kong |
3 – 0 |
Rebecca Chiu | 3–0 | Maria Toorpakay Wazir | 11–6, 11–9, 11–6 | |
Joey Chan | 3–0 | Saima Shaukat | 11–5, 11–4, 11–5 | |
Liu Tsz Ling | 3–0 | Zoya Khalid | 11–3, 11–4, 11–5 | |
22 November |
India |
3 – 0 |
Joshna Chinappa | 3–0 | Jiang Li | 11–1, 11–7, 11–1 | |
Dipika Pallikal | 3–0 | Li Dongjin | 11–2, 11–5, 11–6 | |
Anaka Alankamony | 3–0 | Gu Jinyue | 11–7, 11–2, 11–5 | |
22 November |
Hong Kong |
3 – 0 |
Rebecca Chiu | 3–0 | Jiang Li | 11–8, 11–2, 11–2 | |
Joey Chan | 3–0 | Li Dongjin | 11–5, 11–7, 11–8 | |
Liu Tsz Ling | 3–0 | Gu Jinyue | 11–3, 11–8, 11–8 | |
22 November |
India |
3 – 0 |
Joshna Chinappa | 3–1 | Maria Toorpakay Wazir | 11–8, 9–11, 11–4, 11–5 | |
Dipika Pallikal | 3–0 | Saima Shaukat | 11–7, 11–3, 11–4 | |
Anaka Alankamony | 3–0 | Zoya Khalid | 11–6, 11–1, 11–7 | |
23 November |
Hong Kong |
3 – 0 |
Rebecca Chiu | 3–1 | Dipika Pallikal | 11–8, 9–11, 12–10, 11–5 | |
Annie Au | 3–0 | Joshna Chinappa | 11–7, 11–7, 11–9 | |
Joey Chan | 3–1 | Anaka Alankamony | 11–9, 6–11, 11–8, 11–6 | |
23 November |
China |
2 – 1 |
Li Dongjin | 3–0 | Saima Shaukat | 11–3, 11–1, 11–1 | |
Jiang Li | 0–3 | Maria Toorpakay Wazir | 5–11, 8–11, 6–11 | |
Gu Jinyue | 3–0 | Zoya Khalid | 11–6, 11–8, 11–5 | |
Knockout round
Semifinals | Final | |||||||
A1 | |
2 | ||||||
B2 | |
0 | A1 | |
2 | |||
B1 | |
2 | B1 | |
0 | |||
A2 | |
0 | ||||||
Semifinals
24 November |
Malaysia |
2 – 0 |
Low Wee Wern | 3–0 | Anaka Alankamony | 11–2, 11–4, 11–6 | |
Nicol David | 3–0 | Joshna Chinappa | 11–4, 11–2, 11–3 | |
24 November |
Hong Kong |
2 – 0 |
Rebecca Chiu | 3–0 | Park Eun-ok | 11–5, 12–10, 11–8 | |
Annie Au | 3–0 | Song Sun-mi | 11–7, 11–2, 11–4 | |
Final
25 November |
Malaysia |
2 – 0 |
Low Wee Wern | 3–1 | Rebecca Chiu | 11–4, 7–11, 11–6, 11–9 | |
Nicol David | 3–0 | Annie Au | 11–8, 11–7, 11–6 | |
Non-participating athletes
|
|
References
This article is issued from
Wikipedia.
The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike.
Additional terms may apply for the media files.